Ostrenje dleta

Rad sa ručnim alatima
User avatar
marko1511
Šegrt
Posts: 21
Joined: 24 Dec 2014 15:59
Location: Valdagno

Post by marko1511 »

Pozdrav Rale, verovatno ima da im smislis neku namenu, skidanje visak lepka, vadjenje eksercica... Kod nas na sajtove za prodaju veoma cesto mozes da nadjes povoljno polovan set ili pojedinacno sandvik, baho, ulmia, dve tresnje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Za pocetak ja bih posao od pretpostavke da je celik i termicka obrada na tim dletima koliko toliko OK. Ako je ta premisa tacna, preskocio bi ostrenje na tocilu. Bez iskustva, i odgovarajuceg kanmena, otvorenog, mekanog i vrlo grubog, i bez dijamanta za poravnavanje tocila, imas sve sanse da upropastis to dleto, i da ga dovedes na nivo neupotrebljivog. O koriscenju neceg naprednijeg, tipa CBN tocila, ili neke sporohodne masine verovatno ne vredi razmisljati.

Ostaje ti da krenes od vrlo grube smirgle, koju ces da menjas sto cesce ako koristis smirgle koje su masovno dobavljive kod nas, i polako sredis geometriju, pa onda sa sve finijom i finijom smirfglom i naostris to dleto. Za pocetak probaj da zavrsis na 3m smirglama 3000, njih ima po farbarama.


Najverovatnije je da je da to dleto mozes da naostris do nivoa brijanja, jedino pitanje je koliko ce dugo moci da drzi tu ostrinu.

I jos jedna sitnica. Camovina i9 nije neki materijal za probanje dleta, posto je vrlo zahtevna. I tupo dleto ce je seci, ai da bi je dleto seklo bez gnjecenja ugao ostrenja mora da bude jako nizak. Tako da nemoj da je smatras merodavnom. Bolje da probas na bukvi, ili necem slicnom.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja kupio jedno jeftino - oko pola eura i iskrivio je za pola sata...
Prije toga nikad nisam imao problema ni sa jednim dlijetom

Uložiš tri-četiri eura za dlijeto i miran si. Ako možeš ganjaj i skuplje, dobro dlijeto ti može držati godinama
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Sta znaci oznaka K kod smirgle? Recimo K220, K2000? Vidim da ima toga u Woby Hausu, pa me zanima mogu li time da se ostre dleta? Koja je razlika izmedju oznaka sa P i K, je li u pitanju neki drugi standard, ili je drugacija namena za ove smirgle? Vidim da imaju K2000 vodeni, ne znam je li to isto kao P2000.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Smirglom moze da se ostri, samo ti treba dobra podloga za nju. Ravna i tvrda (staklo).
Nije najbrzi sistem, pogotovu kod krupnijih granulacija, al moze.

K... ne mogu da se setim, da li je mozda po JUS-u oznaka bila K. U svakom slucaju, trebalo bi da je isto sto i P.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Uzeo sam neko staro dleto da ga naostrim rucno, kome je bio zaobljen onaj nagib na tocilu, a nisam ni odmah video da je samo dleto izvitopereno. Uglavnom, dzaba sam se mucio.

Nakon toga sam napravio neki sabloncic za ostrenje, ali moracu da ga doradim malo.

Elem, sta me sad zanima. Imam trenutno smirglu 320, 600, 800, 1000 i 2000. Mislio sam da radim do kraja na oko 25 stepeni (na boljem dletu, ono je bilo za probu), pa uradim tu sekundarnu ostricu na 30 stepeni. Zanima me stropovanje kasnije. Radio bih to na parcetu mdf-a dok ne nadjem neku kozu.

Prvo, kako da radim stropovanje, da li iz ruke da povucem par puta pokusavajuci da pogodim onaj ugao od 30 stepeni, ili da svaki put stavljam dleto u sablon i onda prevlacim?

Drugo, je li bilo koja pasta za poliranje metala ok za te stvari?

Trece, da li pravim sekundarnu ostricu i na olucastim i v dletima?


Jos nesto, cisto iz radoznalosti, gledao sam jedan video gde covek rece da u sustini stropovanje moze i da se preskoci ako si isao sa smirglom 2000, jer nakon par poteza, svaka ostrica se vrati otprilike na onaj nivo ostrine od 2000. Sta mislite o tome? Stropovanje cu svakako da radim, nego me cisto zanima.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Probaj da nadjes negde finiju smirglu, 2000 je malo gruba, oko 8-9 mikrona.

Ako nadjes nesto finije, stropovanje ako bas mora, generalno mnogo bolji rezultati se postizu bez stropovanja, ili stropovanjem na vrlo tankoj kozi zalepljenoj na tvrdu podlogu, bez paste.

Posto ne verujem da ces naci jeftino resenje za finije, onda uzmes zelenu pastu za prohrom, ona je hrom oksid, i obicno je manja od dva mikrona. Sustina je da bude na sto tvrdjoj podlozi koja moze da je nosi, pogotovu kada si pocetnik.

Evo ti ovde, 690 dinara. Koja god da je kolicina, dozivotna je

https://www.kupujemprodajem.com/Alati-i ... -oglas.htm

Voleo bih da vidim tog sa pricom da posle 2000 ne mora stropovanje, ili neki finiji abraziv, kako sa dletom sece poprecno vlakna na camovini, a da je ne ugnjeci.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

2500 (mozda i 3000 slagacu) je bilo pre mesec-dva u farbari sa desne strane glavne ulice, cim prodjes prvi semafor (kad ides iz grada). Cini mi se da imaju maxmayer reklamu napolju.

Drugo resenje:
Odes kod Rajana (iza elektronske industrije, do autoputa), i uzmes komad mesingranog ili bakarnog flaha, recimo 5-6mm debelog, 40-50mm sirokog, i recimo 15-20cm dugacko (mesing je jeftiniji, otprilike od 250- 400 din bi te kostao komad).
Subotom ujutru odes na Bubanj potok, negde pri dnu prvog dela imas dva Ukrajinca koji drze dijamantske paste (jedan se zove Tolja, drugom ne znam ime).
Pasta 3/2 mikrona je oko 1000 din, ima i finije (3/2 znaci da je najvece zrno u pasti 3 a najmanje 2 mikrona).
Lepo poravnas flah na smirgli i staklu (zalepi dascicu dvostruko lepljivom sa zadnje strane da ga lakse drzis), naneses malo paste... trljaj :)

Takodje takva varijanta samo sa grubljom pastom (recimo 60/40 mikrona), prilicno brzo skida materijal, a mnogo manje zaobljuje ostricu od grube smirgle.

Jedan flah koristis samo za jednu granulaciju, nikako ih ne mesas.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Hvala ljudi! :tummenupp:

Mbole, bas sam u toj farbari i kupio te finije smirgle. Cini mi se da sam video i finije, ali nisam tad uzeo. U farbari preko puta sam nasao neke grublje, jer ovaj nije imao sve.

Hm, stropovanje da izbegavam, pretpostavljam da ne bih dobio konveksnu ostricu...

Kad saberem sve sto ste mi rekli, nekako mi je najprakticnije i najjeftinije resenje da uzmem taj flah + hrom-oksid pasta.
Da li taj flah treba da ravnam smirglom s vremena na vreme, jer pretpostavljam da se i on trosi prevlacenjem dleta preko njega?

Jos me zanima sama tehnika ostrenja. Recimo, idem do P3000 sa primarnom ostricom, podignem malo dleto i sa nekoliko poteza na P3000 napravim i taj mikrobevel. Onda zadrzim taj ugao, idem 20-30 poteza sa tom pastom da ispoliram mikrobevel i to bi bilo to. Sa olucastim dletima isti princip, naostrim, podignem malo, napravim mikrobevel, pa idem 20-30 puta sa pastom.
Kad se malo istupi, ponavljam postupak na mikrobevelu samo sa pastom. Jesam li dobro uklavirio?

Nakon koliko takvih ostrenja mikrobevela idem opet sa kompletnim ostrenjem i primarnog nagiba i mikrobevela? 5,20,100...? Cisto da imam neku predstavu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Strop (koji nije tvrd) nemoj koristiti na ledjima dleta. Ona ne smeju da imaju ni najmanje zaobljenje, a meki stropovi poput koze, uvek prave konveks.
Na grudima, konveksna ostrica ume da bude izdrzljivija, ali to je prosto zato sto dobijas veci ugao na samoj ostrici nego kada bi ona bila potpuno ravna. Ostrica sa vecim uglom je izdrzljivija, ali se sa njom teze radi.

Kod "nevezanih" abraziva (tipa polir paste, dijamantske paste...) ustvari radis nesto sto se zove "lepovanje" (lapping). Deluje malo neprirodno, ali u takvoj kombinaciji, skida se samo tvrdji materijal, dok onaj meksi ostaje nedodirnut (osim ako ga bas izgrebes nepaznjom). Zrnca abraziva se pod pritiskom ostrice utisnu i "zaglave" u mekanom mesingu (bakru, livu...) i ne pomeraju se vise, tako da uopste ne skidaju materijal sa flaha, vec samo sa celika dleta.
Ima i varijanti gde se zrnca kotrljaju, no cela prica o lepovanju je jednostavno preduga za ovde (a iskreno, ni ja je nisam do kraja izucio).

Naravno nakon nekog vremena (sto je po mom iskustvu jako dugo, tipa bar 100-tinak ostrenja), i sam flah ce poceti da se pomalo skida, ali onda je jednostavnije kupiti novi nego se mlatiti sa njegovim ravnanjem.
Jedan od nacina da to odlozis i povecas brzinu skidanja materijala je da nakon sto naneses pastu, predjes preko flaha nekim tvrdim valjkom uz prilican pritisak. Recimo nabacis neki siri kuglicni lezaj na sipkicu. Poenta je da materijal tog valjka bude sto je moguce tvrdji. On ce pri kotrljanju, utisnuti zrnca abraziva u mekani flah, a sam ce izaci neostecen.

Kada se mikrobivel malo istupi, ponovis sa pastom, ali nakon 2-3 takva prolaza, moras ponovo da kreiras mikrobivel. Pasta skida jako malo materijala, pa vise ne moze efikasno da svede ostricu u liniju (generalno mogla bi, al da trljas satima).
To ce reci ponovo na 3000 smirglu, pa na strop.
Koliko moze da se prodje samo sa stropom, a kada mora ponovo na smirglu, zavisi od samog materijala dleta, to jest kako se ono tupi, i koliko materijala treba da se skine da bi ponovo dobio ostricu koja je linija a ne povrsina.
Neki materijali se krzaju na ostrici u vecim komadicima, neki u manjim, negde se ostrica "prevrce"...
Sve u svemu moraces da steknes iskustvo sa svakim pojedinim dletom, i jednostavno radis njim dok ne osetis da je tupo, ostris dok ponovo ne pocne da skida kako treba, ako traje predugo da ga dotle dovedes stropom, ides ponovo na smirglu.

Dalje, pri svakom obnavljanju mikrobivela, on ce postajati sve siri i siri. Kad jednog trenutka postane nesto reda milimetar vreme je da ponovo skines i dao glavne ostrice.
Nije neophodno da je ponovo svedes na nulu, dovoljno je da svedes mirobivel na prihvatljivu meru.
Po nekom mom iskustvu, nema potrebe polirati primarnu ostricu. Cak ni ici do recimo 2000. Nekih 800-1000 je sasvim dovoljno, mozda i previse.
Primarna ostrica ne sece vlakna. Samo treba da ne glavi, to jest da lakse "klizi" izmedju vlakana drveta kada recimo kopas rupu. Ako radis paring, primarna ostrica uopste ne dolazi u kontakt s drvetom, pa moze da bude kakva god hoces.

Cela poenta mikrobevela je da ti olaksa ostrenje, to jest da brzo mozes da ponovo povratis ostricu. Posto kod mikrobevela skidas jako malo materijala, to jest povrsinu reca 0.Xmm puta sirina dleta to ide brzo u odnosu na skidanje 6 ili 7 ili 8mm puta sirina dleta koliko bi morao kad bi imao samo primarnu ostricu.

Na koliko ce to ostrenja biti... zavisi od materijala samog dleta, to jest koliko i kako ce se ono tupiti, odnosno koliko ces morati da skidas pri svakom osvezavanju mikroostrice.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Hvala puno, sve mi je jasno :))
Sad samo da se zezam s tim.

Gledao sam neke snimke, neki koriste i prevrnuti smirgl papir kao podlogu.
Ovaj covek je nahvalio Autosol, kaze da daje podjednako dobar rezultat kao i hrom-oksid https://www.youtube.com/watch?v=lraRP6xV7u0

Mitch Peacock - WOmadeOD
3 years ago
The best here will produce a mirror finish easily, as can Cr oxide. I don't have the optics to confirm whether the resulting finish from either is finer than the other.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

1. Gde ces da nades autosol? Skocis caskom do USA? :)

2. Ne postoje "carobne vodice". Stotine hiljada majstora koristi pastu koja je namenjena za to. Nisu bas svi oni, i svi indziliri koji im daju posao, nabavljaju bas totalni idoti. To sto neko tamo na youtubetu tvrdi da je to isto, a pri tom, sam kaze da to nicim nije mogao da proveri... mislim stvaaaaarnooo :)

Druga je stvar kada takvu pasticu, vec imas u kuci, pa "moze da posluzi i za ovo". Ali ti je nemas.
Probao sam sa par polir pasti (kvalitetnih, ne necega sto je uobicajeno u kucama) i ni blizu hrom oksidu.
O dijamantu da ne pricam.

Ljudi strasno mesaju poliranje koje je prvenstveno estetska stavka i honovanje/lepovanje koje su masinske obrade i cilj im je da daju pre svega ravnu i fino obradjenu povrsinu. Fino obradjena povrsina u masinskom smislu, nema blage veze sa izgledom.
Totalno razlicite stvari.

Prevrnuti smirgl papir ima isti problem kao i koza, samo u manjoj meri. Jednostavno je mekan, pa se ugiba. Ako slucajno imas neku smirglu koja je na mylar podlozi, to je vec druga stvar (al znajuci njihove cene, cisto sumnjam).
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Mislio sam da je ta pasta siroko rasprostranjena, cak i kod nas da ima da se nadje. Npr. https://bolago-m.rs/autosol-pasta-za-po ... olish-75ml
Ali dok me to pitas, verovatno nije to ista ta pasta. :)

Nebitno, slusacu pametnije i iskusnije, a ovaj forum je mali rudnik zlata.

Imam jos jedno pitanje, video sam neka dleta od HSS celika. Da li on moze da se obradjuje sa istom ovom kombinacijom, smirgla plus hrom oksid, ili je oko njega prica zeznutija? I da li sme da se kucka drvenim cekicem?

Pa da vas ostavim na miru par dana :) (bar sto se ostrenja tice :D)
Last edited by Alvi on 13 Sep 2019 21:32, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Svaka cast na pronalasku, nisam znao da je ima ovde :prsgore:
Hvale je za njenu osnovnu namenu, to jest poliranje, a za to slabo sta ima da se nadje ovde osim recimo purola.
Moracu da je probam (ne za ostrenje, vec za poliranje).

Licno mislim da je dia pasta sa bubnja najisplativija, kako finansijski tako i po brzini rada. Jeste pakovanje malo, ali se i ona trosi ekstremno malo, posto su zrna dijamanta ekstra tvrda, pa dugo traju pre nego sto se zdrobe i zaoble im se coskovi. Otprilike za stropovanje dleta je dosta koliko zahvatis zaostrenim delom cackalice.

HSS je tezi za ostrenje ali duze drzi ostricu. Tako da je to uvek trade-off. Ostris redje, ali duze. Sa druge strane "prasta" ostrenje i na brzom tocilu, posto moze da istrpi daleko vece temperature od klasicnih celika za stolarske alate (odatle mu i ime high speed steel ili po nasem brzorezni celik, odnosno stirija kako ga zovu majstori). Od nejga se prave recimo strugarski nozevi i glodala za metal.

Nisam radio sa dletima od njega, pa ne znam kakav je na kucanje. Inace jeste krtiji od O2, A1 i slicnog (uvek uz vecu tvrdocu ide manja zilavost).
Cisto po karakteristikama materijala, trebalo bi da bez problema istrpi "neznija" kucanja. Daklem ne bas kopanje duboke rupe u gredi, ali recimo skidanje viska kod cinkovanog spoja.
Naravno, zavisi i koje je debljine dleto, kao i da li je stvarno u pitanju HSS (kod trgovaca me bas nista ne iznenadjuje), i ako jeste, koji HSS, posto njih ima n vrsta.

Daj neki link.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Ajde nek sam i ja od neke koristi ovde. :D

Videcu to za Bubanj Potok ako budem isao, ili ako neko bude isao pa da mi pogleda. Mozda skoknem do Panceva u nedelju ako budem imao vremena.

HSS sam video kod ovog coveka. Pa rekoh da prvo vidim koliko je pozeljan HSS. Ranije je imao i neke oglase gde je oglasavao izradu mikro i ostalih dleta od HSS celika ali ne vidim te oglase vise.
https://www.kupujemprodajem.com/Alati-i ... =465658580
Post Reply