Pitanje za metaloglodače

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
Post Reply
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Pitanje za metaloglodače

Post by elektrolog »

Ovo jeste stolarska radionica, ali pošto ovde ima dosta ljudi koji se bave obradom metala, reših da priupitam da li bi iko znao ovo da napravi:

Image

Image

Image


U pitanju je deo stativa(foto stativa) na koji sam ja namontirao reflektor. Mislim da je ovo fabrički izradjeno od špialtera, ali kako je to teško sr... potrebno mi je da bude od čelika ili tako nešto. Jedan glodač mi je preporučio da bude od neke tvrde plastike, ali je tražio 30 evra za ovo. To mi je stvarno preskupo, samim tim što ceo stativ košta 50 evra! Ja cenim svačiji posao, poštujem svačiji rad, ali lično mislim da je cena preterana...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ima ovde dosta posla.
I to sitnog, i zaguljenog.
Strugari/glodaci u principu naplacuju po radnom satu. Nebitno je dal prave deo od 70 kila za za kombajn ili od 20 grama za sivacu masinu (naravno, ne racunajuci cenu materijala). A treba dosta vremena da se ovo napravi.

Tako da mi ta cena ne deluje previsoko.

A to sto stativ kosta 50... pa kosta zato sto je ovo odlivak od spialtera, koji je u seriji maltene dzabe (kosta kalup al on je za xxxxxx primeraka, a cena materijala je zanemarljiva). Sve ostalo na njemu su takodje odlivci od plastike, i malo ekrstrudiranih alu profila.
Tamo gde ima masinske obrade, to jest da je ovo glodano i napravljeno da valja, ne moze da kosta malo.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Hm, plasio sam se ovakvog odgovora... A da li bi pomoglo tj. smanjilo posao i cenu da se ovaj crni deo izradi bez ovih useka i ove rupe u sredini? Ti useci i rupa sluze da se ubaci rucica za okretanje ovog zupcanika. U krajnjoj nuzdi bi tu zavario neku improvizovanu rucicu ili nesto slicno... U principu je zupcanik najbitniji deo. Mislio sam da na kraju bude nesto kao na slici(kao da sam nogama crtao):

Image
Last edited by elektrolog on 19 Oct 2016 00:41, edited 1 time in total.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

I da, jedan od ova useka ili kanala na ovom sivom delu tela(oznacen crvenim kvadratom) nije potreban, ako ista znaci...


Image
Last edited by elektrolog on 19 Oct 2016 00:58, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Taj usek na sredni je jednostavan, to se uradi na strugu jos u pripremi obradka kad se svodi na zadatu meru.
Najslozeniji je sam zupcanik. I nemoze (odnosno jako tesko bi bilo) da se uradi bas ko ovaj sa slike, to jest sa strmim zavrsetkom, pod 90 stepeni. Mora negde da "izadje" glodalo za zupcanik.

Naravno bilo bi manje bez ovog useka za rucicu, ali ne drasticno.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Ručicu bih ja dodao, znam da ne bi moglo na glodalici, samo sam hteo da pokazem kako bi izgledao gotov proizvod. U svakom slučaju, hvala na informaciji i ona mi puno znači.:buga: Sad bar znam definitivno na čemu sam.:(
Post Reply