Pokazite nam sta koristite od rucnog alata

Rad sa ručnim alatima
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

kupi sam ovaj LUX-ov kofer u Pevecu kad su ga tek ponovo otvorili poslije stečaja i ostalih sranja i tek nedavno ga počeo koristiti. Kofer je koštao neki 80kn (10E) i mogu reči da me ugodno iznenadio. Sve u koferu radi i zadovoljavajuće je kvalitete. ..čak je i kruna dobra.

Image
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

ja kad bi trebao da složim alat pa da ga slikam potrajalo bi to i dva meseca tako da nemam vemana za to
uglavnom u haosu radionice znam gde je šta i zavisno u datom momentu šta radim stolariju ili bravariju

jednom sam namestio redu radionici kao u apoteci onda se tek nisam mogao snaći i raditi
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

peradetlic wrote:ja kad bi trebao da složim alat pa da ga slikam potrajalo bi to i dva meseca tako da nemam vemana za to
uglavnom u haosu radionice znam gde je šta i zavisno u datom momentu šta radim stolariju ili bravariju

jednom sam namestio redu radionici kao u apoteci onda se tek nisam mogao snaći i raditi
Hahaha u potpunosti te razumem ;)

I meni treba ponesto vremena da interesantno izaberem sta cu slikati pa postaviti "setup", pa na racunar pa trimovanje itd...medjutim nesto interesantno sto imas "okaci".

Cilj je da se drugi neupuceni u alate pomalo edukuju o tome sta cemu sluzi i da kroz primere vide kako se sta pokazalo u praksi, i po kvalitetu i po ceni (ne mora biti iskljucivo drvenarija...tu negde okolo je sasvim ok).
Mnoge stvari koje mi imamo vec dugo vremena u vlasnistvu drugi ce naleteti na pijaci ili na Limunu-Kupini polovno pa mozda i ovde "pokupe" poneki savet kako se pokazalo itd.

Npr (kod mene situacija), kupio sam samo jedan Facom srafciger nov u Eltecu (Beograd) platio ga 7 evra i relativno se pokajao...slab(mekan vrh)...jesam sa njim radio ali nista spec.
Uniori mi se pokazali odlicno, onaj jedan Wurth takodje dobro.
Smatram da su Uniori sa dvokomponentnim drskama bacanje para, nista bolje ne nalezu a skuplji su i jedan mi se "kratki" sa ph1 vrhom brzo pojeo...brze nego sa crnom drskom.
Recimo kupujem ubodne testerice i najbolje su mi se pokazale od marke Metabo i Kwb, iako se Bosch pravi u Swiss nisam zadovoljan.
Burgije za beton sa SDS+prihvatom su mi najbolje Wurth a nista manje Conex, rezne ploze Wurth(zelena nalepnica) a brusne Klingspor (zelena brusna zrnca)...
Testere za rucni bonsek najbolje od Bahco-Sandvika (trose se ali nisu skupe oko 1.3 evra Bgd)
I sve u tom fazonu...(ovo je licno moje iskustvo) koje cu vremenom natenane ovde izloziti, a nadam se i drugi.


De smo stali :forvonad: ...ahaaa...kod Lux-a...od njih imam ove stvarcice i posle par upotreba sasvim su mi se dobro pokazale (vrhovi se ne cvetaju, mada sam i ja vodio racuna...kuckao sam eksere na lajsnama za parket)...
Cena im bila oko 4-5 evra po komadu (ne secam se bas dobro (firma Woby) Beograd).
Sa onim probijacem nisam bio u alatni celik :forbannad: vec u Al i drvo i takodje dobro sluzi.

Image


p.s

@Bagrovinje

Vidis ti to sa 10 evra, naleti se na kilo alata i posluzi svrsi...nazalost ja nisam bio te srece sa "masovnim" nabavkama vec sam zbog loseg kvaliteta isao pojedinacno pa potrosio po 5-10 puta vise para...
Last edited by ArtCool on 07 Jan 2012 20:39, edited 1 time in total.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

ArtCool wrote:@Bagrovinje

Vidis ti to sa 10 evra, naleti se na kilo alata i posluzi svrsi...nazalost ja nisam bio te srece sa "masovnim" nabavkama vec sam zbog loseg kvaliteta isao pojedinacno pa potrosio po 5-10 puta vise para...
Inače nikad ne kupujem te komplete, ali ovaj mi je zapeo za oko najviše zbog krune. Krune su dosta skupe, a ove su mi na oko djelovale ok, pa rekoh, ako je ovo drugo smeće neka ostane samo komplet kruna za 10E. Slučajno je ispalo dobro, pa je sve u kompletu relativno kvalitetno.
Nema ni meni smisla da sad stavljamo fotke svog ručnog alata koji posjedujemo, to bi trajalo danima, ali me veseli kad netko stavi neku povoljnu kupnju, pa to mogu iskoristiti.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Bagrovinje wrote:Nema ni meni smisla da sad stavljamo fotke svog ručnog alata koji posjedujemo, to bi trajalo danima....
To vec traje negde godinama, i ja svakog dana uzivam gledajuci slike i postove, pa ko veli da i ovde otpocnemo nesto slicno...

http://www.garagejournal.com/forum/show ... hp?t=28952

Sto bi rekli ako ide ide, necu ni ja doveka skljocati jos mozda par stotina slika i to je to :skratta: :skratta:

Elem skoro su mi zatrebale burgijice sa prihvatom bita ali sam ja prosao "tvrdje" sa cenom oko 16 evra...lepo rade...dok je meko drvo ;)

Image


p.s

Inace na toj temi koju sam linkovao kolovodja je @Monte, fanatik ko ja (alat zbog alata) samo mnoooogo bogatiji, mada mislim da on i zivi od istog, pa ga to malo pravda pred zenom.
Last edited by ArtCool on 07 Jan 2012 22:13, edited 1 time in total.
User avatar
Nikolasd
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 13 Jun 2010 22:33
Location: brdoviti Balkan

Post by Nikolasd »

I ja gotivim Unior .... sečice su se pokazale kao odlične http://www.4shared.com/photo/v5ycTUGB/1_024.html .... odvijači isto... http://www.4shared.com/photo/Rfsi-mY_/1_025.html
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Nikolasd wrote:I ja gotivim Unior .... sečice su se pokazale kao odlične http://www.4shared.com/photo/v5ycTUGB/1_024.html .... odvijači isto... http://www.4shared.com/photo/Rfsi-mY_/1_025.html
Najvise daje na nasem trzistu za dati novac (pogotovo sam odusevljen odvijacima)...ima stvari koje mi se vise dopadaju kod Nemaca ali to mahom kod "starih" W. Nemaca (Belzer, Dowidat...), dok su se danasnji iskvarili :arg:

Takodje je Bahco otisao totalno u aut, tu firmu ja izbegavam (sem neke sitne buranije tipa..ramovi za testere, mozda turpije, poneki list testere i slicno).
Dleta sa plasticnim drskama, njihovi srafcigeri i klesta su nista posebno a enormno kostaju, a i dobar deo programa se ne radi u Svedskoj.

Postavicu nesto kasnije jednu stvarcicu iz Svedske, meni vrlo omiljena alatkica i jako korisna;)
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Zasto niko ne spominje Weismana kojeg imam nekoliko od pokojnog starog a neunistiv je. On mi je na vrhu top liste svaka mu cast.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
Condor
Šegrt
Posts: 24
Joined: 12 Jan 2012 15:29
Location: Novi Sad, Srbija

Post by Condor »

Gdje je prica o alatu, tu sam i ja... ;) Svaka cast inicijatoru teme na slikama, informacijama i uopste zelji i volji da podijeli sve sa ostalima.
Nisam majstor, pa mozda i ne znam cijeniti alat na pravi nacin, ali i kao hobby korisnik volim raditi sa kvalitetnim stvarima... Zato kad mi nesto zatreba, odem to i kupim, a u poslednje vrijeme se trudim da uzimam samo kvalitet - jeste da se iskesira neproporcionalno vise, ali kontam da ce sluziti i generaciji iza mene. E sad, postavlja se pitanje isplatnosti, jer bi u 95% slucajeva posao radio i jefitini kineski alat ili ti "made in PRC", ali eto... Nevezano, kad smo vec kod Kineza, zanimljivo mi bi kad neko u temi spomenu za PRC "produkt republika kina", hehe... :D Mislim da PRC potice od "People's Republic of China".

Kakogod, sto se tematike tice, zapelo mi je za oko da ste svi pohvalili Unior i to bas srafcigere... Ja imam neke crvene (stare mozda 7-8 godina) i katastrofalno su losi. :( Jako malo koristeni... Inace sam citao po slicnim forumima da Unior nije ni "U" od onog starog Uniora, nazalost.
Kako jos uvijek nemam neki kvalitetan alat (mozda nesto malo), ne bi bilo bas puno smisla da kacim slike nekih kineza, ali ako mi zapne za oko stagod zanimljivo, podijelicu to ovdje.

Pozdrav svima.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Condor wrote:Gdje je prica o alatu, tu sam i ja... ;)
Dobro dosao kolega na forum, i posebno mi je drago sto si zapoceo svoje ucesce u ovoj temi:D
Nadam se da kako mogucnosti budu dozvoljavale da ce se vasa kolekcija alata povecavati i dacete nas uveseliti sa vasim slikicama.

Po pitanju Uniora imam i stari i novi (ponesto, ne ceo program), i moram reci da je vise nego pristojan.
Danas nista vise nije uporedivo sa kinezima po pitanju cene, tako da ta prica pada u vodu.
Medjutim po meni koliko Unior kaska (ako i uopste kaska za Nemcima), danas toliko je i nekada.
Sta hocu reci, da je kvalitet alata proporcionalno opao i kod jednih i kod drugih, ali spram toga i cena.
Danas definitivno sanse nema da ces danasnji model rucne elektricne brusilice moci da prodas za 25-40 evra na nekoj aukciji ili pijaci, za recimom 20 godina, sto je danas uveliko normalna stvar.
Taj pad se odrazio i na alate, ali nije to nikakva drama, primera radi Uniorova klestanca po komadu su od (slicna cena kao i kod recimo Haupe(Nemac) i slicno) je od 10 pa do mah 35 evra.
Sto se iz meseca u mesec moze nabavititi cela garnitura za godinu dana...po meni to je ok.
Verujem da (novi alati) mogu izdrzati barem deceniju a mozda i dve (tu se motocangle najvise trose, zbog obaveznog zloupotrebljavanja kod bezmalo svih korisnika, a i secicama se cesto seku celicne zice (piano wire) ekseri za sta mahom nisu predvidjeni mnogi modeli i slicno).
Last edited by ArtCool on 12 Jan 2012 21:32, edited 1 time in total.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Kondore, a malo u profilu da napišeš odakle si? Ajde blago meni... :)
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

runer wrote:Zasto niko ne spominje Weismana kojeg imam nekoliko od pokojnog starog a neunistiv je. On mi je na vrhu top liste svaka mu cast.
Ja pod tom krstenicom kako si napisao nemogu na internetu nista naci.
Jel ta kompanija u zivotu, ili ju je mozda neko kupio pa je u konzorcijumu.
A i taman lepo uslikaj slike pa da vidimo o cemu pricas ;)



E bas mi dobro nalete, taman da pitam jesi li sto god preko bare uzimao od Kleina, ja sa njim nisam radio.
Last edited by ArtCool on 12 Jan 2012 22:04, edited 1 time in total.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Ove male stvarcice zivot znace, a povuku lovu samo tako.
Ja vise ni ne znam sta koliko kosta.
Znam samo da su u box-sistemu (u metalnoj kutiji) mahom Topex burgije, ima nesto od Bosch, B&D-a...

Image

Topex mi se dobro pokazao.



Neke burgije koje su po meni posebno zanimljive sam naknadno slikao.

Za drvo...platio oko 4.5 evra
Image


Za metal sa specijalnom pred busecim vrhom...platio oko 5 evra
Image


Za drvo sa nazubljenim radnim delom burgije za izradu otvora...platio oko 7 evra
Image

Tih se cena secam ako nekome igra za orijentaciju pri eventualnoj kupovini (inace su sve dobre spram svoje namene).

p.s

Par komada se provuklo za beton-ciglu (udarno busenje), i dva komada od Boscha su samo za keramiku (obrtno dejstvo burgije bez udara).
Last edited by ArtCool on 13 Jan 2012 01:21, edited 1 time in total.
User avatar
Condor
Šegrt
Posts: 24
Joined: 12 Jan 2012 15:29
Location: Novi Sad, Srbija

Post by Condor »

ArtCool wrote:Sta hocu reci, da je kvalitet alata proporcionalno opao i kod jednih i kod drugih, ali spram toga i cena.
Slazem se sa ovim! Osim mozda par izuzetaka, tj. proizvodjaca, koji i dalje drze do kvaliteta, ali i do cijene, doduse. Mada stoji i da su mnogi zadrzali cijene u nebesima (na racun imena i renomea iz proslosti), ali ne i kvalitet. :(
ArtCool wrote:Sto se iz meseca u mesec moze nabavititi cela garnitura za godinu dana...po meni to je ok.
Tacno. Sad i obicni smrtnici mogu doci do relativno kvalitetnog alata, za neko razumno vrijeme.
Bojan wrote:Kondore, a malo u profilu da napišeš odakle si? Ajde blago meni... :)
Izvinjavam se, nisam znao da je obavezno. Evo ga sredjeno...

Pozdrav.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Condor wrote:Mada stoji i da su mnogi zadrzali cijene u nebesima (na racun imena i renomea iz proslosti), ali ne i kvalitet. :(
Iz ove grupe prvi koji mi padaju na pamet su Facom i Bahco.
U datim kompanijama menadzeri su bogovi, i njihov jedini posao je da bazaju po svetu i gledaju gde je jeftinija proizvodnja, kvalitet su za mnoge stvari spustili na nivo lokalnih manufaktura.

Ja idem logikom, da ako kupujem Svedski kvalitet da to bude njihov celik koji ima tradiciju bar 500 godina, da kada placam vise da to bude za bar nijansu bolje.
Ali mnogi se uverise da stvari nisu kao nekad, kao ni sve ustalom.
A sto se tice generalno proizvodjackih delatnosti mnoge stvari postaju grotesne usled daleko istocne ultra hiper produkcije.

U grupu posebno kvalitetnih spadaju npr Hazet, Erem i Bernstein (precizne delatnosti), PBswiss, Knipex, NWS, KTC, Elora,Lie-Nielsen,Keiba,Hattori, Picard....to je sto ja znam ili sam cuo od drugih.
Kao posebno solidan alat bi uzeo i diviziju Wurth koja je grosista, ali na nasem trzistu sem na divlje, mnoge stari imaju mahom samo oni.
Takodje i od pribora su dobri Ruco, Freud, CMT, Pferd, KWB a dok su bili u zivotu FRA i IAT (to ako se naleti)...
Od bivsih kompanija sve sto se naleti na dobro ocuvano a da pise W.Germany kupujte lopatom, po secanju Belzer i Dowidat i jos Sandvik(Svedska) i Tang(Nova Gradiska)..
Last edited by ArtCool on 13 Jan 2012 14:01, edited 1 time in total.
Post Reply