"Razna" upotreba epoksida

O radu sa epoksidnom smolom i slicnim materijalima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

"Razna" upotreba epoksida

Post by mbole »

Posto je epoksid materijal sa dosta sirokom upotrebom, od pravljenja brodovlja, pa do izivanja astala koji su dekorativni... mislim da treba imati i ovakvu temu, za da tako kazemo "neuobicajene" upotrebe.

Ono sto me je konkretno navelo na ovu temu je:

Prijatelj pravi "king size" zardinjeru 3X1.5x0.8m.
Daska je ordinaris gradjevinska camovina.

Neka ideja je da se unutrasnja strana premaze epoksidom, koji ce se delimicno upiti u dasku, delimicno napraviti sloj, i zastititi je od uticaja zemlje, truljenja itd...
Znaci bez staklenog platna i slicnih stvari, samo sloj epoksida koji ce "zacepiti" drvo sa te strane koja je do zemlje u zardinjeri.
Preko ce u svakom slucaju doci neka debela PVC ili slicna folija, ali folija ko folija, moze da se probusi...

Koju bi smolu preporucili za takvu namenu, i koliko bi toga trebalo za okvirno nekih 8-10 kvadratnih metara povrsine?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

zar nije lakse,jeftinije napraviti ulozak od pocinkovanog lima.....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Meni nije lakse, a dal je jeftinije znacu tek kad saznam koja i koliko smole treba :)

Ko da se zavitlava sa 3 X 1 metar tablama, da ih spaja... ili mu napravi limar, pa onda vuci ogromnu kuticinu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jeftinije je debelo. Racunaj minimum litar smole po m2 a otici ce i vise.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mbole wrote:Meni nije lakse, a dal je jeftinije znacu tek kad saznam koja i koliko smole treba :)

Ko da se zavitlava sa 3 X 1 metar tablama, da ih spaja... ili mu napravi limar, pa onda vuci ogromnu kuticinu.
Pa kutija nece biti teska,stane u svaki karavan....

Limar ce uraditi sve ,neces ti.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

3x1.5x0.8m u karavan? -pa to ne staje ni u moju skoda felicia :)

ja pravim voblere za pecanje, bas planiram da napravim jednu seriju ove godine, (smudj krece tek za dve nedelje, tako da... polako :) ) -i finalni premaz/premaze cu da odradim od epoksida. poslednji put kad sam pravio serijicu, drugar mi je poslao iz daleke svice u dve bocice, bilo je tada osetno skuplje no sad. nije cak 'teo da mi kaze kol'ko para je dao, i to ne zato sto je bilo 100kinti, prilicno sam siguran.
e sad, ne znam jel' to neobicna, ili obicna upotreba :)
regularan tip skroz
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Å koda felacio :skratta:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Å koda felicija nije auto :skratta:

Moze na krovni nosač bilo kog auta ako nema karavan.

Ja prodao pre 10-tak godina garnituru koznu iz simpa,trosed,dvosed i fotelja,toliko veliki da smo morali kroz prozor iz kuce da unosimo i iznosimo.

Ciga koji je kupio,sve to je natovario na galeriju karavana i odvezao bez problema :skratta:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Covek vozi reso twingo :)
Kutija dva put veca od auta.

No nebitno...

Sve i da se odluci za korito, neko bi bas hteo epoksid, ili se moze upotrebiti u nekoj drugoj varijanti, samo da saznamo koja je smola za to odovarajuca.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Ovaj moj felatio bio na 5 mora i 2 kontinenta :) -nesto mu popustila sajla od kvacila vidim. Uglavnom kljuc u bravu u beogradu, kljuc iz brave - recimo na severnom moru ili 'vamo u bliskoj aziji :) . Ne mogu reci - nagledala se finih auta - koji cekaju slepanje uz put...
jftr. (ipak je to ceski auto. sloveni, nisu germani. superiorna grupa naroda - tu i tamo se sfuseri, al' kad se napravi da valja - onda valja :) ). (recimo u dalekoj germaniji krecu ortaci na aeroplan za juesofa, velikom tojotom, 10 godina mladjom od moje skode - hop - nece da krene tojotica - ajde bouze dodji po nas, pa nas baci dole do golfa, d'idemo na voz pa u frankfurt na jeroplan (isto mladji od moje felatio) - dobro ajde... - hop - nece ni golf da upali. ok. -NISU stigli na avion, ne zbog felatio - nego zbog dojcebahn-a, 15 minuta je zakasnio voz :)
tako da stvarno nije auto - to je superauto. - zato sam i rekao da taj ogradjeni fudbalski teren zvani zardinjera ne moze cak ni u moj auto :)

Sad nesto razmisljam - tolikacka zardinjera trpi prilicno i statickog pritiska zemlje - kakav je uopste taj epoksid u smislu tih i takvih opterecenja?
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Glavno je da nadjes mirnu zemlju, da bi sva opterecenja ostala staticka. Ako je natrcis na onu tresucu, onda opterecenja postanu dinamicka, pa epoksid mora da bude elastican, a onda radi samo onaj mekan, krt ispuca.

Moji roditelji su prvo imali Skodu 1000 malih briga, pa posle S100. I sa njim smo nas cetvorto isli na more, sve sa satorom, dusecima, camcem, posteljinom, i ostajali po mesec dana. Camac naravno na krovu, i na kraju sve izgleda ko da je neko postavio gomilu krsa na kolica pa vuce okolo. Jos lepse, nosili i sve potrebne delove, pa se lepo stane usput negde na Romaniji kad prokuva, i ovcas posla honuje ventil koji je produvao, ili promeni kvacilo.

Tako je jednom na Medvedniku, iznad Lelica, natovarena oblicama belog bora slomila i poluosovinu. Isti put kao i danas, makadam i rupa na rupi, al je prosle godine prodjoh bez i da sam stucnuo. Izgleda da je to lomljenje ipak do tog Porsea iza gvozdene zavese, a ne do okolnosti. A moja deca ne znaju kako je lepo putovati po planinama.

E sad, kave to veze ima sa zardinjerama i epoksidom nemam pojma, al da i ja reknem poneku u offf.
Last edited by BR on 15 Apr 2021 16:40, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Svrha epoksida ovde nije da nosi bilo kakavo opterecenje.
Iskljucivo da napravi barijeru izmedju zemlje i drveta, kako ono ne bi trulilo.

Cak i ne mora da bude neki "sloj", dovoljno bi bilo ono sto se upije u povrsinu daske.

Nego razmisljam nesto drugo u medjuvremenu...
Ako se bilo cime "zacepi" daska sa jedne strane, krenuce da se korita, posto ta strana nece otpustati i primati vlagu, a druga hoce.
Tako da i nije bas najbolje resenje.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Pa da, mora cela daska da bude zasticena od vlage. Pretpostavljam da covek hoce da zardinjera izgleda "drveno" spolja.
br - pa ima veze - isli ste na more, a ja spomenuh gore voblere za pecanje - ono more-voda-pecanje-vobler-umocen u epoxi. :)
Pa mi (jos u startu palo na pamet) - ako je to slucaj, zasto ne neka bezbojna impregnacija i bezbojni lakovi neki?
Last edited by drBouz on 16 Apr 2021 07:57, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

mbole wrote:Svrha epoksida ovde nije da nosi bilo kakavo opterecenje.
Iskljucivo da napravi barijeru izmedju zemlje i drveta, kako ono ne bi trulilo.

Cak i ne mora da bude neki "sloj", dovoljno bi bilo ono sto se upije u povrsinu daske.

Nego razmisljam nesto drugo u medjuvremenu...
Ako se bilo cime "zacepi" daska sa jedne strane, krenuce da se korita, posto ta strana nece otpustati i primati vlagu, a druga hoce.
Tako da i nije bas najbolje resenje.
1,1 Kg smole po m2 u visini od 1 mm je utrošak. Dovoljna je smola za laminaciju. Tu smolu je od nas kupila jedna firma koja je radila neki park u kome su kao stazu postavili pragove pruge i premazali je smolom za laminaciju. Inače, ta smola se sa fiberglasom ili karbonskim platnom koristi za krpljenje i popravku plastičnih čamaca.Ja sam krpio plastičnu tuš kadu tom smolom. Ako sam dobro izračunao, ukupna površina, računajući i dno žardinjere je 11,7 m2. E sad, ako potrošiš 0,5 kg po 1m2, to ti je skoro 6 kg.
Last edited by bepox on 16 Apr 2021 19:55, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hvala
Post Reply