obrada nekoliko drvenih elemenata

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
Post Reply
User avatar
ivanstanimirovic
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 17 Jan 2018 01:13
Location: Smederevo

obrada nekoliko drvenih elemenata

Post by ivanstanimirovic »

Poštovanje svima. Forum čitam odavno ali ovo je moja prva poruka. Zamolio bih majstore ako mogu da pomognu. Potrebna mi je izrada sledećih elemenata od drveta.

60x220 mm 4 komada
220x220 mm 1 komad


debljina 10 mm za sve komade.


bitna stvar je da na manjim komadima budu ivice pod 45 stepeni na jednoj dužoj i dve kraće strane, a na većem komadu sve četiri po 45 stepeni.

Pravim pojačalo i to bi mi bio poklopac. Bitno mi je da sve bude jako precizno kako bi se sklopila kutija da se ne vide spojevi. Moje mašine nisu dovoljno precizne kako bi to napravio sam, a nisam ni neki veliki majstor sa iskustvom. Ne biram drvo jer nisam u takvoj situaciji sada.

Naravno želim da platim pa vas molim da mi se javite ako imate malo vremena. Beograd i okolina su mi OK jer mi nije daleko da skoknem kako bi ovo napravili.

Sve najbolje i nadam se da sam pogodio gde da pokrenem ovu temu.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Zdravo Ivane, par reci, jer vidim da ti se jos niko ne javlja...
ako je za pojacalo, trebalo bi ga oklopiti, znaci metalna kutija je najpogodnija.
Sto se tice preciznog spajanja pod 90 stepeni, to se radi frezerom ili glodalicom, postoje glodala samo za to:
http://www.cmtutensili.it/show_items.as ... -504~2~1~1
https://alat.co.rs/shop/alati-za-obradu ... od-45-cmt/
medjutim ti alati su obicno za debljine materijala od 20 i 30 mm, a ti navodis da ti treba za debljinu od 10mm. Neko ce mozda reci da moze i na druge nacine, ali sigurno uz vise muke, u principu sve se moze na neki nacin.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja imam jedno drugo pitanje. Ocigledno imas ideju kako bi to trebalo da izgleda, no ta ideja je napravljena bez poznavanja osobina drveta.

Drvo menja svoje dimenzije sa promenom temperature i vlaznosti, koje se redovno desavaju cak i u stanovima. Prio tome, te dimenzije menja razlicito u razlicitim pravcima prostiranja godova. Kada bi napravio kutiju tako kako si zamislio, od punog drveta, rezultat bi bio da bi se ona vec kod prve prommene vremenskih uslova rastavila na spojevima.

Vecina takvih kutija za pojacala je naprtavljena od nekog drugog, stabilnijeg materijala, a da bi izgledala kako treba furnirana je sa spoljnih strana.

Takodje, moguce je napraviti takvu kutiju i od punog drveta, ali sa drugacijom konstrukcijom.
User avatar
ivanstanimirovic
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 17 Jan 2018 01:13
Location: Smederevo

Post by ivanstanimirovic »

Hvala puno na odgovorima. Sto se ugla tiče mislim da može da se napravi i na cirkularu ako je mašina precizna i ako se koristi digitalni uglomer za nagib testere. To je bila moja ideja ali kako nemam iskustva ispravite me. Å to se tiče oklopljenosti to nije neophodno jer svaki element unutar je oklopljen tako da je to rešeno (tu nisam baš amater :D).

Razmišljam sada i kapiram da to neće da radi najbolje zbog osobina drveta koje je BR spomenuo :( Hajde mi dajte onda predlog šta da radim. Opcije koje mogu da izvedem su kutija od medijapana ili šper ploče pa to da furniram. Å ta je bolje?

Nikada nisam furnirao nešto da se izrazim onako narodski u krug. Da li postoji neki fazon kako bi ivice bile idealno uklopljene osim da vodim računa o smeru šare naravno? Do sada sam jedino lepio furnir na ploču koja je posle imala na kant stranama lajsne pa mi te ivice nisu bile kritične.

Opet hvala puno na odgovorima, forum je fenomenalan i nadam se da ću u buduće moći i ja da doprinesem širenju znanja a ne kao sada da kao neki hrčak zapitkujem :)
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Furnirani , obostrano medijapan (MDF) debljinu koju hoces i dimenzije koje hoces mozes da narucis u AGACIJI u Beogradu.Mislim da salju brzom postom.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Aco, onome sa presom je sve jedno da li ce ti stegnuti 2cm2 ili 3m2, mislim da to uvek kosta kao puna presa.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Aco, takve firme nisu u stanju da pruze uslugu gde je zahtev da tolerancija bude deseta.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

ivane te dascice sto si hteo moze da se odrade na 10 mm samo treba da se vodi racuna o smeru godova ja sam odradio od 6 mm za kuciste kompjutera i spojio pod 45 stepeni i super je pogledaj u mojim radovima kako izgleda nemoj sve da slusas sto pricaju? :skool:
smirglaj nikad dosta
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ivanstanimirovic wrote:Sto se ugla tiče mislim da može da se napravi i na cirkularu ako je mašina precizna i ako se koristi digitalni uglomer za nagib testere.
Imas u svakom kompletu frezica za glodalice glodalo sa lagerom za obaranje ivica pod uglom od 45 stepeni, a cirkularom nikada to tako ravno i precizno ne mozes uraditi kao kad ga glodalica obrije. Malo je pipavo to posle zalepiti, zato sam i pomenuo ona specijalna glodala sa kojima je lakse kasnije precizno zalepiti. Mislim da to mozes i sam uz malo truda.
User avatar
ivanstanimirovic
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 17 Jan 2018 01:13
Location: Smederevo

Post by ivanstanimirovic »

Hvala svima. Razmisliću još malo pa ako uspem da nadjem vremena da ovo realizujem sam kačim fotke. Ako ne uspem onda ide u metalno univerzalno kućište koje ću ukrasiti prednjim drvenim panelom. Ako se u medjuvremenu neko javi da može da mi pripremi elemente za spajanje kao što je Radenko uradio za PC kućište onda ću probati tako.

Radenko super ti je kutija za PC i to je to što sam ja želeo samo što bi ja ostavio oštre ivice.
Last edited by ivanstanimirovic on 19 Jan 2018 14:22, edited 1 time in total.
Post Reply