Zvučne kutije

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Zvučne kutije

Post by mbole »

To je prosecna impedansa.
Posto se ona menja sa frekvencijom, ne moze da bude "jedna".
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Zvučne kutije

Post by maricaiivica »

Kazu da je to nominalna impedansa i da je ona jednaka minimalnoj impedansi uvecanoj za 15%.
A kada uzmes unimer u ruke, na vecini zvucnika ces izmeriti bas tih 8 oma.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Zvučne kutije

Post by BR »

Impendansa. Otpor drajvera naizmenicnoj struji je zbir omskog otpora duzine zice u kalemu, i induktivnosti, koja je u zavisnosti od frkvencije. Ukupan otpor se racuna se kao koren iz kvadrata omskog otpora sabranog sa kvadratom induktivnog otpora.

Otpor prema jednosmernoj struji je vrlo cesto manji od nazivnog, posto je samo omski otpor. kada jednom formiras magnetno polje ono je u stabilnom stanju i nema induktivnog otpora. A oznake otpora zvucnika su samo okvirrne, koje zvucnik smestaju u neki rang. .Kada dovedes naizmenicnu struju, nastaju belaji, jer se otpor menja u zaviosnosti od frekvencije.

Gore napisah da je merenje teorijsko, i da se meri na 2.83 v, bez obzira na otpor kalema, a snaga izlazi iz teoretskog proracuna. Kroz kolo prolazi naizmenicna struja, modulisana na 1Khz.

Ovo je deo koji sam hteo da izbegnem, jer opet nece niko da cita pa dzabe trubimo, i zato je lepo napisano da je u putanju nazivni otpor a u zagradi pise i da to nije tako bez previise objasnjenja :D
--------------------------- spojene poruke


A i profesor propusti pivo :D
--------------------------- spojene poruke


Evo jedne zanimljive tabele, skupljene ko zna odakle, sa merenjima vise drajvera. Nazivna impendansa drajvera i omski otpor.


Impendansa zvucnika / omski otpor
2 ohms 1.2-2 ohms
4 ohm 3.1-4.0 ohms
8 ohm 5.7-8 ohms

Namerno pisem drajvera, a ne zvucnika, posto se kod nas laicki podrazumeva da je zvucnik cela kutija, a ovde pricamo o pojedinacnoj zvucnoj jedinici.
--------------------------- spojene poruke


Na to sve dolazi dodatno zamesateljstvo, koje proizilazi iz toga sto vecina drajvera nije jednako efikasna u svakom delu zvucnog spektra, od 20 Hz do 20 KHz. Nize freekvencije zahtevaju veliku kolicinu pokrenutog vazduha, velike amplitude, sto dovodi do zahteva za velikim i krutim membranama, koje su preteske da bii efikasno oscilovale na visiim frekvencijama. (Ima tu ii mnogo drugih problema, al da ne ulazimo previse u detalje, kad dodje do toga, idemo dalje)

Da bi se to prevazislo, najcesce se zvucnici prave tako da se sastoje iz vise drajvera, od kojih svaki dobija signal samo u onom delu zvucnog spektra u kome ima odgovarajucu efikasnost, sto zahteva niz filtera, koji pustaju samo ono sto treba do svake zvucne jedinice, a ukupni skor treba da bude sto linearniji, tj jednako efikasan na svakoj frekvenciji.

No motora koji proizvode zvuk ima razlicitih principa, pa ii onih koji naizgled odstupaju od dogovoreniih pravila. Recimo naizgled klasicnih jediinica sa membranom i kalemom, koje rade prilicno efikasno u celom delu spektra, sirokopojasno.

Da ne pricamo samo o teoriji, evo jednog domaceg primera sirokopojasnog zvucnika, Serbone. Koliko god mrzeo ove priloge snimljene mikrofonom, koji rade sve osiim sto daju realnu sliku zvucnika i hi fi sitema.

https://www.youtube.com/watch?v=A8PrQn1EQ20

https://www.youtube.com/watch?v=r9kGRBteKnQ

Pojacalo koje ovo gura ima citavih 12W.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Zvučne kutije

Post by mbole »

Tebi kad preracunam lezarinu, za one nosace nozeva od abrihtera, u pivo... bice dosta cak i za mene :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Zvučne kutije

Post by BR »

Do tebe skuplji benzin od piva. Treba da idem za koji dan do rajana, pa se javljam.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Zvučne kutije

Post by maricaiivica »

Sto se meni svidja onaj Marantz pri dnu police...
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Zvučne kutije

Post by drBouz »

Na zvucniku je uvek impedansa.
Napon je U, jedinica volt, mi elektronicari jacinu struje I zovemo samo "struja", jedinica amper, snaga P jedinica vat. elektricni potencijal V, jedinica volt, elektromotorna sila ems (jbt, zaboravih medjunarodnu oznaku -iz'em ti moju teslu i visu el. sto sam is'o :) ), jedinica volt, elektricni otpor R, jedinica om, impedansa ~(to je "neki tamo otpor - al' nije bas cekas-zica-grejac (i ovo sam zaboravio definiciju) Z, jedinica om.
za proste racune, dovoljni su omov zakon i kirhofova pravila, za malo kompleksnije - ... well - zaboravio sam :) :)
Moguce da je bole lepo ovo objasnio - fakat jeste da se rezonanse mogu spreciti tim nekim poprecnim kacenjima stranica/delova koji eventualno krecu u rezonansu - sto dodaje operaciju - i u krajnjem zbiru - poskupljuje stvar (videti ovo mboletovo - da se neretko ne pita projektni inzenjer - nego racunovodja). -za fensi-smensi - inzenjer-da, za siroke narodne mase (koje em ne znaju, em nemaju para, em ne zele da se edukuju) - jbg - mora racunovodja (lep primer: jugo iz kragujevca, i taj isti jugo A koji je isao u usa. -sve pasuje deo u deo - al' onaj koji je isao u ameriku, na kome je zastava prakticno gubila pare - ali dolazila do deviza - nekako u eksploataciji bas prebaci oko 3x ovog koji se prodavao kod nas-nama).
jbt, sad umesto da pijuckam vince i mudrujem po netu - cu da lomim glavu zvucnicima - a evo sad u decembru ce da bude godina dana kako sam se doselio u ovu gajbu - jos nisam prikljucio ni radio :) :) (instrumente ove 'lektricne doduse - jesam, mada najcesce i njih treniram "na suvo").
--------------------------- spojene poruke


U, rastegli ste se i na 3. stranu, sad tek vidim.
Sad mi pade na pamet, 1 moj pajtos, el.ing, dobar, tu i tamo tezgari - zeza se sa kojecime za ove audio-frikove. I sad, isao ja svojevremeno u daleke svetove, i ponesem jednom hi-fi ludaku u vienu neko kuciste za gramofon iz ns-a, i sad tu neke price/teorije - i ja kontam, ok ovaj me ili zajebava, ili drzi tu (stvarno je bila nesuvisla) pricu - jer prodaje zele-zeke, a ne elektroniku hi-fi likovima. Uglavnom - pricam ja to ovom mom koji izlazi u susret audiofilima i u nekim zahtevima za koje apsolutno zna da su "lecenje raka lukom i kupusom" :) - i kljucna njegova recenica - pa vidi doco, jeste to tako, naravno - ali KO SAM JA? - da ljudima rusim snove? :) :)
Eto, dumajuci dakle malo na ove tematike ovih par dana - bas sam dosta toga pozaboravljao iz te oblasti za tih tricavih 30ak godina neponavljanja gradiva :)
Odo' ja da deljem vobler za pecanje, bolje mi je :) -ni jedno ni drugo me 'lebom nahraniti nece, al vobler 'oce smudjem :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Zvučne kutije

Post by maricaiivica »

Upropastismo coveku temu :)
Bole, preseli ove negde.
@banebg81, ako se niko nije javio, poseci negde taj mdf a ja cu da ti prosecem i izbusim sta treba.
Ja ne koristim nikada sirovi mdf i nemam ga
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Re: Zvučne kutije

Post by banebg81 »

Hvala svima na iscrpnim odgovorima :)
Imam previše posla za jednog (prosečnog) čoveka i nema šanse da sada nešto napravim :( Trenutno sam direktor u dve firme i znam da to zvuči malo čudno, pomislio bi čovek da se ubijam od para, a naprotiv, tek počinjem, pa me to više košta nego što donosi.
Od ovog projekta ću da odustanem, a napraviću dva manja, sa sličnim drajverima.
Koristiću isti visokotonac SC10N - jer ga već imam, i bas drajver w130s
https://www.lautsprechershop.de/hifi/mi ... ohm_en.htm
Ovako nešto.
Ove male kutije ću iskoristiti za radni prostor, za novu kancelariju, koja nije velika, a svakako bih želeo da prostor oplemenim ličnim pečatom.
Ovo bi trebalo da bude daleko jeftinije za izradu.
Da ne plaćam previše materijal, majstori koji budu pravili nešto od medijapana, ja mislim da bi 16 ili 19mm bilo više nego dovoljno, mogu da dodaju par ovih stranica i da mi to sklope. Ako bih sam kupovao materijal, imao bih previše otpada, i to bi me previše koštalo, a vi, koji se time bavite, možete to za relativno malo novca da sklopite.
Ovo su dimenzije:
size (HxWxD): 282 x 174 x 200 mm
Sad u odnosu na to, treba odreditit cenu izrade. Otvaranje rupa ima samo pozadi za konektore i napred za dravjere, nema bas refleks.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Zvučne kutije

Post by mbole »

Kada su bilo kakve vibracije u pitanju, masa je najprostiji nacin da se umire.
Pored toga, debljina materijala i te kako doprinosi krutosti konstrukcije.
Tako da ni 25mm MDF ne bi bio previse, bez obzira sto su male. A 16 bi bilo definitivno pretanko.

Razlika u ceni je sitna na ovako malim dimenzijama (u odnosu na cenu elektricnog dela).
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Re: Zvučne kutije

Post by banebg81 »

Slažem se, samo da ne preteram sa debljinom :) zbog eventualnog pomeranja, nošenja, selidbe i sl :)
Ako bi bilo bolje, što da ne :)
Svakako, u kutiju bi trebalo staviti onaj kobit, bitumen, kako se to već zove, koristi se za automobile, da ne rđaju :) to je elastično i po spojevima u kutiji to se premaže, bolje dihtuju.
Takođe mislim da bi trebalo da se radi kombinacija, šrafljenja i lepljenja.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Zvučne kutije

Post by BR »

Jer imas za tu kutiju crtez skretnice? Ako nemas, dzaba posao bez mnogo zezanja. ili da nadjes casopis u kone je objavljen projekat, mozda tamo postoji sema skretnice.
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Re: Zvučne kutije

Post by banebg81 »

Ne bi trebao da bude problematična :) u krajnjoj liniji ima gotovih visaton skretnica
https://slip.rs/product/g924782-5402-fr ... che-8-ohm/
Možda da se ta skretnica unapredi kvalitetnijim kondenzatorima... npr.
Ali, nije neophodno, to radi sigurno propisno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Zvučne kutije

Post by mbole »

Te kutije ces nositi mozda tri cetri puta u njihovom zivotnom veku :)
Pa da su po 50 kila svaka... nebitno.

Srafovi su generalno "no no" kada su zvucnici u pitanju. Metal "zvoni" i to na nezgodnim frekvencijama.
Kada se koriste srafovi, koriste se u sustini kao stege. Izmazes lepkom, prisrafis, pa kada se lepak osusi, povadis srafove, rupe zapunis tiplovima, i posle farbanje, furniranje, sta vec hoces...

Kobit... moze... mada... ima mnogo boljih artikala. Dynamat recimo, i ne mogu da se setim, bio je neki lakse nabavljiv ekvivalent (a nije bas ni jeftin... mada kod tako malih kutija sve je malo)
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Re: Zvučne kutije

Post by banebg81 »

Slažem se, nije problem, može i ovako i onako :) Nije problem da se to uradi i negde u unutrašnjosti zemlje, kurirskom službom može da se pošalje, ako će biti pristupačna cena. Verujem da dobra stolarska radionica ima ovakvih parčića u restlovima :) Poenta je da bude što je jeftinije moguće :ozid:
--------------------------- spojene poruke


ovo je moj ručni rad :)
Sećam se da sam koristio mdf, 16mm, sećam se i da sam kupio furnir i da je to furniranje ispalo vrlo dobro, jer su kutije male. Posle sam ih prelakirao, naravno, ispunio, napravio neku osnovnu skretnicu i to svira za sve pare :) Zvučnici su Philips bas - srednjotonac i Audax visokotonac :)
Image
Post Reply