kuhinja

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Bole, ako pricamo o klasicnoj kuhinji kakve se danas prave u 70% slucajeva, neces imati 3 fiokara, niti rucice od metra. Univer u vp-u kosta isto, podeljen u 3 grupe, u mp-u se pravi razlika. Rucice opet kostaju isto, u toj "pristojnoj klasi".
Na takvoj kuhinji vise kosta izracunati cenu nego 2 police i jedna dodatna rucica. Otuda formiranje cene po iskustvu. Za ozbiljnije projekte, digitron je obavezan. Za klasicne plakare i kuhinje ce razlika biti u 20 eura, to nema smisla racunati
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve se ja to slazem, al davno sam se u drugom poslu opekao na: ovo je standardno, al musterija ocekuje nesto drugo.
Ja podrazumevam jedno, on podrazumeva drugo.
Nikad vise.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Bole, kada dodjes kod kupca pokazujes mu dezene koji upadaju u cenu, okov koji se uklapa,... neces mu dati ponudu bez da prethodno znas sta trazi.
Ako je odabrao rucice od 100eura, tipsku cenu dignes za 150.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa to i pricam.
Kako onda mozes da odgovoris na pitanje posto je metar kuhinje, kad nemas pojma sta musterija hoce?
Otkud mi znamo sta Bojanov drugar zeli i ocekuje?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Sračunaš cijenu kuhinje od dva metra u svim verzijama u kojima radiš: iverica, iverica visoki sjaj, MDF lakirani, MDF presvučeni...
Takvu cijenu podjeliš sa dva i dobiješ cijenu po metru za svaku standardnu kuhinju koju radiš. Na licu mjesta množiš cijenu po metru sa dužinom kuhinje i to ti je ponuda.

Kuhinje van standarda i tako moraš duže dogovarati, pa takve računaš kako treba.

Ah da, kuhinja od dva metra sadrži sve što stavljaš u standardnu kuhinju. Zato se ona i uzima kao polazna tačka. A cijena sudopera je, po običaju jednaka cijeni ploče.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

sasasasa wrote:Ah da, kuhinja od dva metra sadrži sve što stavljaš u standardnu kuhinju. Zato se ona i uzima kao polazna tačka. A cijena sudopera je, po običaju jednaka cijeni ploče.
Ja muku mučim sa svakom projektom, nije to samo kuhinja. Daj mi pojasni metodu "cijena sudopera je, po običaju, jednaka cijeni ploče" Å to je, po tebi, sudoper? Samo korito ili korito sa korpusom, pipom, ocjeđivačem? Na koju ploču misliš? Imam još stotine pitanja, ali bar mi na ova dva odgovori
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Sudoper - lim (korito) sa ocjeđivačem. Korpus ti je već uračunat u metar kuhinje.
"Metoda" je dosta jednostavna. 80 cm najjeftinije ploče je 30 eura koliko košta i najjeftiniji ugradni sudoper. Nešto bolja ploča je 50-ak eura kao i nešto bolji sudoper.
Ako ćemo tjerati mak na konac - najskuplji sudoper koji kod nas ima u nabavci je 230 eura. Å ta misliš koliko je granitna ploča tih dimenzija sa izrezivanjem?

I zadnji i predzadnji red sam izdvojio sa razlogom. Zadnji red je prečica u računanju koja funkcioniše u preko 90% slučajeva (nisam baš siguran u postotak, ali kažu da je 70% svih statistika netačno, pa ću se držati napisanog bez potrebe za dokazivanjem :) )

Mušteriji koja traži najjeftiniju ploču nećeš ponuditi najskuplji sudoper. Mislim, možeš, ali samo gubiš vrijeme. Isto tako u kuhinju sa granitnom pločom nećeš stavljati najjetiniji sudoper.

Igrom slučaja prečica funkcioniše.

Da pretpostavim još neka od stotina pitanja - citiraću te: "Ja muku mučim sa svakim projektom."

Ili radiš ozbiljnije stvari - tipa poslova koje rade Daleko ili Tishler, ili previše komplikuješ.

Ako radiš ozbiljne stvari - pogledaj predzadnji red u prethodnoj poruci i shvatićeš da se ovaj post ni ne odnosi na tebe.

Ako ne radiš onda je bolje da razjasnimo neke detalje. Kuhinja od 500 eura nije projekat već rutinski posao koji može završiti osrednji amater sa šarafilicom. To se već nekoliko puta dokazalo na ovom forumu. Ne treba ti ni ozbiljan proračun, ni skica u skečapu, ni krojna lista ili šta ti ja znam već. Treba ti jedan kraći izlazak na teren, list papira, olovka i digitron.

Da ne dužim, biće još pitanja...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

BILJEŽNIK wrote:
sasasasa wrote:Ah da, kuhinja od dva metra sadrži sve što stavljaš u standardnu kuhinju. Zato se ona i uzima kao polazna tačka. A cijena sudopera je, po običaju jednaka cijeni ploče.
Ja muku mučim sa svakom projektom, nije to samo kuhinja. Daj mi pojasni metodu "cijena sudopera je, po običaju, jednaka cijeni ploče" Å to je, po tebi, sudoper? Samo korito ili korito sa korpusom, pipom, ocjeđivačem? Na koju ploču misliš? Imam još stotine pitanja, ali bar mi na ova dva odgovori
Ti radis potpuno drugacije kuhinje i one se racunaju ili se cene "samaraju" iz glave. Npr 800 eura po metru za tvoj proizvod. Koliko gresim? Pogledaj sta si pogadjao zadnja 2 meseca.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Da ti budem iskren, nisam nikada računao koliko ispada metar moje kuhinje. Potaknut tvojim odgovorom, izračunao sam da je cijena zadnje dogovorene kuhinje 685 € po metru. I mene je iznenadilo. Jedan je zid ravno 2 m, drugi je 1,6 m, ima i poluotok na kotačima od 1,2 m koji se pretvara u stol od 2,2 m. Fronte su od PET MAT materijala (50 € po m2), tri ladice tipa blum tandembox. Stan je na četvrtom katu u zgradi bez lifta, nije mi se radilo pa sam licitirao debelo iznad realne cijene. I sada moramo to sve tegliti na četvrti kat.
Usporedbe radi, završil smo kuhinju 3,2 m x 1,7 m + otok od 1,7 m sa ručno rađenim frontama od lakiranog medijapana (150 € po m2), osam ladica blum tandembox, po cijeni od 695 € po metru.
Definitivno sam van standarda, ali ni blizu tishleru i dalekom
Last edited by BILJEŽNIK on 07 Jun 2018 00:33, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Nemam pojma kako racunati po metru....
Dve kuhinje koje trenutno radim
2.7 m sve od iverice. 260 000 / 72 = ..... eura ( bez radne ploce)
4.2 m mdf frontovi. 1 273 000/ 72 = ...... eura ( sa radnom plocom)
Izgleda da se nikako ne uklapam po metru
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Bilježnik - izgleda da si im bliži nego što misliš. Vjerovatno si se dokazao kao majstor čim ljudi hoće da ti plate toliko.

Daleko - ako poželiš da me usvojiš javi se na pp :D
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

BILJEŽNIK wrote:Da ti budem iskren, nisam nikada računao koliko ispada metar moje kuhinje. Potaknut tvojim odgovorom, izračunao sam da je cijena zadnje dogovorene kuhinje 685 € po metru. I mene je iznenadilo. Jedan je zid ravno 2 m, drugi je 1,6 m, ima i poluotok na kotačima od 1,2 m koji se pretvara u stol od 2,2 m. Fronte su od PET MAT materijala (50 € po m2), tri ladice tipa blum tandembox. Stan je na četvrtom katu u zgradi bez lifta, nije mi se radilo pa sam licitirao debelo iznad realne cijene. I sada moramo to sve tegliti na četvrti kat.
Usporedbe radi, završil smo kuhinju 3,2 m x 1,7 m + otok od 1,7 m sa ručno rađenim frontama od lakiranog medijapana (150 € po m2), osam ladica blum tandembox, po cijeni od 695 € po metru.
Definitivno sam van standarda, ali ni blizu tishleru i dalekom
Meni ovo govori da sta god da se kupac izivljava, 700 do 800 eura po metru je tvoja cena. Znam da ces proanalizirati ovu tvrdnju u buducnosti ;)
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Besplatno radim sestrični kuhinju sa frontama od iverala. Kuhinja je na jednom zidu 3.2 m Ništa posebno, visoki ormar sa pećnicom, gornji sa aventosima (3 sa HF, 3 sa HK), ladičar sa tri ladice tandembox, izvlačna košara 30 cm, zidna obloga u boji radne ploče. Materijal košta 1.600 €, sa mojim rabatima! Podijeli to sa 3,2 pa vidi.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nista posebno su "beli" klizaci i klap sarke.
Koliko bi je inace naplatio?
Post Reply