Završna obrada na tokarskim radovima

Sve o tokarenju - radu sa strugom
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam imao dobra iskustva sa Zewa papirnatim za kuhinju.

Ti plavi su verovatno "radionicki", to jest nesto su tvrdji da tako kazem. Vidjao sam ih u velikim trubama, ali nisam ih bas vidjao po radnjama. Verovatno ih firme nabavljaju u veleprodaji, a pitanje je dal ih ima u maloprodaji.
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

Evo danas stigao 200 g carnauba vosak, pa me zanima dal ima kakva zamjena za terpentin?
Ili on nakon poliranja ispari skroz? Čitam da nije baš ljepog mirisa, taj miris se osjeti nakon poliranja?
Last edited by Neznalic on 27 Oct 2015 13:04, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Meni se miris terpentina bas dopada. Ne vuce na naftu, tj. nije kao razredjivac.
Nakon relativno kratkog vremena se vise ne oseca.
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

Ok, onda kupujem terpentin, jos 1 pitanje taj terpentin to je isto i ko terpentinsko ulje ili?
Tu kod nas ima u bauhausu 1l za 13 eura samo neznam dal je ulje ili nest drugo, moram provjerit,al kolko se sjecam gore je pisalo samo terpentin...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Terpentinsko ulje vec ne znam sta je. Mozda je i isto.

Terpentin je redak nije gust ko ulje, i to je jedan od prvih razredjivaca, kada jos nije bilo naftne industrije itd itd. Dobija se destilacijom smole cetinara.
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Ja koristim Tung Oil i Finish Oil,što mu je skoro isto.Za poliranje voskom koristim Beeswasx,koji je namenje za poliranje u tokarenju.Nabavio sam pre nekog vremena i neku polir pastu, za poliranje nameštaja,u boji oraha i daje fantastičan sjaj.Mada sam primetio da je većina voskova i pasti nepostojano tj da se posle izvesnog vremena gubi sjaj koliko god pazio na napravljeni komad.Ipak mi se više sviđaju paste i voskovi jer predmet koji je treniran više puta uljima dobija sjaj kao da je lakiran,a meni to nije baš lepo.Onda jednostavno uzmeš lak i izlakiraš,ali to je stvar ukusa.
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

Evo ovaj vikend sam pripremao vosak i nešt mi ne štima, došao je tvrd ko kamen. Koristio sam prije spomenutu recepturu 90 pčelinji 30 karnauba i 90 g terpentin.
Možda je greška što sam ja zagrijavao sa več dodanim terpentinom pa ga je previše isparilo ili ?
Post Reply