CNC 3 osi 4osi 5 osi trazim preporuku i misljenje

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
Post Reply
User avatar
RC88
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 24 Dec 2017 15:00
Location: Rijeka
Contact:

CNC 3 osi 4osi 5 osi trazim preporuku i misljenje

Post by RC88 »

Insteresira me CNC od 10.000.00 do 30.000.00 eura, kao šta sam več pisao kada sam kupovao kantericu došao je na red Cnc ukratko, donji dio radionice je masiv gornji dio iveral ukupna kvadratura radionice je 500m2.
Od masiva radim stepenice, vrata cca 500 komada godišnje mdf, furniran, masiv profil kontra profil bušenje na ketenfrezer te prozore ali jako malu količinu.
Od Iverala komode, kuhinje, stolove, ormare.
Cnc najviše me inreresira SCM i BIESSE tržište je veliko široko i nepouzdano
Cnc 3 osi + glava kao 4 os ?
Cnc 4 osi s agregatom?
Cnc 5 osni ?
Alati ?
Molim iskustva i mišljenje te neku preporuku.
RADIM MASIV I IVERAL
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

zdravo Roko, nije te bilo dve godine i ne rece nam kako te sluzi nova kanterica ?

Sto se tice pitanja cnc, nije bas jasno sta si zamislio da najvise obavlja. To kazem zato sto ih ima i mnogo mocnijih ako sluzi samo za vrata na primer. Tu moze biti interesantna i cela linija, ali kao sto si napomenuo, trziste diktira i opravdava (ili ne) sva ulaganja.

Pogledaj ovde:
https://www.makxilia.biz/it/macchine-la ... avoro-cnc/

a i ovi imaju interesantne strojeve, specijalizovali su se uglavnom za porte:
https://www.essepigi.com/serie-faster-p10.php
(serija faster su im manji strojevi)
Last edited by Pezzo on 15 Feb 2020 11:26, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

RC88 wrote:Insteresira me CNC od 10.000.00 do 30.000.00 eura, kao šta sam več pisao kada sam kupovao kantericu došao je na red Cnc ukratko, donji dio radionice je masiv gornji dio iveral ukupna kvadratura radionice je 500m2.
Od masiva radim stepenice, vrata cca 500 komada godišnje mdf, furniran, masiv profil kontra profil bušenje na ketenfrezer te prozore ali jako malu količinu.
Od Iverala komode, kuhinje, stolove, ormare.
Cnc najviše me inreresira SCM i BIESSE tržište je veliko široko i nepouzdano
Cnc 3 osi + glava kao 4 os ?
Cnc 4 osi s agregatom?
Cnc 5 osni ?
Alati ?
Molim iskustva i mišljenje te neku preporuku.
Za pobrojane poslove nema potrebe za 4 i 5 osa.
3 ose + bocni agregat za bravu je sve sto ti treba
User avatar
RC88
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 24 Dec 2017 15:00
Location: Rijeka
Contact:

Post by RC88 »

Pisao sam sve u vezi kanterice do kraja, sluzi me dobro ali uvjek ima sitnih popravka ako ne poznas stroj dovoljno dobro serviseri bi bili skupi jako.

CNC SCM TECH 99 1999 godina 10.000.00 eura na nevideno ili 20.000.00 eura da mi ga slozi covjek koji ima servis to mi je za sada ponuda u Hrvatskoj ima 4 osi glavu bez agregata pilu, 8 poprecnih greda.

CNC obradni centar sa kontrolom kvara 8 poprečnih greda širine 100 cm sa po 3 vakuum papuče, stoperi na gredama, automatsko centralno podmazivanje, spremnik alata sa 4 pozicije, pila za utor po X osi, X i Y os sa vlastitim motorm, 2 radne glave sa izmjenjivim alatom, horizontalna svrdla po Y osi 1/1 (lijevo i desno), horizontalna svrdfla po X osi 1/1 (lijevo i desno), vertiklana svrdla 12 po X-osi, vertiklana svrdla 7 po Y-osi, centralni odsis sa klapnama, radna dužina i širina 3×1,2 m, suha vakuum pumpa Becker 3,6 kW/120 m3/h, težina stroja 2700 kg.
RADIM MASIV I IVERAL
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ja sam malo proguglao i vidim da ih ima dosta, vise 99L modela i kasnijh Z24, Z25, 27, 30 i drugih. Konkretno za taj model 99 sam nasao i oglas, covek iz Rima trazi neki neispravan, treba mu za rezervne delove... i to me navodi na pomisao da je tako i sa starim automobilima za koje vise nema rezervnih delova na trzistu. Ne mora da znaci, ali u vezi te ponude se namece i dosta pitanja, pre svega kakvu i koliku garanciju bi on dao na tako sredjen stroj. Drugo, to su hardver i softver od pre 20 godina. Ja sam moj PC od pre 20 godina odavno bacio... moze se razmisljati i o tome. A i to je univerzalni cnc, nije ni brz ni strogo namenski, kao sto sam ti predlozio da pogledas one za porte, ima ih i na youtube:
https://m.youtube.com/channel/UCS5nlrSY ... Sfw/videos i to su profesionalni, strogo namenski strojevi/ industrijske masine koje posao dovode na nivo konkurentnosti. Ukoliko mislis da bi sa jednim cnc mogao da radis i sve ostale elemente namestaja... u principu sve moze, ali kao i uvek kada se svastari, ceka te veliki gubitak na brzini i vremenu.
Nisam ja strucan da dajem savete o cnc, medjutim nisam ni siguran da ti iko moze ovako na forumu reci sa sigurnoscu da je bilo sta polovno dobro resenje ili nije.
Dalje, sto se samog rada tice, postoje razni softveri koji se koriste na cnc, treba i na to obratiti paznju, sta bi ti najvise odgovaralo, da ne placas stalno instruktore ili imas muke sa obukom radnika ili sa komplikovanim podesavanjima. I ima ih koji se prodaju jeftinije jer zaostaju u EU normama.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

SCM koji si naveo ima jednu manu, u takvom svastarenju od posla, mozda i jako bitnu.
Vakum papuce su smestene unutar greda i na istoj su visini kao greda pa nije moguce prosecati materijal kao kod onih masina gde su papuce na gredi.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Jos jedna stvar koju je Pezzo pomenuo, hardver i softver...
Od same mehanike nema tu mnogo sta sto moze da strada ali su svi ranjivi na racunaru. Gledaj da to bude masina koja ima klasican racunar kakav mozes odma da na oglasima nabavis jos jedan, da goustujes hard disk i da ti od potencijalnih problema ostane kartica ili dve.
Drugi racunar u magacin i miran si :)
Post Reply