Faceplat za tokarilicu

Sve o tokarenju - radu sa strugom
Post Reply
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Faceplat za tokarilicu

Post by Neznalic »

Pozdrav,

Zanima me di se kod nas (u europi) može kupiti najjeftiniji faceplat (nemam pojma kako se to zove kod nas) za tokarilicu.
Tokarilica mi ima navoj M33 3,5 mm. Dal ih je ko radio doma i kako? Zna možda ko kak se to zove na njemačkom?

Slika za one koji neznaju što je to : http://www.quality-woodworking-tools.co ... 9A200.html

Hvala.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Axminsterove su odlicne, a nisu ni preskupe. 50mm se ne rade tom navoju, najmanje su od 75mm, i 15 funti su.

Evo linka.

http://www.axminster.co.uk/axminster-fa ... mm-ax22086
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Ја их правио сам и ни једна ми није била да не ваља.
У грубо обрађен комад урежем навоји поравнам задњу страну.
Потом га навијем на вратило и обрадим све остало.
Пошто је обрађено за тајструг и на том стругу нема шансе да баца.
Е сад, ко воли све да купи а не да направи...
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Isti slucaj i kod mene, no mozda mu treba metalni za pravljenje longworth glave ili neceg slicnog.
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

15 funti ni nije malo s obzirom da bi ih trebao barem 5 komada a tu je i poštarina koja je uvjek previsoka, imam kolegu koji radi u metalurgiji pa sam ga htio zamoliti da mi on to pokuša napraviti, pa reko pitam prije dal ih je ko radio metalne i dal se to da izvesti kvalitetno...
Za najjeftinije sam pitao jer sam gledao jedan video (davno) i lik je rekao da ih je kupio po 6 dolara (40 kn komad) i rekao je di, a ja sad naravno nebrem više nači taj video.
Zanima me dal bi bilo ok zavariti maticu koja odgovara M33 3,5 mm na pločicu i na pločici nabušiti rupe i to je to?
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Neznalic wrote:Zanima me dal bi bilo ok zavariti maticu koja odgovara M33 3,5 mm na pločicu i na pločici nabušiti rupe i to je to?
Не!

јз неколико разлога:
1. Матица=један материјал, плоча=други а електрода=трећи. Кад то почне да се шири или скупља - зависно од температуре, оде прецизност низ Саву...
2. Навојна матици није прецизно урађен па ће приликом сваког стављања да заузме други положај.
3. Чело матице није поравнато у односу на навојпа неће бити у оси са осовином машине.
4. кад завариш чело матице и плоча неће бити 100% паралелне
5. На плочи се обавезно ради досед за американер (имаш га на слици - иде преко средина рупа)
Ако ти није битно што ће да баца који милиметар на целојдужини обратка - можеш да пробаш и тако само да буде добро заварено - да се у раду не откине лош вар па да ти гледамо слику на задњим странама новина (у читуљама).
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako ti ih treba puno, jeftinije ces proci ako ih pravis od drveta. Kod nasih rasturaca masinske industrije ureznica M33 kosta manje od 20 eura (Sto je potpuno nerealna cena, al ajd ). Precnik otvora za navoj M33x3.5 je 29.5mm, i nije nikakava mudrost prepraviti forstner burgiju, i smanjiti joj precnik za 0.5mm, cak i iz ruke, na obicnoj busilici. Od alata ti treba jos stubna busilca, kojom ces napraviti rupu, i urezati navoj u komadu dveta, koji onda mozes da namontiras na osovinu, i da ga dovdes na tacan valjak, a zatim i poavnjas prednju ivicu. Posto radis iz iuke, ne mozes da ocekujes masinsku preciznost, ali to i nije potrebo, posto i prednja povrsina koja se povlaci na nazad tj ka futeru struga omogucava potpuno cvrsto oslanjanje. Ostaj ti jos da izbusis rupe za srafove, i to je to. Jedino ogranicenje je da ne preterujes sa brojem obrtaja.

Sve u svmu, za cenu jednog faceplatea mozs da napravis neogranicen broj komada.

Meni takve ploc sluze kao osnova, a onda od njih pravim unutrasnje futere, za tacni precnik onoga na cemu radim.
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bojim se da je taj od 6$ neki tezi primerak kineza, a i kad bi ga nasao, postarina bi te izasla da boli.
Na brzinu sam ukucao porudzbinu za jednu od 15 dolara kod Grizlija, i postarina do Hrvatske je 50 Eur. Za 5 komada, postarina 90 Eur.

Cakovec je koliko se secam imao sasvim finu metalsku industriju. Mora da ima i majstora koji to mogu da ti naprave, bez nekih problema.
I to verovatno po nizoj ceni nego sto je 15 funti.
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

Jel ko kupovao kod ovih?

www.chronos.ltd.uk

cijene su im stvarno ok
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kupovao sam ja, i neces imati nikakvih problema. A alati su vise nego upotrebljivi. Mislim da imam neke ER glave, i set transfer puncheva koje sam uzeo kod njih.
Post Reply