Stolaska vinkla - mala pomoc za pocetnika

Rad sa ručnim alatima
User avatar
Deky
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 03 Jun 2011 01:10
Location: Novi Sad

Stolaska vinkla - mala pomoc za pocetnika

Post by Deky »

Ponovio sam se ovom stolarskom vinklom da bi mogao bolje i kvalitetnije da odradjujem moje hobi, za sada mini,majstorije :).

1. Image

2. Image

3. Image

4. Image


Do sada nisam radio sa ovako necim, sve je dosada bilo obicnim lenjirom, obelezim sa strane a ovde ima na svakom cm rupa da se jos preciznije obelezi. Imam vise pitanja koja bi mi znacila u buducnosti kada budem nesto radio pa da mogu lako i brzo da se snadjem.

- Na slici 1. vidi se pri vrhu da ima jedna veca rupa. Jel ona ima neku svoju svrhu?
- Na slici 2. i 3. se moze videti kako se moze lenjir iskoristiti za lakse montiranje klap sarki. Malo mi je konfuzna slika za obelezavanje, do sada nisam nikada montirao klap sarke sem sto sam menjao polomljene. Te oznake 37, 32,... oznacavaju gde bi trebali da budu vijci a ne pomaze mi gde tacno da busim izmedju njih za klap sarku? Zamolio bi za neko objasnjenje da razumem kako se ovo tacno koristi.
- R50 i R80 jel to ima isto neku svoju korist ili ne?
- Na 3. slici pri dnu vidi se sraf kako je uvrnut u nesto. Jel to opet neko objasnjenje za nesto ili sta vec?
- Na zadnjoj slici kada se gleda gornji deo slicica, pa ona na naradzastoj podlozi. Vidi se da ima neki dodatak u cosku uglomera zute boje. Jel to nesto sto fali meni? Posto ja to nisam dobio.
Takodje neki hint & tips su dobro dosli za olaksano majstorisanje :tummenupp:
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

ovo je super stvar, a što ćeš koristiti , možda je najbolje da otkriješ sam . Mogućnosti ima puno , oznake su jednostavne za pante za vrata , na vratima se obilježava do sredine rupe 21,5mm - za pantu fi35 mm , a na korpusu se buše rupice sa svrdlom fi 4mm rupe na razmaku 32 mm .

Ona veća rupa na prvoj slici :/ osim za okačit negdje na zid .
a ono sa šarafom je vjerojatno za kružnicu napraviti .

Inače , :prsgore:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
srbijaghost
Šegrt
Posts: 31
Joined: 27 Feb 2012 15:50
Location: Aleksandrovac

Post by srbijaghost »

Gde si uzeo? Kolko para?
User avatar
Deky
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 03 Jun 2011 01:10
Location: Novi Sad

Post by Deky »

Ropee, hvala na savetima.


srbijaghost, kupio sam je u Woby hausu i kosta oko 1850din. Imaju tamo velik izbor.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Rupa sa slike 1 je za kacenje vinkle (imas je na svakoj vinkli).

Sistem 37/32 je standard za klap sarke. Rupe za njih na korpusu su 37mm od prednje ivice, a medjusobni razmak rupa je 32mm.
Centar velike rupe na vratima je ili na 17 (za sarke sa soljicom 26mm) ili na 21.5mm (za sarke sa soljicom 35mm)

Na slici 3 pri dnu levo je spojnica za korpus, a desno kako se obelezava i izgleda kada se izbusi za nju.

Bice da taj zuti "pimpek" za crtanje krugova nisi dobio ili je jednostavno negde ispao. Ili je u pitanju obicna kancelarijska spenadla.
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

srbijaghost wrote:Gde si uzeo? Kolko para?
Možeš ga naći u www.mi-lumen.co.rs/ iz Kraljeva

Ima dve dimenzije

200x300 i košta oko 1200 dinara
300x500 i košta oko 1600 dinara

Ja sam uzeo oba (ne pitaj zašto) i lepo mi služe.

:skool::skool::skool:
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
Deky
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 03 Jun 2011 01:10
Location: Novi Sad

Post by Deky »

mbole wrote:Rupa sa slike 1 je za kacenje vinkle (imas je na svakoj vinkli).

Sistem 37/32 je standard za klap sarke. Rupe za njih na korpusu su 37mm od prednje ivice, a medjusobni razmak rupa je 32mm.
Centar velike rupe na vratima je ili na 17 (za sarke sa soljicom 26mm) ili na 21.5mm (za sarke sa soljicom 35mm)

Na slici 3 pri dnu levo je spojnica za korpus, a desno kako se obelezava i izgleda kada se izbusi za nju.

Bice da taj zuti "pimpek" za crtanje krugova nisi dobio ili je jednostavno negde ispao. Ili je u pitanju obicna kancelarijska spenadla.
Hvala puno na ovom objasnjenju.
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Лепа стварчица. Провери да ли је стварно 90 степени.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Deky wrote:- R50 i R80 jel to ima isto neku svoju korist ili ne?
radijusi 50 odnosno 80 mm :)

a za što je kotirano onih 33,5 i 28
User avatar
dusanissimmus
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 21 Mar 2011 22:34
Location: Beogradistan

Post by dusanissimmus »

imam isti samo je brendiran kao wolcraft
imam pitanje za sarke kad smo vec kod 32/37 standarda...
kad mi u stovaristu urezu rupe za sarkeu vrata da li postoji neka standardna udaljenost od ivice vrata na koju se busi?
drugo pitanje kad obelezim rupe za rupe u korpusu vrata mi iz nekog razloga shtrce bar 5-6 mm..i ne mogu to da korigujem sarkom nego moram pravim nove rupe gde gresim?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

dusanissimmus wrote:kad mi u stovaristu urezu rupe za sarkeu vrata da li postoji neka standardna udaljenost od ivice vrata na koju se busi?
Ne razumem bas pitanje. Standard naravno postoji. Rupa fi 35mm na vratima se busi na 21.5mm od ivice. Ako je soljica sarke fi 26 onda je rastojanje centra rupe od ivice vrata 17mm.
dusanissimmus wrote:drugo pitanje kad obelezim rupe za rupe u korpusu vrata mi iz nekog razloga shtrce bar 5-6 mm..i ne mogu to da korigujem sarkom nego moram pravim nove rupe gde gresim?
Vrata strce 5-6mm odakle i na koju stranu?
Ko sto napisah prethodno: standard je da rupe za sarke budu na 37mm od ivice korpusa (gledano po dubini), i na medjusobnom razmaku od 32mm (gledano po visini). Ja u zadnjih 20 godina nisam video klap sarke koje se u ovo ne uklapaju (sto ne znaci da ne postoje).
User avatar
dusanissimmus
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 21 Mar 2011 22:34
Location: Beogradistan

Post by dusanissimmus »

nisam mislio po x osi, to razumem mislio sam po y osi gledano na vrata pod pretpostavkom da je y osa ona strana ona najbliza rupi sarki
da li postoji neki standard koliko se centar rupe za sarku u vratima odvaja po y osi od ivice?
da li ima razlike u odnosu na to da li su vrata izbacena ili ubacena u odnosu na korpus?

a meni recimo kad gledam npr element shtrce ka meni, to jest vrata gde je sarka ne mogu da se naslone na korpus u zatvorenom polozaju
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne vredi, ne uspevam da skontam gde ti je koja osa.
Ajd da dogovorimo neki standard.
Gledas element s prednje strane i vrata su zatvorena.
X - levo desno (levo -, desno +)
Y - gore dole (gore +, dole -)
Z - napred nazad (napred to jest od tebe +, nazad to jest ka tebi -)
Koordinatni centar - Nulta tacka - donji levi ugao korpusa skroz napred. Znaci u odnosu na njega bi donji, levi, prednji cosak vrata sa punim preklopom bio: X= +1.5mm (vrata su po standardu za 3mm uza od spoljasnje mere korpusa), Y=+visina cokle +1.5mm (takodje i po visini su za 3mm manja od "tela" korpusa, Z=-debljina univera od koga su vrata.

Da li su vrata izbacena, na pola stranice ili ubacena, regulise se tipom sarke (ravna, polukoleno, koleno).
U zavisnosti od debljine boka i vrata, stavljaju se razlicite podlozne plocice (one na koje se kace sarke za korpus)
User avatar
floydzg
Šegrt
Posts: 45
Joined: 15 Feb 2012 16:24
Location: Zagreb

Post by floydzg »

Imam od wolkrafta 2 veći i manji, odlična stvar.
on je mudar ,hrabar , vozi tako treba
on je mudar , sizan , hrabar , ludo vozi
User avatar
dacman
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 22 May 2015 20:05
Location: novi sad
Contact:

Post by dacman »

Ostaje jedna nedoumica kod ovog lenjira-vinkle-šablona,a to je:
oznaka 21.5 je jasna i to je centar rupe koja se buši glodalom na unutrašnjem delu vrata za šarku 35mm-i to je kraj priče.

oznaka 37/32 je takođe jsana stvar ,37mm od ivice korpusa,32mm je razmak između rupa u koje ide vijal koji drži šarku u korpus-i tu je kraj priče.,

Ono što me interesuje jeste sledeće kako pomoću ovog lenjira (šablona) simetrično centrirati deo šarke koji ide na front vrata,i deo šarke (aviončić) koji ide na unutrešnji deo korpusa,jer nigde između oznaka 32 nema prorez koji bi odredio sredinu između te dve rupe,i kroz koju bi se eventualno mogla videti olovkom obeležena linija koje je poravnata sa centrom same rupe koja je obeležena za glodalo kojim se buši rupa na vratima za šarku 35mm

Image
Last edited by dacman on 27 Nov 2015 16:31, edited 1 time in total.
Post Reply