Lepljenje suvih dasaka u ploču

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
Post Reply
User avatar
baobab
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 15 Jan 2014 14:25
Location: Beograd

Lepljenje suvih dasaka u ploču

Post by baobab »

Zdravo svima,

Treba da napravim dve ploče (na primer bukva) dimenzija 150cm x 60cm od kojih želim da napravim radni sto sa fijokama.

Gledao sam na stovarištima i tamo su mi nudili već lepljene panel table od bukovine, ali one mi se nisu svidele, em su predebele, em izgledaju kao parket... Prošle godine sam pravio krevet pa pošto nisam mogao da nađem dasku širine 30cm u Drvo trade-u u Surčinu su mi to napravili lepljenjem.
Međutim, stvari su se tamo promenile, veoma su se proširili i kada sam pre nekoliko dana otišao da poručim ove table bili su veoma neljubazni, rekli da im kočim proizvodnju?!?, i posle više dana neljubaznosti i leranja oko cene rekoh da vidim ko bi to još mogao i hteo da uradi.

Dakle, potrebne su mi te dve table debljine oko 2cm (1,8 je sasvim ok), fino obrađene da mogu da ih izlakiram i iskoristim za radni sto. Koliko bi to koštalo, pretpostavljam da je suva bukva optimalno rešenje, ali ako imate neki drugi predlog, slobodno predlažite?

Dejan
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ploce radnog stola su uglavnom od 25 ili 30 mm. Moze se kombinovati i furnirana panel ploca, sto je solidno resenje.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

ploca od bukve na 60 cm hoce da se savije minimim 35_40 mmi lamelirana iz 7 do 10 komada.
smirglaj nikad dosta
User avatar
baobab
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 15 Jan 2014 14:25
Location: Beograd

Post by baobab »

Više mi odgovara lamelirana opcija, ne bih radio furnirani panel.

Pošto će te dve ploče biti "okvir" oko fijoka i povezivaće ih vertikalne pregrade, ne verujem da će se savijati ako su debljine 2cm. Ili grešim? Viđao sam slične konstrukcije ranije.

Evo grube skice:
Image
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

baobab wrote:Pošto će te dve ploče biti "okvir" oko fijoka i povezivaće ih vertikalne pregrade, ne verujem da će se savijati ako su debljine 2cm. Ili grešim? Viđao sam slične konstrukcije ranije.
Sto se svijanja tice, nema sta da ne verujes, sve je moguce ali ne mora da znaci. Meni se desavalo i da mi se za jednu noc savije ploca stola od masiva debela 7-8 cm... ali se uvila zato sto je odmah nisam izlakirao sa obe strane, pa je lak povukao. Znaci, moras da poznajes i karakteristike materijala. Desava se i da je drvo nedovoljno osuseno i da se cak i posle nekoliko meseci pokrene i razlepi, video sam i to kako izgleda, mada nije cest slucaj.
Ovo ti nisam napisao da bih te plasio ili obeshrabrivao, nego da potvrdim Radenkovu napomenu jer neprijatnosti nisu iskljucene, pa je zato panel ploca sigurnija kombinacija.

Ta kucista za fijoke bi mogao da jednostavno dodas ispod radne ploce kao sto se inace radi, ali ako se tebi tako vise svidja, onda ok.
Inace, na mom radnom stolu (radi poredjenja), dimenzije ploce su 152x76x3 cm, a sirina 60 mi se cini dosta skromna. Moze biti da ti se tako bolje uklapa u neki prostor, ali ako ti nije kriticno, ja bih ti predlozio da pustis jos desetak cm kad vec radis.
Last edited by Pezzo on 15 Jan 2014 23:12, edited 1 time in total.
User avatar
baobab
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 15 Jan 2014 14:25
Location: Beograd

Post by baobab »

Nažalost ne mogu da ostavim više od 60cm jer mi se ne uklapa. 150x60 je maksimum koji mogu da stavim.
To bi bio sto za kompjuter, tako da bi u tim kućištima za fijoke bili papiri, tastatura kada se ne koristi, i sl. Nisu neophodne same fijoke.

Neki predlog gde ima suve bukve, ko bi to mogao da uradi i koliko bi to koštalo?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pitaj ove da li mozes da narucis kod njih: http://www.crvenajabuka.co.rs/
ili neke druge koji izradjuju namestaj od punog drveta. Takvi obicno imaju ram prese i zalihe materijala, pa im cena ne bi trebala biti preterana, a lakse i brze ce ti napraviti. Nije mi poznato da neko u Beogradu nudi gotove panele, osim one smreke u Merkuru.

U vezi elementa koji si nacrtao, preracunaj s'obzirom na visinu stola, da li ces imati dovoljno prostora za noge kad sednes za sto, ili ces mozda odustati od te srednje fijoke.
User avatar
baobab
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 15 Jan 2014 14:25
Location: Beograd

Post by baobab »

Zvao sam Crvenu jabuku, kažu da više ne rade masivni nameštaj...
Tražim dalje.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Imas u Paningu, par stotina metara dalje ali je neko imao problema sa njihovim radom (takodje ploca) pa ako mozes zaobidji ih.
http://stolarskaradionica.com/forum/vie ... d=4933&p=2
Koliko je meni poznato u Beogradu nema nikoga ko tako nesto radi. Ostaje ti da trazis stolara koji ce ti odraditi na zahtev ali ce to kostati malo vise ili da zapucas van Bg-a
Post Reply