Kalupiranje

O radu sa epoksidnom smolom i slicnim materijalima.
Post Reply
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Kalupiranje

Post by bepox »

Naša preporuka za izradu kalupa je i preporuka našeg proizvođača, ali smo probali i drugi način pa ćemo vam preneti oba.
Bilo da planirate da izlijete samo jedan ili više stolova, biće vam potreban pouzdan kalup koji neće dozvoliti da smola bilo gde curi, a što se tiče ekonomičnosti, iz našeg iskustva, ona je na strani kalupa koji čine: iverica, šrafovi, dihtung traka i tečni vosak.

Ajde, onda prvo da opišemo taj postupak.

Dihtung traka koja se lepi na stranice kalupa, debljine je oko 2 mm, mekana je i odlično prijanja na dno kalupa. Onemogućava curenje smole u potpunosti, ali je neophodno stranice kalupa dobro učvrstiti za dno šrafovima.


Image

Image

Image



Kasnije se te rupe jednostavno zatvore auto-gitom i imate ponovo nov kalup.
Kalup je potrebno premazati tečnim voskom čak tri puta. Međutim, to nije veliki utrošak jer je vosak jako redak i lako se razmazuje. Važno je da se cela površina koja će doći u dodir sa smolom temeljno pokrije voskom.

Image

Image

Image


Deo koji niste premazali uhvatiće se za smolu i kada kasnije budete vadite sto iz kalupa na tom mestu će počupati ivericu, kraće rečeno, zeznućete kalup.
Između ova tri mazanja voskom kao i neposredno pre izlivanja smole, dozvolite vosku da se osuši, a tokom rada obavezno koristite masku za disanje. Isparenje je brzo (slično kao kod čistog acetona, nitra…) i zato obezbedite dobru ventilaciju prostora u kom radite. Vosak se brzo suši, u toplijim danima pogotovu.

Dakle, problemi koji mogu nastati pri korišćenju tečnog voska nastaju samo ako vosak niste temeljno naneli na celu površinu kalupa ili ako poroznu/hrapavu površinu kalupa niste premazali dovoljan broj puta.

Å to je površina kalupa glatkija, to će lakše biti njeno odvajanje od smole, nema tu mnogo filozofije. Međutim, svaku ideju o najlonu, raznim vrstama sintetičkih materijala, potrebno je predhodno isprobati na manjem uzorku.

Ukoliko koristite polipropilen debljinje oko 1mm i postavljate ga na dno kalupa od iverice, morate dobro silikonom zatvorili spoj sa bočnim stranama. U suprotnom je moguće podvlačenje smole ispod polipropilena što nakon očvršćavanja rezultira upropaštenim kalupom kao i dugotrajnom obradom donje površine stola.

Neke smole imaju toliko jaku toplotnu reakciju da se bukvalno puše u slojevima od svega 1 cm. To bi na tankom sloju polipropilena sigurno dovelo do njegove „topljenja“, izvitoperenosti i klobučenja zbog toplote koju razvija u procesu očvršćavanja, što konačno ima za posledicu neravnu, talasastu površinu i bačen polipropilen.

U našem slučaju, nakon što smo probali sa kalupom od polipropilena, smola ga je deformisala pa smo se vratili, za nas, pouzdanom kalupiranju sa ivericom, voskom i digtung trakom. Nema greške, a kalup vam ostaje i za neki sledeći put.
Ukoliko ipak želite polipropilenski kalup, a u mogućnosti ste da nabavite onaj deblji od oko 10 mm, imajte na umu da je vrlo skup. Pogotovu ako morate da ga sečete za jednokratnu upotrebu.

Nismo probali kalup sa samolepljivim folijama ili selotejpom obložene iverice, u tom slučaju ne bi smo imali potrebu za voskom, a možda bi i silikon zvaršio posao na sastavima zidova i dnom kalupa. Cenovno, ovo se možda izjednačava sa vosokom i dihtung trakom, nemam pojma, treba izračunati...

Kakva su vaša iskustva?
Ima li novijih, drugačijih načina?
Ima li i onih metoda koja se ne preporučuju nikako? :)
Last edited by bepox on 20 Jul 2020 19:24, edited 1 time in total.
Post Reply