Prepravka ormara od rio palisandera, koliko bi me kostalo

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
User avatar
Natasa
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 20 Jul 2019 15:30
Location: Beogad

Post by Natasa »

Jaooooo

Da krpimo nesto da potraje jos neko vreme! Jaooo ja to nisam tako shvatila. Menjam ga nazalost deo se ostetio to bi zamenili univerom ili furniranom bukvom cenovno otprilike je tu negde nije toliko bitno jer su to delovi koji se ne vide jer su unutra i pozadi. Svakako ga ne bi krpila bilo kako. Ok shvatam da ljudi bolje zarade na jednoj kuhinji a kvo je skuplji i plemenitiji materijal i zahteva vreme, ljudi od toga zive.
Sigurno ga necu baciti videcu sta cu raspitacu se jos, ali bas ne bi ga ni krpila univerom ili tako necim.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako dobro pamtim, negde na pocetku teme si pominjala cenu za ruke od 100 eura i cenu materijala od par hiljada dinara (nisam sada trazio ali mislim da dobro pamtim). To je cena koju bi mozda prihvatio neko ko popodne, posle posla sklopi nesto od univera ili ima neke slicne popodnevne izvore prihoda. To nije bas ono sto ti trazis, to vec odlazi u ono osposobljavanje da posluzi svrsi.
Dobar majstor ce u svojoj kalkulaciji uracunati 50 eura sto je dosao da vidi sta to treba da se uradi, a posle na to nize cenu.
Dobrih majstora vise nema, a posebno ih nema za male pare. Dobar majstor uvek fali i kada ga i nadjes, moras dobro da ga platis jer ga vec neko dobro placa. Dobar majstor ima i svoje pomocnike, a i oni danas bolje zaradjuju.
Ovo je posao od, realno, 500 eura. Od tog novca ce majstoru da ostane 200. Pametnije mu je da napravi jedan pisaci sto, manje ce ga leda boleti ;p
Ovo je samo moje vidjenje. Ja bi voleo da gresim i da se ovde neko javi i to odradi kako valja, ali je ovakvih "upita" vec bilo i svi su se slicno zavrsili.

Edit: Sada sam pogledao, da pominjala si te cifre, mozda ne bas u tacnom kontekstu ali jesu bile neki okvir...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Realno, jedno resenje je da se u npr JAF-u iseku i isfurniraju delovi koji nedostaju, da se odnesu nekom farbaru da izlakira i da posle neko od stolara "drugarski" izbusi za excentre, sarke, perforacije i sl. za tih par elemenata, prema originalnim. Posle toga naci "komsiju" da to samo sklopi na lokaciji. Ovo mi pada na pamet jer vidim da ti je stalo a i da donekle razumes problematiku, pa bi mogla sama da "skines" mere.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

maricaiivica wrote:... i isfurniraju delovi koji nedostaju, da se odnesu nekom farbaru da izlakira i da posle neko od stolara "drugarski" izbusi za excentre, sarke, perforacije i sl. za tih par elemenata, prema originalnim. Posle toga naci "komsiju" da to samo sklopi na lokaciji. Ovo mi pada na pamet jer...
trudim se da izbegavam da obeshrabrujem ljude i da budem nekakav "negativac"... ali po svemu izlozenom mogu reci da takav posao moze prihvatiti samo neki dundjer, koji nema pojma, samouk, ubedjen u sebe da sve moze. Da, sve moze, ali kako i na sta ce to da lici... to je vec drugo pitanje.

U ovom slucaju, gospodja je zamislila da na ekonomican nacin skrati ormar po dubini, doda jednu stranicu sa novim furnirom, druga da ostane kakva jeste, sve to da bi ustedela dva frontala i tri police... Pa moze, ali da odradi neki dundjer... Vidjao sam i takve "radove", da ne sirim pricu... Ja sam radio sa raznim furnirima, i lepljenja i popravke, radio sam i sa palisandrom i to daleko lepsim od tog na slikama, bajcovanje i lakiranje i to moze zaista prelepo da izgleda. Medjutim, ovo ne bih radio ni sebi, jedino mozda za u podrum da u njemu drzim zimnicu. A raditi nekom drugom, da bilo ko kaze da sam ja to radio, ni slucajno.
Sem toga, retko ce ko prihvatiti da to prefurnira jer oni sto se bave furniranjem to rade samo na svom materijalu koji prodaju. Pitao sam ja i Agaciju posto oni nemaju neke debljine panel ploca, da mi zalepe furnir na materijalu koji bih im ja doneo... nece ni da cuju, samo na panelima koje oni prodaju... Znaci, gospodju ce cela ta zamisao kostati vise nego ceo novi ormar koji bi bio jedan kompletan elemenat uradjen kako treba (ako zeli da to bude korektno uradjeno).
Zato sam i napisao onakav post, da se ne treba zaludjivati emocijama. Vise se isplati baciti ga nego imati nesto neuspelo ili polu uspelo...
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

maricaiivica wrote:Realno, jedno resenje je da se u npr JAF-u iseku i isfurniraju delovi koji nedostaju, da se odnesu nekom farbaru da izlakira i da posle neko od stolara "drugarski" izbusi za excentre, sarke, perforacije i sl.
Kod lakirera moze da dodje i lose zalepljen furnir, sa mehurovima, lose spojeni listovi... stolar mora sve da pripremi i osmirgla kako treba, pa tek onda da da na lakiranje. Lakiranje se kod nas ionako ne isplati, jer su lakovi uvozni i preskupi, tako da ispod 30 evra po kvadratu i najmanje 10 kvadrata se ne isplati raditi jer ces ostati i bez dnevnice koju ima neka cistacica. Mislim na PU i akrilne lakove, koji se najcesce koriste, nitro su proslost, lazurni su za tarabe i td. I sad, ti da sve te majstore uklopis, da svaki odradi dobro svoj posao, a posao je na jednom krpezu... malo je verovatno. To je bar moje misljenje, mada je u principu sve moguce.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pomenuti JAF bi isekao svoju sirovu ivericu, zalepio furnir koji kod njih izaberes i po potrebi zalepio furnir kant trake.
Lakirer bi za 35 ili 40 €/m2 lakirao.
Sve se da uraditi... A svakako ce se videti da je dodavano i prepravljano.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

A ako je kant poluokrugao, hoce li i njega da zalepe ?
User avatar
Natasa
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 20 Jul 2019 15:30
Location: Beogad

Post by Natasa »

Maricaiivica
Jeste ja sam pominjala sve to, ali mi je to prijatelj i to je njegov stav samo za mene, da mu je ta ruka iole relativno mobilna covek se razume, odlicno je radio, tacno i on se plasio sta ako nenadjemo isti furnir? Znam da mogu da se pouzdam pa mi je neukusno da neponudim da mu barem pomognemo fizicki ili nesto... I sam kaze da ce neko na kuhinji vise da uzme a ne da se sovim cima a treba da stane iza krajnjeg rezultata. To je njegov stav jesmo drugari ali ne bi ispod te cene radio predpostavljam da nece da zaradi eto neke troskove. Ali nazalost mora da resava tu povredu verovatno jos jednom operacijom pa nista od posla. To ne znaci da svi treba tako da rade. Drugo za nedosgajuce delove koji su se ostetili i koji su u originalu isto od iverice jer se ne vide cene su te okvirno svako to moze da sracuna nista ja tu ne stedim na par polica. Shvatam ja da ljudi od toga zive i da imaju pomocnike itd zato i pitam koliko bi me okvirno to kostalo... Ok ispravno pezzo po svom iskustvu velikom ukazuje da postoji mogucnkst da se ako se tako radi moze da se desi da se vi di razlika.... Tacno takodje da su danas svi majstori tjpa tasna masna i to u svim oblastima i da je malo pravih poznavalaca.... Ali samo da Vam kazem... Bez da Vas uvredim... Ti takvi.. Ne uzimaju 50 eur da dodju da vide. Budite sigurni. To je posten svet, do dobrog imena ne dolazi se lako u bilo cemu pa i u ovome. To nije manir takvih ljudi. Nego ce vam lepo reci vidi to nije komercijalna stvar kao kuhinja na primer.. Moze da se uradi ali grazi vreme materijal i pobroji sve ostale radnje lakirera i ostalo i rke oko xyz eur bi bilo normalno ako nadjemo svesto nam greba... Tako da ja onda mogu da razmijam imam ili nemam te pare, hocu ili necu da nosim neki rizik... To sam trazila a ne da se ljudi uklapaju u ponudu mogprijatelja. I da ja stedim na nekim policama smesno. Tako da najbolje da me ti vrhunski majstori sto im dolazak kosta 50 eur neka me obilaze u najsirem luku, sa takvim ljudima uopste nevolim da imam posla i da gubim svoje vreme jer onipired majstorstva nisu ni prosli.
Izvinite nije nista licno da me pogresno neshvatite.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nisi me dobro razumela.
U poslu sve ima svoju cenu, tako i taj dolazak, bio on predstavljen musteriji kao takav ili umotan u ukupnu cenu. I ona baka sto prodaje sargarepu na pijaci je uracunala u cenu da mora da dodje i da se vrati sa pijace.
A da ce da se mozda vidi razlika izmedju starih i novih elemenata, hoce sigurno, nema tu price. Nema tog majstora koji ce to da potrefi.
User avatar
Natasa
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 20 Jul 2019 15:30
Location: Beogad

Post by Natasa »

Izvinite odlicno sam Vas razumela. Los Vam je nacin razmisljanja. Ali je to Vase pravo naravno. Naravno da svaki posao kosta to je normalno i ljudi ga rade da zarade. Ali nije svako majstor u ovom ali i bilo kom drugom poslu. Zamislite da nekome treba operacija srca, i da ima nekog hirurga da kazem kkoji to treba da radi. I covek normalno hoce jos jedno misljenje, cuo za nekog cuvenog profesora doktora, pa bi da ga konsultuje da mu pogleda rezultate i da kaze misljenje i eventualno koliko bi bilo da on radi ili kome da se javi ko je bas za to super strucnjak obzirom da je fahmen....i da mu se ovaj necka...pa znate...kooliko kosta moje "Dobar dan" ja sam ipak prof dr...ja sam majstor majstora... tako da gospodine odlicno sam Vas razumela i verujte mi da to nije manir ljudi koji su TATE u svom poslu. Tako da prica da vrhunski majstor trazi 50 eur da dodje da vidi i da misljenje.....smeh.

Tako da pozdravim gospodina iz Sapca jos jednom, ovom gospodinu sto je trazio furnir za zvucnik jedini je rekao...e ako nista ne uradis ajde doddji kod mene pa da vidimo ....verovatno je covek zavrsio taj posao, a sve i da nije Sabac mu je verovatno daleko, a i sve da nije i da mu se obrati, pa naravno da ce da mu plati ako ga angazuje. Tako da kad sam procitala odma sam otisla da pogledam klipove na youtube.....i naravno covek je majstor.

I usput da se izvinem svima koji su se nasli prozvani kad sam rekla stancovanje i sl, nista lose nisam mislila, sam pezzo moze da potvrdi shvatila sam da je duze u poslu kaze radio u drvnoj industriji....da je decenijama ranije na trzistu standard u industriji bio furnirani namestaj, svako je mogao da ga ima, pa i skuplje stvari danas ranije su bile usled vece proizvodnje mnogo dustupnije, univer i folije i dr. pojavilo se i omasovilo kasnije. Imala sam priliku da radim za prodavce masina i tehnologije uopste za ovu industriju i to naravno jeste skupo, pa je normalno da neko ulozi u masine formatizere, kanterice cnc i ostalo, uvozi i sece busi kantuje mora da ima veci obrt da bi se isplatila investicija, a ne da svako ulaze pojedinacno kao majstor (ok sem ako nije bas velika radionica ili neka firma koja proizvodi namestaj) dok drugi samo mere, narucuju i montiraju. Nista lose nisam mislila sa izrazom stancuje. To je imperativ koji namece tehnologija, a ko god je malo vicniji lako moze da udje u posao i ok je i to neka zarade ljudi super, bolje nego da su bez posla na primer.

@pezzo jeste ima 100 puta lepsih furnira, ali ja hocu ovaj u pravu ste ima emotivnu vrednost. Tako da lepotani odpadaju.

Hvala svima na misljenjima i komentarima, savetima. Snaci cu se ja sama, resicu to.

Pozdrav!!!
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Jos jedna stvar je jasna.
Bogu hvala, nisi bila kod vrhunskog majstora za srce :D
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Natasa wrote:Zamislite da nekome treba operacija srca, i da ima nekog hirurga da kazem kkoji to treba da radi. I covek normalno hoce jos jedno misljenje, cuo za nekog cuvenog profesora doktora, pa bi da ga konsultuje da mu pogleda rezultate i da kaze misljenje i eventualno koliko bi bilo da on radi ili kome da se javi ko je bas za to super strucnjak obzirom da je fahmen....i da mu se ovaj necka...pa znate...kooliko kosta moje "Dobar dan" ja sam ipak prof dr...ja sam majstor majstora... tako da gospodine odlicno sam Vas razumela i verujte mi da to nije manir ljudi koji su TATE u svom poslu. Tako da prica da vrhunski majstor trazi 50 eur da dodje da vidi i da misljenje.....smeh.
Samo mala ispravka, to "dobar dan" kosta nekoliko stotina eura u Europi i mora se uplatiti unapred i to ako uopste doticni ima vremena za vas i pristane da vas primi, a u USA kosta desetak puta vise. U Srbiji i nema takvih kardiohirurga. Prema tome, vase tvrdnje "ne piju vodu", los vam je primer.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Izlazak na teren se placa u svakom poslu.
Bilo da se izlazi zbog ormana, bilo da se opravlja auto, racunar...
Konstatacija kvara se takodje naplacuje (sto bi u ovom slucaju bilo: sta i kako da se radi), i kada nema izlaska na teren, recimo kada doteras auto u radionicu, ili racunar u servis.

Jednostavno to je vreme majstora (plus troskovi dolaska), koje bi on inace mogao da iskoristi da sedi s drustvom u kafani, ili da se zeza sa klincima, odmara, skace padobranom...
To neko mora da plati.

A cisto sumnjam da ces da stavis orman pod misku i da ga odneses kod njega u radionicu :)

E sad... koliko ce to da kosta, zavisi od jako puno faktora. Nekad je 5 a nekad 50.

Naravno... ima i onih koji nista od toga ne naplacuju. Samo obicno su ti na suprotnoj strani lepeze od vrhunskih majstora (barem tako govori moje iskustvo). Prijatelji se u ovo ne racunaju, to je sasvim drugi par rukava.
Post Reply