Nešto kao Turpija.....

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Nešto kao Turpija.....

Post by Đorđe »

Pozdrav svima evo i mene konačno probudio se iz zimskog sna!! Kao što kaže naslov turpija (rašpa) ili šta već???Dosta oštra stvarčica Dimenzije 360*37*5mm i ima sa krajeva dve uzengovane rupe! ima li ko iskustav sa ovakvom stvarčicom i za sta konkretnio služi? Probao sam da obrađujem drvo sa njom fino skida ali jako je oštra seče ruke, trebam neki drveni nosač da odradim


Image
Image

Image

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To je autolimarska turpija.
Ima poseban "drzac" za nju, otprilike podseca na rende (blanju). Kada je ubacis u taj nosac i nategnes, on je zakrivi.

Nadjoh slikicu:
http://www.toolzone.com/acatalog/info_PF13022.html
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Post by Đorđe »

Hvala Bole na brzom odgovoru :buga: Pa kontao sam da ima neki "držač" turpije! Mislim da pravim nešto od drveta kao rende (blanja)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

a savija se???:forvonad:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne kapiram pitanje. ::neznam::
pogledaj slikicu na linku, pa ces videti kako se savija.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

vidim da je savijena,kakav je to materijal(turpija) kad se da toliko saviti???
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

singer wrote:vidim da je savijena,kakav je to materijal(turpija) kad se da toliko saviti???
Релативно танка па се савија (ал' не треба претеривати - фишек не може да се направи). Ако је од бољих много лепо и метали могу да се обраде. Ја их користим за метал или дрво
Дођох, видех, побледех
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koji je tacno materijal ne znam, al da je tvrdo tvrdo je. Uostalom osnovna namena mu i jeste obrada lima, pa mora da bude tvrdo.
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Post by Đorđe »

Ne samo da je tvrdo već je jako oštro, a za savijanje neznam samo imam osećaj da je kao klasična turpija (krto)! Neću baš da testiram savitljivost, valja će i ravna samo da napravim "držač"
User avatar
blazevski
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 30 Sep 2008 22:55
Location: Skoplje

Post by blazevski »

Pozdrav
Ova raspa ili turpija ima poseban drzac koji je savijen i isti se upotrebljava kod autolimara za obradu kalaja .
poznata tehnika koju primenjuju iskusni majstori kod pojedinih auta Iinace ja posedujem jedan takav komplet koji sam doneo pre vise godina iz nemacke od jednog prijatelja koji je radio u auto servis za limariju . Kao prvo se kalaj nanosi na samiom limom ili kod spoja sa brenerom i posebnim spaklama pa se potom turpija . Ja nisam probao ali sam video kako se radi .
Pozdrav
Post Reply