Rucna testera - da li moze da se naostri?

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
user
Šegrt
Posts: 28
Joined: 08 Sep 2008 12:34

Rucna testera - da li moze da se naostri?

Post by user »

Rucna testera - da li moze da se naostri?

Da li klasicna rucna testera ovog tipa moze da se naostri kod ostraca?

Image

Imam dve ovakve testere pa me zanima ako bih mogao da ih odnesem kod nekoga na usluzno ostrenje?

Da li neko zna da li se to radi?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da li to radi neko od ostraca, ne znam. Ja sam ih ostrio sam, a veruj mi mozes i ti.
Ovde uopste nije toliko kriticna identicna dimenzija zuba apsolutno isti ugao, kao sto je to kod masinske testere. Naravno nemoj da bude preteranih razlika, ali male neces ni primetiti.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Kako ti je rekao Mbole to napravi sam jer čisto sumnjam da bi ti se neko od ljudi koji se time bave to radio jer mu je to gubljenje vremena.Naime moj tata radi kao brusač pila kojekakvih i jednom mi je rekao da bi mi rađe dao novce da kupim novu takvu ručnu pilu nego da ju on ide brusiti.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Nadjes turpiju sa tim ili vrlo slicnim uglom zuba pa kad naslonis na zub vidis kako turpija lezi pa u tom polozaju svaki zub pomalo skini i to je to. Medjutim problem je isto razbaciti zube levo idesno posto to treba da bude prilicno tacno da ne bi vukla u stranu. Za to postoje posebna klesta koja na jednoj strani imaju naslon koliko zub treba nagnuti. Ako ih nadjem slikacu ih da bi znao kako izgleda.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

svaka testera može da se oštri pa i ova samo sa odgovarajućom turpijom ili brusnim kamenom
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ova testera nije prdvidjena da se ostri.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

velja wrote:Ova testera nije prdvidjena da se ostri.
naravno takve testere se bacaju kad se istupe,suludo ih je ostriti jer im cena nije straobalno visoka a netreba zaboraviti koliko je isekla materijala!!!;)
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

velja wrote:Ova testera nije prdvidjena da se ostri.
Kako to mislis?
Pa ovakve testere postoje bar stotinak godina, i oduvek su se ostrile. Da li se to isplati u danasnje vreme je vec druga prica. Ali nekome je i to zanimacija, vremena ima, ne zivi od posla koji sa njom radi... pa mu se i isplati. O zadovoljstvu sto si sam nesto "opravio" i doterao da radi kako treba, da ne pricam.
Pored toga vecina rucnih testera stigne lose naostrena ili lose razvrnuta "iz radnje". Tek kad je "propustis kroz sake" ona pokaze sta stvarno moze.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Nisam ovo bezveze napisao. Ovakvu testeru imam i ja. Ona ima impulsno kaljene zube. Tvrdoca tih zuba prelazi i 70 Rockwell-a. Tu ni jedna turpija ne moze da opepeli. Mozda kamen ako imas tako tanak posto su zubi 2,5mm i ako neko hoce da se zeza. Tvrdoca zuba je takva da se oni kad se testera isupi takva da se ne zaobljuju vrhovi nego se krune.
U vezi sa tim, kod DICK-a se testere za impulsno kaljenim vrhovima zamenjuju (ostaje samo rucka). Postoji i neka turpija za koju kazu da moze da se koristi ali je cena mnogo jaka. I pitanje je ako je tvrdoca priblizna, koliko puta mozes da ostris sa njom. Ova LUX-ova testera kosta 800dinara.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ah, sa slike se nije videlo da su zubi kaljeni.
Naravno nije ni to nemoguce, al ko sto kazes to je vec previse zezanja. Jednom (dosta davno) sam radio i to, naravno odgovarajucim brusnim kamenom, ne turpijom. Ispalo je dosta dobro samo je traaaaaajalo, al tad sam bio zaludan.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Dobar kamen cuda cini iako je kaljeno sto baciti ako moze za pola sata da se naostri.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Eh...
Zato sto obicno kad krenemo da ostrimo, to je tupo za malo vise od pola sata :)
Al naravno, ako se ima vremena...
Meni je i dalje najvece zadovoljstvo kad nesto ovakvo sredim, pa bude bolje nego novo. Znaci uopste nije rec o tome da li se isplati. Stvar je u zadovoljstvu sto si nesto uradio kako treba.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

tako je meni je danas prokliznula blokada na pinoli dihta pa sam je morao vaditi van. Pinola i ploca bruh da dobijes ali kad se sve namestilo da ponovo radi svanuo je i osmeh zadovoljstva.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
Post Reply