List za stolarsku pilu ?

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne razumem bas sta si hteo da kazes :) al...
Covek je pitao gde moze da kupi testeru, ne list. Drugim recima, uopste ne namerava da pravi testeru, vec hoce gotovu.
A kod nas, nikakav list posebno i ne mozes da nadjes, akamoli takav kakav njemu treba.
ja narucivao iz Amerike, pa preko drugara iz Kanade, stiglo pa listova letos http://www.tgiag.com/sawplate.html
Sad jos samo da se nadje vremena i naprave testere, al bice...

No, pade mi napamet, mozda mozes na nekom buvljaku da pronadjes staru testericu ovog tipa: http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... tem=520502
Ova je debela, ali nekada su u kabinetima za OTO, postojale iste takve, samo sa listom koji je 0.5mm. Crvena drska, ledja od crnog savijenog lima, veoma sitni zubi.

Posto za to sto ti treba je rez jako plitak, mozda bi mogao da prodjes i bez razvrtanja zuba, to jest da sam list bude 0.6mm debeo. Takav mislim da bi i mogao da se nadje. Obrusis sve okaljene zube, posto ako probas da ih vratis iz razmetanja, popucace, a i ostace neravno, pa ce rez biti siri, narezes nove zube, al lepo sitne, i to mu je to.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

А ако ти је тешко да све то радиш а имаш стони циркулар одеш лепо на бувљак и купиш тестеру за метал (глодало) дебљине 0,6 мм, монтираш на циркулар, подесиш висину и прво мало (а можда и мало више) вежбаш на отпадном дрвету да би тачно прорезао жљеб за прагове.
После је све лако (а и не треба ти Синалко)
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

mbole wrote:Ne razumem bas sta si hteo da kazes :) al...
Covek je pitao gde moze da kupi testeru, ne list. Drugim recima, uopste ne namerava da pravi testeru, vec hoce gotovu.
A kod nas, nikakav list posebno i ne mozes da nadjes, akamoli takav kakav njemu treba.
ja narucivao iz Amerike, pa preko drugara iz Kanade, stiglo pa listova letos http://www.tgiag.com/sawplate.html
Sad jos samo da se nadje vremena i naprave testere, al bice...

No, pade mi napamet, mozda mozes na nekom buvljaku da pronadjes staru testericu ovog tipa: http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... tem=520502
Ova je debela, ali nekada su u kabinetima za OTO, postojale iste takve, samo sa listom koji je 0.5mm. Crvena drska, ledja od crnog savijenog lima, veoma sitni zubi.

Posto za to sto ti treba je rez jako plitak, mozda bi mogao da prodjes i bez razvrtanja zuba, to jest da sam list bude 0.6mm debeo. Takav mislim da bi i mogao da se nadje. Obrusis sve okaljene zube, posto ako probas da ih vratis iz razmetanja, popucace, a i ostace neravno, pa ce rez biti siri, narezes nove zube, al lepo sitne, i to mu je to.
Ma htio sam da kažem ja sam od crosscut saw one žage što se sijeku drva uzeo list pa krojio drvenu :D
Samo što sam koristio bukove palte i ružno je skroz.
Last edited by Hornbeam on 12 Nov 2014 01:31, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Nabavio sam stariju pilu kao iz prvog posta i sad bi na red došlo čišćenje i brušenje lista. To mi ne predstavlja problem, ali kod raspelavanja/razvrtanja zuba sam u nedoumici.
Nemam kliješta za tu namjenu.
Negdje na ovom forumu sam pročitao da postoji način da se zubi raspelaju malo više i da se vrate sa škripcem u kojem je papir ili nešto slično??
Nadam se da znate o čemu pričam i da mi može detaljnije objasniti - opisati način kako kvalitetno razmetati zube na listu pile.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

batali se toga.

ako ti je testera zao za baciti napravi sat od nje(kupi mehanizam) i stavi u radionicu
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Sjećam se da sam nekad davno ko mali klinac kod susjeda od strica vidio pilu u takvom stilu i da je lik pilio stvarno tanke daščice - pretpostavljam da je bila precizna.
Obzirom da planiram napraviti stalak za knjigu od jednog komada drva, a nemam pilu kojoj bi vjerovao da može piliti dovoljno precizno počeo sam razmišljati da pokušam ovu pilu dovesti u red. Ako kojim slučajem uspijem to mi bude najjeftinije rješenje.
Last edited by riba on 09 Jan 2017 11:16, edited 1 time in total.
User avatar
exclusive
Precizni šegrt
Posts: 54
Joined: 28 Dec 2015 20:36
Location: Varaždin

Post by exclusive »

Probaj pitati Drvobrusionu možda ti oni mogu to napraviti.Nalaze se pokraj Iverpana.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mogu da se dovedu u red bas tako ko sto si opisao. Samo ti trebaju neke paknice za stegu, posto su obicno one na njoj pravljenje za grubo stezanje, nazubljene i slicno, pa bi seznule list.

Dva parceta MDF-a sasvim dovoljno dobro rade posao.

Ideja je sledeca:
Zubi se razmetnu malo vise nego sto treba, i sto je ravnomernije moguce bez kljesta, a onda se vrate svi na istu meru pomenutim stezanjem preko lista papira (naravno list sa obe strane, i u zavisnosti od toga sta ti treba moze da ih bude po dva ili tri...).
E sad... "malo vise" je upravo malo a koliko je to malo, i koliko treba da bude na kraju... zavisi od dosta faktora: koliki su zubi na listu, za koji rez poprecni ili uzduzni, za kakvo drvo tvrdo ili meko...

Ali... ovakva testera ti nije bas najbolja alatka za taj posao. List je previse uzan da bi lepo drzao pravac.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Paa, ne bih se bas slozio za MDF, nije u potpunosti kontrolisan sto se seta tice, posto se vrhovi turpije ostavljaju tragove na povrsini, koji izgledaju nejednako. Treba probati svakako. Ja koristim dve savrseno ravne bagremove dascice, koje na celjusti postavim dvostruko lepljivom trakom. I stega na kojoj to radis mora da bude prilicno dobra, sa tim da ne radis preveliko parce.

Nego idemo redom. Zubi mogu da se setuju osim kljestima i cekicem, na nakovnju koji prilagodis. Taj nakovanj moze da bude i parce celicnog L pofila koje stegnes u stegu, i na kome je jedna ivica obrusena pod uglom. Deo zuba koji hoces da savijes postavis tacno na liniju, i udaris finim cekicem lagano. Moze da radi, ali zahteva prilicnu vestinu, mada moze da se napravi nekakva vodjica koja ce odraditi deo posla da svi zubi budu savijeni na istom mestu. Ono sto je trik je da treba da udaris zub docoljno slabo da ga ne zgnjecis ili ostavis trag, a opet dovoljno jako da se savije dokle nakovanj dopusta, uz malo vracanje.

Nase trziste j prepravljeno kljestima za razmetanje koja su kopija Eclipsa, i prilicno su jeftina. Uz malo modifikacija mogu lepo da rade, za pocetnika dalko konzistentnij nego cekic na nakovnju. To ipak zahteva vezbu, i nije za prvu testeru. Zub mozes da setujes i obicnim kljestima, ili zarezom u parcetu flaha, kako ti odgovara, ali opet, i jedno i drugo opet zahteva malo vezbe, i nije za pvu testeru koju obnavljas.

Kod nas je bilo i novih Pilana platni, za n prevelike pare. Reda 5-7 eura. Mozda je to za pocetak bolje resnje, jer ako ti je stara platna zardjala, pa moras da je ocistis, pa naostsris, mozda je pametnije uzeti novu.

Za to sto bi ti da uradis, treba ti prilicno precizna testera, koja ne vuce u rezu. A to cak ni na novoj testeri nije pretpostavljeno stanje, naprotiv, osim ako nije prilicno skupa, skoro da je sigurno da ce da vuce, pa to mora prvo da se ispravi i podesi.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

@BR otprilike sam u tom smjeru razmišljal.
L profil je bil u planu, ali ovo s brušenjem jedne strane je izvanredna ideja. Mislim raditi s čekićem, ali ne čekićem po zubima. Nedavno sam rashodoval i razrezal list za cirkular i od njega ću prilagoditi komadić "flaha" koji će biti na zubu dok budem s druge strane "kljucnuo" s čekićem. Na taj način neću oštetiti vrhove.
Sad je jedino pitanje koliko da napravim kosinu na flahu? Razmišljam da bude ~ za debljinu i pol lista pile.
Za vraćanje u škripcu sam mislio na gornje dijelove (gdje dolaze zubi) dvije bukove daščice zaljepiti "duct tape" koji je nešto deblji, a ako bi se pokazao predebelim lako stavim nešto tanje.

U svakom slučaju zahvaljujem na savjetima.
Last edited by riba on 10 Jan 2017 07:53, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kosina na flahu treba da bude takvog nagiba, da na duzini zuba koju razmeces izvuce zub za maksimum 1/3, jos bolje 1/4 debljine lista. Kolicinu razmetanja generalno podesavas tako sto menjas deo visine zuba koji krivis, a pravilo je da se zub nikada ne krivi iz korena, vec na 1/3 visine pa navise od korena. Zubi koji su razmetnuti iz korena se mnogo lakse lome.

Sirina razmetanja zavisi od tipa drveta koji seces, pravca reza i sirine i oblika lista testere koji razmces. Tj, najmanje razmeces usku testeru za ram koju planiras da koristis za poprecne rezove na suvom tvrdom drvetu, a najvise visoku rucnu testeru za rasecanje, koja nije trapzasto brusena, i koja je namenjena za uzduzne rezove u vlaznom mekom drvetu.

Probacu da premerim ugao na kljestima, isti ugao mozes da napravis i na L profilu, a onda samo gledas koju sirinu zuba krivis.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek... jel imate neki buvljak u okolini?
Ja sam kljesta pazario na Bubanj potoku za nesto reda 6 evra, tako da mi se cini da se ne isplati zezanje za tako sitne novce.
Sad malo gledam i nadjoh ovo, jeste vise, al on trazi 20-tak Eur, ne znaci da ce toliko i da dobije :)
http://www.njuskalo.hr/rucni-alati/klje ... s-21088579
Post Reply