Ostrenje dleta

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Ostrenje dleta

Post by Marko Enter »

Kupio sam nedavno nekoliko dleta za drvo i sad me interesuje kada se ono istupi kako ga naostriti i cime ?

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Neko se skoro raspitivao za ostrenje alata za duborez. Princip je isti.
viewtopic.php?id=217
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Aha znaci najbolje je ako mogu da nadjem brus , videcu reci cu caletu iz nemacke da mi donese to tamo verovatno ima , a znaci pre toga ovako mogu i sa smirglom granulacije 1500 pa do 2000

pozdrav
Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I u Nemackoj je tesko naci kvalitetan brus. A i kad ga nadjes, uopste nije jeftin.
Vodobrusna smirgla je veoma dobro resenje.
Od koje ces granulacije krenuti zavisi od toga koliko treba da skidas. Znaci da li samo treba da "vratis" ostricu, ili je vec vreme da se ostrica ponovo formira.
Ako samo treba da vratis ostricu kreces od 1000, 1500 zavisi koliko je tupo.
Ako treba da je ponovo formiras, kreni od recimo 450 pa, 600, 800... (ne preskaci granulacije).
Mozda bi ti bilo mnogo korisnije da ti cale donese neki od sablona za ostrenje dleta i nozeva za blanju. Posto (ocigledno) nemas iskustva, a ostrenje zaista zahteva "ruku".
Recimo nesto ovako: http://www.leevalley.com/wood/page.aspx ... 43078&ap=1
ILi mozda jos bolje garnitura: http://www.leevalley.com/wood/page.aspx ... 3072,45936
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Da, nemam iskustva sa ostrenjem dleta , onaj sablon za ostrenje je dobra stvar , videcu to da nadjem
hvala

pozdrav
Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Dean
Majstor početnik
Posts: 123
Joined: 16 Jan 2008 19:02

Post by Dean »

Ma ja sam odnio kod majstora koi oštri noževe škare i te stvari uzeo mi je 15 kn po dljetu (2 jura) i sad režu ko zmija :)))
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Pa nije ni to lose da se odnesu kod majstora na ostrenje kad vec nije skupo,
ali ja isto hocu da naucim da ostrim

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Ако имаш потребе за много оштрења, онда ти се не исплати да носиш код оштрача!
Ја оштрим све на шмирглу (сем тестера наравно!) и баш сам данас ишао да је купим. Узео сам 4 гранулације, по два листа. Лист кошта 20 динара, тј. укупно је 8 листова водене шмиргле коштало 160 дин / 2 евра. Са толико шмиргле можеш да наоштриш јако пуно длета и све ножеве које имаш у кући и још да ти остане.
Илакше је оштрити него на камену, а и брже. Ине мораш бринути о томе да ли је камен раван или не.
Савет: иако је оштрица пристојно исполирана кад завршиш са 2000, није лоше још мало је исполирати са полир пастом, наравно финијом од 2000. За ово се обично користи парче коже залепљено на дрво, али полеђина картона (она страна што је мало "длакавија") одлично ради посао!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za obla dleta, moze sasvim dobro da se upotrebi i komad drveta odgovarajuceg oblika koji se premaze pastom za honovanje.
Isto tako moze da se na drvo odgovarajuceg oblika zalepi (recimo tigrom ili neostikom) parce smirgle kako bi se dobio profilisani brus.
User avatar
milos
Šegrt
Posts: 24
Joined: 07 Jan 2008 11:36

Post by milos »

Juce sam sasvim slucajno naisao na brus za ostrenje dleta. Ulica Zorza Klemansoa, bivsi donji deo Francuske. Radnja se zove Fakt, prodaju uglavnom elektro opremu imaju i one gurtne sa uglovima, neko se raspitivao za to na forumu samo nisam mogao da se setim u kojoj temi, cena im je 1035din. Za brus nisam video cenu.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

milos wrote:Juce sam sasvim slucajno naisao na brus za ostrenje dleta. Ulica Zorza Klemansoa, bivsi donji deo Francuske. Radnja se zove Fakt, prodaju uglavnom elektro opremu imaju i one gurtne sa uglovima, neko se raspitivao za to na forumu samo nisam mogao da se setim u kojoj temi, cena im je 1035din. Za brus nisam video cenu.
Hvala Milose, ja sam se raspitivao, tema je "Trakaste, ram stege..."
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Danas sam bas ostrio dleta, radio sam onako kako objasnjeno na ovom sajtu Umetnost ostrenja dleta-praksa, i mogu vam reci sobziorom da mi je ovo prvi put rezultati nisu losi , naostrio sam dleta i noz za rucno rende , sutra cu jos naostriti sve nozeve u kuci :) Radio sam sa vodenim smirglama granulacijom kako je opisano u tekstu umetnost ostrenja dleta , i posle sam na kraju ispolirao sa DREMEL-om imam dobio sam umetak za poliranje i sad dleta secu kao luda, a stvarno se moze lepo naostriti za malo para , nadam se sledeceg puta da cu jos bolje da naostrim , naravno sto vise prakse to bolje

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Pa eto. Bravo za oštrenje. Kada se jednom prođe kroz to, i vidi da to i nije bauk, posle ruka sama leti. :)

Nemoj da kažeš komšijama da znaš da oštriš noževe, inače ćeš to ceo život da radiš... :lol:
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Bojan wrote:Nemoj da kažeš komšijama da znaš da oštriš noževe, inače ćeš to ceo život da radiš... :lol:
Сасвим тачно! Добра ствар је што ћеш временом то радити све брже и брже.
Пробајда набавиш неке полир пасте финије од 2000, и зачудићеш се степеном оштрине.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Napravio sam ovih dana jedan sabloncic za ostrenje dleta, po ugledu na Veritasov. Napravljen od par komada medijapana i par srafova. Radi vise nego dobro, al ipak pravim neke izmene tako da spremam verziju 2. Kad bude gotovo poslacu slike i detaljan nacin izrade.
Inace je daleko lakse i preciznije nego rukom.

Evo kako izgleda V1
Image
Post Reply