Pokazite nam sta koristite od rucnog alata

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Pokazite nam sta koristite od rucnog alata

Post by ArtCool »

Pozdrav svima :)

Veliki sam ljubitelj alata i rucnog i elektricnog i sto sta imam i jos toliko nemam, pa mi bi zelja da otvorim temu gde biste prikazali vas stari alat, nove stvari, preporuka za kupovinu...
Pucajte slike po volji, samo se trudite da budu dobro i ostro fokusirane , kako bi mogli da uzivamo u detaljima.

p.s

Konkretno ja tucem sa mobilnim, ako je nekome nesto interesantno udaricu detalje sa ozbiljnijom artiljerijom :D
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Evo jedne slikice za pocetak Heyco+Felo (trenutno poslednja kupovina)

Image


Evo i jednog kompleta Unior srafcigera (svi odreda su se odlicno pokazali :tummenupp: )

Image



Facom, CONEX i Wurth (Facom se pokazao kao mekan, CONEX-a nisam probao, Wurth odlican)

Image
Last edited by ArtCool on 30 Dec 2011 06:12, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Druga slika, donji desni ugao. Sta je ono?
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

mbole wrote:Druga slika, donji desni ugao. Sta je ono?
Xexe kako samo to snimi :D

U tom praznom prostoru drzim rastavljen uski prekidac za na kabl...bilo mi zgodno :skratta:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo je jednostavno odudaralo od ostatka slike :)

Inace sasvim lepa kolekcija srafcigera.
Davno ih nisam kupovao (izuzev par "prvo sto ima u radnji", jer mi je trebalo da na licu mesta zavrsim posao), posto ih danas retko koristim. Za vecinu poslova koristim bitove, a stara Unior LSI garnitura jos iz 1980- i neke, i dan danas savrseno radi grube poslove tipa auto-mehanike, mada se time ne bavim vec godinama, osim kad negde bas moram da intervenisem.
Ne znam kakve su ove danasnje plave Uniorove garniture, ali na oko mi uopste ne deluju lose, ako uzmemo u obzir cenu. Deluju dovoljno dobro za neki normalan rad, i kostaju primereno tome. Nisu vrhunski profesionalni alat, ali i ne kostaju ko takav.
Ustvari imam utisak da je najveci problem postalo pronaci nesto "normalnog kvaliteta" i "normalne cene". Znaci da nije jeftino kung-fu djubre, ali da nije ni vrhunski i isto tako skupi SnapOn.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

ja šrafcigere ni ne računam u alat u radionici

uglavnom je sve uniorovo još iz 70 -ih god. ostalo od matorog on je bio opčinjen alatima pa to kupovao gde god stigao u dobra vremena
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

peradetlic wrote:ja šrafcigere ni ne računam u alat u radionici
Bogami grdno bi se prevario koliko zivaca losi srafcigeri mogu da ti pojedu.
Konkretno ja sam sa njima najvise radio u zivotu od svog drugog alata koji postoji, pa mi i otuda toliko...
Inace ima tu jos par komada da prikazem to nije sve, i dakako ocekujem druge kolege da se pridruze.

Inace vec sam negde napominjnao, meni je alat sam po sebi smisao (u kolekcionarskom pogledu), njegova upotreba mi je tek na drugom mestu.
Ja ne zivim, niti planiram zivot na osnovu upotrebe istog.

Kasnije cemo o tome nego imam nesto drugo interesantno.

Cudnim spletom okolnosti naletim na cetku.
Njena je specificnost u tome sto je prosvercovana iz Australije (samo se tamo radi), firma je Selleys a dlaka se radi od specijalnih DuPont sintetickih vlakana...i dosta je skupa.
Ja je nabavio kao polovnu i koristim je za ciscenje mikro prasine sa uredjaja (izuzetno je nezna nit, kao bezmalo ni jedna prirodna dlaka).
http://www.selleys.com/diy-painting/pai ... sh-brushes
Skrecem na nju paznju ako naletite kod nas na cetke koje se certifikovano rade od DuPont vlakana uzmite obavezno, daju super finis farbanja (lakirao sam neku manju povrs).
Cena bi im kod nas bila od 12-20 evra po komadu...

Image


Image


Dalje,
ovo su bila klasicna klesta (armiracka) firme Hurricane koja sam ja preradio sa ugaonom brusilicom i to iz ruke da imaju geometriju alata koja daje super full flush cut.
Koristim za opsecanje plesticnih rubova na nivo nulte tacke (idealno u ravni sa ostatkom obradjene povrsi)...
Inace samu ideju mi je dala firma Erem sa nekim svojim resenjima...

Image

Image

Image
Last edited by ArtCool on 31 Dec 2011 02:32, edited 1 time in total.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

manje više svi alati danas su poreklom iz PRC (produkt republika kina) takav je i i kvalitet
alat mi služi da mi odradi posao i za to je potreban dobar alat a ne ove replike što ih prodaju danas

tako i ova klješta huricane su videla ameriko kao i ja (nikad)

e sad skupljati alat je nešto drugo to je radio moj matori srećom po mene 70-ih 80-ih
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Koristim bas svasta od extra do loseg alata, uglavnom los alat kupim na terenu kad isti zaboravim da ponesem pa mi je jeftinije da kupim nego da se vracam. Tako da se sve pomesalo. Imam veliku kutiju uniora koju sam jos i pregazio autom pa sam je morao ispravljati, ali alat je ostao citav. Tako da se nadje sve i svasta ali posluzi.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

peradetlic wrote:tako i ova klješta huricane su videla ameriko kao i ja (nikad)
Odlicna je to firma po pitanju kvalitet/cena (bila su oko 4 evra pre 3 godine).
"Ameriko" nisu videli ali dobro rade posao.
Btw jedini kinez koga imam su ta klesta, dva srafcigera i jedan komplet gedorica.
I sve se pokazalo neverovatno dobro (za kucnu upotrebu), nazalost neradim u rudniku pa da teram stvari do nivoa kidanja.

Set kineskih srafcigera (2 evra po komadu-bagatela), pokazali se jako dobro.
Nemacki njima ekvivalent bi bio oko 12-20 evra (zavisno od firme).

Image

Image


Kada smo vec kod gedorica ove su male (po pitanju dimenzija) ali rade posao i NEVEROVATNO su jeftine...ne razumem kako je to moguce napraviti.

Image

Image


Cena 5 evra :forvonad: (novo u "Uradi sam" (Beograd)- bez reklame)....sunce li ti bogovo...a na kasi kupim 10 maramica (Sonax- nemacke naravno :D ) za ciscenje kokpita u kolima za 2.3 evra :skratta:
Last edited by ArtCool on 01 Jan 2012 18:37, edited 1 time in total.
User avatar
Nikolasd
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 13 Jun 2010 22:33
Location: brdoviti Balkan

Post by Nikolasd »

Hurricane ,najlošiji kvalitet šrafcigera koji sam ikada probao . Koristio sam mali krstasti šrafciger i bukvalno posle 3-4 odvijanja se pohabao skroz .
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Nisam profesionalni majstor i volim da imam kvalitetan alat (a ko ne voli?). Većina mog ručnog alata je Unior (šrafcigeri, klešta...), mada se tu provuče i po neki Knipex :tummenupp: . (Imam sečice koje su kupljene u "zlatno doba Robnih kuća Beograd" i koja i danas seku kao prvog dana. A, isekla su..... uuuu ...). Pre par godina sam se zagrejao za Wiha alat, ali sam odustao od nabavke nekih šrafcigera jer su mi finansije otišle na neku drugu stranu. Bez obzira, taj alat mi je u vrhu liste čekanja.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

metabo wrote:Nisam profesionalni majstor i volim da imam kvalitetan alat (a ko ne voli?). Većina mog ručnog alata je Unior (šrafcigeri, klešta...)...
U potpunosti se slazem, sto i prilazem na slikama (kada vec govorimo o Unioru - koji mi se inace pokazao odlicno).

Image

Image

Image

Image

Image

Inace sam rad da vidim i od drugih kolega kolekciju rucnih alata :tummenupp:


p.s

Na cetvrtoj slici je pomalo "umetnicareno" :D.
Taj set klesta je star oko 20 godina i sasvim je dobar :cool:, kao i set na prvoj slici, dok je "plavi" i "crveni" Unior star oko 2-3 godine.
Mali zeleni je iz neke druge price...
Last edited by ArtCool on 07 Jan 2012 04:51, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

tvoj alat uopste nema znakova pohabanosti!
moj je pun oziljaka i ostalog.....:forbryllad:

ako si kolekcionar-razumljivo, a ako s njim radis sta radis i koliko to na njega pazis :forvonad:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

singer wrote:ako si kolekcionar-razumljivo, a ako s njim radis sta radis i koliko to na njega pazis :forvonad:
Pa jesam kolekcinonar, ali specifican ;)
Nemam 25 istih kombinirki samo drugih firmi, vec koristim ove Uniorove i one druge koje imaju usek u zglobnoj osi kojim secem eksere i zicu kada zatreba.Sto ce reci ne pravim lagere vec samo neophodno.
Sto se tice poslova radim periodicno DIY, tako da je alat postedjen medjusobne interakcije izmedju sebe u nekoj kutiji, sto ga povrsinski najvise steti.
A da ne govorim o "akanju" istog u deficitu nemanja pravog u datom momentu, tipa; klesta kao cekic, spiccangle kao vadic eksera, srafciger PH2 na sraf PZ2, ili PH2 na prihvat PH1 itd...

Eto tu je caka, ne bavim se magijom sem mozda malo biranjem ugla snimanja...

edit:typo
Last edited by ArtCool on 07 Jan 2012 17:56, edited 1 time in total.
Post Reply