dobar dan zelim svima na forumu

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
User avatar
neki_deki
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Feb 2014 11:35
Location: beograd

dobar dan zelim svima na forumu

Post by neki_deki »

dugo pregledam ovaj vas forum, kao neregistrovan korisnik. cesto kad upitam google nesto u vezi stolarije odgovor dolazi sa ovog foruma. pogledam uvek sajt na kome su objavljeni rezultati pretrage i tako eto mene ovde. forum mnogo mi se dopada. uglavnom se ne registrujem po forumima, ali eto dosao je i taj dan da se registrujem u stolarsku radionicu.
ucim malo o stolariji, kupio sam prosle godine jedan malii abrihter sa cirkularom i bor futerom... rucno je pravljen ima severov motor od (mislim) 3.5 kw, sirina abrihtera je oko 20cm, cirkular koji je montiran sam malo modifikovao pa mogu da se stavljaju nekakva fazonska glodala za zljebove, kako ucim tako vidim potrebu za sve vise modifikacija.... malo ucim - malo se mucim i tako :)
pisem jer bih bih da se obratim majstorima za resavanje jedne nedoumice. znam da svaki majstor ima pravo da vrednuje svoj rad onoliko koliko misli da treba, pa tako i svaki stolar. bicu potpuno otvoren, radi se o proveri jednog posla koji za koji je stolar rekao jedno - uradio drugo - naplatio trece.
srecom posao je odradio dobro - po spisku. ubacio je i neke neupotrebljive komade al svega par komada sto je za toleranciju. znaci da nije posao odradio dobro ne bih bio ni u kakvoj nedoumici. trebalo bi ponovo da mi se nesto radi, pa razmisljam da li da opet odem kod njega ili da nadjem novog majstora. cene su razlicite i o cenama ne bih da diskutujem, ono sto me zanima koliko je vremena potrebno da se odradi ovakav posao pripreme drveta za dalju obradu.

radi se po spisku o ovim letvama:


kom sirina debljina duzina
12 70 18.5 505
12 20 15 391
12 60 18.5 391
24 70 18.5 502
24 30 18.5 390
12 40 18.5 390
12 40 18.5 414


materijal je suva hrastovina.


znam da zavisi od cega se radi. tu smo stigli kod " - uradio drugo - " trebalo je da se radi iz taple, koja bi bila nekih vecih dimezija pa bi po mom misljenju obrada bila malo brza. medjutim radjeno je iz nekih komada koji su postojali. gradja je placena i donesena u reziji stolara - sto je bilo u dogovoru. sto se naplate tice, svoj rad je naplatio 2.4 puta vise nego sto je u startu dogovoreno, sto mislim da je nekorektno. i za taj dodatak novca rekao da treba "bar jos ...."

moje prvo pitanje je koliko je vremena potrebno da se odrade navedene letve od hrastovine koriscenjem diht - cirkular sa isecanjem na duzinu?

posto mi treba s vremna na vreme da mi neko izdihtuje daske, da istraka, redje da isece na dimenziju sledi
drugo pitanje: za ubuduce kako da dogovarm da bude obostrano posteno, i za mene i za stolara koji mi priprema letve za dalji rad?
Last edited by neki_deki on 18 Feb 2014 14:52, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Dobardan i tebi, dobro dosao na forum,
Ovo sto si pitao je relativno, zavisi sta je radio i od cega. Jeste hrast, ali velike su razlike u ceni ako je duzina 4-5m i ako je 2m. I treba to osusiti da se ne izvitoperi i ispuca i td. Kako ces se dogovarati o ceni, zavisi takodje od tebe na staces sve pristati. Tesko je reci na osnovu toga sto si napisao, koliko je bio korektan, jer ti najbolje znas celokupnu situaciju, mada je i on imao neke svoje razloge ako je menjao cenu.
Ako vec pitas za ubuduce, prvo se informisi o cenama kod onih koji prodaju taj materijal i seku po meri, kao na pr. oni na Surcinskom Putu. Mada, koliko sam primetio i u Uradi Sam i Merkuru, one gotove letve i paneli su poskupeli prilicno, pa verujem da su se cene jos negde menjale.
Nije to neki posao gde ces na male kolicine izvuci neki profit, vise to ljudi rade iz hobija. Samo radi ustede se ne isplati kupovati mnogo alata i eksperimentisati, doslo bi mnogo skupo. Za neki kreativni hobi je bolje ne racunati na velika razmahivanja, par proizvoda sa nekoliko alata i dosta.
Last edited by Pezzo on 18 Feb 2014 13:48, edited 1 time in total.
User avatar
neki_deki
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Feb 2014 11:35
Location: beograd

Post by neki_deki »

Pezzo wrote:Dobardan i tebi, dobro dosao na forum,
Ovo sto si pitao je relativno, zavisi sta je radio i od cega. Jeste hrast, ali velike su razlike u ceni ako je duzina 4-5m i ako je 2m. I treba to osusiti da se ne izvitoperi i ispuca i td. Kako ces se dogovarati o ceni, zavisi takodje od tebe na staces sve pristati. Tesko je reci na osnovu toga sto si napisao, koliko je bio korektan, jer ti najbolje znas celokupnu situaciju, mada je i on imao neke svoje razloge ako je menjao cenu.
Ako vec pitas za ubuduce, prvo se informisi o cenama kod onih koji prodaju taj materijal i seku po meri, kao na pr. oni na Surcinskom Putu. Mada, koliko sam primetio i u Uradi Sam i Merkuru, one gotove letve i paneli su poskupeli prilicno, pa verujem da su se cene jos negde menjale.
Nije to neki posao gde ces na male kolicine izvuci neki profit, vise to ljudi rade iz hobija. Samo radi ustede se ne isplati kupovati mnogo alata i eksperimentisati, doslo bi mnogo skupo. Za neki kreativni hobi je bolje ne racunati na velika razmahivanja, par proizvoda sa nekoliko alata i dosta.
vidim da i pezzo daje relativne odgovore na konkretna pitanja. vidi se da je "vrhunski majstor" :) kako kaze status na forumu koji se menja u zavisnosti od broja pisanih poruka, ili u zavisnosti od broja poruka koje administrator foruma pripise. hvala na odgovoru, piezzo, izgleda da nisam dovoljno precizan bio:

hrast je placen i donesen u reziji stolara, ali sam ga ja platio i doneo.
hrast je odlican bio, stolar je izabrao, nije bio izvitoperen ispucao.
radjeno je iz dasaka koje su dimenzije 700mmx250mmx25mm (na primer).

da budem jos iskreniji, mislim da je gorepomenuti majstor slagao u vezi vremena koje je proveo u radu. kaze da je zavrsio posao za 6 sati. mislim da je to previse vremena za broj letvi koje su napravljene. zato sam postavio pitanje o tome koliko je vremena potrebno da se odradi posao. ako vec nije u pitanju vreme, moglo bi se postaviti pitanje koliko vredi pomenuti posao. neka vrednost se treba definisati, da ne bude sve na volju majstora. treba cuvati svoj zanat i kolege ali bi trebalo da su moralne vrednosti nesto vrednije od zanata - esnafa- i kolegijalnosti.

sto se tice merkura i uradi sam mislim da su preskupi, i da to nije nacin da se dodje do polufabrikata. mislis na drvotrade.co.rs na surcinskom putu?
pezzo, ne mislim da se razmahujem :) tacnije nemam cime - nemam sredstava za nabavku masina. od masina mislim u buducnosti da napravim sto za rucni frezer u mini varijanti a da ima sve za opstu potrebu misim da sam video cak i ovde na radionici neke nacrte za to. a ovo sto sam radio, vezano je za pcelarenje i za pcele. letve su mi za podnjace od hrastovine, mislim da samo pravljenje kosnica ne spada u storarsko - majstorski posao vec u posao za pcelara koji se pomalo snalazi sa stolarijom.

zelim da cujem misljenja clanova foruma o konkretnim pitanjima.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

neki_deki wrote:vidim da i pezzo daje relativne odgovore na konkretna pitanja....

da budem jos iskreniji, mislim da je gorepomenuti majstor slagao u vezi vremena koje je proveo u radu. kaze da je zavrsio posao za 6 sati.
Pa relativno i jeste, zavisi i kakvim masinama raspolaze. U sustini je dovoljno i pola sata da izvuce te letve ako ima dobre masine, a moze i da se klati ceo dan sa nekim amaterskim alatom. Sta je on tebi naplatio i da li su takve cene ili drugacije, posto te izaslo, mozemo samo da nagadjamo uporedjujuci sa cenama na trzistu, ali nema svrhe, bilo pa proslo. Tebi ostaje da pitas na nekoliko mesta za koje znas da hoce to da rade i da uporedis sta ti vise odgovara.
Sto se kosnica tice, sve zavisi od tvojih ambicija, za manji broj je verovatno jeftinije kupiti ih gotove.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

U mom okruženju ovakav se posao nerijetko naplaćuje 1:1, odnosno, koliko košta materijal, toliko i ruke (usluga obrade). U ovom slučaju se radi o cca pola kubika donesenog materijala, dakle cijena usluge bi prema spomenutoj računici iznosila koliko i pola kubika hrastove građe, odnosno od 250 do 300 eura (na crnom tržištu naravno). Češći je slučaj da se ovako jednostavni poslovi naplate i nešto manje, ali ispod 100 eura za izradu 108 letvica sigurno nitko ne bi naplatio. Najbolja je provjera tražiti ponudu od barem tri stolara. Možda netko trenutno nema posla pa mu za dva do tri sata provedena u radionici bude dosta i trideset eura (i meni je to ponekad pristojna zarada, ali si mislim onda: čekam te na većoj cifri :) )
Last edited by BILJEŽNIK on 18 Feb 2014 21:30, edited 1 time in total.
User avatar
neki_deki
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Feb 2014 11:35
Location: beograd

Post by neki_deki »

BILJEŽNIK wrote:U mom okruženju ovakav se posao nerijetko naplaćuje 1:1, odnosno, koliko košta materijal, toliko i ruke (usluga obrade). U ovom slučaju se radi o cca pola kubika donesenog materijala, dakle cijena usluge bi prema spomenutoj računici iznosila koliko i pola kubika hrastove građe, odnosno od 250 do 300 eura (na crnom tržištu naravno). Češći je slučaj da se ovako jednostavni poslovi naplate i nešto manje, ali ispod 100 eura za izradu 108 letvica sigurno nitko ne bi naplatio. Najbolja je provjera tražiti ponudu od barem tri stolara. Možda netko trenutno nema posla pa mu za dva do tri sata provedena u radionici bude dosta i trideset eura (i meni je to ponekad pristojna zarada, ali si mislim onda: čekam te na većoj cifri :) )
nije pola kubika nego je 0.06, nije ni deseti deo kubika. tacnije 0.057 gotovog poluproizvoda. ako su vam takve cene blago vama :) tu su cifre za medalju. da je tako kod nas, ne verujem da bi se u ovim krajevima ljudi koji nesto zele od zivota bavili politikom. prosto bi naucili da se bave stolarijom. bilo bi unosnije biti stolar, nego npr politicar... nego koliko tu kosta iznajmljivanje lokala za stolarsku radionicu?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko vremena je nekome potrebno da obradi te daske je potpuno nebitna stvar, posto kao sto pezzo napisa, jako zavisi od alata kojim raspolaze.
A tebe kao musteriju, ni najmanje ne interesuje da li ce on to da radi 15 minuta ili ceo dan. To je njegov problem.
Naravno, interesuje te da ne bude bas tri dana, posto postoji cuveno "pravilo trojno":

Postoje tri parametra pri nekoj majstorskoj usluzi
1. kvalitet
2. cena
3. rok

Musterija bira dva, treci se bira sam :)

Naravno, biljeznik se preracunao za kubikazu, ali ovakvi poslovi retko idu na odnos prema ceni materijala. Kad god se radi sitnurija, to kosta vise po metru/kubiku/povrsini/bilo cemu nego kad se rade krupne stvari.
Recimo kao sto nije isto dal pravis orman sa dva krila, ili neku komodu koja ima gomilu fioka. Kolicina materijala je slicna, al kolicina rada se drasticno razlikuje.
Da budem iskren, za stotinak letvica (zavisno i od kvaliteta obrade koji ocekujes, odnosno koji se dogovoris), ne bi me iznenadilo da obrada kosta slicnu cenu koju je on naveo, iako je promasio kubikazu za 10 puta.
Ne zaboravi da taj majstor nije zaradio 100 evrica, postoji tu gomila troskova na koje retko ko obraca paznju (motor u masini trosi struju, rezni alat mora da se ostri i menja, masina se amortizuje...)
Znam da ovde svi ocekuju da svaki rad treba da bude besmisleno jeftin, posto njih placaju besmisleno malo, al slozices se da to nije normalno stanje stvari.

Uz kakvu god hoces masinu (ne racunajuci industirjsku proizvodnju), sumnjam da bilo ko moze da potrosi ispod 2-3 sata da uradi ovaj spisak koji si naveo.

Koliko znam, obrada dasaka/letvi se naplacuje po duznom metru, i to je najpostenija racunica. Cena moze malo da se koriguje u zavisnosti od vrste drveta (nije isto dal seces camovinu ili hrast), ali generalno je priblizna.

Cena se racuna kao: prolaz kroz masinu * duznih metara * cena.
To ce reci potpuno je svejedno dal kroz abrihter/diht/cirkular guras dasku siroku 30cm ili letvu siroku 5cm.
Majstoru je utroseno vreme isto, ukupno habanje alata takodje gotovo identicno, potrosnja struje opet skoro identicna...

To ce reci da bi dobio letvu pravougaonog preseka trebaju ti: minimum jedno razrezivanje na cirkularu, obrada na abrihteru za koju ti trebaju dva prolaza, i posle toga obrada na dihtu za koji takodje treba dva prolaza.
U totalu 5 * duzina * cena po metru.

Kolika je tacno cena po metru, zaista ne znam. Ne bavim se profesionalno ovim, a kada meni treba, obicno mi to ili urade drugari za par piva (naravno i ja tocim s njma :)) ili se zezam sam sa blanjom, ili svratim do obliznje stolarske radionice, ali najcesce je to neka smesna kolicina tipa jedna ili dve letvice, pa mi obicno i ne naplate.

PS
Uvek je bolje biti stolar nego politicar :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

@neki_deki

dragi prijatelju,ste tebe konkretno "zulja"?:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Kod nas se naplacuje da se daska ucetvrta po mjerama (2 strane abrihter + 2 na dihtu) 1.2 evra/m bez obzira na broj prolaza na masini jer bi bilo suludo brojati prolaze na abrihteru. Dodatno je kidanje na mjeru po duzinama i ostale obrade, sastavljane ako je potrebno itd.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

BILJEŽNIK wrote:U ovom slučaju se radi o cca pola kubika donesenog materijala,
Nema smajlića sa vrećom preko glave, pa ga zamislite... U množenju sam otipkao jednu nulu premalo... a nije da ne znam matematiku, imao sam dvojku svo vrijeme :pucko:
User avatar
neki_deki
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Feb 2014 11:35
Location: beograd

Post by neki_deki »

BILJEŽNIK wrote:
BILJEŽNIK wrote:U ovom slučaju se radi o cca pola kubika donesenog materijala,
Nema smajlića sa vrećom preko glave, pa ga zamislite... U množenju sam otipkao jednu nulu premalo... a nije da ne znam matematiku, imao sam dvojku svo vrijeme :pucko:
ja nisam nista bolji, jes da sam uvek bio dobar u fizici, pa i da sam pohadjao prirodno-matematicki-fakultet >> jedno vreme, kad sam uzeo da kalkulisem oko stolarije prvo sam pitao kuma kako to ide :) on mi objasnio i onda sam ubacio svojevremeno stvari u excell tabelu. da nisam i ovo ubacio u takvu tabelu, bez obzira sto je odradjeno drvo proslo kroz moje ruke, mislim da ne bih ocenio da je 10x manje... tako da ne treba ti vreca ;) il ako si navalio daj i meni jednu :)
User avatar
neki_deki
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Feb 2014 11:35
Location: beograd

Post by neki_deki »

mbole wrote:Koliko vremena je nekome potrebno da obradi te daske je potpuno nebitna stvar, posto kao sto pezzo napisa, jako zavisi od alata kojim raspolaze.
A tebe kao musteriju, ni najmanje ne interesuje da li ce on to da radi 15 minuta ili ceo dan. To je njegov problem.
osim u slucaju kad je vreme uzeto u predhodnom dogovoru za faktor naplate.
mbole wrote:...posto postoji cuveno "pravilo trojno":

Postoje tri parametra pri nekoj majstorskoj usluzi
1. kvalitet
2. cena
3. rok

Musterija bira dva, treci se bira sam :)
ovo je nesto sto me ohladilo koliko je tacno :)
mbole wrote:Ne zaboravi da taj majstor nije zaradio 100 evrica, postoji tu gomila troskova na koje retko ko obraca paznju (motor u masini trosi struju, rezni alat mora da se ostri i menja, masina se amortizuje...)
eh... pitam se koliko novca on zaista odvaja za to sto si naveo i koliko je realno potroseno struje, istupljeno alata za kolicinu koja je odradjena... i da li onda ima smisla to unositi u trosak...
mbole wrote:Znam da ovde svi ocekuju da svaki rad treba da bude besmisleno jeftin, posto njih placaju besmisleno malo, al slozices se da to nije normalno stanje stvari.
na zalost od coveka koji radi se ocekuje da sve sto uradi bude besmisleno jeftino, a covek koji placa sve mu izgleda besmisleno skupo... sta nam se to desava, gde se pogubismo ??

mbole wrote:Uz kakvu god hoces masinu (ne racunajuci industirjsku proizvodnju), sumnjam da bilo ko moze da potrosi ispod 2-3 sata da uradi ovaj spisak koji si naveo.
ovde je upravo problem... majstor je rekao da je potroseno 6 sati za rad. znam da to ne znaci da je procena vremena 2-3 sata vec da vreme potrebno za izradu nije manje od 2-3 sata, ali ne mora da bude ni duplo vece.... ako se spetljao nesto, nije problem onoga koji mu placa vreme.

problem je u stvari:
da li majstor naplacuje koliko moze, ili onoliko koliko vrednuje svoj rad, da li je naplata ista za sve ili varira u zavisnosti od cipela i sata koji stranka nosi, da li je naplata jedinstvena za svako vreme ili ona varira "od imam posla" do "nemam posla"
ovo je generalni problem na relaciji "pruzac usluge" - "korisnik usluge" ne vezan samo za stolariju...
mbole wrote:PS
Uvek je bolje biti stolar nego politicar :)
Uvek je bolje biti stolar nego politicar :) a i bolje nego mnogo sta drugo!
User avatar
neki_deki
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Feb 2014 11:35
Location: beograd

Post by neki_deki »

singer wrote:@neki_deki

dragi prijatelju,ste tebe konkretno "zulja"?:)
e... mene najvise od svega zulja moje neznanje. to je ono sto me muci. zato sam i dosao ovde da malo naucim da saznam kako stoje stvari. a u ovoj temi sam pisao da bih video da li da nastavim saradnju sa istim majstorom ili da trazim drugog. ima koristi od odgovora...
User avatar
neki_deki
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Feb 2014 11:35
Location: beograd

Post by neki_deki »

Sasa wrote:Kod nas se naplacuje da se daska ucetvrta po mjerama (2 strane abrihter + 2 na dihtu) 1.2 evra/m bez obzira na broj prolaza na masini jer bi bilo suludo brojati prolaze na abrihteru. Dodatno je kidanje na mjeru po duzinama i ostale obrade, sastavljane ako je potrebno itd.
dobro je imati cenu, i onda se sve zna. onda stranka moze odluciti hoce li nesto raditi ili nece.
User avatar
neki_deki
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Feb 2014 11:35
Location: beograd

Post by neki_deki »

nego, koliko bi me kostalo da mi se odradi ovo:

kom sirina debljina duzina
20 20 15 391
20 60 18.5 391
40 30 18.5 390
20 40 18.5 390
20 40 18.5 414

vasa camovina - suva

i koliko bi cena isla za x2 za x3 za x5
Post Reply