Polica za knjige

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
User avatar
Bambibre
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Oct 2016 16:40
Location: Beograd

Polica za knjige

Post by Bambibre »

Dobar dan dobri ljudi!

Planirao sam da pravim policu/police za knjige, pa bi me zanimalo koja bi bila cena ako bi to majstor radio, a takođe bih bio zahvalan ako bi mi neko rekao koliko bi samo materijal sa sečenjem mogao da izađe.

Dimenzije polica:

167.5x230x28 (takve 2)

I jedna središnja 105x230x35

Debljina materijala 2.5cm ili eventualno 2.2cm (univer)

Ispod se mogu naći nacrti.

Image Image

Srdačan pozdrav!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bambibre wrote:... pa bi me zanimalo koja bi bila cena ako bi to majstor radio, a takođe bih bio zahvalan ako bi mi neko rekao koliko bi samo materijal sa sečenjem mogao da izađe.
Zdravo i tebi, dobrodosao na forum,
Materijal nije svaki iste cene, niti je u svakoj radnji ista cena. Cene zavise i od dezena, a i cene obicne i abs kant trake se prilicno razlikuju. A i Beograd je veliki, od Mladenovca do Lazarevca... pa je i cena nekoga koji bi ti to radio relativna jer je relativno koliko kome treba vremena, koliko bi imao troskova oko prevoza i sl. Najbolje ti je da odes do neke radnje gde seku univer i da im das spisak dimenzija svih elemenata, ukljucujuci i police i oni svi koriste softvere za izracunavanje i odmah ce ti reci, bar sto se tice materijala. Sastavljanje majstori obicno naplacuju od 30-50% cene materijala, mada sve je to slobodna pogodba i "šac" metoda.
Last edited by Pezzo on 15 Oct 2016 19:29, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

U Beogradu ima kupiti iverice debljine 25 mm?
User avatar
Bambibre
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Oct 2016 16:40
Location: Beograd

Post by Bambibre »

Pezzo wrote:
Bambibre wrote:... pa bi me zanimalo koja bi bila cena ako bi to majstor radio, a takođe bih bio zahvalan ako bi mi neko rekao koliko bi samo materijal sa sečenjem mogao da izađe.
Zdravo i tebi, dobrodosao na forum,
Materijal nije svaki iste cene, niti je u svakoj radnji ista cena. Cene zavise i od dezena, a i cene obicne i abs kant trake se prilicno razlikuju. A i Beograd je veliki, od Mladenovca do Lazarevca... pa je i cena nekoga koji bi ti to radio relativna jer je relativno koliko kome treba vremena, koliko bi imao troskova oko prevoza i sl. Najbolje ti je da odes do neke radnje gde seku univer i da im das spisak dimenzija svih elemenata, ukljucujuci i police i oni svi koriste softvere za izracunavanje i odmah ce ti reci, bar sto se tice materijala. Sastavljanje majstori obicno naplacuju od 30-50% cene materijala, mada sve je to slobodna pogodba i "šac" metoda.
Hvala na dobrodošlici i na savetima! :)

Planirao sam u svakom slučaju ovih dana da se prošetam do nekoliko radnji gde seku, pa da vidim, a u međuvremenu htedoh da potražim ovde konsultaciju :D
Na Zvezdari sam, a nemam ništa ovde u komšiluku (pošto su Tihos iz komšiluka zatvorili :( ) tako da ću morati da se šećem :(

sasasasa wrote:U Beogradu ima kupiti iverice debljine 25 mm?
Nisam našao u BG-u, pošto još nisam išao da razgledam. Našao sam samo na jednom mestu u Novoj Pazovi (ne znam da li smem da kažem ime, da ne reklamiram). U pitanju je materijal Cantory Hrast | A831.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Radio sam sa 25mm,mislim da nije nista mnogo jaca nego 18mm,samo je slabije presovana,sto se i vidi na poprecnom preseku...mozes da radis sa 18mm,samo konstrukcijaki resi da nemas velike raspone....sve preko 800 mm je mnogo za danasnju ivericu,pogotovo ako radis policu za knjige....bolje stavi po jedan bok po sredini i prepolovi police...
User avatar
Bambibre
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Oct 2016 16:40
Location: Beograd

Post by Bambibre »

nikola28 wrote:Radio sam sa 25mm,mislim da nije nista mnogo jaca nego 18mm,samo je slabije presovana,sto se i vidi na poprecnom preseku...mozes da radis sa 18mm,samo konstrukcijaki resi da nemas velike raspone....sve preko 800 mm je mnogo za danasnju ivericu,pogotovo ako radis policu za knjige....bolje stavi po jedan bok po sredini i prepolovi police...
Nešto mi 18mm deluje mnogo tanko, i plašim se da će se kriviti i da neće moći da podnese težinu (bez obzira ubacivao neke dodatne stubiće da drže ili ne).
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Veruj mi nije to drvo,pa da je deblje - jace....nosio sam tablu od 25 mm,nista nije teza od one od 18mm...kad bi video poprecni presek,sve bi ti bilo jasno,srednji sloj je mnogo gusci na 18 nego na 25...i mislim da za policu za knjige,polica ne bi smela da bude duza od 40 cm...moje skromno misljenje...a ako se uvije posle par godina,samo je okreni naopacke ;)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bambibre wrote:Na Zvezdari sam, a nemam ništa ovde u komšiluku (pošto su Tihos iz komšiluka zatvorili :( ) tako da ću morati da se šećem :(
Pogledaj u "Crvena jabuka", nalazi se odmah do Dunav stanice zeleznicke i to ti nije daleko: http://www.crvenajabuka.co.rs/kontakt/
imaju dobar izbor materijala, bar je bio kad sam dolazio kod njih, a vidim na sajtu i da rade po meri, pa ih mozes i pitati za cenu, da se ne mlatis da trazis sumnjive majstore, mozda je bolje sve na jednom mestu.
User avatar
Bambibre
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Oct 2016 16:40
Location: Beograd

Post by Bambibre »

nikola28 wrote:Veruj mi nije to drvo,pa da je deblje - jace....nosio sam tablu od 25 mm,nista nije teza od one od 18mm...kad bi video poprecni presek,sve bi ti bilo jasno,srednji sloj je mnogo gusci na 18 nego na 25...i mislim da za policu za knjige,polica ne bi smela da bude duza od 40 cm...moje skromno misljenje...a ako se uvije posle par godina,samo je okreni naopacke ;)
Ideja mi je da napravim Billy policu (Ikea ih ima), ali kod nas Ikea neće početi sa prodajom pre leta 2017-te, a to mi je kasno...
Hvala na savetu, u svakom slučaju :)
Pezzo wrote:
Bambibre wrote:Na Zvezdari sam, a nemam ništa ovde u komšiluku (pošto su Tihos iz komšiluka zatvorili :( ) tako da ću morati da se šećem :(
Pogledaj u "Crvena jabuka", nalazi se odmah do Dunav stanice zeleznicke i to ti nije daleko: http://www.crvenajabuka.co.rs/kontakt/
imaju dobar izbor materijala, bar je bio kad sam dolazio kod njih, a vidim na sajtu i da rade po meri, pa ih mozes i pitati za cenu, da se ne mlatis da trazis sumnjive majstore, mozda je bolje sve na jednom mestu.
Nisam znao za "Crvenu jabuku", i hvala puno na informaciji!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pogledaj raspone Billy polica kod Ikee, i videces da oni nisu veci od 76cm, uz ogranicenje tezine po polici. Ikea ne pravi preterano dobar namestaj, niti namestaj koji traje, on je samo dobro dizajniran. Tvoja prva polica ce definitivno da se iskrivi jako brzo, raspoin ti je 100cm, bez obzira od kakve je iverice napravio. Ona bi mozda mogla da se resi konstrukcijski,. ali nikako ne mozes da imas debljinu ploce od maximum 25mm, otprilike da bi mogao da prodjes sa duplom visinom police. Pogotovu na mestima gde ti je visina za knjige 35cm, a gde ces ocas posla da dodjes na ozbiljne tezine. Naravno ako na policama drzis knjige. Ne treba zaboraviti da momenat savijanja u sredini police za kontinualna opterecenja raste sa kvadratom raspona, tako da malo povecavanje sirine police poprilicno povecava ugib.

Ovo bi moglo da se napravi od masiva, uz pametan izbor vrste drveta i konstrukcije uz verovatno povecanje debljine polica (ugibi se daju izracunati). No to je potpuno drugi par opanaka od onoga sto si ti prvobitno nacrtao, i po ceni, i po izgledu.

Jedino sto mi pada na pamet a da izgleda jednako, su prednapregnute ploce polica od dve vrste drveta, recimo hrast-bagem, gde bi polica verovatno mogla u toj debljini da lepo iznese metarski raspon.
User avatar
Bambibre
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Oct 2016 16:40
Location: Beograd

Post by Bambibre »

BR wrote:Pogledaj raspone Billy polica kod Ikee, i videces da oni nisu veci od 76cm, uz ogranicenje tezine po polici. Ikea ne pravi preterano dobar namestaj, niti namestaj koji traje, on je samo dobro dizajniran. Tvoja prva polica ce definitivno da se iskrivi jako brzo, raspoin ti je 100cm, bez obzira od kakve je iverice napravio. Ona bi mozda mogla da se resi konstrukcijski,. ali nikako ne mozes da imas debljinu ploce od maximum 25mm, otprilike da bi mogao da prodjes sa duplom visinom police. Pogotovu na mestima gde ti je visina za knjige 35cm, a gde ces ocas posla da dodjes na ozbiljne tezine. Naravno ako na policama drzis knjige. Ne treba zaboraviti da momenat savijanja u sredini police za kontinualna opterecenja raste sa kvadratom raspona, tako da malo povecavanje sirine police poprilicno povecava ugib.

Ovo bi moglo da se napravi od masiva, uz pametan izbor vrste drveta i konstrukcije uz verovatno povecanje debljine polica (ugibi se daju izracunati). No to je potpuno drugi par opanaka od onoga sto si ti prvobitno nacrtao, i po ceni, i po izgledu.

Jedino sto mi pada na pamet a da izgleda jednako, su prednapregnute ploce polica od dve vrste drveta, recimo hrast-bagem, gde bi polica verovatno mogla u toj debljini da lepo iznese metarski raspon.
Problem je u tome što ta srednja polica, mora da bude metarska, zato sto ovaj donji deo ima rupu za TV, pa moram tako da kombinujem.

Planirao sam svakako da uzmem dodatnih graničnika (pa po potrebi da ih postavljam, mogu da ih uklapam tako da dele kolekcije, pa da budu i lepe i korisne).

Ako bih išao na drvo, npr camovina od 2cm ili nešto tako (za sve police), koliko bi to moglo da izađe metar? Ne mora da bude savršeno suva, ali i da ne bude da je vrabac juče sletao na nju...

Nisam u toku sa cenama, pa moram da pitam...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Camovina ce drzati samo za trunku bolje od iverice.

Ako ti je problem TV koji dodje na sredinu... bolje napravi iz dva dela, jedan dole, na koji ces staviti TV, i jednu visecu policu iznad. Ako je zid iole kako treba (daklem da nije knauf ili nesto slicno), uz odgovarajucu kolicinu kvalitetnih tiplova to ce drzati bez problema (moje vise na zidu, na po dva tipla, napunjene knjigama i alatom, vec 10 godina)

Drugo resenje je da ti svaka polica ima "coklu" od recimo 5cm, koja ce da je ukruti. Ali time gubis dobar deo prostora.

Vec vise puta sam pominjao, bolje uradi police iz tri dela (odnosno u slucaju druge iz 6 delova), nego iz jednog. Kad se postavi samo ih uvezes jednu za drugu, plus na toj visini i prilicno maloj dubini, obavezno ih treba prisrafiti i za zid (bez obzira dal su iz jednog ili iz tri dela).

Prvo... treba baratati sa komadiskom od 2.3 metra, uneti je u stan a ne ostetiti... Da ne pominjem ovu drugu koja je jos i 167 siroka.
Drugo, morao bi da imas bar dve fiksne police, koje ce da drze bokove da se ne izvijaju, a kad vec imas fiksne police, kosta te samo za materijal dve dodatne da ga napravis iz tri dela (zanemarljivo u odnosu na zezanje sa velikim komadom, i povecanom krutoscu koju dobijes).
Tri dela su svaki za sebe daleko kruca nego sve iz jednog.

Vecini stovarista (tipa Darex, Artinvest, Dipo, Agacija...) mozes da posaljes mere i zeljeni dezen mailom, pa da ti naprave predracun.
Naravno prvo ih pozovi telefonom.
kad bi video poprecni presek,sve bi ti bilo jasno,srednji sloj je mnogo gusci na 18 nego na 25
Srednji sloj je najmanje bitan. On ne nosi nista. Najvece opterecenje tripi sloj tik uz povrsinu. Sredina bi mogla i da ne postoji. Zato je sredina i inace "meksa" na svim vrstama iverice, zato cev ima skoro istu nosivost kao puna sipka...
Da je "gusti" sloj isti ko na onoj od 18, i da u sredini nema bas nicega, zbog ciste geometrije, to jest zbog vece debljine, 25mm bi mogla da trpi vece opterecenje od 18.
Upravo takav princip je primenjen na eurolight plocama (kod kojih je problem povezivanje, al to je iz drugog vica).

Ali to je i dalje nedovoljno za 100 raspon, i knjige odozgo.
User avatar
Bambibre
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Oct 2016 16:40
Location: Beograd

Post by Bambibre »

mbole wrote:Camovina ce drzati samo za trunku bolje od iverice.

Ako ti je problem TV koji dodje na sredinu... bolje napravi iz dva dela, jedan dole, na koji ces staviti TV, i jednu visecu policu iznad. Ako je zid iole kako treba (daklem da nije knauf ili nesto slicno), uz odgovarajucu kolicinu kvalitetnih tiplova to ce drzati bez problema (moje vise na zidu, na po dva tipla, napunjene knjigama i alatom, vec 10 godina)

Drugo resenje je da ti svaka polica ima "coklu" od recimo 5cm, koja ce da je ukruti. Ali time gubis dobar deo prostora.

Vec vise puta sam pominjao, bolje uradi police iz tri dela (odnosno u slucaju druge iz 6 delova), nego iz jednog. Kad se postavi samo ih uvezes jednu za drugu, plus na toj visini i prilicno maloj dubini, obavezno ih treba prisrafiti i za zid (bez obzira dal su iz jednog ili iz tri dela).

Prvo... treba baratati sa komadiskom od 2.3 metra, uneti je u stan a ne ostetiti... Da ne pominjem ovu drugu koja je jos i 167 siroka.
Drugo, morao bi da imas bar dve fiksne police, koje ce da drze bokove da se ne izvijaju, a kad vec imas fiksne police, kosta te samo za materijal dve dodatne da ga napravis iz tri dela (zanemarljivo u odnosu na zezanje sa velikim komadom, i povecanom krutoscu koju dobijes).
Tri dela su svaki za sebe daleko kruca nego sve iz jednog.

Vecini stovarista (tipa Darex, Artinvest, Dipo, Agacija...) mozes da posaljes mere i zeljeni dezen mailom, pa da ti naprave predracun.
Naravno prvo ih pozovi telefonom.
kad bi video poprecni presek,sve bi ti bilo jasno,srednji sloj je mnogo gusci na 18 nego na 25
Srednji sloj je najmanje bitan. On ne nosi nista. Najvece opterecenje tripi sloj tik uz povrsinu. Sredina bi mogla i da ne postoji. Zato je sredina i inace "meksa" na svim vrstama iverice, zato cev ima skoro istu nosivost kao puna sipka...
Da je "gusti" sloj isti ko na onoj od 18, i da u sredini nema bas nicega, zbog ciste geometrije, to jest zbog vece debljine, 25mm bi mogla da trpi vece opterecenje od 18.
Upravo takav princip je primenjen na eurolight plocama (kod kojih je problem povezivanje, al to je iz drugog vica).

Ali to je i dalje nedovoljno za 100 raspon, i knjige odozgo.
Hvala puno na detaljnom objašnjenju! Svi ovi predlozi i saveti mi otvaraju dosta opcija, tako da ću još razgledati šta je moguće i na koji način odraditi.

Središnju policu (metarsku), sam planirao da radim iz jednog dela, a gornji deo gde su police da dodatno fiksiram sa L profilima za zid (i svi ramovi polica će biti fiksirani, ovo je samo dodatno) da mi ne bi ljosnula jednog dana na TV.

Zid je dobar, pravi, nije pregradni, i nema struje u njemu, tako da mogu da bušim koliko mi srce ište :)
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

Jedno pitanje, zašto želiš staviti TV u policu?
Puno elegantnije rješenje je montaža TV-a na zid. A ako riješiš TV, onda veličina police može biti manja.
User avatar
Bambibre
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Oct 2016 16:40
Location: Beograd

Post by Bambibre »

trnac wrote:Jedno pitanje, zašto želiš staviti TV u policu?
Puno elegantnije rješenje je montaža TV-a na zid. A ako riješiš TV, onda veličina police može biti manja.
Zena tako hoće, pa moram da pravim kompromis...

Da se samo ja pitam, tu bi bile police od zida do zida :D

A veličina ne može biti manja, pitanje je da li će i ovo biti dosta :D Imam mnogo knjiga i grafičkih novela :)
Last edited by Bambibre on 16 Oct 2016 10:30, edited 1 time in total.
Post Reply