Pokazite nam sta koristite od rucnog alata

Rad sa ručnim alatima
User avatar
savak
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 19 Nov 2013 22:01
Location: Banatsko Aranđelovo

Post by savak »

Koliko košta to zadovoljstvo? Tražio sam angle cube kod nas ali nisam uspeo da je nađem.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

savak wrote:Koliko košta to zadovoljstvo? Tražio sam angle cube kod nas ali nisam uspeo da je nađem.
evo je cena ja je dobio od drugara izamerike on juce dosao ovamo tako da nisam ni postarinu platio
http://www.chipsfly.com/product/30-142.html
Last edited by miloscale on 17 Feb 2015 23:49, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za ovakvu konstrukciju doseda, tih 2-3 cm su obicno dosta. Ne bi skodilo da je duze, al moze i sa tim.

Ovo s desne strane, sto ima dugacak, debeo i potpuno okrugao rep, je mozda neko nasadjivao u drvenu drsku, ali originalno je 99% doslo u livenoj plasticnoj. Jednostanvo to nije oblik repa koji ide u drvenu drsku.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Danas sam konacno naravio skalameriju koja ce drzati maklju, ne bih li je najzad naostrio.
Imam ovu maklju vec par godina, i nikako da je dovedem u red. Kovana je, a bila je jedna od poslednje dve koje su imali u merkuru kada sam kupovao, pa nisam mogao preterano da biram. Ko sto se vidi sa slika, prilicno je krivudava, i to nakon sto je vec prosla jednu seansu na beltu.
Trebalo mi je i malo vremena da smislim kako da je uhvatim da bude stabilna, posto je inace jako nezgodna za drzanje.

Image

No par sati kasnije, to vec izgleda daleko bolje. Ostalo je jos malo da se sljusti pri kraju sa leve strane, al vec je malo kasno, a i bole ruke :)
I naravno da se odradi i druga strana, to jest sama ostrica, al u poredjenju sa ledjima, to je sitan posao.

Image
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

sta ces ti sa tim ?
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kupio sam je da napravim jednu drzalju za malj (a i da naucim da radim sa njom).
Drvo (jasen) je tu vec 2-3 godine, cepano iz cetvrtke, grubo istesano, osuseno, ceka da je naostrim i nadjem vremena :)

Znam, znam... trebalo je da ga obradim na vrlo priblizne mere jos dok je bilo sirovo, al...

Imam i nekih drugih ideja sta bih mogao sa njom, no o tom potom... :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

samo MAKLJAJ.....:prsgore::part::part::part:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Zašto drvo ne puca kad se osuši isčetvrtano a onako iz okruglog dijela puca? A i kora mu nešto pomaže.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Spoljasni slojevi trupca se suse brze nego unutrasnji, a kako se suse tako se i skupljaju.
Posto imas "prsten" spoljasnjeg sloja koji sve vise i vise steze unutrasnji, na kraju nesto mora da popusti, a to nesto je uvek spoljasnji sloj (da ne objasnjavam sad raspored sila itd itd).

Kad iscepas trupac na cetvrtke, susenje je mnogo ravnomernije, a i delovi koji se suse razlicitom brzinom imaju gde da se "razvuku" da tako kazem.

Kora pomaze utoliko sto usporava susenje spoljasnjeg sloja.
Obrnuto, kad si ga iscepao, kora smeta, posto su sad sve stranice osim te otvorene pa se one suse brze nego ta sto ima koru.

Iz istog razloga se cela zamazuju, to jest kako se ne bi prebrzo susila stvarala napone i pucala. Celo se susi najbrze, bez obzira dal je u pitanju trupac, cetvrtka ili izrezana daska.
User avatar
nickme
Precizni šegrt
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2013 22:43
Location: Beograd

Post by nickme »

Pozdrav svima,
Ne znam da li je neko pitao, puno ima da se cita u ovoj temi..... Gde u Beogradu kupiti sablon koji drzi rende i dleto kada se ostre ? Da li mozda moze da se napravi ?
Hvala
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bilo je svojevremeno u Agaciji da se uzme stenlijevih sablona.
Imas i preko neta: http://www.msb-srbija.com/index.php?d=24708

Naravno mozes i da pravis, ali mislim da se ne isplati za ipak relativno sitne novce.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

to sam ja kupio u Merkuru prosle godine, mozda i sada imaju, mada stanley alata ima u dosta radnji.
User avatar
LanceMi
Šegrt
Posts: 24
Joined: 27 Jun 2011 10:44
Location: Novi Beograd

Post by LanceMi »

Ima u Merkuru. Juce sam video
User avatar
nickme
Precizni šegrt
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2013 22:43
Location: Beograd

Post by nickme »

Odlicno, idem odmah sutra da kupim.
Hvala
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:Slobodno reci da sam ja kriv. Za mnoge sam dezurni krivac.
E, da znaš da jesi. Za sve pare koje sam stucao na alat, ženi sam rekao da si ti isključivi krivac - nema goreg od tebe po pitanju širenja ove zaraze :)
Post Reply