Rende

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole, chipbrejkeri nisu preterano cesti na drvenim rendicima, tako da je to daleko redji problem. A to bi i lako video, kada izvuce secivo ;)

Sva ta stara drvena renda moraju pazljivo da se gledaju pre nego sto s kupe. Kod ovog prvog na oglasu, sirina usta je ogromna, sto najverovatnije ukazuje da je ubijeno ravnanjem. A kada ga uzmes sasvim sigurno, moras dalje da ga ravnjas.

Drvo za novo rende mora da bud quatersawn (Radijalno) seceno, inace ces s utepati od ravnjanja istog. Kod nas su skoro sve talp koj nadjes flatsawn, ili tangncijalno secene, i kao takv rade daleko vise. No, kada preturis dovoljn gradje, trebao bi a nadjes ono sto ti treba.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Sto se zaglavljivanja tice u pitanju je klin kod mene. Chipbrejker je obradjen i savrseno naleze.

E sad razmisljam u vezi ovog starog rendeta sa oglasa. Jel moguce da se uradi nesto ovako http://handmadeinwood.wordpress.com/201 ... fin-plane/
Last edited by ivanob1 on 13 Dec 2013 11:03, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Od tri drvena koja imam dva su sa chipbrakerom :)
(dva rabet ne racunam, posto ih oni nikada nemaju, ili barem ja jos nisam video ni jedno da ga ima).

Ivane, naravno da moze, jedino sto je posao pipav.
U svakom slucaju pre bilo kog rada proveri povrsinu na koju nalezu ledja noza. Dzabe ces obradjivati klin, ili praviti ova usta, ako ona nije kako treba. A klin moras da obradis tek posle nje, posto kad nju obradjujes ugao moze da se promeni.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Naravno da moze da se uradi. No pitanje je u kakvom stanju je klin, leziste seciva, da li se drska klima ili ne i kakvo je secivo. Ako se otvor povecao zato sto je mnogo puta ravnjano i ispravljano, to verovatno znaci da je puno i korisceno pa je i secivo cesto ostreno. A stara seciva su cesto imala samo mali prednji komad od celika, sve ostalo je gvozdje, i ako je to slucaj, ne isplati se ulaziti u popravljanje. Dakle, drveno rende mora da se uzme u ruke i pazljivo gleda pre nego sto se kupi. Ovako online je lutrija, i mozes da kupis samo ako si spreman da postoji dobra sansa da bacis te pare kroz prozor.

Da sam ja na tvom mestu, meni bi pristup bio drugaciji. Kupio bih za ceo budzet secivo, napravljeno bas za drveno rende, a sve ostalo bih pravio sam. Recimo za to sto tebi treba, pola metra dugacak Krenov, sa podesivim ustima tako da ne razmisljas o tome koliko ce se povecavati dok ga budes ravnjao. Leziste seciva pod 45 stepeni, i secivo bez chipbrejkera, posto onda mozes da ga koristis u oba polozaja, i kao rende, i kao finiser sa vrlo visokim uglom.

A evo ti i resenja za seciva. Oba su tapered, tj suzavaju se ka vrhu, tako da ne mogu da proklizaju pored klina.

Staro

http://www.ebay.com/itm/I-H-Sorby-2-1-2 ... 258379e8b4

Ovo staro ima jos 5cm upotrebljive ostrice.

i novo

http://www.leevalley.com/en/wood/page.a ... at=51&ap=1
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Hvala na savetima. Definitivno mi se svidja varijanta za krenov planer tako da cu ga praviti sigurno. Medjutim ipak sam narucio i ovo drveno za 1000 din pa kako bude. Dok ne stigne Krenov valjda ce da posluzi. E sad za Krenov pretpostavljam da materijal mora masinski da se obradi (abrihter, diht,bansek). Ne znam da li bi bila moguca praviti ga rucnim alatom?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Naravno da moze. Sta mislis da su koristili nekada?

I inace, sta god da pravis, ne treba ti nista od elektricnog alata. To je luksuz, koji ponekada skracuje vreme i stedi snagu. Kada imas i jednog i drugog, sve ide sa rukom i kvalitetnije.
User avatar
luci
Šegrt
Posts: 44
Joined: 31 Oct 2012 02:03
Location: Odzaci

Post by luci »

ja sam napravio krenova samo rucnim alatom, nije bas savrseno funkcionalan, ali u principu bi radilo kad bi se malo vise pozabavio njime... sve u svemu ima na netu dosta o tome...


inace ajd kad se vec prica, desava mi se da izbacuje klin kad se nakupe strugotine, predpostavljam da bi bilo dobro da napravim novi klin.. inace u pitanju jack sa zakrivljenom ostricom..
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Koliko sam ja naucio je da treba da proveris naleganje zadnje strane noza pa onda da se dotera klin.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Neka od povrsina (ili obe) nije potpuno ravna. Ili dosed noza, ili povrsina klina koja naleze na noz.
Pri tom su verovatno ispupcene, pa pritiskaju noz samo u jednoj liniji umesto na celoj povrsini.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Stiglo je rende od 60 cm sa nozem 6cm. Noz je neka marka JOHWEISS OHNIWIEN
http://way2cut.net/images/DSCN6162.jpg
http://way2cut.net/images/DSCN6161.jpg

sa nekim cudnim chipbreakerom. Sta mislite koliko jos ima mesta za brusenje. Ima 3.5cm od ostrice pa do rupe za chipbreaker. Isto vidim da se on lagano suzava od ostrice pa na gore. Jel to ok?

Takodje da li mogu da se izrade ovakvi nozevi recimo od federplatne za gibnjeve? Ne znam da li je taj celik zadovoljavajuci?
Last edited by ivanob1 on 14 Dec 2013 16:39, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Veliko je pitanje da li je to chipbreaker, ili neki pokusaj mehanizma za stelovanje dubine seciva. Cini mi se da je ta ploca sa safom ipak savijena kao chipbreaker ali za definitivni odgovor treba da postavis i jednu sliku sa bocne strane. U prvm slucaju, ako je chipbreaker, aj sraf sluzi za precizno odesavanje polozaja chipbreakera na secivu, i to mi je prilicno malo verovatno, posto se taj polozaj jako prosto steluje rukom. U drugom slucaju, ta gornja loca ima tacan polozaj u klinu, i kada postavis ve na mesto, dubinu secenja stelujes okretanjem srafa.

Sve te konstrukcije su bile stranputica pa su nestale, ali je zanimljovo videti ih.

Dakle, jos slika chipbreakera i klina..
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Evo i bocna strana zajedno noz i chipbreaker. Koliko sam ukapirao ipak sluzi za stelovanje pozicije chipbreakera.
http://way2cut.net/images/DSCN6163.jpg
http://way2cut.net/images/DSCN6164.jpg
Last edited by ivanob1 on 14 Dec 2013 17:28, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U pravu si, i to moze da se steluje dok je sve na mestu.. Potpuno nepotrebna komplikacija, ali eto. Mnogo je prostije namestiti chipbeaker dok je napolju.

Sada ti ostaje samo da sredis to rende i udri.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To sto je noz konusan je OK.
Za to postoje dva razloga:
1. da noz ne bi mogao da kliza unazad cak i kad sve nije bas idealno
2. deo skroz kod ostrice je najkriticniji, to jest tu je bitno da noz bude debeo i da ne vibrira. Drugi kraj je manje vise nebitan (osim da bude ravan).

E sad, ima jos jedna mogucnost, a to je da je noz ustvari dvodelan, to jest da je komad tvrdog celika na vrhu, skovan sa telom od relativno mekog. To tesko moze da se vidi sa slike. Ako je to slucaj, samo je pitanje koliko je ostalo tog tvrdog dela.

Sto se tice izrade noza od gibnja ili nekog slicnog opruznog celika, moguce je, ali ti za to treba stvarno dobar majstor, koji sigurno nece biti jeftin. A i tada, tesko je napraviti nesto sto ce parirati alatnim celicima koji su za to namenjeni.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Kad se spominje dvodjelni nozevi, da li bi bilo moguce stari noz od abrihtera preraditi za noz u za rende - rucni hoblic?
Nesto kao odrediti sirinu da on bude sjecivo i na njega zavariti mekaniji komad metala?
Post Reply