Pokazite nam sta koristite od rucnog alata

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nesto si zbrljao oko ovih slika. Ja sam malo popravio sto je moglo, ali ne verujem da ovom rucnom stegicom busis rupe :)

Ovo na trecoj slici, mnogo vise lici na obicnu sekiru, ili ja ne uspevam da vidim gde je bradva. Pod uslovom da naziv bradva koristimo za istu stvar. Bradva je sekira, obicno dosta dugackog seciva, i kratke drske, koje je pomereno skroz u jednu stranu, odnosno ne ide duz ose drske, vec najcesce skroz sa leve strane (ako je koristi desnjak).
User avatar
luci
Šegrt
Posts: 44
Joined: 31 Oct 2012 02:03
Location: Odzaci

Post by luci »

BR wrote:I na kraju stiglo i ovo ;)

http://brkca.com/albums2/album216/DSC_4546.jpg

Stigla je jos u petak i od onda se igram sa njom. Sad kad uzmem japanske testere sa kojima sam radio u ruku, cini mi se kao da sam seo u Juga, a tek one iz masovne proizvodnje odaju utisak fice. Ni preciznost ni brzina secenja ni cistota reza nisu ni blizu. Ova je zahtevala minimalnu intervenciju, vukla je u desno 0.2 mm na 3 cm reza, ali to je ispavljeno sa samo jednim prolazom keramickog kamena. Na kraju sa ovom testerom sam kompletirao sve sto mi treba za lastine repove.
au, svaka cast, mora da je pravo zadovoljstvo korisiti je... meni su te LN testere vrlo ozbiljna opcija kad krenem da kupujem ozbiljne alate...

inace na prolece planiram da dogradim jedan prostor da mi bude samo radionica za rad sa drvetom i vrlo ozbiljno razmisljam da kupim veritas shooting plane..
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Ja sam mislio da je bradva ona koja ima ovakav oblik o a ovakva je kod mene
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/imag ... cu6pzgetmV a slabo se snalazim sa ovim slikama jedva sam 2,3 uploadovao većinom stavljam linkove.
Image
Last edited by Hornbeam on 16 Dec 2013 02:15, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bradvi imas u raznim oblicima seciva.
Od ovakvog, do jako izduzenog... Pogledaj na prethodnoj strani, ima slika u poruci od BR-a viewtopic.php?pid=67416#p67416
Samo je vazno da joj secivo bude pomereno u stranu, da bi njome moglo da se tese.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Luci, maltene radi sama. Glavno je steci poverenje. Na pocetku je vukla minimalno u desno, sto je sasvim normalno, na kraju ovo je najjeftinija klasicna testera, no mni se cinilo da je do mene, posto je krivljenje bilo minimalno, i stalno je naginjala rez u levo. No, cim sam prvalio sta je, bilo je dovoljno samo je malo sediti, i sada su svi rezovi kako treba, cepaju liniju.

Jedini problem sa njom je jako tanak kerf, samo 0.5mm, pa moaju da se koriste testere za modelarsku testericu za isecanje dna. Koping saw tu nema sta da trazi.

Ja za shoting board koristim No 3, ali definitvno cu uzeti neko od shoting bboad rendeta. Ili Veritas, ili LN 51, mada ne izbacujem ni LN No9 miter plane iz kombinacije. Sva tri su odlicna resenja. Glavna prednost Veritasa je sto koristi ista seciva za shoting, jointer, jack i LA smother, a njih vec imam nekoliko, pa to snizava troskove.

IMao sam ideju i da napravim vodecu plocu za LA jointer, koja ce se kaciti na dupe za kacenje vodjice, i da ta vodeca ploca klizi po shooting boardu. Jedino sto me stafovi 10-32 kostaju postarine, i sto to jos nije doslo na red :D
Last edited by BR on 16 Dec 2013 08:34, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ručna mazalica sa valjcima od sundjera različite gustine za nanošenje PVA lepka na vece površine. Sirina valjka 180 mm, rezervoar je od livenog aluminijuma, a unutrašnji valjak je od nekog tvrdog metala.
Image
Image
Image
Image
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

a za cega koristis toliki valjak? ::neznam::

da li je to "uspomena" iz firme u kojoj si radio ?:P
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Za brze lepkove pri izradi drvenih panela. Hteo sam da uzmem od 140 mm, ali su imali samo plasticne. Retko treba, ali je dobar.
User avatar
Fagus Silvatica
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 04 Jun 2009 14:56
Location: Zemun

Post by Fagus Silvatica »

Vrlo korisna stvar :)
Ako nije tajna koliko je plaćena i može li neki link sajta,uzeo bih manju neku za bočne strane kod širinskog lepljenja ploča.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Pezzo wrote:Retko treba, ali je dobar.
S obzirom da ne opravdavas investicije u nesto sto se povremeno koristi.
Cudo si se ti odlucio za takvu investiciju kad ti rijetko treba!? Mora da je bila bas dobra cijena?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa cena nije bila bas mala, kostala je negde oko 125 DM, a zajedno sa rezervnim valjkom sam platio 150. To je kao sada 150 evra.

Ja to i ne smatram investicijom, mnoge stvari kupimo i ne iskoristimo dovoljno, jedna vise manje. Od sitnih elektricnih alatki su mi se najvise isplatili busilica, glodalica, rende, cirkular, elektricni srafciger i Jolly brusilica, a sve sto ne radi na struju je vise sitan alat koji nekad treba, nekad ne. Mazalicu/nanosac lepka treba uzeti manju, mozda bi najoptimalnija bila od 100-120 cm sirine, a za kantove i ne treba, mogu i cetkom lepo da se namazu jer mi ne radimo sa kilometrima. Ne isplati se prljati je za nesto malo jer se mora uvek, odmah posle upotrebe, potopiti u toplu vodu i dobro isprati.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Fagus Silvatica wrote:Vrlo korisna stvar :)
Ako nije tajna koliko je plaćena i može li neki link sajta,uzeo bih manju neku za bočne strane kod širinskog lepljenja ploča.
Kod nas sam video samo na Filosovom sajtu: http://alturl.com/ao8jt
ali oni nisu nasli za shodno ni da napisu kolika je sirina valjka. I prilicno su im cene visoke. Ali to se retko i kupuje jer je retko neophodno, a i iz uvoza je, pa je relativno kome sta odgovara i po kojoj ceni.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Moja lepa alatka - gumeni čekić (od bele gume, ne ostavlja tragove):

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Valjak za nanosenje lepka ima kod Furnex tradinga: http://furnextrading.com/klp.php (negde oko sredine strane).
Cenu ne znam, al od nekud mi u glavi da nije bila bas mala. Dal sam nekada pitao, ili je ovde pisano o tome, ne secam se.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Gledao sam po italijanskim sajtovima i valjak kao moj kosta od oko 85-105 evra (zavisi od proizvodjaca), a rezervni sundjer valjak je 30 evra (ne znam sta je tacno, ali mi lici vise na gumu nego na sundjer i ima ih u vise gustina http://alturl.com/bxzdq ). A kod nas mora biti skuplji dok prodje procedure.
Medjutim, nije nezaobilazno potreban. Ako ti se ne zuri, mozes koristiti sporo vezujuci lepak i mazati ga cetkom, pa ostavis u stegama da prenoci. A kad koristis brzovezujuci lepak, onda ti je potreban valjak da bi ga brzo naneo i u tom slucaju panel u stegama nema potrebe da stoji vise od 20 minuta, cak je dovoljno i 10' - 15'. Eto u tome je razlika.
Post Reply