Ostrenje dleta

Rad sa ručnim alatima
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Лепо, лепо!
Свидја ми се онајножић за резбарење на последњојслици. Јел и он био у комплету?
јмам цео комплет длета и ножића за дуборез (нека фирма "Bonum", купљени у Аустрији 80-их), а само сам овајножић користио... и на крају се поломио добар део врха.
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Nozice sam kupio posebno , i kamen isto
Image
Image
Image

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dve tresnje su poznata firma za fina i rezbarska dleta.
Nije to bilo ni tako skupo.
Jel si narucivao, ili je doneto u privatnoj reziji?
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Nisam narucivao , u privatnoj reziji je doneto
nozici kostaju 10 eura komad , a ima i isto da se kupi i komplet u drvenoj kutiji onda je nesto jeftinije

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Poštovane kolege stolari imam jedno pitanje vezano za dleta.Dali se netko od vas susretao ili radio sa LUX-ovim dletima i ako jest kakvo je mišljenje o njima u stvari kakva su?Naime gledao sam njihov komplet u drvenoj kutiji od mislim 4 komada i koštaju negdje oko 55 eura a pojedinačno su oko 12 eura i ima komplet za rezbarenje znači sa nožićima isto u kutiji on je oko 110 eura ljepo izgledaju i na njima piše profi i mislim da je utisnuto Made in Germani.Jel znate nešto o tome?
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Znam ta dleta, radio sam s njima, nisu losa, LUX to nije firma nego oni su trgovacka kuca , znaci neko pravi a lepu se samo njihovo ime LUX , da made in Germany je verovatno neka remsajdska firma pravi , oni maju isto i ono rendo ako si vido to radi poznata firma iz remsajda E-C-E , a na rendo nalepljuju nalepnicu LUX ne ona basic , nego profi

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Hoblić(rendo) sam uzeo za nekih 9 eura neznam točno koja firma ali ljepo mi izglada mislim za te pare,dok ovo šta ti govoriš rende nisam vidio inače kod nas PEVEC prodaje manje više sav program od LUX-a i ova dleta su mi zapela za oko samo sam malo skeptičan prema kamenu kojeg oni imaju mislim da ću potražiti negdje drugdje malo kvalitetniji.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Danas sam slucajno narcao na ovo:
Image

Cena je bila niska (1090 din, to jest oko 12Eur), a radi sasvim lepo.
Brusni kamen koji se dobije u garnituri nije "neki", ali sasvim zadovoljava za grubi deo posla. Kasnije se predje na finu smirglu, odnosno komad koze ili MDF-a napunjen pastom za honovanje.
Ustvari ceo trik je u sabloncetu.
Pazario sam ga u Agaciji na Batajnickom Drumu. Ovo je bio jedini primerak koji su imali, ali mi prodavacica rece da ce verovatno uskoro doci nov primerak posto je ovaj prodat. Mozda bi se isplatilo pozvati neku drugu njihovu prodavnicu ili nekog drugog distributera Stanley alata (ustvari jel zna neko ko zastupa Stanley u Srbiji?).
Inace sve zaboravim da napisem da sam u Merkuru video pastu za honovanje.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:ustvari jel zna neko ko zastupa Stanley u Srbiji?
Mislim da ovi zastupaju/uvoze Stanley u Srbiji (iščačkao sam u jednom časopisu gde se reklamiraju)
http://www.alatimladenovic.co.rs

mbole wrote:Cena je bila niska (1090 din, to jest oko 12Eur), a radi sasvim lepo.
I dalje je tolika cena :) (ima samo u Bataji, pa su za mene doneli u Tošin bunar)
Last edited by metabo on 07 Oct 2009 14:15, edited 1 time in total.
User avatar
srdjan983
Šegrt
Posts: 21
Joined: 01 Aug 2009 21:57

Post by srdjan983 »

Znate li tel. prodavnice i da li "(ima samo u Bataji )" se i dalje govori o Agaciji na Batajnickom Drumu?
User avatar
kiraljka
Precizni šegrt
Posts: 65
Joined: 03 Feb 2008 19:40
Location: Stara Pazova

Post by kiraljka »

Bio juce. Nema vise.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Da, Agacija u Batajnici.
Kada sam ih prekjuče pitao, rekli su mi da ima par komada i jedan su mi prebacili u Tosin bunar. Sta se sa ostatkom zbilo, nemam pojma.

Kontakt u Tošiniom bunaru: 011 319 0974

Dok se ne snađete, evo princip na kome rade ovakva pomagala, pa koga ne mrzi da ga pravi u SSM varijanti (mada je to mbole već lepo objasnio):

Image

Dakle, suština je u tome da se dleto pričvrsti uz bazu i da klizi po brusnoj hartiji pod odredjenim uglom.
Baza je na prednjem kraju zasečena pod 45 stepeni da bi dleto lepo naleglo na nju, pritisnuto poklopcem koji je sa dva šrafa povezan sa bazom.

Cela baza je pod nekim uglom nagnuta "na gore" da bi se dobio tačan ugao zakošenja vrha dleta. Visina H zavisi od željenog ugla i dužine klizača po datoj formuli. (U njoj je 45 ugao zasecanja baze, a 35 ugao vrha dleta). Ugao vrha dleta je obično izmedju 25 i 35 stepeni, pa vi odredite nacin na koji merite visinu H. (U mom primeru baza je nagnuta za 10 stepeni; 45-35=10)

Image

Da bi se obezbedila mobilnost klizača, na njihovom zadnjem kraju treba provući neku osovinu sa točkovima (može i od neke plastične igračke) koji ne izdižu konstrukciju (zadnje krajeve klizača zaobliti!).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Meni je najjednostavniji nacin za podesavanje ugla ovo:
Image
(slika nije neka, slabo se ja snalazim sa sketchupom)
U sustini jedna dascica (ili parce MDF-a, spera, lesonita, mesinga, plastike...), izrezano tako da ima na jednoj strani ugao od 30 a na drugoj ugao od 25 stepeni (ili koji su vec vasi omiljeni uglovi za ostrenje). Moze da se napravi i poligon sa vise razlicitih uglova.
Dleto se postavi labavo pritegnuto u sablon, osloni o podlogu (kamen, smirglu) kao sto ce biti oslonjeno dok se ostri, ova dascica isto osloni na podlogu i primakne kao na slici, i delto "uvlaci" ili "izvlaci" iz sablona dok se ne dobije odgovarajuci ugao. Kada se gleda sa strane, lepo se vidi trenutak kada nestane traka svetla izmedju gornje povrsine dleta i ove dascice.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ovo ti je dobro. I meni onaj plastični jezičak izgleda jadno za podešavanje.

A kako si podesio početni ugao potpuno uništenom vrhu dleta (ako si imao takvo)? Ovaj metod je dobar kad već imaš formiran vrh.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Krenes od ovoga.
Cak i ako je veooma unisteno, pa moras da skines recimo jedan ili dva milimetra da bi poravnao vrh, promena ugla ce biti mala, mozda jedan stepen. Pogotovu sto najcesce pravis i sekundarnu ostricu pod nesto vecim uglom (ja obicno koristim oko 5 stepeni veci), tako da taj primarni i ne mora da bude bas apsolutno precizan.
Ako bas hoces da imas tacan ugao, kad se priblizis poravnatom vrhu, ponovo podesis ugao.

Sto se tice plasticnog jezicka, zgodan je posto je vec tu. Neprecizan je za mozda jedan stepen. Mislim da nije preterano bitno da li je ugao bas tacno 25 stepeni, ili je mozda 24 odnosno 26.
Post Reply