"Cevne" stege

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

"Cevne" stege

Post by mbole »

Konacno sam stavio u funkciju par "cevnih" stega koje su stigle jos letos (ne znam domaci naziv, a Engleski su "pipe clamps" sto bukvalno prevedeno glasi "cevne stege").
Dugo sam ih trazio, i nazalost nigde ovde ih nisam nasao, tako da su na kraju morale da prelete okean :)
Prvi utisak: fenomenalna stvar.
Jednostavno, kupite samo "glave" to jest ova dva crvena dela, a sama sipka stege je najobicnija cev od 3/4 cola. Ako vam treba stega od 20cm uzmete cev od 20cm. Ako vam treba stega od 6 metara uzmete cev od 6 metara :)
Na jednoj strani cevi se nareze navoj (obican colovni navoj kao na svakoj vodovodnoj cevi od 3/4 cola, sto ce vam svaki vodoinstalater uraditi za neku smesnu paru) uvrne u jednu od "glava" i gotovo.
Ja sam pazario cevi za centralno grejanje (crne) zato sto imaju malo deblji zid, pa su malo kruce od pocinkovanih vodovodnih cevi (ove na slici su od 1.5m). Sa druge strane, ove crne su malo "prljave" i hoce da rdjaju, ali to se da resiti.

Image Image
Prosto ne mogu da verujem, da nesto ovako jednostavno, a dobro nema nigde ovde da se kupi.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Bogme baš je šteta da se mena ovdje tako nešto za uzeti i kako sam kažeš stvarno su dobre i samog razloga šta si sam možeš napraviti za male novce razne duljine stege.
A usput koliko te došlo?
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Oko 17-18$ komad (oko 13 Evrica), bez transporta, koji nisam platio, posto mi ih je doneo prijatelj.

U sustini jako jeftino za stegu tog kvaliteta i mogucnosti.

Cevka od 1.5m je jos oko 2 evra, i jedno pivo za majstora koji je narezao navoj. Znaci sve skupa oko 15-16 evrica za stegu od 1.5m, koja cas posla moze da postane stega od 50cm ili stega od 4m.

Toliko otprilike kostaju najkilavije kineske stege od oko 1m.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:)

Kako se fiksira "pokretni" deo?
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pa to da cijena je stvarno niska a dobiješ vrhunsku stvar,stvarno su ameri za ovakve neke stvari čudo.
Hm ko zna koliko bi koštao prjevoz za jedan paketić ovih par komada?
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo malo krupnije slikice:
http://www.thetoolstore.ca/view.asp?Bes ... C-H34_6634
na kojoj se vidi ovih nekoliko sjajnih plocica. Iza njih je opruga (mekana opruga, samo koiko da ih drzi u kontaktu), i kada krenes da stezes one sa "zaglave" o povrsinu cevi. U sustini isti princip kao i kod obicne stolarske stege, samo je ovde veci broj plocica, posto je poluga koja zakrece manja.

Transport bi verovatno bio prilicno, posto su dosta teske (odlivak). Plus carinski troskovi, PDV...
Sasavo je sto ovakve stege postoje sigurno vec 100-tinak godina, nije to nista novo, al jednostavno ih na ovim prostorima nema.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Ima ih kod dick-a. Bliže i za transportovanje - manji troškovi. Minhen nije čak ni daleko peške da se ide. :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedino su kod Dicka malo (duplo) skuplje, pa bi trebalo preracunati sta bi se vise isplatilo. Takodje ovi modeli koje vidim kod njih nemaju "postolje", to jest one dve kao "nogice" ispod svake glave. To sluzi da odigne celu pricu od stola. Postoji da se kupi i kao poseban dodatak.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Stege su odlicne koliko vidim sa slika
smirglaj nikad dosta
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Прави манесман.
Ја купио.
стижу за два-три дана
Дођох, видех, побледех
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko novaca? Gde si narucio?
User avatar
top10
Šegrt
Posts: 37
Joined: 18 Oct 2010 17:52
Location: Hrvatska-ST

Post by top10 »

Å trkić wrote:Bogme baš je šteta da se mena ovdje tako nešto za uzeti i kako sam kažeš stvarno su dobre i samog razloga šta si sam možeš napraviti za male novce razne duljine stege.
A usput koliko te došlo?
Imaš u Zagrebu kod firme MANAL (http://www.manal.hr/Out/2282.html) pod nazivom "M911 BESKONAČNA STEGA" i koštaju oko 7 €8 (50kn)/kom. Kupiš vodovodnu ili neku drugu cijev s navojem na jednom kraju(cca 3€/m') i imaš stegu za cca 80-ak kn, barem je mene toliko došla. Moram priznati da je odlična kod širinskog ljepljenja.
Tko spava, nije budan!
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Ma čovječe ti nisi top10 ti si top 1 i jedini.Hvala na ovoj informaciji inače sam neko vrijeme prolazio onuda skoro svaki dan,moraću da svratim i da pogledam hvala na informaciji.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Super, Zagreb je ipak daleko blizi :)
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

A mozda bude i kod nekoga na sajmu pa spremite parica kad podjete u obilazak!
Post Reply