Rende

Rad sa ručnim alatima
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Nije za seljaka žvaka.
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/ ... 4209_n.jpg
Pretjera ja sa ovim da izravnam i odoše 4 cm ko šalom.
Imajul kakvi savjeti kako da ne upropastim i drugu dasku :/. Većinom ne koristim hoblić za ravnanje dasaka nemam iskustva većinom oblo drvo malo ispravljam.
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/ ... 5627_n.jpg
Ovo me je tačno iznenadilo nisam vidio čudnijeg alata od hoblića sve mislim pomalo neće a otkido 4 cm.
Imam jedan problem kad započnem rendisati od ivice a idem po pravilu niz vlakna (with grain) ali mi zaguljuje se kao da guram sjekiru kroz drvo. Slab sam sa ovim moram dobro se ispraksat pa možda i napravim ravnu podlogu koja će se moći lijepit.
Last edited by Hornbeam on 24 Feb 2014 18:04, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Radis nasuprot godova, a ne u njihovom pavcu. Za pocetak okeni komad na kome radis, tako da ono sto je bilo dalje od tebe sada bude blize.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I uvuci malkice taj noz :)
4 cm nije bas tako lako otanjirati u kratkom vremenu.

Tebi ne treba da skines brdo materijala, vec da samo poravnas to jest skines bregove i fino uklopis dve daske. Daklem treba ti neka tanka struska, tipa deseti deo milimetra ili jos tanje, i polako pasujes jednu dasku prema drugoj. Naravno i noz mora da bude ostar kao brijac, da bi nesto tako moglo da se izvede.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nego, meni se cini da si odlomio taj komad materijala, posto je drvo krto, a ti zapeo.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

BR wrote:Nego, meni se cini da si odlomio taj komad materijala, posto je drvo krto, a ti zapeo.
Ukrivo sam išao okrenu ga pa sam onda stavio dubinu bio pola centa. Išao sam with grain uz godove. Ali je problem što otkida na početku drveta neće da lijepo odreže na početku nego sljušti isto kao da sjekirom udara.
Sve ima svoj vijek trajanja.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Evo jedne danasnje slike. I malo specificno rende ;)

Image
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Hum ovo mu dodje Scraping plane. Jel si nabavio na ebay-u ili?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jeste Scraper plane. Imam ga odavno, Veritas, direkt od LV-a. Za divno cudo imam i Stenley No 12, i No 80, ali j ovo najefikasnije od svih. Probao sam i 112, LN-ov, i jako, jako tesko se steluje, isto kao i No12. Od svih njih, ovaj Veritas je najlaksi za podesavanje, i lepo radi. Naravno, nije za skidanje iole vece kolicine materijala, za to su druga renda, i koristan je samo kada imas vlakna u razlicitim pravcima, ali kada ti treba treba ti.

Za manje poslove No80 je sasvim dovoljan.
Last edited by BR on 11 Jan 2015 23:11, edited 1 time in total.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Ala si ti opremljen :) Cini mi se prema slikama da je LN 112 sa debljim nozem od ovog Veritasovog koji koristis trenutno. Ne mogu da uocim nijednu drugu razliku.

Razlika u ceni za scraper plane i obican card scraper je ogromna. Mislis li da je ta razlika isplativa u odnosu na korisnost alatke?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Rzlika je vrlo bitna, u tom sto ovaj veritas ima dodatni zavtanj koji iskrivi ovaj tanji noz, pa n ostalja izgreban tragove, niti zahteva da se secivo ostri kruzno. To je velika prednost.

Card scraper je uzasno ogranicen, ali je za vcinu amatera dovoljan No80 i ne kosta kao bubrg. Moze da se nadje za reda 25-30 eura ukupno kod nas. Veliko scraper rende je specijaizovan alat, i moze da ga zameni dobro podeseno klasicno rende u vecini slucajeva. BU rende je jos bolja varijanta. No kada ti treba sraper rende, za vlike povrsine, tipa stlova kod kojih je tabla sastavljena iz letvi, onda nema mnogo izbora. U svakom slucaju lep alat koji vcini nije neophodan
Last edited by BR on 12 Jan 2015 22:13, edited 1 time in total.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Preporuka za Jointer rende ?
Veritas Low Angle Jointer je uvek dobra opcija :)
Drveno jointer rende sa odgovarajućim sečivom (Hock, Vintage NOS, IBC, Veritas Single ) u DIY varijanti ? Vidim dosta na net-u 18th Century Traditional tj. starih jointera sa 2 1/2" sečivom, a i ovih novih, modernih (Scott Meek) sa 2" Hock sečivom.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Osim ako ne radis redovno, i imas radionicu sa jednolicnom klimom u toku godine, zaboravi na sve te drvene varijante za Jointer. Jointer treba da radi samo jedan posao, a za to je kljucno da bude prav.

Izbor se svodi na Veritas ili Lie Nielsen low angle jointere, na stare No 7 i No8 i na ovi Lie Nielsenov No7.

No, ako nekome treba za manje stvari, recimo krace od 1.2m, a posto ionako vecina hobista imam kakav takav abrihter i diht, i No6 lepo radi posao.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Za sada se u kolekciji nalaze Stanley 3 i 4 u odličnom stanju, Stanley No5 u lošem i drveno Ulmia Jack potpuno novo (naletelo veoma povoljno).
http://www.ulmia.de/English/Downloads/11.pdf

Stanley 3 i 4 će biti za finiširanje
Stanley No5 - trebao bih da ga najzad sredim i da služi kao Jack, ali već imam Ulmia Jack (piše da je za ravnanje i finiširanje).
Jointer - verovatno Veritas LA

rende za shooting board - nemam ideju šta da koristim ??? Ne bih išao na novu i skupu varijantu.
Last edited by nlazovic on 28 Oct 2015 12:21, edited 1 time in total.
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Pre neki dan našao sam na buvljaku za male pare švedsko rende Anchor 4.Uz malo restauracije, podešavanja i oštrenja izgleda ovako.
Image
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

mbole wrote:Upravo stavih par slikica kako izgleda kada kupis "osrednje" rende i koliko posla treba da bi se doteralo (nije bas pravo rende nego spokeshave, ali princip je isti, samo je spokeshave manji, i ima manje delova pa je i posla manje).
A pri tom Stanely nije u kategoriji najjeftinijeg alata: viewtopic.php?pid=66443#p66443

E sad, zamisli kada kupis ono najjeftinije, pa krenes da radis ovo sa slika, a ono se ispostavi da nema dovoljno "mesa" na "cap iron"-u, to jest da kad ga poravnas on bude pretanak, ili da je toliko ukrivo izliven, da jednostavno ne mozes da ga poravnas tako da lezi celom povrsinom na nozu.

Ili da lepo poravnas i naostris noz, potrosis na to par sati, prodjes dva puta preko daske, a noz tup, posto je celik od kog je pravljen nikakav.

Ili su srafovi kojima treba da podesavas noz napravljeni od "macijih crevaca", pa se navoj na njima gnjeci i glavi, a pri tom je naravno colov, i ne mozes da u obliznjoj prodavnici kupis odgovarajuci pristojan sraf i zamenis.
A na rendetu je jos i levi colovni navoj, naravno u nekom redje koriscenom standardu, pa moras da molis prijatelje s one strane okeana da ti pronadju odgovarajucu nareznicu (i kad stigne ispostavi se da je nareznica napravljena u Trebinju, al ju je gotovo nemoguce kupiti u Beogradu :) )
Bole, gde smo ono beše stali sa ovom raspravom :D

Image
Post Reply