Pokazite nam sta koristite od rucnog alata

Rad sa ručnim alatima
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Rucica izgleda perfektno. Kruska bas ima finu kompaktnu strukturu. Upravo je spreman jedan trupac kruske u dvoristu da ga rastruzem. Cim spremim ryobo ramovsku testeru krecem.

E sad zanima me da li je ovo parena kruska ili ne? Pretpostavljam da drvo posle parenja potamni, a meni se bas svidja ova nijansa koja je ispala kod rucice za testeru.
Last edited by ivanob1 on 17 Dec 2014 14:27, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije parena, al je divlja. Dobio sam tu dasku pre 10-tak godina od jednog rodjaka iz CG.
Nijansu je dobila i od crvenog ulja.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

mbole wrote:
nlazovic wrote:Naleteh na ovu testeru na buvljaku u Pančevu. Nije u lošem stanju, fali joj jedan zub tj. polovina istog. Vrlo malo informacija ima na netu o njoj.
Sve što sam saznao je da je pravi Carl Baier u Nemačkoj.
http://www.werkzeug.org/Portals/0/data/ ... ungen.html

Ocisti je od rdje, naostri i trebalo bi lepo da radi.
Za ciscenje, probaj trik sa alu folijom. Treba ti i neka polir pasta (moze i Purol, ili neka od ovih za automobile).
Zguzvaj komad alu folije u lopticu, nanesi "tufnice" polir paste na list, i trljaj.

Ne vidim gde je taj polomljeni zub, ne sredini ili negde pri kraju.
Ako je pri kraju, ostavi ga, vremenom ce ostrenjem da se ponovo formira.
Ako je bas na sredini, mozda da razmislis da narezes nove zube? Nije toliko tesko kako izgleda. Oturpijas stare zube, napravis sablon na racunaru, odstampas, zalepis na list, i polako rezes.

Rucka i nije bas neka, a koliko vidim zanitovana je. Ako imas zelje i vremena, mozes da napravis novu koja bi ti odgovaralo po obliku i velicini. Nacrte i dimenzije imas recimo ovde:
http://www.blackburntools.com/articles/ ... index.html

Ako, kao ja, bas volis da se zezas to moze da izgleda i ovako

Pre:
[url]http://s5.postimg.org/p389p22lv/2013_06_14_21_00_36_0004.jpg[/url] [url]http://s5.postimg.org/7oo1gs5gz/2013_06_22_13_20_53_0012.jpg[/url]

Posle:
[url]http://s5.postimg.org/arork5kfn/2014_03_22_08_40_00_0001.jpg[/url] [url]http://s5.postimg.org/5dpzclupf/2014_03_22_08_40_55_0004.jpg[/url] [url]http://s5.postimg.org/pc5uezfeb/2014_03_22_08_42_10_0009.jpg[/url]

[url]http://s5.postimg.org/fp2c59mer/2014_03_22_08_48_07_0002.jpg[/url] [url]http://s5.postimg.org/zaqt1gotv/2014_03_22_08_48_48_0004.jpg[/url]

Jos nije skroz zavrsena, treba da izecujem medaljon, al nikako da stignem.
Drvo rucke je kruska, sa umetnutim furnirom od oraha. Finis je CCL ulje crvenog korena za kundake, i isto njihov vosak preko.
Ledja su od 5mm mesinganog flaha. Urez za list u ledjima je napravljen ovim:
[url]http://s5.postimg.org/4l1y6k0tv/2013_08_29_23_22_50_0001.jpg[/url]
[url]http://s5.postimg.org/c81vs5gkz/Sklop_slitera_06_presek.jpg[/url]

https://www.youtube.com/watch?v=GpEy0bdaSZM

Logotip i natpis koji su prvobitno bili ofarbani, su ecovani foto postupkom i ferihloridom, a posle toga brunirani balistolovim hladnim brunom. Najvise je potrajalo dok sam odskenirao i sredio na racunaru natpis i logotip.
Mbole, extra si ovo uradio. Par pitanja ...
Koje si dimenzije mesinga stavio ? Na Blackboorn Tools obicno za 12"-14" testere koriste 18x6mm mesing ili bronzu. Kod nas sam uspeo da nadjem najpribliznije 20x5 mm (oko 1320 rsd po duznom metru).
Koja ti je debljina kanala za testeru ? BT koriste 0,020 i 0,025 " debljinu testere pa ne znam koliko lufta treba da se ostavi.
Kako se zove i gde moze da se nadje ova seckalica sa video klipa ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za ovako plitak list sam koristio 3X15 (pravim par komada za drugara, jednu sam dovrsio, a drugu jos radim, bice slika kad dovrsim).
Malkice i meni deluje pretanko, mada lepo radi, al nazalost nemoze da se nadje 4X15 ili 4X20 sto meni deluje da bi bilo idealno za ovu sirinu lista.
Na ovoj sa slika je 5X20, ali ona ima mnogo dublji list.
Mesing je dosta tezak, pa za plitak list ova tanka ledja meni deluju udobnije, iako bi estetski deblja izgledala verovatno lepse.
Cene mesinga se ne secam, pazario sam kod Rajana u Zemun Polju.

Debljina kanala je tacno koliko je i debljina testere. Kod ove sa slike je ako se dobro secam dosta debeo list, negde oko 0.8, ove dve sto pravim su 0.5 i 0.6.
Idelano, list bi trebalo da udje tesno u kanal i da ga samo kanal drzi. No kako to ne moze uvek da se postigne, malo epoksida resava stvar.

Seckalicu sam sam pravio. Imas crtez u originalnom postu. Listove pazario na Bubanj Potoku.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ovaj crtez mi uopste nije jasan. Da li je to nesto slicno ovome ...

http://www.ebay.com/itm/Slitting-Saw-Sl ... 58be643e03
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vrlo slicno.
Samo, umesto ove velike matice na dnu sa tvog linka nalazi se debela podloska (tamno zuto na slici), pa preko nje dodje lezaj (crveno), i onda se sve zajedno steze tankom podloskom (svetlo zeleno) i imbus srafom.

Evo malo boljih slika

Image

Image


Lezaj (crveno 6202, spoljasnji precnik 35 to jest taman da mogu glodalom za sarke da napravim rupu za njega), ulazi u rupu u komadu MDF-a.
Sa donje strane je u tu rupu u MDF-u ubacena i ulepljena epoksidom caura sa unutrasnjim navojem (tamno zeleno). Velikim srafom (braon) sa kontra maticom (ljubicasto) se steluje koliko ce biti rastojanje od povrsine MDF-a do lista testere.


No, evo par slikica testerice slicne ovoj tvojoj. Svojevremeno je bila da se kupi garniturica, gde su se u jednoj plasticnoj drsci menjali listovi. Dolazilo je 5-6 listova u kompletu. Dva su bila sa ledjima, naravno ledja su bila od savijenog lima.
Ta dva lista su "zloupotrebljena", da se naprave pristojne testerice. Jedna je gotova a druga se jos radi.

Drska je bukva, sa umetkom od orahovog furnira. Finisirano je crvenim uljem i voskom za kundake.

Naravno naostrena, ova konkretno za poprecni rez. Druga ce biti za uzduzni. Zubi su malo krupniji nego sto bih voleo, al dosta je plitka, pa mi se ne da da je narezujem ponovo dok ne napravim jos dva duboka komada. Za ta dva su vec kupljeni ozbiljniji listovi, al o tom potom. Tako da za sada stoji sa ovako velikim zubima (otprilike 10 po incu), i blago pokrivljenim dnom zuba (takva je stigla iz fabrike, to je uvijeno dok su izbijani zubi). Uprkos svemu tome, sasvim lepo sece.

Image

Image

Image

Image

Image

A trenutno pravim ovu, to jest prepravljam jednu koja je ko zna od kada (ima je na slikama negde u ovoj i temi o razrezivanju dasaka). Nasledjena, za uzduzni rez, relativno mala, ali meni jako dobro radi posao.

Image

Image
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

E, kad vidim kako si ga lepo uradio, odmah dobijem zelju da nesto napravim :)
Pretpostavljam da si kompletan slitter sklop sam pravio ?
Da li si nabavljao negde celik za platnu testere ? Ima gotovih 1095 sa narezanim zubima kod BlackBurn-a po 20$. Ima i jeftinije bez zuba u USA, ali kod nas nigde.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da, sve sam pravio sam. Dobar deo skalamerije, samo naravno ne sa prihvatom za testeru, vec sa valjkom, koristim i kao spindle sender (nazalost nije oscilujuci).

Listove sam narucio nazubljene, od TGIAG iz USA (http://tgiag.com/sawplate.html). Ne isporucuju van Amerike, pa mi je doneo prijatelj otuda.

Vec dugo razmisljam kako izvesti da se naruci samo lim. Iseci ga nije problem, zube umem i sam da narezem.
Ima ga vec temperovanog kako treba na puno mesta preko bare. Al ne da mi se da placam ekstremnu postarinu, a nikako da navatam gde bi u Evropi to moglo da se pazari.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Moze ta postarina da bude i manja ako se skupimo i porucimo zajedno. Siguran sam da ima jos interesenata.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

mbole imaš li kakav savjet za što se tiče dlijta.
Kako napraviti ručku za njega a da dihta i da se ne rascijepi. Je li obavezan prsten i na mjestu gdje se udara i na mjestu gdje ide ono željezo. Koliko treba biti željezo ova moja dlijta nova što sam kupio 2,3 centa samo dubine imaju. A jedno staro na pijaci ima možda 6 cm dubine. Å ta utiče na to pa se ručka rascijepi.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako je dleto predvidjeno da se udara po njemu, obavezne su obe firule (prstenovi) i gornja i donja. Al nije samo firula dovoljna. Treba ti i jedna da je nazovem podloska, ne znam kakav joj je uobicajen naziv, koja obezbedjuje da se dleto ne zabija sve vise i vise i vremenom rascepi drsku.
Pogledaj slike u: viewtopic.php?pid=78853#p78853 videces na sta mislim.
Kod dleta koja su predvidjena za udaranje, ta podloska je iz komada sa samim dletom. Ako je nema, mora da se oturpijarep dleta tako da se napravi "rame" na njemu, i napravi podloska koja ce da legne na to rame i ne da dletu da se dalje zabija u drsku.
Podloska mora da bude pristojno debela, reda 3mm ili deblje, rame ne mora da bude preterano veliko, po 1mm sa svake strane je vise nego dovoljno, al pod uslovom da je podloska lepo napasovana.
Fine bravarske turpije i polako doterujes.

Postoji i sasvim drugacija konstrukcija dleta, gde je drska svedena u konus i ulazi u konusnu rupu u dletu. Po tome mozes da bijes koliko god hoces, ne moze da se rascepi.

Da bi dleto lepo leglo u uobicajenu drsku (kakva je na ovim slikama gore), svedi "rep" dleta da bude jako blago (ali zaista jedva, reda dve desete milimetra na 1cm duzine) konusan na delu koji je do seciva, u duzini od recimo dve trecine, a onda da ide u ostriji konus. Poravnaj ga turpijom da presek sto je moguce vise bude kvadrat celom duzinom repa.

U drsci prvo zabusis rupu koliki je rep po dijagonali na samom svom kraju, dubine koliko je od podloske do kraja repa +1-2mm.
Onda zabusis burgijom kolika je dijagonala repa na polovini od mesta gde pocinje da se suzava, u dubini koliko je od podloske do te polovine.
Na kraju, zabusis rupu precnika koliko je "rep" po dijagonali negde na milimetar dva nakon sto je poceo da se suzava u dubini do mesta odakle pocinje da se suzava.

Uhvatis drsku, i krenes da uvrces dleto u nju. Ivice repa ce polako rezati i prosirivati rupu, i pri tom ce je oblikovati perfektno prema obliku repa (zbog ovoga rep treba da je sto praviji i sto da mu presek bude sto jemoguce blize kvadratu a ne pravougaoniku). Kad dodjes do toga da rep vidi oko 1mc iz drske, oslonis delto o dasku, uzmes drveni malj i ukucas drsku do kraja.

Posto ima onu podlosku, dleto vise ne moze da se zabija u drsku, pa ni da je rascepi, a drska je tesno je obradjena na profil repa, i ako je materijal drske kako treba (nije recimo mokar, ili presuv, pa da drvo odradi svoje), dleto ce lezati perfektno.

Tesko je objasniti recima, ako ima potrebe, mogu da nacrtam.

Ovo ne razumem: "ova moja dlijta nova što sam kupio 2,3 centa samo dubine imaju. A jedno staro na pijaci ima možda 6 cm dubine"
daj sliku pa da vidimo o cemu se radi.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Evo malo slika dlijeta.
Image
Ovo na desnoj strani sam ja improvizovo bosnekom i vidi se da je sad kraće.
Image
Image prijašnja ručka ali je sad završila na turpiji. Ovo što je kupljeno na pijaci ima duži rep od ovog novog što je došlo u garninturi.
moguće firul prstenovi
Image ima toga još od česmi i vidit ću nešto ću improvizovati. A zašto spadaju na nekim dlijetlima kad se kucka čekićom po ručci (ove firule prstenovi)
Last edited by Hornbeam on 16 Feb 2015 16:09, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ili su ova dleta ekstremno uska, ili je tvoj santimetar duzi od onog koji ja koristim :)
Ne vidim na slici ni jedno koje je dugacko 2-3 cm.

A i ne vidim ni jedno novo.

Prvo i trece s leva deluju kao da bi relativno lako mogla da se srede.
Prvom bi trebalo profilisati rep, posto je ovo izgleda bilo usadjeno u plasticnu drsku.
Drugo s leva, ne vidi se na slici da li mu je odlomljen rep ili je u pitanju varijanta sa konusnim udubljenjem za drsku. Uz to je pokrivljeno, pa bi trebalo da se ispravi.

Cetvrto s leva, ne znam sto si mu ovo radio? Lakse malo s bonsekom :) Ustvari... on tu slabo ima sta da trazi, turpija je najvise sto treba koristiti.
Takodje to dleto je isto krivo u repu, pa ga treba ispraviti.

Peto s leva, je isto krivo, treba ga ispraviti.

I naravno sva treba da se naostre.

Firule spadaju zato sto nisu lepo nasadjene, zato sto je drvo bilo vlazno, zato sto se po dletu ne bije cekicem vec drvenim maljem, eventualno mesinganim/bakarnim.

Nemoj na turpiju stavljati puknutu drsku. Ume da ti pocepa sako samo tako kad zapnes a rucka se skroz rascepi, ili spadne.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

mbole wrote:Ili su ova dleta ekstremno uska, ili je tvoj santimetar duzi od onog koji ja koristim :)
Ne vidim na slici ni jedno koje je dugacko 2-3 cm.

A i ne vidim ni jedno novo.

Prvo i trece s leva deluju kao da bi relativno lako mogla da se srede.
Prvom bi trebalo profilisati rep, posto je ovo izgleda bilo usadjeno u plasticnu drsku.
Drugo s leva, ne vidi se na slici da li mu je odlomljen rep ili je u pitanju varijanta sa konusnim udubljenjem za drsku. Uz to je pokrivljeno, pa bi trebalo da se ispravi.

Cetvrto s leva, ne znam sto si mu ovo radio? Lakse malo s bonsekom :) Ustvari... on tu slabo ima sta da trazi, turpija je najvise sto treba koristiti.
Takodje to dleto je isto krivo u repu, pa ga treba ispraviti.

Peto s leva, je isto krivo, treba ga ispraviti.

I naravno sva treba da se naostre.

Firule spadaju zato sto nisu lepo nasadjene, zato sto je drvo bilo vlazno, zato sto se po dletu ne bije cekicem vec drvenim maljem, eventualno mesinganim/bakarnim.

Nemoj na turpiju stavljati puknutu drsku. Ume da ti pocepa sako samo tako kad zapnes a rucka se skroz rascepi, ili spadne.
Na rep sam mislio rep je dug 2 3 cm a ovaj sa desne strane je bio duži i u hrastovoj dršci rekao bih ali nisam siguran koje je drvo. Nova su bila u garninturi a ovo sam kupio hrđavo posebno /1 sa lijeve strane. Ona ručka smešđe boje što je sa na slici ta je od ovo dlijeta /starog/.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

juce stigle dve spravice iz amerike
jedan uglomer i jedan uglomer na magnet za cirkulare za stepenazu

Image
Post Reply