Pokazite nam sta koristite od rucnog alata

Rad sa ručnim alatima
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

mbole wrote:
BR wrote:Ako je kvalityenija, teze ce da pukne ;)
Sasavo, ali u ovom slucaju je obrnuto.
Kvalitetnija obicno znaci da je materijal tvrdji, a sto je tvrdji to je krtiji (ili manje zilav, kako ko voli), pa je manje otporan na previjanja.
Ne bih se složio sa tvrdnjom "Kvalitetnija obicno znaci da je materijal tvrdji, a sto je tvrdji to je krtiji (ili manje zilav, kako ko voli), pa je manje otporan na previjanja."
Opruge svih vrsta i oblika spadaju u kvalitetne čelike a nije ih lako slomiti ni posle mali milion savijanja. Kvalitetni ključevi (Å talvil, Gedora, Hacet i sl) su čini mi se vrhunski kvalitet i savijaju se a ne pucaju.
Kod čelika se kvalitet gleda prema nameni a ne prema tvrdoći. (Pčelari će reći da je lipa kvalitetnija za ramove za košnice nego hrast, bukva, tikovina ...)
Treba razlikovati tvrdo i krto.
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole, samo donekle tacno, no proizvodjac jeftinih testera ce izabrati jeftiniji materijal, koji ima manju zilavost na istoj tvrdoci, ustedeti na termickoj obradi pa imati mnogo verce karbide unutar kristalne resetke i eto problema.

Generalno, sto je testera skuplja, imace bolju kombinaciju zilavosti i tvrdoce. Naravno, ne ukljucujem japanske testere, koje su jako, jako tvrde, i pucaju kao staklo ako se ne koriste kako je japanac zamislio.

A sve ovo pada u vodu sa indukciono kaljenim testerama, ali se one ne ostre, i ne razmecu.

A na kvalitetnoj testeri, kada slomis zub, mozes da napravis nove u rasporedu koji ti odgovara. Jeste posao, ali je i zadovoljstvo.
Last edited by BR on 16 May 2013 12:47, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Upravo pravim zube na jednoj od 60 cm.
Joj sto bole ramena :( (preniska mi stolica, al resice se i to)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Znam kako ti je..

Cross ili ripp i koliko TPI?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Rip, zubi od 6mm (sto mu dodje malo vise od 4 TPI).

Bila je takva, ali su zubi bili potpuno upropasceni prethodnim ostrenjima, tako da nije ostalo nista drugo nego da ih sve skinem i ponovo narezem.

Takodje prilicno je upropascena odakle god da je pogledas. Bila je grdno zardjala, i nakon ciscenja ostalo je puno kratera. Rucka, ako se onaj komad daske uopste tako moze nazvati, je licila na sve osim na rucku, neko je probijao ekserima ili necim slicnim kako bi prisrafio rucku za nju...

Slika sve govori
Image

Image

Ali... to je mom dobrom drugaru ostalo od tasta, tako da smo se resili da je dovedemo u ilole pristojno stanje. Ko zna, kad se zavrsi, mozda ce i raditi.
Pravim potpuno novu rucku, vec sam napravio modele u dve varijante. Prvu sam radio po rucki od Diston D-8 sa rupom za palac. Izgleda dosta lepo, ali mi nekako nije lezala u ruci. Druga je uradjena prema "Wheeler- Madden & Clemson with Holden patent", uz malu modifikaciju i mislim da cu na kraju raditi prema njoj.

Bice i neka slikica, samo da uspem cerki da otmem fotoaparat :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo i par slikica

List u stegi za ostrenje
Image

Zapoceto zarezivanje zuba
Image

Na pola puta
Image

Zubi koji su vec do kraja formirani. Na slici deluje kao da se uglovi zuba dosta razlikuju, ali to je posledica supermakro fotke i distorzije objektiva
Image

Ostala mi je jos otprilike trecina lista da se uradi. Onda razvrtanje, pa finalno ostrenje.

I na kraju dva modela rucke. Donja je kopija Diston D-8, a gornja je ova Wheller.... U originalu prednji deo otvora kroz koji prolaze prsti ima "zub" koji je meni smetao, to jest zakacinjao sam zglobovima prstiju o njega, pa sam ga zaoblio. Naravno na modelu nisam doterivao sve detalje, bilo mi je bitno samo da deo koji lezi u ruci bude odradjen do kraja.
Image

Izgled Wheller rucke je preuzet sa: http://tgiag.com/saw-handle-scans.html
Plan za D-8 sam pravio sam kombinujuci fotografije sa neta i neki plan koji sam nasao ali je bio malo neproporcionalan.

Ovako izgleda olriginalna Wheller... s tim da je fotka malo deformisana, odnosno rucka je na slici malo duza nego sto bi trebalo u odnosu na sirinu. Otprilike za pola cola je duza nego sto bi trebalo.
Image
Takodje moja rucka ce biti nesto deblja nego sto je uobicajeno. Pravim je da bude 25mm debela, dok je uobicajeno 22. Meni je ova deblja udobnija, moguce da je nekome sa manjom sakom udobnija od 22mm.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zaboravih fotke kljesta za razvrtanje
Image

Kljesta su stara, negde iz 70-tih najverovatnije (do mene su stigla sredinom 80-tih). Ne znam ciji je ovo logotip.
Image

Originalni srafovi su bili prilicno losi i jako neudobni (varijanta leptira koja je ustvari samo spljosten kraj srafa), pa sam napravio ove mesingane dugmice koji su utisnuti na obicne imbus srafove. Malo su duzi nego sto bi trebalo, al u tom trenutku nisam imao krace, a posle me mrzelo da ih kratim.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bas lepo.. Imas idealnu priliku da probas selak, on je tradicionalni finis za drske. I mene ceka pravljenje drski, nerviraju me ove plasticne na Sandvik testerama, pa se razmisljam o zameni.


U svakom slucaju, bravo.

Za taj sajt nisam znao, odlican je. Idealna prilika da od njih naucim platnu za veliku tenon testeru. Meni je izvor za drske bio http://www.wenzloffandsons.com/faq/36-s ... terns.html planirao sam da uzmem i njihove testere, medjutim one se cekaju izmedju 9 i 12 meseci.
Last edited by BR on 17 May 2013 08:00, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislio sam i ja da narucim od njih, ali izgleda da ne salju van USA. Bar tako pise na sajtu: All shipping: CONUS Only. Prilicno je jeftiniji od wenzolfa, a vidim unaokolo po netu da hvale njegove platne (covek se zove Dominic Greco).

Imam i ja jednu Bahco sa katastrofa plastikanac drskom, kojoj isto sledi zamena. Al treba da dodje na red.

Za finis drske... jos ne znam, mislio sam da radim uljni finis, mada ni selak nije losa varijanta.

Wenzolf & Sons takodje prodaju i samo platne. Kako pise salju ih dosta brzo (Usually ships in: 2 days). Pise na sajtu da je bio bolestan, pa je verovatno zato toliko kasnilo.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nisam ranije primetio da Wenzlof prodaje platne, i hvala puno na toj informaciji. Imam resenje da dobijem i ono sto se inace za Srbiju ne salje, ali je kod onih koji salju direktno daleko lakse. Planiram da pravim veliku tenon testeru, hteo sam da uzmem Bad Axe, ali mi je nekako malo previse da dam skoro 650 eura za nju kada stigne u Srbiju. Ovako, moze da se napravi za manje od 100 eura.

|Vidim da se zezas sa selakom, pa zato i predlozih. Idealna prilika. Sa njim nisam odavno radio, posto koristim Tru Oil, ulje za kundake, koje ima nezgodnu naviku da polimerizuje u bozi ako ima vazduha, pa se trudim da sto pre potrosim bocicu kada je otvorim. Posto je u pitanju polimerizovani Tung, koji se susi relativno brzo, izgleda kao kobinacija ulja i selaka, i nemam preteranu potrebu za selakom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedan od trikova da se izbegne susenje tung i slicnih ulja.
Kako potrosis malo ulja, u flasu ubacis par staklenih klikera, tako da se nivo ulja podigne i u flasi bude sto je moguce manje vazduha.
Stakleni klikeri ne reaguju sa uljem, a jeftini su.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Znam za taj trik, ali je problem u tome sto mi trebaju mnogo mali klikeri :D

Tru Oil se stegne i sa jako malo vazduha, manje od jednog klikera. Inace dolazi u plasticnim bocama, koje mozes da stegnes pre nego sto zavrnes poklopac, da izbacis vazduh. I pored svega, ne pomaze puno, ako stoji duze od nekoliko meseci.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

@mbole

logo je pferd-ov

http://www.pferd.com/

imam njihovu turpiju-vrhunska je :pljesk:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Meni ovo na kljestima vise lici na nekog vuka nego na konja koga ima pferd.
Nema kruga kroz koji skace, prednje i zadnje noge su na ovom mom u paru, a kod pferda se vidi samo po jedna.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mozda su za sve ove godine "malo"modifikovali konja :smejanje:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply