Od koga kupiti epoksi smolu !?

O radu sa epoksidnom smolom i slicnim materijalima.
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Od koga kupiti epoksi smolu !?

Post by bepox »

Pojava pojedinih prodavaca smola iz „podruma“ me podstakla da pišem o ovoj temi. Prodavaca koji nemaju ni tehnički list ni sigurnosni list smola koje prodaju a posebno ne IZJAVU O KONTAKTU SA HRANOM. Etikete su štampane proizvoljno a ne u skladu sa zakonom pa na tržištu možemo naći smolu koja na etiketama čak nema ni jedan piktogram upozorenja ili opasnosti. Svaka smola ima svoj sigurnosni list koji , kao i etkiete, mora da sastavi, napiše ili prevede u skladu sa našim zakonom licencirani savetnik za hemikalije. Znam da kupci uglavnom gledaju cenu smole ne obazirući se ko je proizvođač, da li je smola bezbedna, karakteristike smole itd. Prvo, kada kupujete smolu, pitajte prodavca da li možete lično da preuzmete smolu u njegovom prodajnom objektu, kancelariji ili nekom drugom oficijalnom mestu a ne na ulici, u kafiću, podrumu.Kod nas možete doći i videti uzorke smole.Stolove koje smo napravili našom smolom. Providne i tonirane. Veoma je bitno ko je proizvođač smole jer ovde uglavnom prodavci kupuju od preprodavaca. Pa onda imate , navodno, italijansku smolu a ne znate da je tu smolu mućkao neki Đovani u šupi na periferiji Milana, neki Jusuf u podrumu Istambula ili Lih Lin u potpalublju nekog prekookeanskog broda koji plovi ka Evropi pa usput pravi i smolu.
Mi nismo koristili smole drugih proizvođača pa tako nismo kompetentni da ih ocenjuemo, ni pozitivno ni negativno. Imali smo poziv od dva prodavca sa primedbama da mi „pljujemo“ druge smole. Jedan je bio samo oštar a drugi jako nevaspitan. Ne znam, valjda taj jedan nema ništa od pomenutih dokumenata pa mu mi predstavljamo konkurenciju. Da, jesmo konkurencija iz pomenutih razloga. Jeste i vi nama konkurencija ali nelojalna. Knjigovođa, savetnik za hemikalije, savetnik za ADR, ekološke takse ??? Nije vam poznato ? Pa i nije kad ih nemate.

Zašto je bitna IZJAVA O KONTAKTU SA HRANOM ? Zato što će za stolom, koji vi napravite od epoksi smole, da jedu vaša deca, rođaci, prijatelji. Nije svaka smola bezbedna u dodru sa hranom. Takvu izjavu, svaki prodavac smole mora da dobije od proizvođača. Za naše smole to izgleda u originalu ovako:
Image

A na srpskom ovako:
Image

Dakle, vodite računa od koga kupujete smolu i da li prodavac ima ovakva dokumenta.

Sledeće je sigurnosni list. U originalu:

Image

U prevodu izgleda ovako:

Image
Ovo je prodavac OBAVEZAN da vam da. Mi našim kupcima sigurnosni list šaljemo na mail ali ako neko želi, mi mu i odštampamo.

Naravno, ovo je samo deo prikazan na forumu, čisto da vidite kako izgleda.

Da bi neko legalno uvozio smolu, mora da prijavi hemikalije ministarstvu za zaštitu životne sredine:

Image

I na kraju, prodavac takođe je obavezan da vam da uputstvo za upotrebu:
Image
Imalo smo žalbe kupaca pa su jednom prodali smolu-prajmer za podove.naravno, ispala je katastrofa. Smola je ispucala jer nije namenjena za stolove nego za podove a smim tim i ne trpi izlivanje u visokim slojevim. I šta je na kraju ispalo: "Ne znam, meni se niko nije žalio, mora da si ti nešto pogrešno uradio".
Nadam se da sam vam bar malo pomogao i pojasnio šta je sve bitno u odabiru prodavca epoksi smole koju želite da kupite, da li iz komercijalnih raloga ili iz hobija, sve jedno je. Oni malo stariji se sećaju praška za veš kupljenog na ulici 90-ih koji je bio mešan sa brašnom, gipsom i ostalim praškastim materijalom pa je dolazilo do kvara na veš mašinama. E tako vam je i sa smolom. A greške nisu baš jeftine.
Last edited by bepox on 10 Nov 2020 11:12, edited 1 time in total.
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

Juče smo preko FB dobili ponudu za epoksi smolu. Kažu, ekstra providna, jeftina. Pošto smo mi firma, legalno poslujemo, zatražio sam tehnički i sigurnosni list kao i izjavu o kontaktu sa hranom. Kaže prodavac:" Ne možemo vam to poslati jer takva dokumentacija može da se iskoristi da nas prijavite". KOME i ZAÅ TO bi vas bilo ko prijavljivao ako radite legalno? Pa valjda je normalno da kupcu date tehničke informacije o proizvodu koji prodajete. Opet kažu : Prvo kupite smolu pa onda ćete dobiti tražene papire. Zamilsite kupujete auto i pitate prodavca, koliko troši, koje gorivo koristi, kolka je kubikaža i snaga motora a on vam kaže: "Prvo kupite auto pa ćemo vam onda reći sve potrebne informacije".
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Tehnicki list je normalno da dobijes uz ponudu, sigurnosni uz robu. To meni kaze zdrava logika.
Nego, kako zvanicno funkcionise prepakivanje robe?
Jel to proizvodnja ili?
Last edited by maricaiivica on 19 Nov 2020 18:01, edited 1 time in total.
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

maricaiivica wrote:Tehnicki list je normalno da dobijes uz ponudu, sigurnosni uz robu. To meni kaze zdrava logika.
Nego, kako zvanicno funkcionise prepakivanje robe?
Jel to proizvodnja ili?
Mi smolu uvozimo direktno iz fabrike SuK HOCK ( Regen, Nemačka).Pošto se smola vodi kao opasna hemikalija, mora biti prijavljena Ministarstvu za zaštitu životne sredine. Tu prijavu vrši licencirani Savetnik za hemikalije koga sa kojim moramo imati ugovor. Kao i savetnika za ADR.Uvozimo u buradima od 220 kg i od njih uvozimo i pakovanja ( metalne kante, metalnu burad od 20 kg, plastične kanistere......metalnu ambalažu od 1 i 0,5 kg, staklene bočice za tečne koncentrate...) i tu smolu iz buradi pakujemo u manje zapremine. Na svako pakovanje lepimo naše nalepnice usklađene sa našim zakonom ( neki piktogrami i znaci upozorenja se razlikuju od nemačkih). I tako prodajemo, po setovima. Svaki set ima svoju cenu, što je veća količina smole, to je manja cena po kilogramu. Tako je i za ostale prozvode ( pigmente, paste, pribor, alat....). Nalepnice, tehničke i sigurnosne listove kao i izjavu o kontaktu sa hranom( ako je u pitanju smola za stolove) takođe usklađuje sa zakonom Savetnik za hemikalije
Tako to nekako ide.
Last edited by bepox on 19 Nov 2020 21:26, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Knjigovodstveno, 99% da se vodi kao proizvodnja.
To je najprostiji nacin da se to izvede kada imas maloprodaju i unapred definisane artikle, tipa pakovanje od 1 litra, od 5 litara... koja imaju razlicite cene po litru.
Druga varijanta je da imas cenu po litru a onda da dajes popuste na odredjene kolicine, ali je to vec na "ivici", i lako mogu da te drndaju.
VP je vec sasvim druga prica, i tamo mozes da se igras maltene kako hoces sa cenama.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Da, da, tako sam i shvatio/pretpostavio.
Pitao sam se da li ste morali da registrujete/prijevite nesto kao proizvodnju smole, kako bi smeli da pretacete.
To je nesto sto bi bilo ocekivano kod nas, mozda i nesto gluplje.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

mbole wrote:Knjigovodstveno, 99% da se vodi kao proizvodnja.
To je najprostiji nacin da se to izvede kada imas maloprodaju i unapred definisane artikle, tipa pakovanje od 1 litra, od 5 litara... koja imaju razlicite cene po litru.
Druga varijanta je da imas cenu po litru a onda da dajes popuste na odredjene kolicine, ali je to vec na "ivici", i lako mogu da te drndaju.
VP je vec sasvim druga prica, i tamo mozes da se igras maltene kako hoces sa cenama.
Druga opcija ti je ista cena smole i cena ambalaze kojom "pegla" razliku
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

maricaiivica wrote:Da, da, tako sam i shvatio/pretpostavio.
Pitao sam se da li ste morali da registrujete/prijevite nesto kao proizvodnju smole, kako bi smeli da pretacete.
To je nesto sto bi bilo ocekivano kod nas, mozda i nesto gluplje.
Нама и јесте основна делатност производња.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

A da li moze da se svrati do vas u radnju, pa da vas se onako bas udavi pitanjima? -tipa kada bi to neki piton video - pobegao bi.
regularan tip skroz
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

drBouz wrote:A da li moze da se svrati do vas u radnju, pa da vas se onako bas udavi pitanjima? -tipa kada bi to neki piton video - pobegao bi.
Naravno da može. Bilo je kupaca koji su po dva sata sedeli i pitali sve što ih interesuje u vezi smole. Kad držimo obuku, to traje između 4 i 6 sati. Više ljudi po 100 pitanja... To nam je posao. Ko nema živaca za kupce, taj ne treba ni da prodaje. Osim ako neko nije bezobrazan, ali do sad nismo imali takve.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Bezobrazan nisam. Al' (mislim da) umem da udavim ljude :) :)
* o.k. vidimo se onda uskoro.
regularan tip skroz
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

drBouz wrote:Bezobrazan nisam. Al' (mislim da) umem da udavim ljude :) :)
* o.k. vidimo se onda uskoro.
Vidimo se. Samo se najavite dan ranije jer smo mi često u radionici.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Naravno, podrazumeva se.
regularan tip skroz
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

Zar se smola prodaje u plastičnoj flašici od kisele vode ??? Eto, i takav slučaj je bio.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
Post Reply