wiha odvijac sa lenjirom - cool stvar

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
dusanissimmus
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 21 Mar 2011 22:34
Location: Beogradistan

wiha odvijac sa lenjirom - cool stvar

Post by dusanissimmus »

ucinilo mi se da nije lose da ovo podelim...
jako pismena stvar!
http://www.wiha.com/international/Onlin ... R-Pozidriv
Image
User avatar
čvorislav
Precizni šegrt
Posts: 82
Joined: 18 Jan 2010 16:14
Location: Beograd

Post by čvorislav »

super stvar, još jedan dokaz da su najbolje ideje zapravo jednostavne :)
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

čvorislav wrote:super stvar, još jedan dokaz da su najbolje ideje zapravo jednostavne :)
Evo ja imam jos i bolju, bezmalo patent resenje pa da ga podelim ovde.

Na Wihino resenje ja bih na drugom kraju dodao i adekvatnu burgijicu od cca 2cm duzine cisto koliko da se rucno malo provrti put za sraf u meko drvo.Nije naj kinematskije resenje, ali jeste vrlo elegantno.

p.s

Da pojasnim malo, u pitanju bi bio srafciger sa dvostranim uloskom koji moze da se vadi i rotira po potrebi :tummenupp:

p.s.2

Ima tih resenja boli glava samo pitanje je kako doci do dizajn timova u tim kompanijama i to im predloziti.

p.s.3

Nagradno pitanje za jedno pivo u centru...

Nadjite mi kompaniju (koja je "krstena" a koja pravi "ovo" na klestima)...

Image


da se ne upustamo u akademske rasprave o potezima menadzera da umesto jedne prodaju dve stvari....

Xexe neki put od silne pameti zaboli glava, pa se i dobre stvari "izbace" iz kuce :forvonad:
Last edited by ArtCool on 05 Dec 2011 03:17, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mozda UNIOR :ironisk:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

singer wrote:mozda UNIOR :ironisk:
Ne ne, ne mislim konkretno koja je firma datih klesta na slici.
Nego koja danas nova klesta imaju utor da se sa njime seku zice.
Takvo konstruktivno resenje je brilijantno u svakom smilu a danas ga nema.
Ni najbolje secice sa indirektnim dejstvom ne mogu da razviju tako veliki momenat u tacki kontakta kao profilisan utor.
Zasto?

Pa rastojanje tacke u koj se vrsi odsecanje eksera (zice) je najblize moguce osi rotacije, sto suprotnom kraku (drske) daje neverovatan moment dejstva, jos kada imamo u pitanju ravno odsecanje (silu smicanja) u odnosu na ceono secenje (slabim konusnim osticama, secica), dobijemo ideal.Koji je iz neverovatnih razloga izbacen iz upotrebe danas :forbannad::forbannad:

To sam mislio da se nekada i dobre ideje nehotice izbacuju.
Da ne zaboravimo da je pa skoro nemoguce istupiti ovako postavljene delove.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

ArtCool wrote:Nagradno pitanje za jedno pivo u centru...

Nadjite mi kompaniju (koja je "krstena" a koja pravi "ovo" na klestima)...

[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/727_25.jpg[/url]


da se ne upustamo u akademske rasprave o potezima menadzera da umesto jedne prodaju dve stvari....

Xexe neki put od silne pameti zaboli glava, pa se i dobre stvari "izbace" iz kuce :forvonad:
Bas si me zainteresovao sa ovim pivom :D

Ja sam imao jedne spicangle sa tim fazonom. Nikada nisam ni obracao paznju na to ali znam da sam koristio, da je radilo i to dobro. Pojma nemam ko ih je pravio (moguce Unior) a ni sta bi sa njima.
Sad sam krenuo da trazim po netu
Gledam prvo kod Knipex-a, gledam i nigde niti jednog modela...sumnjivo, oni ipak prave KLJESTA :/
Pada mi na pamet da za to postoji neki dobar razlog, mozda gresim.
Ako pogledas malo bolje sliku koju si postavio, taj zez fino oslabi materijal...ako bi dooobro zapeo, tu moraju puci.
Dace verovatno jos neko svoj sud.
A da je korisno i dobro resenje za seckanje, sigurno
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

To su prije imale svake ili gotovo svake kombinirke. Ove današnje nisam ni zagledao jer imam neke stare koje još služe, ali ću prvom prilikom baciti pogled na taj detalj
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I mene je zaintrigiralo, pa sam malo bazao.
Imam bar dva komada (stara) sa tim zarezom: jedne Uniorove iz 80-tih, i neke "boga pitaj kako su se zvale" koje sam nasledio od dede, tate ili koga vec.
Pregledao: Unior, Bahco, Snapon, Stanley, Gedore, Findor... nigde.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

mbole wrote:Pregledao: Unior, Bahco, Snapon, Stanley, Gedore, Findor... nigde.
+ Elora, Fit, Felo, Wurt, Knipex, Stahlwile, Hazet, Beta, Klein, Matador, Mac, Craftsman, Fuller, Facom, Garant, Usag, Nws, Kstools, Wiha, C.K, Reca, KTC...NISTA.

A ja sa njima radim cca 20god (a sve ukupno imam 29...naucio sam sa njima jos sa dedom...i nista tom sistemu nefali):hurra:


Otuda i moje rezonovanje da se kad kad i dobre stvari zanemare, a nema nikakvog opravdanja sem da nas nateraju da kupimo i secice koje ne mogu da pariraju tanjim zicama, i ekserima nikako bez ostecenja.

Inace sekao sam spajalicu i neverovatan je rezultat sto se tice preciznosti i zadrzavanja geometrisko dimenzione forme posle secenja.

Evo slika pa pogledajte...

Image

Image


Debljina zice pre secenja...
Image


Debljina zice na samom deli gde je secenje izvrseno (silom smicanja...nije bilo prevelikih plasticnih deformacija-deformacija oblika....sto govori o dobro profilisanim secivima)
Image



Izdvojen detalj nacina merenja preseka....
Image




p.s

U sustini ova prica o Wihinoj inovaciji mi dade podsetnicu o genijalno zapustenom resenju, a toliko svi pricaju o sistemima sve u jednom :|

p.s.2

Zasto sam uzeo spajalicu?
Pa iz istog razloga zasto makazama kada ih probate secete mokar papir a ne kozu ili karton.

A sto se tice eksera od 2-3mm precnika...hahaha...to kada zuzne (prekine se ekser prilikom odsecanja) odlece po garazi ko rikoset...pa obavezno eksere secam tako sto sve djuture sa klestima prebacim krpu...jednom zamalo sto nisam sebi oko isterao (pisem ovo kao oprez prilikom takvih radova) !!!!!
Last edited by ArtCool on 06 Dec 2011 02:40, edited 1 time in total.
Post Reply