samo za ozbiljne entuzijaste!

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
User avatar
Vin Diesel
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 14 Jul 2014 12:07
Location: Novi Sad

Post by Vin Diesel »

jbg pravicemo novo :)
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Reparacije nikad nisu jeftine
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne ulazim u reparaciju furnira, ali ako pravis ovo, ne vidim nikakvu potrbu da se za finisiranje koristi lak. Francuska politura je stari i oproban metod, sve sto ti treba kosta daleko manje od pomenutih suma za lakove, a rezultati su bolji. Cak i ako si pocetnik, povrsina koja treba da se uradi je mala, i ne prdstavlja neki preterano komplikovan zadatak. A postoje i druge metode koje daju jednak rezultat a jos su prostije za finisianje, potrebna ti je samo dobra volja i minimalna sredstva.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Reparatura furnira je vrlo zahtevan posao, i primenjuje se samo kada treba sacuvati originalan izgled ili istorijsku vrednost necega, ili kada je ostecenje jako malo u odnosu na ukupnu povrsinu (recimo ogrebotina na trpezarijskom stolu).

Koliko ja vidim, nema nikakve potrebe da se ovde sacuva prvobitno stanje, a ima gomila sitnih ostecenja.
Tu bi bila "skuplja pita od tepsije" da se repariraju ostecenja. Daleko je brze, lakse i jeftinije ili presvuci sve novim furnirom, ili napraviti potpuno nov komad.

Pojednostavljeno receno svako malo ostecenje recimo da kosta 20 evrica popravka. To se isplati ako imas jedno ostecenje, a furniranje cele price kosta 50 evra. Al cim imas 2 ostecenja racunica je vec "tesna", sa tvojih 30++ to bi kostalo ko bubreg, a nema nikakve potrebe za tim (ipak nije u pitanju rad cuvenog francuskog majstora intarzije na stocicu za Mariju Antoanetu :))
Nevolja je sto musterije nikako da shvate da kolicina rada nije uvek povezana sa kolicinom i cenom materijala. Cesto sitne popravke kostaju mnogo vise nego da se sve radi iz pocetka.

Sto se tice laka, kod nekoga ko redovno radi lakiranje to je daleko manji trosak nego da se posebno kupuje lak za ovu namenu (koljes vola za kilo mesa).
Naravno ovo treba majstorski izlakirati (treba dobiti debeo sloj laka), presmirglati i ispolirati, sto vuce i svoju cenu. Cak i ja bih umeo da uhvatim pistolj u ruku i da ga "zamazem" lakom, ali to ne bi bilo ni blizu onome kako treba da izgleda, ili bih to radio iz n bezuspesnih pokusaja :)
Probao nesto slicno, na otpadnom komadu, uspelo mi "iz trece", al samo zato sto sam se zainatio da dobijem bas "dubok" sjaj, pa nek kosta sta kosta, i utroseno vreme nije uopste bilo bitno.

Razmotrio bih i BR-ov predlog. Probao, nije preterano tesko, mada trazi malo vezbanja. Samo je pitanje dal imas vremena.

Na kraju, ja bih kao osnovu izabrao sper a ne MDF, mislim da ce bolje podnositi toplotu iz pojacala. Furnir makassar imas u JAF-u (25 Evrica + pdv za kvadrat, a tebi odokativno treba ispod pola kvadrata).
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Najveci je problem sto JAF nece da proda pola kvadrata, mislim da je za egzote minimum bio 6
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Image

Bole nije tako. Ne zelim da uvredim nikoga. Malo sam posvetlio i uvelicao ove slike i jedino sto mi sumnjivo izgleda je ova zuta fleka obelezena brojem 1. Ako je to samo odsjaj od necega, onda ok.
Ono sto sam obelezio brojem 2. mi izgleda bala od prethodnog lakiranja, moze i to da se izvuce, ali mi ne izgleda da je to bilo tako perfektno kao sto je postavljac teme naglasavao u pocetku.
Onaj cosak sa rupicom se zatvara ili gitom u vosku ili gitom u boji ili ako je znacajnije ostecenje onda metal gitom kad je tako na ivici.
Posto je taj furnir dosta tamne boje, tamo gde je stavljan git se vrlo vrlo malkice prsne crna patina, kao er-brush pistoljem i to gde si ispravljao gitom se posle ne vidi, samo mora da se pazi da se ne pretera. Eto to je malo pipavo, a ko nije radio, izgleda mu veliki problem.
Brusenje smirglom 400 i lak visoki sjaj, mada je dosta sjajno i 60 gloss-a ili pak onaj za poliranje i to je to.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja na ovoj slici vidim jos bar dve okrzotine po ivicama (gornji desni ugao slike)
Slicno je i na ostalima.

Moguce je da je nekome ko je to cesto radio jednostavnija popravka, ali velika vecina ostalih ce utrositi manje vremena da ga isfurnira ponovo i prelakira nego da ovo popravlja.
A glavni deo cene nosi rad.

Marice, nisam jos kupovao furnir kod JAF-a (iako se spremam). Njihovu cenu sam naveo vise ilustracije radi. Verovatno tog furnira ima da se kupi i jos negde. Skoro sam uzimao nesto u Alpo i imali su "restlove" to jest relativno kratke furnire (reda 60-tak cm), koje mozes da kupis i na komad, a ne na ceo paket traka od 2 i kusur metara duzine. Posto su ovo prilicno kratki komadi (reda 50-tak cm koliko cenim sa slika), trebalo bi da moze da se pronadje.
User avatar
Vin Diesel
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 14 Jul 2014 12:07
Location: Novi Sad

Post by Vin Diesel »

hvala svima na odgovorima i smernicama, manje-vise sam bio upucen u celu materiju, cak i sa shelakom kao zavrsnom obradom, koju bi u krajnju ruku pokusao sam da uradim jer sam dosta citao o tome a i nisam bas toliko smotan sto se tice radova sa drvetom, nemam dve leve ruke :)
zasto sam se odlucio da postavim oglas na forumu? pa kad sam u startu izracunao da moram da kupim celu tablu egzoticnog furnira, pa onda ostale aparature, lakove i shpecije za tako dve male povrsine, nije mi bilo bas svejedno... logicnije je da to uradi neki stolar koji ima vec na lageru egzoticni furnir i ostalu aparaturu nego ja da iskoristim 3% od materijala koji moram kupiti u startu... najbolja stvar bi zaista bila kad bi mogao negde da naletim na restlove ali treba sesti u kola pa opiciti jednu mini turneju po vojvodini :cool:
hvala na savetu da se koristi sper umesto mdf, jedino me kopka koliko je pametno ili glupo napraviti stranice od masiva( koliko je uopste moguce naci neki lep masiv, najvise mi se svidja pticji javor) ? ne trudim se da pojacalu zadrzim prvobitan izgled jer sam vec napravio neke izmene sto se tice prednjeg panela u staklu i samih vratanaca u donjem delu istog, slobodno mogu da kazem da ce biti daleko lepse i unikatnije od bilo cega sto sam video do sada!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Moguce je da je nekome ko je to cesto radio jednostavnija popravka, ali velika vecina ostalih ce utrositi manje vremena da ga isfurnira ponovo i prelakira nego da ovo popravlja.
A glavni deo cene nosi rad.
Da, pa nemam ni ja pojma sa tvojom strukom, pa bih verovatno i ja slicno razmisljao da se nadjem u slicnoj situaciji i radio bih dosta uzaludnih poslova. Da li cete mi verovati ili ne je drugo pitanje, ali ja ne nagadjam.
Ne vezano za temu, bio sam nekada i sam bez ikakvog iskustva, sa velikom zeljom da nesto saznam i nije imao ko da me uputi. Ja vise ove poslove ne radim za pare, a ne vidim ni razlog da krijem zanat. Treba iskustvo naravno i malo rutine i puno dobre volje.
User avatar
mrdjenovac
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 14 Aug 2013 17:44
Location: Sabac
Contact:

Post by mrdjenovac »

pozdrav
... ako ne uspete nista tu blize da uradite javite se meni ... mozete me kontaktirati preko onog youtube linka - tamo ima moj mail i broj telefona ...
...zebrano je ovakav
https://www.kupujemprodajem.com/Izrada- ... filter_id=
mada i neki orah poliran na visoki sjaj bi lepo izgledao ... makasar nemam ... javor imam ali nije pticiji ...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U tim dimenzijama koje tebi trebaju, pre 15-tak dana sam u Alpo-furniri kupovao restlove od oraha i pticjeg javora. Imali su i mahagoni, i jos po nesto od egzota (nisam bas zagledao, znao sam tacno sta mi treba, pa sam samo to i trazio).

Pozovi ih, mozda salju kurirskom sluzbom.
User avatar
Vin Diesel
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 14 Jul 2014 12:07
Location: Novi Sad

Post by Vin Diesel »

hvala puno, kontaktiracu majstora iz Sapca pa ako se dogovorimo oko cene saljem tamo a u medjuvremenu cu da pogledam neke restlove u okruzenju... eto nije Singer prva i zadnja opcija za sad ;)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ja sam ti ZADNJA opcija :skratta:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Vin Diesel
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 14 Jul 2014 12:07
Location: Novi Sad

Post by Vin Diesel »

muko moja predji na drugoga! :cool:
Post Reply