Masivni stari trpezarijski sto i stolica sa naslonom - restauracija

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
Post Reply
User avatar
parksb
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 08 Jan 2019 01:27
Location: Beograd

Masivni stari trpezarijski sto i stolica sa naslonom - restauracija

Post by parksb »

Pozdrav svima, Stefan iz Beograda ovde. Slucajno sam naleteo na forum i shvatio da mozda ovde mogu da nadjem nekoga ko bi se pozabavio malo mojim starim stolom i jednom stolicom sa naslonom koje bih da sredim.

Sto je dovucen iz Argentine negde sredinom 80-ih, tamo je napravljen od dve vrste drva - "Algarrobo" i "Quebracho" - sto sam uz malo pomoci interneta zakljucio da su Prosopis alba ili Prosopis nigra ovaj prvi, i Schinopsis ovaj drugi (valjda :D). Gornja ploča je (valjda) od ovog drugog, a noge su od prvog. Dimenzije u cm su cca 250x96x6.

Voleo bih da iskoristim da ga sredim posto se svakako selim. Sta je njegov problem? Pa malo su se negde daske odvojile, pa povrsina nije bas ravna vise, a nismo je ni godinama nesto odrzavali bas najbolje, cak je jednom spremacica uzela pa ga "oribala" onim metalnim sundjerom i tako :forvonad:

Uz njega idu i dve klupe koje su u dobrom stanju i drvene stolice sa naslonima od koze koje bih takodje da nekako sredim ako je moguce, malo su vec klimave (valjda im je i vreme :skratta:).

Evo i fotografija stola (malo se vide stolice i klupe):

Image
Image

E da - a druga stvar je ta stolica/fotelja koja je dosta razvaljena ali je lepa (zapravo tzv. naslonjaca A4 koju je dizajnirao hrvatski arhitekta Bernardo Bernardi kako sam saznao) i koju bih takodje voleo da sredim. Evo slika:

Image
Image
Image
Image
Image

Moje prvo pitanje je - da li se neko ovde bavi uopste ovakvim stvarima?

Hvala i veliki pozdrav svima!
S.
Last edited by parksb on 08 Jan 2019 03:04, edited 1 time in total.
User avatar
dragand
Šegrt
Posts: 22
Joined: 08 Jan 2014 21:42
Location: Beograd-Grocka

Post by dragand »

Mnogo lepo izgledaju i sto i stolice. Naravno da se bave ljudi. E sad je pitanje hoće li se neko javiti i u kolikoj je gužvi. U zavisnosti od toga šta tačno želiš zavisi i cena. Mada je ovako rustičan mnogo lep. Po meni, ukoliko su nogari klimavi srediti, utegnuti malo i izbajcovati, malo osvežiti. Mislim da ukoliko hoćeš da daske ploče ponovo spojiš na nulu da bi morao skroz da se rastavlja. Nije to sve ni malo jeftino. Javiće se neko.
Ja sam skoro radio drugaru masivni sto iz Nemačke koji je doneo i koji je star više od sto godina. Ni on ni ja nismo neki stručnjaci pa smo to polako da ga ne upropastimo rastavili i mic po mic.... ogroman posao i bogami izašlo nas je podosta i vremena i para. Uskladjivali smo glodalicom i odgovarajućim bitovima postojeće žljebove i td. Nije baš naivno. Pa odgovarajući premazi koje koriste resauratori da se podigne tekstura itd. pa bajcovi pravljeni..... ma za pola stvari nisam ni znao da postoje :)
User avatar
parksb
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 08 Jan 2019 01:27
Location: Beograd

Post by parksb »

Hvala Dragane! Zvuci kao ogroman posao to sto ste radili!

Nisam siguran da je rastavljanje stola najbolja ideja,. Jedan stolar koji je bio video je predlozio da se rupe popune, pa da se brusi. Ipak bih hteo da ga doteram koliko toliko jer bih ga koristio istovremeno kao trpezarijski sto, i radni sto, pa je dosta nezgodno kada se npr. stavi laptop na te totalno neravne delove. Inace ne bih bajcovao i lakirao nego bih koristio ulje, ako to ima smisla.

Pozdrav! :)
User avatar
dragand
Šegrt
Posts: 22
Joined: 08 Jan 2014 21:42
Location: Beograd-Grocka

Post by dragand »

Moje skromno mišljenje je da ne poslušaš tog stolara jer ubićeš dušu tom stolu. Eventualno brušenjem poravnaj ako nije puno neravno ali neka ostanu rastojanja ako nećeš da rastavljaš. Poravnaj i to sa uljem je takodje dobra ideja. A ako hoćeš da ne uništiš sto a da bude baš ravno, nakon ravnanja, stavi preko recimo staklo.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

svako diranje stola umanjuje mu vrednost ja ga nebi dirao samo usvežiti nekim uljem za drvo
a stolice sanirati klimanje i deo za sedenje ponovo tapacirati
koje crno rastavljanje popunjavanj
ja reko moje mišljenje ostalo na stručnjacima javiće se već
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
danko31
Majstor
Posts: 338
Joined: 08 Jan 2008 02:52
Location: Uzice Srbija

Post by danko31 »

sve moze da se uradi ,i koliko se isplati terati van BG,javite se ja sam iz Uzica
User avatar
dragand
Šegrt
Posts: 22
Joined: 08 Jan 2014 21:42
Location: Beograd-Grocka

Post by dragand »

peradetlic wrote:svako diranje stola umanjuje mu vrednost ja ga nebi dirao samo usvežiti nekim uljem za drvo
a stolice sanirati klimanje i deo za sedenje ponovo tapacirati
koje crno rastavljanje popunjavanj
ja reko moje mišljenje ostalo na stručnjacima javiće se već
Mislim da je ovo najbolji savet.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Bez ljutnje ali to apsolutno nije tacmo. Ni za daleko skuplje i redje primerke.
Obnavljanje finisha je OBAVEZNO.
Samo, opet izvinite, priuceni mogu da kazu ostavi staro. Finish nije samo da nesto izgleda lepo,
1 -cuvanje predmeta.
Opsezno radio BBC.
Obnovi kako mislis da treba, koristi sredstva (hemiju tipa) koja su postojala do vremena kad je napravljen.
User avatar
parksb
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 08 Jan 2019 01:27
Location: Beograd

Post by parksb »

Dragi svi, hvala vam na savetima i komentarima!

U suštini, ja bih voleo da nađem nekog stolara koji se bavi ovakvim stvarima i koji bi se prihvatio rada na stolu i ovoj stolici :) nažalost, pored (ne)znanja, ja nemam vremena da se pozabavim ozbiljnoj restauraciji, a kamoli bilo kakav ozbiljniji alat :smejanje:

Da li ima nekoga? :hjarta:
Post Reply