Šmirgla

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Šmirgla

Post by mbole »

Moj omiljeni alat :)
Skoro mi je žena zvocnula: "Kad bi mene šmirglao ko te tvoje daske, do sad bi imali obdanište" :) Moraću "da joj objasnim neke stvari" :cool:

No da se vratimo na temu: Å ta koristite, gde kupujete...
Za početak evo jedne uporedne tabele između evropskog i američkog sistema označavanja. Slika nije baš najpogodniji medijum, al poštno ne mogu da se prikače naprimer excel fajlovi, površće posao:

Image

Naizgled šta ima veze koja šmirgla, uzmeš granulaciju koja ti treba i gotovo. E pa moje iskustvo kaže drugačije.
Pričamo o šmirgli za ručni rad, koja se kupuje ili na metar ili u listovima. Za mašinsku obradu koristim Festovu (pošto su njihove brusilice koje imam).
Od onoga što sam do sada probao, najbolje su se pokazali Norton, Klingspor i 3M. Uglavnom ih nabavljam na buvljaku, pošto tamo ima čika koji zaista ima dobar izbor (III red tezga 313).
Nijedna od ove tri koje sam naveo ne spada u jeftine (metar trake 12cm širine, Nortona ili Klingspora je 150Din, a list 3M-a 50Din). Medjutim kao i obično "ako ne platiš na mostu platićeš na ćupriji", skidaju daleko brže, i daleko manje se zapunjavaju tako da ustvari ispadnu jeftinije od "jeftinih".

Recimo upravo sam šmirglao neke bukove letvice prethodno obrađene tung uljem (slično kao laneno samo brže stvrdnjava), koje su delovi stalka za flaše. Prvo se sve uobičajeno obradi i ošmirgla do recimo finoće 400. Nakon toga se maže jako razređenim tung uljem (1:8) kako bi ono prodrlo što dublje u drvo. E sad trik je da se nakon sušenja vodobrusna šmirgla kvasi tung uljem i onda šmirgla komad. Na taj način fina strugotina koja nastane, meša se sa uljem i kada ono očvrsne, ta mešavina zapuni pore drveta.
3M-ova hiljadarka skida daleko brže nego Smirdeksova P600, a naravno ostavlja finiju površinu, to jest biće manje da se dorađuje (nakon ovoga ide jedna tura sa P1500, pa završno poliranje sa Rotenstone prahom, tako da na kraju uopste nema sloja na površini, kakav nastaje pri lakiranju, a drvo ima sjaj veoma sličan šelaku).
Sve u svemu umesto 2 sata i pola lista šmirgle posao sam završio za 20 minuta i sa jednim parčencetom od oko 4X4cm.

Druga stvar za šta upotreblajvam šmirglu je oštrenje alata. Pokazala se kao izuzetna za finalno izvlačenje oštrice (a sasvim dobro može da se upotrebi i za početna brušenja), pogotovu što je do kvalitetnih bruseva jako teško doći.
Recimo za finalno izvlačenje oštrice na rezbarskim noževima ili dletima, koristim hrom oksid 3M od 0.5 mikrona (odgovaralo bi otprilike oznaci P9000). No i 2000 ili 2500 sasvim dobro završava posao. Najbolji način koji sam do sada otkrio za upotrebu šmirgle kao materijala za oštrenje je da se uzme komad debelog stakla (preko 10mm) ili komad poliranog mermera (što teže to bolje), nakvasi se i preko njega stavi vodobrusna šmirgla. Voda iznenađujuće dobro drži šmirglu "prilepljenu" za tako glatku podlogu. Pri tom su staklo i mermer potpuno ravni, to jest nema udubljenih delova kakvi se javljau na brusnim kamenovima.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

svaka čast mbole. dao si si truda.
Koji je komercijalni naziv tog tung ulja i tko je proizvodjač?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bas su ga krstili kao "100% Pure tung oil". Proizvodjac je Old Masters. Ovo sam narucivao iz Amerike, sa sajta Brownells-a koji se bavi delovima, alatima i materijalima za oruzje. Do skora nisam mogao da ga nadjem na evropskom tzistu, ali videh da ga imaju kod Dick-a (http://www.dick.biz/cgi-bin/dick.storef ... iew/705286).

Ustvari postoji u mnogo varijanti, koje su generalno boje od cistog ulja, ili su ti "unapredjeni" poroizvodi barem jednostavniji i brzi za upotrebu (cistom treba susenje od bar 24 sata izmedju svakog nanosenja a nanosi se jaaaaako tanko). Ako sam dobro skapirao dodaju mu neke polimere, ili tako neku hemiju. Medjutim onda nastupa problem sa transportom, posto to ne sme ni avionom ni brodom, a jos uvek nema mosta do Amerike :)
Recimo jedan koji me bas bio zainteresovao je Waterlox http://www.waterlox.com, ali nigde nisam nasao distributera za evropu.

Lepa stvar sa ovim uljem je sto se koristi u zaista malim kolicinama. Recimo pola flasice od Olint spreja za nos (10ml) je vise nego dosta za kompletan tretman kundaka lovacke puske. Za impregnaciju se razredjuje 1:8 uljanim razredjivacem, za brusenje pri zapunjavanju pora 1:4, a za zavrsne slojeve 1:2. Pri tom zavrsnih slojeve moze biti od 2 do 15, zavisi da li hoces da postignes malo visi sjaj odnosno da dobijes sloj kao pri lakiranju ili da ostanes na "svilenoj" povrsini poliranog drveta (sto ja licno vise volim).

Koliko sam shvatio Ameri dosta koriste tung ulje, ali je na evropskom trzistu slabo poznato (a mozda samo ameri imaju razvijeniju prodaju i reklamu preko interneta). Zovu ga jos i kinesko ulje za camce, posto mu je poreklo iz Kine gde ga koriste vekovima unazad upravo za zastitu odnosno premazivanje camaca.

Evo dela teksta sa Waterlox-ovog site-a:
What is Tung Oil?
Tung oil is not a new ingredient. The tung tree is indigenes to China. Chinese merchants used tung oil back
in the 14th century to waterproof and protect wooden ships from the eroding powers of the sea. The tung tree
is named for its heart-shaped leaves (tung is Chinese for heart).

Tung oil is produced by harvesting the nuts that grow in cluster. They are dried and shucked and the,
transparent oil is squeezed from the seeds inside. This rich oil never loses elasticity and penetrates deep into the
pores of the wood. The tung tree matures to bear fruit in about 3 years, and an acre of tung trees will produce
about 2 tons of tung nuts and yield about 100 gallons of tung oil annually.

Until hurricane Camille in 1969, there where many tung tree plantations in the Gulf States, and while domestic tung oil production is making a comeback, today we get most of our tung oil from China and Argentina.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Koja kombinacija granulacija je najbolja za jelovinu ako se samo maže Sadolinom?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve zavisi sta hoces da postignes, i od cega polazis, to jest koliko je fino obradjena daska pre nego sto pocnes sa smirglom, i koliko glatku povrsinu zelis da imas na kraju.
Jelovina je malkice mekana, pa ne mozes bas da teras mnogo fino.
Kreni od 60-80 ili 120-150 zavisi koliko je gruba povrsina u startu. Onda mozes na 240 (ako si krenuo od 80 prvo idi sa 120-150), a ako bas hoces fino, mozes i na 320 (mislim da bi 400 bilo previse fino za jelovinu, al nije zabranjeno da se proba). Uvek smirglaj u smeru godova, nikada popreko ili "u krug".
Kad si zavrsio sa najfinijom granulacijom, navlazi krpu mlakom ili toplom vodom (iscedi je da bude vlazna, ne mokra), i predji povrsinu. Kad se osusi, podici ce se dlacice. Ponovo presmirglaj najfinijom granulacijom, ali ovoga puta ne pritiskaj, i obavezno uzmi novo parce smirgle. Pa tako jedno 2-3 puta dok vise ne bude osentog (ili ikakvog) podizanja dlacica. Ako te mrzi da cekas da se osusi od vode, mozes da koristis alkohol (ne rakiju :) medicinski alkohol). Susi mnogo brze, efekat je isti, ali je naravno skuplji.
Najbolje probaj na nekom otpadnom parcetu. Izgled sadolina moze jako da varira u zavisnosti od toga koliko je fino obradjena povrsina. Sto je finija to ce biti svetlija posle mazanja (grublja obrada bolje upija pigmente).
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

metabo wrote:Koja kombinacija granulacija je najbolja za jelovinu ako se samo maže Sadolinom?
80, 100, 120, 150

Mažeš sadolinom, kad se posuši, vlakanca će se nadići pa ih povućeš u suprotnom od njihova "rasta" u smjeru godova šmirglom, da ih odrežeš.
Ja koristim i brusnu spužvicu granulacije preko 1500, za finiš i i lijep osjećaj glatkoće pod rukom.
User avatar
GORAN
Precizni šegrt
Posts: 90
Joined: 26 Sep 2008 07:45
Location: BEOGRAD

Post by GORAN »

Evo malo mog znanja o šmirglama!
Pre jedno godinu dana svratio mi je tip da objasni proces proizvonje abrazivnih materijala a između ostalog i šmirgle!
Jasno je da postoje šmirgle različitih granulacija (koliko zrna ima na jednom kvadratnom centimetru to je granulacija) što više zrna to znači da su sitnija i da je šmirgla finija!
Zrna su obično Al. osid
Podloga može biti papir,platno...
Tip nanosa zrna je jako bitan
imaju tri tipa otvoren,poluotvoren i zatvoren!
Za nas koji vole drvo otvoren tip je najbolji jer između zrna ima više rastojanja tako da se piljevina manje zadržava odnosno ne puni šmirglu!
Zatvoren tip je za metal!
Vezivno sredstvo je smola (e kakva smola i dal ima različitih nemam pojma)
Bez alata nema zanata
User avatar
GORAN
Precizni šegrt
Posts: 90
Joined: 26 Sep 2008 07:45
Location: BEOGRAD

Post by GORAN »

E sad savet :cool:
Kad kupujete samolepljive šmirgle za excentrične šlajferice povedite računa o rasporedu rupa!
Svaki imalo ozbiljan proizvođač mora imati više tipova sa različitim orvorima!
To je bitno zbog usisavanja piljevine i da mašina ne vrti džabe odnosno po piljevini koju je već skinula sa daske!
Primera radi
BOSCH GEX 150 AC/E koristi šmirglu Fi 150 sa 6 orvora koji su prema KLINGSPOROVOM katalogu označeni sa GLS 3 rasporedom rupa!
Isti raspored rupa ima DEWALT DW443 i D 26410
AEG EXE 460-150
FEIN x 1007 ve
Ima još ali da ne nabrajam sve
Bez alata nema zanata
User avatar
GORAN
Precizni šegrt
Posts: 90
Joined: 26 Sep 2008 07:45
Location: BEOGRAD

Post by GORAN »

mbole
Vidim napisao si da Klingspor košta 150 din matar :o
To je maržiranje 200% :o
Cela rolna od 50 m širine 115mm za kit košta 2300 din + pdv i na to kad dobiješ neki popust izađe te max 2200 din sa sve pdv-om!
Å to je mnogo mnogo je :o
Bez alata nema zanata
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jeste, al kad kupujes metar-dva, onda nemas mnogo izbora
User avatar
GORAN
Precizni šegrt
Posts: 90
Joined: 26 Sep 2008 07:45
Location: BEOGRAD

Post by GORAN »

To je tačno!
Mada opet je bolje kupiti količinu pa imati na duže staze...
Ili kako kad kupujemo pribor za pecanje...skupi se nas par pa poruči i podelimo + dobijemo popust na količinu ;)
Bez alata nema zanata
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mada opet je bolje kupiti količinu pa imati na duže staze...
Eh, obzirom da se ja pretezno zanimam sa malim stvarima, a i uopste se ovim bavim iz hobija, meni metar traje par meseci :)
Da kupujem 15-togodisnju zalihu, ipak je malo mnogo :)
User avatar
jmiodrag
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 19 May 2009 13:13
Location: Beograd

Post by jmiodrag »

Pozdrav svima.
Ja sam pocetnik u svetu stolarstva,ali imam dobru volju da ucim (pa makar i na sopstvenim greskama ). Po nešto sam do sada i napravio.
Mene interesuje gde sve može da se kupi finija smirgla 1000-2000 i da li ove sitnije šmirgle su samo za ručnu obradu.


Pozdrav Miša
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja najcesce kupujem na buvljaku. Strana prema autoputu, tezga je specificna posto izlazi na dva reda. Cini mi se da je izmedju 3 i 4.
Jedine fine smirgle (preko 1000) koje sam video da nisu za rucnu obradu su Festove (sto ne znaci da ih nema).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Konacno sam nasao prilicno stalan izvor 3M smirgli.
Drzi ih Ehom (drze maxmayer farbe za automobile), i imaju skoro uvek granulacije od 240 do 2000.
Pored toga imaju i Mirka AbraNet, koji je ustvari mrezica na koju je nanet abraziv. Najbolja osobina mu je sto ga je nemoguce zapuniti. Prodaje se u trakama otprilike 6X50cm, padovima za vibracione i krugovima za ekscentar bruslilice (svi za cicak traku). Mnogo dobra stvar, jedino sto nije bas jeftin.
Post Reply