Rende

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Rende

Post by nlazovic »

*** mbole ***
posto rucno rende nema bas veze sa elektricnim alatom, diskusija o njemu je iz ove teme viewtopic.php?pid=66486#p66486 preseljena ovde


Treba mi neko ručno rende, recimo, 2 komada. Jedno univerzalno i jedno manje za finu obradu površina. Gledao sam na net-u i imaju samo ona drvena. Nemam ništa protiv drvenih, ali nemam pojma a ni i živaca da kuckam čekićem po njima (podešavanje). Neka preporuka za neke modele i marke. Stanley kod nas ni svećom ne možeš da nađeš, a da ga poručujem od preko, ne isplati se jer mi je poštarina duplo veća od cene. Imaju i neka Faithfull, ali nikakva saznanja o njima nemam.
Last edited by mbole on 29 Apr 2013 00:19, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

nlazovic wrote:nemam pojma a ni i živaca da kuckam čekićem po njima (podešavanje)
... moje skromno mikšljenje je da onda nisi ni za ručno rende, bilo kakvo ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Iznenadjujuce, ali drveno rende u sustini moze kuckanjem da se podesi mnogo finije nego metalno srafom (izuzimajuci vrhunske proizvode tipa Holtey http://www.holteyplanes.com/ i slicno, sa naravno i vrhunskom cenom).

Problem je sto pre toga samo rende mora da se fino dotera, posto ovo sto ima da se kupi ovuda je blagi uzas.
Druga greska je sto ljudi "biju" i po rendetu i po klinu, pa onda moraju da biju i da bi se noz pomerio, a u sustini je dovoljno sasvim malo kucnuti klin da bi noz cvrsto stajao na svom mestu.

Pogledaj recimo: http://logancabinetshoppe.com/blog/2010/12/quick-tip-8/

Od svega sto sam video kod nas u prodavnicama, ni jedno rende otprilike ne zasluzuje da se nadje medju mojim alatom. Seciva su pretanka, obrada kilava...
Mozda da potrazis po netu negde u evropi (Nemacka, Austrija...). Ja nemacki ne znam pa mi tesko ide snalazenje. Mozda nesto iz Dickovog asortimana ako ti nije preskupo: http://www.mehr-als-werkzeug.de/categor ... 1_3581.htm
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

metabo wrote:
nlazovic wrote:nemam pojma a ni i živaca da kuckam čekićem po njima (podešavanje)
... moje skromno mikšljenje je da onda nisi ni za ručno rende, bilo kakvo ;)
Vidim da ima modela koji se podešavaju na točkić pa sam mislio da tako tako može lakše da se podesi.
Last edited by nlazovic on 19 Mar 2013 17:34, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

nlazovic wrote:
metabo wrote:
nlazovic wrote:nemam pojma a ni i živaca da kuckam čekićem po njima (podešavanje)
... moje skromno mikšljenje je da onda nisi ni za ručno rende, bilo kakvo ;)
Vidim da ima modela koji se podešavaju na točkić pa sam mislio da tako tako može lakše da se podesi.
Podešavanje visine noža je najmanji problem. Veština oštrenja sečiva je mnogo važnija.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

metabo wrote:
nlazovic wrote:
metabo wrote: ... moje skromno mikšljenje je da onda nisi ni za ručno rende, bilo kakvo ;)
Vidim da ima modela koji se podešavaju na točkić pa sam mislio da tako tako može lakše da se podesi.
Podešavanje visine noža je najmanji problem. Veština oštrenja sečiva je mnogo važnija.
Prvo da ga istupim na nečemu :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne nadaj se da kad kupise blanju ona ima ostar noz.
Jako retko se tako nesto desava, i to samo kod pojedinih firmi tipa Lee Valey.

Treba dosta posla za to prvo ostrenje, posto se tada ravna i zadnja strana noza. Posle je brze, jer se radi samo prednja.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

U prevodu, u startu moram da kupim i set za oštrenje i da jurim po netu kako se oštri :(
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne morass da juris, ima negde ovde na web stranici, pisano je i na forumu vise puta.

A sto se tice seta, za pocetak dovoljan ti je komad debljeg stakla, dvostruko lepljiva traka, i smirgla u granulacijama od 120-2000. na bi skodio ni sablon, pogotovu ako to prvi put radis. Bilo ga je povremeno da se kupi u agaciji. Dodje u kompletu sa nekim brusnim kamenom al taj kamen je otrprilike dobar za grubo formiranje ostrice. Sam sablon radi sasvim fino.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Nešto mi je to sve mnogo skupo. Vidim po netu i ove Japanske koje se povlače kao njihove testere. Naleteh i na ovu,
http://www.rma-tools.com/index.php?main ... cts_id=350
Last edited by nlazovic on 23 Apr 2013 18:55, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo je Japanac, taman koliko sam i ja :)
Japanske blanje imaju daleko deblja seciva, sasvim drugaciji sistem drzanja i stelovanja noza, potpuno drugaciji odnos duzina napred i nazad gledano od seciva.

PS
pogledaj:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4py2rvL0_3E[/youtube]
Last edited by mbole on 23 Apr 2013 20:41, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

but 300$ is a lot of money !!!

kao pokvarena ploca :smejanje::smejanje::smejanje:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Xaxaxa, ovaj klip je extra . Ali lik je u pravu, 300 usd za unapređenje Američke privrede ... Samo što ti treba nekoliko komada.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

:)
Nije 300 za unapredjenje americke privrede, vec je 300 za dobar alat (kao sto ne dajes 30 za unapredjenje kineske privrede, vec za los alat)
Ameri imaju taj fazon da je bitno da je "Made in USA", mada nemaju nista protiv ni kvalitetnog nemackog, svajcarskog, engleskog... alata (kao uostalom i mi, u kampanjama tipa: Kupujte domace...).

Juce sam kupio ovo: viewtopic.php?pid=66398#p66398

I tek posle jedno dva sata rada na njemu, njime moze da se stvarno radi. A ima jos bar toliko posla.

Pri tom, ovo nije los alat, u smislu da je materijal prilicno kvalitetan, i da je uopste moguce srediti ga da radi kako treba. Istu takvu kung-fu kopiju bi dzabe doterivao, posto je jednostavno sam materijal los, greske u izradi su tolike da nema dovoljno materijala koji bi skinuo da mozes da doteras na meru...

Ovaj je kostao oko 30 evrica.
Slican Lee Valley-ev je oko 95 USD (oko 72 eur). Pri tom, samo noz koji je dosta kvalitetniji od ovog stanly-evog je oko 20 USD.
Razlika od oko 40 evrica mozda deluje mnogo, ali racunaj koliko tamo kosta 3-4 sata rada, i to majstorskog rada, pa na kraju ovaj skuplji ispadne jeftiniji, i pri tom imas mnogo bolju alatku.

To sto mi svoj rad ne racunamo, i sto je cena sata rada kod nas smesna, nije njohov, vec nas problem.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Mbole, nisi pažljivo odgledao (odslušao) ceo klip :)

Jasna mi je tvoja logika i ja bih dao 70-ak evrića za dobro rende, ali 300 usd je malo mnogo.
Post Reply