Završna obrada na tokarskim radovima

Sve o tokarenju - radu sa strugom
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Završna obrada na tokarskim radovima

Post by Neznalic »

Evo, pošto je otvorena posebna grupa za tokarenje drva, pa da ne bude prazna, ja otvaram ovu temu o finišima za tokarenje.
Ja se bavim tokarenjem drva iz hobija i to zadnjih 7mj. Veliki sam zaljubenik u drvene kutijice što za nakit ili za pohranu nekih prehrambenih namirnica. Å to se tiče dizajna tu mi nema pomoči, tu trba vremena ili mi uopče nema pomoči, e a što se tiče završne obrade drveta tu mi treba neki savjet i smjernice...
Moj proces završne obrade je sljedeči:
Brušenje drva na tokarilici i to granulacijom 150,240,500,1000 (ovaj skok granulacije mi se pokazao ok, rezultat je svilenkasto glatka površina). Prašinu uklanjam alkoholom.
Nakon brušenja nanašam siler (vrlo rijetki šelak). Nanašam ga ručno sa papirnatim ručnikom, pritom pazim da nemam viškova na drvetu jer u suprotnom kod poliranja mi se stvaraju crtice na samoj površini šelaka. Tada ga poliram pamučnom krpicom na visokim okretajima (2000 RPM), zbog bržeg sušenja, i nakon toga brusim sa granulacijom 1000 (skroz lagano).
Nakon toga nanašam friction polish (nemam pojma kak se to zove kod nas al direktno bi znacilo - politura trenjem). To je mješavina šelaka i tunga ulja koju nanašam ručno (tokarilica ne radi) papirnatim ručnikom i tada pod visokim okretajima (2000 - 2200 RPM) poliram površinu pamučnom krpicom, tako da osjetim preko krpice vručinu koja se pojavljuje usred trenja. Taj postupak ponavljam 3-4 puta uzastopno bez pauze i bez brušenja.
Na kraju svega na drvo nanašam pčelinji voask sa mješavinom tunga ulja, nanašam ga pamučnom krpom na srednjim okretajima (1200 RPM) , a višak uklanjam opet papirnatim ručnikom.

Neke komade sam finiširao samo čistim tunga uljem i sada još isprobavam CA ljepilo (gadna stvar).

E pa me sad zanima dal ko radi nešto drugačije i kako, i koji su rezultati. Ja ovom metodom nemogu postiši onaj stakleni izgled i ne kužim di je greška, jer ovi na netu dobivaju stakleni izgled.
I dal ko radi neke druge finiše slobodno to podjeli tu s nama.:D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da je stvar u vosku koji koristis.
Vecina voskova upravo i ne daje "stakleni" finish vec "svileni". Meni licno se upravo to i svidja. Visoki sjaj cesto deluje malkice vestacki.

Inace sam selak, naravno ako je nanet u dovoljno slojeva da postane dovoljno debeo, moze da se ispolira do maltene stakla.

Sto se tice CA lepka... meni se dopada zato sto daje tvrdu povrsinu, al gledaj da ga ne udises. Cim zamirise na badem... sklanjaj glavu.
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

Kad isfiniširam voskom onda tek dobijem visoki sjaj (valjda od ulja u vosku) ali kroz 2-3 dana se sjaj izgubi, kad se ulje skroz osuši.
CA ljepilo je baš zbog tih para gadno, i kad ga nanosim se doslovno dimi iz papirnatog rucnika, kolko je agresivno, al sto je je, daje ljep finiš.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cisto tung ulje se ponasa bas tako kada je naneto u iole debljem sloju.
Zato se kad se maze na drvo, namaze, saceka malo, pa obrise sve izuzev ekstra tankog sloja. Ceka se da se taj sloj potpuno osusi, pa ponovo. I tako nedeljama, da bi se dobio finis koji cak ni tada nije "staklen", al se meni mnogo svidja.

Najcesce se ulja za strug koliko znam prave kao mesavina ulja i nekog alkidnog laka, tako da to relativno brzo susi i ne matira.

Imao sam neko takvo (bese chesnut ili tako nesto se zvala firma), i u sutini je bilo bas mesavina tunga i laka.

Mislim da takav ekstra sjajan finis mozes da dobijes karnauba voskom, a ne pcelinjim.

Mozes da probas da poliras suskama od blanjanja nakon sto je izmatiralo. Jednostavno uzmes u saku suski koliko mozes da zahvatis i pritisnes dok se vrti (pazljivo, da neka ne pocne da se "mota").

Mozes da probas i da malo "varas". Kad izmatira, to jest kad se ulje skroz osusi, uzmi ekstra finu vodenu smirglu, tipa 1500 ili 2000, koristi ulje kao "podmaz", i predji ceo predmet. Nakon sto si zavrsio sa smirglanjem to jest kad je prestalo da se "razvlaci", dobro obrisi krpom i ostavi da se osusi ono sto je preostalo a to bi trebalo da je ekstra tanak sloj.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sa friction polishom bi trebalo da mozes da postignes stakleni finis bez mnogo problema. U sustini politura trenjem kod trakslovanja je isto sto i francuska politura, koja definitivno daje odlicne rezultate. U mesavini, selak je ono sto formira finis, a ulje sluzi da bi sprecilo lepljenje krpice uz matrijal obrade.

No u postupku koji koristis vidim nekoliko razloga za potencijalne probleme, koje neije tesko izbeci. Pretpostavljam da materijale za finisiranje pravis sam, tako da mozes da menjas recepturu. Za pocetak probaj da koristis razredjeniji selak u olituru, a mozes i da promenis ulje koje koristis, posto u tom sloju nema potrebe za koriscenjem tung ulja, jer ce i dobar laneni firnajz sasvim odraditi posao. Prilikom nanosenja politure trudi se da slojevi budu sto tanji, i da ne pritiskas previse, ma koliko to izgledalo cudno, psoto se selak omeksava na temperaturi.

No najverovatnije je da problem koji imas dolazi iz zadnje kombinacije tung ulja i voska, kojom mazes pedmete na zavrsetku. Tung ulje nema sta da trazi na predmetu u toj fazi. Polituru bi trebao da pravis od kanuba voska i terpentina, sto ce ti definitivno dati biolje rezultate. Tung ulje matira, isto kao i obican vosak, i to je verovatno razlog za pobleme.

Jos jedna sitnica, koju nisam video iz tvog posta je da li koristis celicnu vunu ili scotchbrite posle zadnjeg smirglanja onoga sto radis? Trebalo bi da ih koristis, ako ne, i to moze da bude jedan od razloga za mat povrsinu.

Preskoci CA, on nikada ne daje dooljno dobar finis da bi vredelo zezanje sa njime, a i ono sto uradis deluje prilicno plasticno.

Inace odlicni rezultati se dobijaju i sa Birchwood casy gunstock uljem koga imas p[o puskaskim radnjama. U sustini je to lak, koji se ponasa kao i ulje, i samo nekoliko slojeva daju sasvim lep finis.
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

Hvala decki na odgovoru.

BR. Koju recepturu za polituru ti preporucas? Stime da ja pravim šelak iz listića. Za laneni firnajz to si spomenul, to misliš na laneno ulje ili stvarno laneni fernajz. Ovi ameri koriste bojled ili ti "kuhano" laneno ulje, al tog kod nas nema. Ja sam stavio tunga s obzirom da je to naj naj ulje za drvo, pa reko....
Kanuba vosak, di ga ima i kaj je to? Zadnje brušenje radim brusnim papirom 1000. Čelicčne vune ne kužim, granulacije neznam kolko je koja, mislim znam da je 0000 naj finija al neznam kolko je to u usporedbi sa brusnim papirom, tu usporedbu nemogu nigdje nac a lokalni prodavc nema pojma... jednom sam brusil s vunom i prilikom jaceg pritiska mi je spržila rad i onda sam odustal, a i dosta je skupa...

Sto se tice CA ameri ga koriste na malim komadima i smatra se exstra otporan finiš, to sam sprobaval kod ukrasnih zatvarača boca, al je čisti otrov radit s tim...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

"Kuvano" laneno, je ustvari ono sto mi zovemo firnajz. Nije ono bukvalno kuvano, vec su u njega dodati sikativi.

Karnauba je vosak od neke brazilske palme. Imas ga recimo kod Dicka: https://www.dictum.com/en/surfaces/surf ... =d2WYzpkqg

Granulacije kod celicne vune nemaju mnogo veze sa smirglom. Vuna mnogo manje skida, a mnogo vise "glaca" drvo (ne znam kako da prevedem englesko "burnish"). Nije abs poliranje, al nesto tome slicno. Maltene istu stvar postizes trljanjem drvenom "vunom" to jest suskama od blanjanja.
Kakvu si to vunu uzimao kad je dosta skupa? Jes da ovde ima da se nadje samo kinez varijanta, al kosta nesto smesno tipa dva evra pakovanje: http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... em=0578640

Vunom ne pritiskaj mnogo. Nemoj je seci, vec je kidaj rukom, posto onda na krajevima ostanu dugacka vlakna, a ne skracena koja se rasprse unaokolo.

Sto se tice CA, njegova isparenja jesu iritantna za oci, ali generalno nisu nesto specijalno otrovna. Nista vise od laka ili skidaca farbe (koje naravno ne treba bas udisati redovno): http://www.stewmac.com/How-To/Online_Re ... sives.html
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

Taj karnauba vosak, kako se pripremi za upotebu, ak se dobije u tim lističima, topi se i mješa sa nečim ili? Cijena samog voska ni nije tak velika al bome kad je poštarina veča od robe to me ubija u pojem, nema ga nigdje kod nas za kupit? Na ebaju ima puno voskova karnauba al piše da su za poliranje auta, to je to il su to mješavine samo za auto?

Å to se tiče friction polisha, ak koristite, koju mješavinu koristite? (kolko čega)

Znači nakon brušenja granulacijom 1000, prođem jošjednom čeličnom vunom 0000?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ti za auto su vec "smuckani". Ne znam sa cim, al najcesce je ustvari sadrzaj samog karnauba viska tu prilicno mali.

Slazem se za postarinu, al... tu smo gde smo. Ne znam gde drugo ima da se nadje. No ako uzmes vise stvari, ili nadjes jos nekoga kome treba nesto pa narucite zajedno, troskovi transporta se smanjuju u odnosu na robu.

Za vunu, jednostavno moras da probas. Ali generalno tako nekako.

Mozes da probas i ovo: http://www.leevalley.com/US/Wood/page.a ... at=1,42500 ili to isto samo malo drugacije pakovanje http://www.amazon.com/MICRO-MESH-SANDIN ... B000H6HIK2
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

Evo našao sam na ebayu s nižom poštarinom.

za 500 g http://www.ebay.de/itm/500g-29-98-kg-CA ... 0dyWZEh9UQ

za 1 kg http://www.ebay.co.uk/itm/Bolgers-T3-Ca ... el_CURgdTg

za manje od 500 g
http://www.ebay.co.uk/itm/Bolgers-Carna ... el_CURgdTg

E sad s čim ga mješat i u kojem omjeru? i dal ima koji sastojak da je natural a ne opasan po život (ili terpentin u finishima nije tako opasan)?

Za probu bi naručio nekih 200 g s obzirom da se toga troši jako malo (pčelinjeg nabavio 2 kg a u pol godine potrošio 50 g)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve zavisi za sta ces to sto pravis da koristis.
Ako ces da drzis neku hranu u tome, onda terpentin i nije bas resenje.
A ako mislis na probleme sa zdravljem pri radu, nije tako problematican.

Za mesanje i odnose, moraces da sacekas BR-a. On je bolji u hemijanjima.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Cek, 30 eura za nesto sto kosta 5??

Generalno, svi ti recepti su prilicno slobodni za modifikacije, ako znas sta hoces da postignes.

Za friction polish evo ti jedna od receptura
12 grama selaka
100 grama alkohola
50 grama lanenog ulja.

12 grama selaka u 100 grama alkohola je #1 cut, prilicno redak, ali za ovo ti i treba redak selak, posto pokusavas da napravis sto tanje slojeve. Ulje u ovom slucaju sluzi samo da bi sprecilo lepljenje selaka za kpic, pa moze da bude i neko nesusece, ili sporo susece, posto je drvo ionako zatvoreno prethodnim slojevima selaka, a visak ces obrisati. Ulje genralno ne ucestvuje u ovom finisu. Mozes da koristis i cisto slikarsko laneno ulje, a siguran sam da bi radilo i jestivo ulje.

Sto se hrane tice, selak se koristi za prevlaku na lkovima, tako da tu nema sekiracije, a ako izbegnes firnajz, onda nemas nikakvih problema.

Za polituru, 90 grama pcelinjeg voska, 30 grama Karnauba voska, 90 grama terpentina. Otopis u vodenom kupatilu. Ja volim to da radim u posudi u kojoj ce stajati nadalje. Naravno, ako je redak zagrejes da ispari malo terpentina, ako j gust, zagrejes pa doas terpentin.

Na kraju terpentin ispari kompletno.
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

Za friction polish, nakon smirglanja idem sa cistim selakom, u kolko slojev, i sa tom rijetkom mjesavinom #1 cut? I nakon toga idem gore sa friction polish mjesavinom, u kolko slojeva? I nakon toga sa mjesavinom voska?

Taj friction polish sam ja do sad nanasao kad je tokarilica ugasena pa sam onda sa krpicom polirao na 2000 -2200 rpm, dok vidim da neki znaju nanasat sa upaljenom tokarilicom, kaj je bolje?

Ovo bude mozda glupo pitanje, koje papirnate rucnike koristite? Ja koristim kuhinjske al mi ostavljaju one niti i lako se lome, ameri koriste,bar vecina, neke plave i dosta debele i njima se to nist ne trga. Ja nanosim papirnatim rucnikom i onda poliram pamucnom krpicom.

Ovaj vosak kad ispari terpentin, nije pretvrd za nanasanje?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja nanosim dok radi strug.

A terpentin ispari kada ga finalno nanses. Ne pre toga. Pasta je to bolja sto je meksa, zato sto se lakse nanese.
Post Reply