KuhinjA - deo kuhinje

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by banebg81 »

Izvinite što nisam stigao na vreme da odgovorim, vidim da se vodi fina rasprava.

Gde ja mislim da je problem, generalno? Više nema majstora, naravno, čast izuzecima, većina su klasični "menjači delova". Nije to samo u vašoj profesiji već je generalno postalo tako, od električara do majstora za auto.
Najbolje je od svega je što ne znaju šta rade, rade napamet, pa izgube gomilu vremena a onda, to svoje izgubljeno vreme debelo naplate jer su se "namučili". Lično sam bio svedok, došao je majstor za TV (pomalo sam u toj materiji i sarađujem sa majstorima) neispravan TV - stari, Ei Niš, B100 šasija. Promeni tranzistor BU508, ništa. Promeni VN trafo, opet ništa, onda nešto meri, lemi, meri, drnde mrnde i na kraju se ispostavi neki kondenzator nije bio dobro zalemljen. Izgubio pola dana, naplatio servis kao za Bog te pita šta i još, kao, uh, al je bio zeznut kvar.
Dok, recimo, jedan moj dobar prijatelj, pravi majstor za elektroniku,zeznut problem, brljavi neki audio uređaj, problem, prvo na šta sam ja pomislio jeste neispravan procesor. Čovek je seo, merio pola sata, proučio šemu, bukalno prelemio neke konektore i sve radi i dan danas. I naravno, naplati, 20€ za sat posla.
Za sklapanje ove kuhinje, kakva meni treba, dobrom majstoru, u pristojnoj radionici ne može da treba više od 6 sati rada. Nema šanse više da treba, čak je i to mnogo, ali dobro. I koliko treba da košta sat rada?
Razumem ja da svako svoje znanje ceni, i treba, ali ne volim da me pljačkaju, mnogo je.

Što se tiče kvaliteta materijala, pa to je i normalno, ako radiš sa lošijim materijalnom, ne može da traje i ja to i ne sporim.

Da li majtori imaju popust na cene materijala? Naravno? Da li ga uračunaju mušteriji? Pa i ne baš... a onda, 30% od vrednosti materijala... pa onda ti i ne znaš, da li je majstor baš sve što tebi treba poručio, jer, on daje mere, pa može da "ubaci" još koju policu, korpus i sl. ako mu za nešto treba, par šarki više ...

Uradiću ja mere za ove elemente i uraditi krojnu listu u najbližoj prodaji pločastog materijala, baš da vidimo koliko je to daleko - ili blizu - onom pomenutom iznosu od 500 - 600€

Drugarski, možete da mi pomognete, ako negde zabrljavim sa fiokama, da ne čitam sada sve one specifikacije sa sajtova proizvođača okova...
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by sonus70 »

Ajd baš me to zanima pa okači specifikaciju troškova. Čisto da se sračunam za nešto slično što razmišljam sebi da uradim. Godinama nisam pazario ništa od univera pa sam skroz ispao iz cena.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by maricaiivica »

Evo, ni ja nisam mnogo dugo nista od univera sklapao pa te molim da i to vreme probas da sracunas.
Meni nesto u glavi da za 2 odlaska do stovarista i prodavnice okova, sa utovarom i istovarom, mora da ode blizu 3 sata. Malo ti ostaje za sklapanje.
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by banebg81 »

@maricaiivica
Ni ja neću ići 2 puta, pošaljem el. poštom i dobijem odgovor. Kada bude gotovo, odem i preuzmem...
A i kada bi mi radio neko po meri, morao bi ja da odem, barem jednom, tako da i to dođe neki trošak...

Viseći element 1000 * 600 * 30
Bela boja 18 mm
600 * 300 * 2 komada - jedna duža dve kraće
964 * 300 * 2 komada - jedna duža
564 * 300 * 1 komad - jedna duža
470 * 290 * 2 komada - jedna duža (polica)
lesonit beli
998 * 598 * 1 komad
vrata - crna mat 18 mm
498 * 598 * 2 sve strane se kantuju
dve rupe za šarke na dužoj strani

---
Viseći element 800 * 600 * 30
Bela boja 18 mm
600 * 300 * 2 jedna duža dve kraće
764 * 300 * 2 jedna duža
760 * 290 * 1 jedna duža (polica)
lesonit beli
798 * 598 * 1 komad
Vrata crna mat 18 mm
598 * 398 * 2 sve se kantuju
dve rupe za šarke na dužoj strani

---
Donji element

Radna ploča - crna - crni kant
800 * 600 * 28

Bela boja 18 mm
772 * 580 * 2 komada - jedna duža, dve kraće
764 * 580 * 1 komad - jedna duža
736 * 580 * 2 komada - jedna duža (poprečne u sredini elementa)
764 * 150 * 2 komada - jedna duža
fioke
550 * 100 * 4 komada - jedna duža dve kraće
338 * 100 * 4 komada - jedna duža
front fioke
398 * 148 * 2 komada - sve strane se kantuju
vrata
620 * 398 * 2 komada - sve strane se kantuju
po dve rupe na dužoj strani

lesonit beli
548 * 372 * 2 komada (fioke)
798 * 770 * 1 komad

---

Nogice 10 cm * 4 komada (bele)
Šarke - 12 komada
klizač za fioku 550 mm * 2 komada (dva para)
Nisač za viseće elemente * 4 komada
Šrafovi
4*50 * 50 komada
4*18 * 50 komada
4*25 * 25 komada
ekseri za leđa * 100 komada

To bi bilo sve :)
Izgubih 2 sata :)
Šta li sam zaGrebo ???
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by maricaiivica »

Onako brzinski, tek da to zalici malo na majstorluk. Ipak si i ti clan ovog foruma :D
Donji element, ako posadis snajku da sedne na tu radnu plocu, bokovi ce da slete 10cm nize i sednu na zemlju. Srafovi ce da odvale polovinu te kilave iverice... Bok treba da stoji na podu.
Gornji element je mozda pametnije podeliti na 2 dela, tj da ti bokovi i srednja budu iste dimenzije.
Kod visecih ti dno i plafon idu izmedju bokovo.
Ledja mozes da podelis i na 2 dela, mozda se bolje uklopi u krojnu listu a konstruktivno neces nista bitno dobiti...
Potrosi jos neki dinarcic na nosace. Srednju fiksiraj na onom od elementu metra.
Exeri na ledjima? Daaaj...
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by banebg81 »

maricaiivica wrote: 27 Dec 2021 22:55 Onako brzinski, tek da to zalici malo na majstorluk. Ipak si i ti clan ovog foruma :D
Hvala, zaista volim što sam član ove zajednice.
maricaiivica wrote: 27 Dec 2021 22:55 Donji element, ako posadis snajku da sedne na tu radnu plocu, bokovi ce da slete 10cm nize i sednu na zemlju. Srafovi ce da odvale polovinu te kilave iverice... Bok treba da stoji na podu.
Slažem se, tako sam i ranije pravio, baš iz razloga izdržljivosti.
Snajku neću da posadim, to treba da mi bude u radnji. Imam dve zaposlene žene, a znaš kako, sa spiska stanara i platnog spiska, ne pipam... a opet, šta znam, možda naiđe neki đuvegija, pa razvali sve, ipak se predlog usvaja :)
maricaiivica wrote: 27 Dec 2021 22:55 Gornji element je mozda pametnije podeliti na 2 dela, tj da ti bokovi i srednja budu iste dimenzije.
Eto sad, ponovo da crtam ... jel to baš mora???
maricaiivica wrote: 27 Dec 2021 22:55 Kod visecih ti dno i plafon idu izmedju bokovo.
Da, to sam razumeo :)
maricaiivica wrote: 27 Dec 2021 22:55 Ledja mozes da podelis i na 2 dela, mozda se bolje uklopi u krojnu listu a konstruktivno neces nista bitno dobiti...
Čini mi se da bude malo čvršće kada je iz jednog dela a i lepo se ucentrira, dijagonala ... tako sam učio, kad sam bio pomoćnik stolara, doduše, pre nekih 20 godina :D
maricaiivica wrote: 27 Dec 2021 22:55 Potrosi jos neki dinarcic na nosace. Srednju fiksiraj na onom od elementu metra.
Može, što da ne, stim, što, opet kažem, to je u radnji, stajaće ukupno u celom tom elementu i ne samo tom, nego i onom drugom, kraćem, par šoljica za kafu, kafa, šećer, nešto čaša...
maricaiivica wrote: 27 Dec 2021 22:55
Exeri na ledjima? Daaaj...
Ko će da ih šrafi, a i ekseri rade posao :) (posebno na dobrim žurkama) šalim se :) mator sam ja za to :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by maricaiivica »

Za lesonit, ako ih oba fiksiras na srednju, nista cvrsce neses dobiti. Opet, lakse je iz komada.
Nisam rekao da mora ali sam nekada proveravao, zbog nacinjanja nove table.
Za nosace, sa ovim kilavim univerima, iskrivi se element od metra, pa vrata pocnu da se sudaraju, pa proklinjes "majstora", a zaboravis tih 100€ sto si ustedeo :p
--------------------------- spojene poruke


Nego, da ti ustedim jos neki dinar.
Kupi i rucice, glupo je da gubis vreme ponovo.
:D

Joooj, Srbijoooo
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by Kole-Stolar »

Eee moj druze, da te mi lepo pustimo i jedno da ti napomenem, obavezno zapisuj potrebne sate za kompletan ovaj sto ti kazes mali poslic a ostali citaoci slicnih misljenja tvom neka fino nesto nauce iz ovih tvojih postova, mislim da je posteno, evo maricaiivica ti je fino pomogao.
Za tih 6 sati samo par reci: vreme koje je potroseno dok ti sedis kod stolara (ajde neka bude tako jer ozbiljniji te nece poslati u radnju po sve sto im treba, tman da se ovde tebi ustedi trosak puta i utroseno vreme), dok on sam to preuzme pa prekontrolise pa obradi sastavi, donese tebi jer ti nemas vremena sam da to montiras jelte pa dok ti sve to fino namontira.... mozda u 6 sati stigne i kaficu da s tobom popije ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by mbole »

banebg81 wrote: 27 Dec 2021 20:06 Da li majtori imaju popust na cene materijala? Naravno? Da li ga uračunaju mušteriji? Pa i ne baš... a onda, 30% od vrednosti materijala... pa onda ti i ne znaš, da li je majstor baš sve što tebi treba poručio, jer, on daje mere, pa može da "ubaci" još koju policu, korpus i sl. ako mu za nešto treba, par šarki više ...
...
Samo na ovo da se osvrnem...

Da, naravno da majstori koji redovno kupuju dobijaju popust na cenu materijala.
Ali dobijaju ga majstori, ne krajnje musterije. Kao i u svakom drugom poslu, nebitno da li se radi o daskama, racunarima, ciglama, celiku...
Zasto bi neko tebi dao svoj popust?
Jel kad kupujes auto, trazis od prodavca da ti proda po ceni po kojoj je on nabavio?

Kakve veze ima sta je majstor porucivao?
Tebe materijal koji kupujes preko njega kosta toliko i toliko. Svidja ti se, ne svidja ti se, znas gde ima bolje/jeftinije...
Cak ne vidim bas nikakvu potrebu da ti se uopste kaze odvojeno cena materijala.
Sve skupa je: toliko, ako se radi od ovoga. Ako se radi od onoga: onda je ovoliko.

Zasto zavirujete u tudje novcanike?
Sto tebe pogadja dal je materijal ovoliko ili onoliko? I sto te uopste zanima?
Tebi treba proizvod, i jedino sto treba da te zanima su njegov kvalitet i njegova konacna cena.
Jel pitas "gorenje" koliko kosta celik, koliko bakar u provodnicima, koliko motor... u masini za pranje sudova?
Jok.. vidis masinu, cena ta i ta, radi to i to.. ako odgovara.. kupis, ako ne... trazis dalje.
Zasto bi se sudoper razlikovao?
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by banebg81 »

mbole wrote: 28 Dec 2021 02:31
Samo na ovo da se osvrnem...
Sve se slažem, tako i jeste najbolje, za to sam i pitao, da li neko može da napravi, dimenzije su te, treba mi to.

Međutim, ako kaže, 30% od vrednosti materijala, onda nije rekao istinu, zar ne!? U tom kontekstu sam napisao sve to vezano za cenu.

Pogrešno ste me razumeli, očigledno.
Meni je nekako to zvučalo baš skupo, tj 500 - 600 € za tri korpusa ... mnogo je...
Pogledam na oglasima, ima čitavih kuhinja za 200 - 250€, više materijala, više svega ... ipak je razlika između 250 i 500 duplo! U tome je problem.
Ja i inače, prepuštam majstorima da završe posao, bilo da je u pitanju struja, voda, auto, ipak, naravno ima razlike a ovo volim da radim, tj da sklapam, a nemam vremena ...

Videćemo, ako stignem danas, da pošaljem ovo da mi se iskroji (ispravljenu listu tj da se vidi koliko će to da košta) pa onda u odnosu na to, da se orijentiše, da li da kupim neku industrijsku ili da se igram, da sklapam :)
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by saša »

Više nego zanimljiva tema...evo treća strana teme i tek su prošla 7 dana a ti si još na početku...pratim.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by mbole »

Jedan od pokazatelja da treba da bezis je upravo odredjivanje cene rada na osnovu cene materijala.

To je prosto, i koriste ga upravo "srafciger majstori", posto za bolju racunicu ili ne znaju, ili ih jednostavno mrzi.
A ako to ne znaju ili ih mrzi... koliko ih tek onda mrzi da rade svoj posao :)

Dobar majstor zna koliko mu vremena treba da bi nesto uradio, a to je u sustini glavni kriterijum.
Cena sata rada se uglavnom odredjuje "pausalno", posto nije isplativo racunati je za svaki pojedinacni proizvod, i ukljucuje u sebe brdo stavki. Pisali smo ranije o tome, predugacko da se ponavljamo.
Eventualno postoje korekcije ako se radi bas o "kerefekama", to jest potpuno nestandardnim stvarima.

Dacu ti primer... svojevremeno je moj drugar pravio krevete. Tapacirane, nista posebno...
Standardan krevet 200x80 cm je kostao recimo 200 DEM
Dodje musterija i kaze: meni treba 160X70.
Ok, cena je 250 DEM.
KAKOOOOO? pa manji je, trosis manje materijala... kako je sad taj skuplji?

Da vidimo koliko se to "trosi manje materijala" :)
Ti imas vec izrezane daske na standardne mere.
Onih 40cm kojih skines od duzine ces jednostavno baciti ili zaloziti.
Celicno jezgro, ne postoji u toj dimenziji, tako da moras da preradjujes jezgro.
Stof za krevet se uklapa u sirinu standardne rolne. Sa straftom od 10cm.. ne mozes nista, samo pravis vise djubreta.
Ajde bice manje eksera i srafova, koji cine 0.1% cene :)

A posto to nije standardno, ne vazi ni jedan sablon koji imas, moras posebno da vadis mere, moras da rucno meris i vise puta proveravas...
Sve u svemu.. potrosis mnogo vise vremena, a neko to mora da plati :)

Toliko od odredjivanju cene na osnovu cene materijala :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by singer »

Majstorski popust kao stalne musterije se uklapa u dodatne troskove tipa gorivo,ostrenje alata,dorucak-rucak.......
Pederski je naplacivati procenat od materijala jer rad je isti(vreme za ugradnju) klizac jeftini i skupi ,testera ne zna da li sece fundemax ili kastamonu,ruckica za 50rsd i 500rsd.....zato sklapaci bolje zaradjuju jer sto ti skuplji materijal izaberes -njihove ruke skuplje....
Taj majstor za 30% ruke neka naplati sa najjeftinijim materijalom pa ga pitaj jel to ok.....
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by J.Vlada »

Ne vidim zašto bi kome smetalo da jasno kaže koliko košta materijala a koliko izrada?!
To samo uliva poverenje mušterijama.
Kad je sve jasno i pregledno napisano i mušteriji će da bude lakše da odluči prema cenom i svojim mogućnostima.
Osim toga, tako se smanjuje i najmanja mogućnost a za bilo kakav nesporazum.

Popust je za majstora i to se mušteriju ne tiče.
Taj popust se dobija ako se za odredjeno vreme kupi veća kolicina, a ne na konto te jedne kuhinje koju je mušterija poručila.
Kad je mušterija bude poručvala slične količine i redovno, i sam majstor će da napravi popust i to od čisto svoje zarade.

Ne može neko da bude skup samo zato što slovi za dobrog majstora.
Može da naplati više ako ce da uradi bolje i kvalitetnije.
Samim tim će da potroši više vremena pa je i logično da više i košta.
Da gruva neke cene zato sto je on '' poznati majstor ''... E za to mora malo vise da se potrudi.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: KuhinjA - deo kuhinje

Post by maricaiivica »

banebg81 wrote: 28 Dec 2021 06:54 ...
Pogrešno ste me razumeli, očigledno.
Meni je nekako to zvučalo baš skupo, tj 500 - 600 € za tri korpusa ... mnogo je...
Pogledam na oglasima, ima čitavih kuhinja za 200 - 250€, više materijala, više svega ... ipak je razlika između 250 i 500 duplo! U tome je problem.
...
Ako iole imas "majstorsko oko" i da si pogledao tu kuhinju, rekao bi da je preskupa.
To je kuhinja od table ipo univera, kantovana tankom i kilavom turskom trakom, sa dimenzijama prilagodjenim iskoriscenju materijala, sa okovom u cenovnom rangu "jeftinije nema", sklopljena po svim principima "kako ne treba",... Za tu cenu se podrazumeva da "prolazi" i okrnjeno i krivo i svakakvo. Za pijacnu trgovinu, sa kamiona, idealna.
Post Reply