Ostrenje dleta

Rad sa ručnim alatima
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

A njegovu tvrdoću možeš provjeriti i najobičnijom turpijom za željezo ako skida normalno materijal onda je odpustio a ako turpija samo skliže po materijalu i ništa neskida onda je i dalje ostao tvrd.E sada zavisi za šta ti treba taj materijal ako ga želiš obraditi i da ti sotane i nadalje tvrd onda ga njjednostavnije zakaliti da ga zagriješ da se zasija i uroniš u vodu ili još bolje ulje ali neki stari majstori govore za takve neke stvari anjbolje bi bilo kad bi se imalo u konjsku mokraču oliti piškicu nepitaj me zašto to sam čuo od jednog starog kovača,ili ga prisilno hladiti zrakom znači neki kompresor i neka puše.Nadam se da sam barem malo pomogao hoću reći to je ono šta ja znam o tim poslovima iz škole i s prakse mada nisam to nikad radio.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Feder platnu bi bilo najbolje da ti neki kovac prvo raskali, onda da je dovedes na oblik i mere koje zelis, pa da je kovac ponovo okali i onda otpusti.
Nakon toga sleduje konacno brusenje i ostrenje.
Obavezno hladi prilikom brusenja nakon sto je okaljeno.
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

kupovao sam za poliranje dijamantske paste od "rusa" na najlon pijaci u Novom Sadu. Ima raznih granulacija. Ja sam polirao čelik po receptu "kad na poliranoj površini vidiš sliku majmuna onda je dobro"
Дођох, видех, побледех
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Runere
lupao sam ga cekicem od 1kgr i vrh se nije polomio, turpjom sam malo strugao i plavetnilo je nestalo
Strki
hteo sam da napravim dleta posto sam negde cuo ili procitao da se mogu izraditi veoma dobra dleta, od ovog materijala.
Mbole
nema bas dobrih kovaca u gradu svi rade povrsno a glavni alat za ostrenje im je kutna brusilica.
Iinace stvarno treba da se raskali da bi se platno ispravilo posto sad ima blagi luk.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako si mogao da ga struzes turpijom, znaci da si ga raskalio. Naravno raskalio si ga samo na tom malom delu gde si ga "tanjirao" brusilicom. Ostatak je jos uvek okaljen.
Od opruznog celika zaista mogu da se naprave dobra seciva, samo ti treba dobar kovac.
Sve u svemu ne gine ti odlazak kod kovaca.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Veruj mi Mbole veoma jak celik otsekao sam oko 5 cm a list za inox celik se potrosio od 115mm na 80 mm :)
Znam jednog dobrog kovaca, inace smo prijatelji, ali je vraski skup.

Hvala svima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kolko para toliko i muzike :)
User avatar
Metalni
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 20 Feb 2011 21:52

Post by Metalni »

Malo je bajata tema, ali sad sam je video. Mislim da nema potrebe gubiti vreme i pare na kovace kad postoje i tanje platne od gibnjeva za manja vozila i auto prikolice. Materijal je sigurno odlican, jedino sto ce duze trebati da se naostri. Lakse ih je iseci nego debele kamionske (iseces uzduz koliko ti siroko dleto treba), netreba ti kovac , jer mozes sam da ih ispravis na hladno- samo veci cekic i udri, dosta brusenja i to je to. A plava boja nikako ne znaci da si promenio strukturu materijala , suvise je to mala temperatura.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

mbole wrote:Kolko para toliko i muzike :)
Tu sam se uvjerio ali da li je moguće šta na vehtižu (buvljaku ) nabaviti za male pare a da je kvalitetno ja nekad naletim iz Njemačke roba onaj što prodaje stalno viče tetka Helga donijela :cool:. Ima raznih testera svega malo hrđe sastrugati i kao novo..
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve mi nesto mirise da se ta "Helga" ustvari zove "Mileva" :)

Po buvljacima se svasta moze naci, ali retko nesto stvarno dobro. Ogroman broj toga je isto onakvo kung-fu djubre koje se kupuje i po nasim radnjama.
Nevolja je sto nema jednostavnog opisa preko foruma: e gledaj to i to, i onda je to prava stvar.
Puno toga mora na iskustvo, na pazljivo zagledanje svake sitnice, na puno gledanja slikica po netu, citanja puno toga...
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

mbole wrote:Sve mi nesto mirise da se ta "Helga" ustvari zove "Mileva" :)

Po buvljacima se svasta moze naci, ali retko nesto stvarno dobro. Ogroman broj toga je isto onakvo kung-fu djubre koje se kupuje i po nasim radnjama.
Nevolja je sto nema jednostavnog opisa preko foruma: e gledaj to i to, i onda je to prava stvar.
Puno toga mora na iskustvo, na pazljivo zagledanje svake sitnice, na puno gledanja slikica po netu, citanja puno toga...
Neugodno mi ponijeti vinklo pa provjeravat i hoblić čovjeku hoćel me čojk maršnut. A većinom dosta zanivljam i cijenkam se kad hoću nešto kupit. Moguće je da se uvozi iz Srbije ali otkud onda Srbiji.
Last edited by Hornbeam on 20 Mar 2014 18:30, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislio sam na "Milevu iz Nemacku", najesce malo preplanulu :)
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

Da malo osvezim temu. Kupih skoro u jednoj gvozdjari dleta po ceni od 50 dinara ( pedeset) po komadu... Znam da za cenu jednog hleba to ne moze biti dleto, iz kutije sa vise komada izabrah dva koja su na oko najbolja.,..Da se razumemo, nisam kupio ta dleta namenski vec sam ih slucajno video, pa rekoh posluzice valjda za nesto.
E sad tupa su do zla boga, i mislio sam da probam malo da naostrim prvo na tocilu, pa onda finom smirglom. Ima li smisla to pokusavati? Mozda ostrica i nije neki skart celik vec dleto sa greskom, ne znam?
Ništa na silu, samo veći čekić...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Teska posla da je tu celik bilo sta sto lici... al ne skodi da probas na jednom. Bar ces malo da vezbas ostrenje.

A kako si ih izabrao, to jest sta ti je bio kriterijum da su bolja?
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

Bolja su bila ona koja su imala najbolje izvucenu ostricu, tj. da je ostrica cerom duzinom iste sirine, nisam zagledao drsku mnogo :) Sinoc sam probao sa jednim da izdubim nesto u camovini, lele, moras dobro da udaris cekicem, kao u beton...tupo skroz...
Ništa na silu, samo veći čekić...
Post Reply