Kupovina na buvljaku

Rad sa ručnim alatima
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Kupovina na buvljaku

Post by vuk samotnjak »

Bio jutros, kupio par stvari.

Testera - zna li neko ovu marku?
1.jpg
2.jpg
3.jpg
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Kupovina na buvljaku

Post by vuk samotnjak »

Iz nekog razloga mi ne dozvoljava da učitam više od tri slike, pa moram posebne poruke.

Turpija sa malim uglom.
4.jpg
5.jpg
Nastavak za brusilicu - da li je neko koristio?
6.jpg
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Kupovina na buvljaku

Post by vuk samotnjak »

Turpija za drvo - interesuje me čemu služe "zubi" na krivom dijelu?
7.jpg
8.jpg
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Kupovina na buvljaku

Post by vuk samotnjak »

Blanja - nož Ulmia, tijelo mi djeluje dosta loše... Ideja mi je da napravim novo, u Krenov stilu, ali da bude jointer.
Attachments
11.jpg
10.jpg
9.jpg
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Kupovina na buvljaku

Post by vuk samotnjak »

Slike noža.
Attachments
14.jpg
13.jpg
12.jpg
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Kupovina na buvljaku

Post by vuk samotnjak »

Pretraživao sam po internetu i našao sam marku testere. Proizvodjač je Oscar Pandel, iz Njemačke (ovo im je katalog).
https://kataloge.holzwerken.de/index.ht ... id=1&pid=3
Nadjoh i ovaj oglas, prodaju ih za fine pare:
https://www.etsy.com/listing/523074541/ ... AAAHZ7P3jg
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Re: Kupovina na buvljaku

Post by Kole-Stolar »

Mogu mnogo toga da radim, gledam i podnesem aali brusilice bez stitnika i dodatke tipa ovaj sa lancem ili cirkular nikako, ne znam ko je ludi, ovi sto to proizvode ili ovi sto kupuju....
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Kupovina na buvljaku

Post by BR »

Nemoj mnogo da se uzdas u porcine alata sa Etsija. Amo pogledas bolje, reklamira se kao Home decor, a onaj ko ga prodaje, nema bas mnogo veze koliko stvarno kosta. U sustini, lep pronalazak, ako nadjes novu platnu odgovarajuce duzine, no nije nista sto ne bi moglo da se napravi u kucnoj radinosti.

Sto se tice ovog alata za brusilicu, ja bi nekako ostao dalje od njega. Ima takvih alata koji navodno rade, ali stitnici su obavezni, kao i naocare, kao i odgovarajuce pantalone. Osim ako nisi emotivno vezan za prste, oci i druge parcice, pa ti je sve jedno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Kupovina na buvljaku

Post by mbole »

Kombinacija dve alatke sa verovatno najvecim brojem povreda... ugaone brusilice i motorne testere, ne moz da bude nista drugo nego jako opasna.

Vrlo zaguljena stvar sa ovim je sto pri maloj promeni ugla zahvata, u delicu sekunde promeni smer u kome gura brusilicu.
I cas posla ti se desi da ti se brusilica bukvalno okrene u ruci, a ovo secivo ti zavrsi u stomaku, ruci, nozi ili koji vec deo tela joj se nedje na putu. I tu ni stitnik ne pomaze.

Sto se tice ovog zakrivljenog dela na turpji.. to su turpije koje koriste kozari (slicne koriste i potkivaci, ali njihove su obicno vece koliko znam).
Taj deo daje glatku povrsinu, za razliku od druga dva koji daju hrapavu. Naravno... skida sporije.

Testera iz 40-tih... mozda jeste zanimljiva, al sigurno nije muzejski primerak :)
Uz to.. batica pojma nema o cemu prica, ovo nema veze sa testerom za dve osobe.
Fakat da su ovakve testere manje zastupljene preko bare, al ovo je klasicno "ciga svoga konja hvali".
Ovakva testera se pravi za jedno popodne. Ajd nek bude dva...
Bila je jako rasprostranjena na prostoru Jugoslavije, pogotovu medju iole starijim stolarima (moj deda ih je imao 10-tak). Uopste... Evropa je mnogo vise koristila ovaj tip testere nego jednorucne (iskljucujuci Englesku... koja je uvek terala svoj fazon)
Jedino sto moras da kupis je list, a toga ima i novog (ne znam jel Kordun jos radi?). I on je reda 10-tak evropskh, recimo kod finetools-a.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Kupovina na buvljaku

Post by BR »

Mislim da Korduna nema vise, ali nikada se ne zna. Sa druge strane, Pilane za 270 dinara ima na puno mesta. U sustini, dobije se poluproizvod, koji nije razmetnut, niti naostren, samo su zubi iseceni na probojcu, ali i takav uz malo rada, moze da pruzi fenomenalne rezultate.

Zadnjih nekoliko godina, puno smo pricali o tome da u Starom Brdu organizujemo jedno-dvodnevni seminar o pravljenju upotrebljivog alata od bas te Pilanine platne. Ideja je bila da oni koji dodju, dobiju mogucnost da prirucnim alatom, (jedina zaista skuplja stvar je bila trouglasta turpija, i mozda dleto) naprave ram, ali pre svega nauce da razmetnu i naostre tu platnu, koristeci recimo ekser cekic i parce daske za razmetanje, a onda uz malo trikova i da naprave taj razmet takvim da ce testera ici pravo. .
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Kupovina na buvljaku

Post by vuk samotnjak »

Izgleda da je ovaj dodatak za brusilicu loša investicija. Rupa na disku je mala, ne moze da nalegne na prsten brusilice.
Što se tiče testerice, izgleda solidno, uz oštrenje bi mogla raditi vrlo fino.
Očistio sam nož blanje od rdje (sirćetom) i plan je da pravim jointer (Krenov varijanta). Kao materijal imam cetvrtku graba, staru par godina, koja se suši prirodnim putem.
Da li je treba "dosušiti" prije obrade i kako?
Drugo pitanje je: da li unutrasnji dio rendeta, na koji liježe nož, ostaviti tačno u širini noža, ili milimetar-dva šire?
Koja debljina stranica je dovoljna? Moje plan je bio da ih ostavim 1 cm...
Koja dužina bi bila optimalna?
Zašto se ne montira ručka na Krenov (tj. ja nisam nigdje vidio)?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Kupovina na buvljaku

Post by mbole »

I da moze...
Slomi to cekicem, i baci na djubre.

Ne zelis da budes kriv ni ako neko drugi to nadje i okaci na svoju brusilicu pa ostane bez sake, glave...

Bre.. trojica ti pricamo i objasnjavamo da je to ekstremno opasno... a tebi i dalje krivo za par evrica... pa da se ne baci :)
Sad.. ako tebi sopstveni delovi tele vrede manje od toga... tu vec nema pomoci.

Evo ti i jedan primer sa neta...
https://youtu.be/IIQu1e8DGUw?t=218
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Kupovina na buvljaku

Post by vuk samotnjak »

Pogrešno sam se izrazio 😅.
Ne namjeravam da koristim, shvatio sam da je opasno, ovo sam više mislio da ga je nemoguće koristiti i da želim...
Našao sam sajt koji prodaje alate za dubljenje, koji mnogo ozbiljnije izgledaju:
https://www.manpatools.com/
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Kupovina na buvljaku

Post by vuk samotnjak »

Imate li neki savjet što se tiče rendeta?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Kupovina na buvljaku

Post by mbole »

Ako pitas za sirinu unutrasnjeg dela rendeta.. to ti je "stvar ukusa" :)
Taj "luft" sluzi da kad ti ostrica noza nije tacno u vinklu sa telom, mozes da podesis noz da bude ravan sa tabanom. Sto ej veca razlika, to vecu gresku u vinkli mozes da korigujes.
Sa druge strane.. to isto tako znaci da imas uvek vise podesavanja.

Mnoge konstrukcije blanja jednostavno nemaju rucke. To sto smo mi navikli da ih imaju... samo je nas "problem".
Niko ti ne brani da na bilo koju konstrukciju stavis i rucku.

Duzina... opet.. sto je duze, dobijaces ravniju povrsinu. Ali to isto tako znaci da ces cesce morati da ravnas samo rende. Nema nigde "besplatan rucak". Sto ne platis na mostu... placas na cupriji, i obrnuto.

1cm stranice bi trebalo da je i vise nego dovoljno.

Cetvtka.. malo znaci. Glavno je pitanje kako idu godovi kroz tu cetvrtku. Od toga zavisi koliko ce rende biti stabilno, koliko ce se kriviti sa promenom vlage, kako ce se kriviti (u stranu, gore dole, po dijagonali...)
Par godina bi trebalo da bude dovoljno da se takva letva osusi, ali koliko god da je suva, ona ce i dalje "raditi". Posto ce se menjati vlaga u njenoj okolini, sa godisnjim dobom ako nista drugo... menjace se i vlaga u dasci, a cim se ona menja...
Post Reply