Kako će estetski izgledati smola koja je očvrsla uz samo drvo u ploči stola, zavisi u najvećoj meri od toga: kako je drvo pripremljeno i od kvaliteta smole, odnosno njene bistrine.
Å to se tiče dozvoljenog stepena vlage, naš Nemac kaže da je to nekih 8%. Dakle, treba vam suvo drvo. Sušeno dugo godina prirodnim putem ili kraće a kombinujuću se sa sušarom, ne igra ulogu.
Uglavnom firme i veći prodavci takvih talpi ili daski imaju propisno osušeno drvo i sa tim drvetom ne bi trebalo da bude problema. Problem mogu biti samo tek isečene, mokre ili nedovoljno suve daske/talpe.
Ako drvo potpuno zalivate u smolu, na način da nigde ne postoji veza sa vazduhom, time ste mu zaustavili proces sušenja, ono više „ne radi“. Ako smolu izlivate samo u deo ploče stola, onda je dovoljno premazivati samo deo koji će biti u kontaktu sa smolom.
![Image](http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/10332_slika_10.png)
![Image](http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/10332_slika_11.png)
Zbog čega nam je važna priprema daske ili njenih delova koji će biti zaliveni smolom?
Jednostavno, vazduh mora biti izbačen, pore zatvorene. Smola se steže sporo i sporo istiskuje zaostali vazduh. Posledično, zbog velike viskoznosti vazduh se sporo kreće ka spoljašnosti pa je time je stvaranje mehurića moguće i u kasnijoj fazi očvršćavanja. U fazi kada je već na dodir toliko gusta i čvrsta da mislite da je to prosto nemoguće.
Ovo se odnosi na one veće mehuriće koji izbiju na površinu u vidu malih vulkana, a tako i očvrsnu reljefno, dok oni sitniji mehurići ostaju zarobljeni u smoli. A ako ste baš taj efekat želeli, onda Ok. Ako želite rezultat bez mehurića, postupak je objašnjen.
![Image](http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/10332_slika_12.jpg)
![Image](http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/10332_slika_13.jpg)
Dakle, preporučuje se trostruko premazivanje drveta smolom uz obavezno vreme sušenja/očvršćavanja između premazivanja i pre zalivanja. Time osiguravate rezultat bez mehurića i sa glatkom površinom!
To sa sitnim, mikro mehurićima se najčešće sreće kod izrade nakita, preciznije prstenja, od poroznog dela drveta i postoji posebna tehnika izrade. Tom temom ćemo se baviti s jeseni ili dogodine.
Å ta je sve predmet zalivanja u epoksi smolu, a da je organskog porekla?
Jabuke i žabe ne mogu!
Ništa što ima vodu ili mnogo vode u sebi.
Sve koštunjavo voće sa i bez ljuske, šišarke, suvo cveće, semenke, zrnevlje i slično mogu bez problema da se zalivaju.
Sveže voće, povrće i cveće - nikako! Toliko mehura i mehurića krenu kroz smolu da se predmet koji je zaliven ne vidi ili ne prepoznaje.
Mi se držimo drveta. Mislim da tu ima dovoljno prostora za kreativnost bez granica.