Oblaganje MDF-a 3D pvc folijom

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ta masina stoji tik pored kombinirke, mala je radionica. Priprema je tu 98% posla, narocito kod uni dekora a posle je lako izduvati ploce ali takvi uslovi sigurno nisu dobri za pumpu i ventile, kakve god filtere imala.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

hak 1 ta metalokozmetika je blizu mene znam da prave te prese jedno 4- 5 godina ali neznam kakvog je kvaliteta .
smirglaj nikad dosta
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Bio sam zimus kod njih u Petnjicu, imaju jednu presu sa kojom rade, i ne izgleda lose.
Bave se proizvodnjom stolarije i svega po malo.
Mada sam i ovamo u Podgoricu gledao jednu njihovu presu, isto nije losa, samo ovi slabo rade sa njom.
Na licu mjesta cu odluciti sto cu uzeti. Najvise me interesuju folije visoki sjaj, tako da ce tu doci u obzir presa koja to radi dobro.
Pozzzzzzzz......
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
Sasa90
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 06 Aug 2014 17:03
Location: Beska
Contact:

Post by Sasa90 »

Malo kasnim na ovu temu ali moram da se ukljucim,

Ja sam uzeo prosle godine membransku presu za hladno lepljnje, za cenu od 1500eura 2100x1100 radnih dimenzija efektivno iskoriscenje 2000x1000 i to je firma koja proizvodi prese.

E, sad termo presa membranska je oko 4500eura,

Sa ovom presom sto imam ja krivim i to dosta stvari, od 4kom 450mm x 100mm i parce furnira da se naravi kao kriva fijoka, bruka ispadne. a, naplatis lepo. E, sad imam i coveka koji radi isecanje furnira i pravljenje intarzije jos ja posedujem i cnc tako da sa hladnom membransko presom moze isto dobar posao da se napravi.

posle nekoliko meseci, pozovem coveka da pitam koliko jos treba novca da se doplati da bude termo, ovim recima jos 1000eura :)

Sa termo presom mozes i vrata da radis, tj da ih lepis a, moze i sa ovom hladnom.

Znate koje prednosti moze da imate ako imate vaccum presu, cnc, komoru :) na konju ste :)
Last edited by Sasa90 on 07 Aug 2014 20:12, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Vrata iz vakum prese ce imati stomak, zar ne? :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Paaaa, ne bas :)
Cak i da si totalno nepropusno uradio unutrasnjost vrata, u njima i dalje vlada atmosferski pritisak, a jedino sto "steze" vakum presu je isti toliki atmosferski pritisak koji deluje sa spoljasnje strane.
Sve u svemu, ko da nista ne deljuje na njih.

Eventualno bi mogao da dobijes "uvucen stomak", ako konstrukcija vrata nije dovoljno jaka, a nije potpuno zadihtovana.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kako bi se to radilo sa membranom, mislim da nece biti isti pritisak na sredini plota i ka kantovima. To ce posebno biti izrazeno kod sirih plotova cija sirina se priblizava radnoj sirini prese. Ovo je samo moje misljenje, voleo bi da to prokomentarise i neko iz iskustva.
Papirno sace je par mm sire od drvenog rama i potrebna je lepa sila da se to upresuje.
Vrata se razbusiju i zbog izjednacavanja pritiska i zbog umetanja nosaca kod farbanja, tu nije problem
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Eh marice, opet fizika za osnovnu skolu :)
Pritisak gasa/tecnosti je identican u bilo kojoj tacki nekogg suda.

Kod vakum membrane (koja je u ovom slucaju tvoj sud), pritisak u svakoj tacki zavisi samo od dve stvari:
1. koliki vakum je postignut u "kesi"
2. koliki je atmosferski pritisak
Glavna prednost vakuma je sto je pritisak uvek isti, na bilo kom delu povrsine.
Daklem sto se tice pritiska on je potpuno identican na ivici i na sred plota (atmosferski pritisak je isti i u dnevnoj sobi i u kupatilu :), a vakum je takodje isti u svakoj tacki unutar membrane)

Ono sto bi eventualno moglo da se desi je da se plot na sredini ulegne, ako preteras sa vakumom, posto je sace ipak mekse od daske na ivici, a vakum presa moze da postigne prilicne pritiske.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:):|:(

Plot sa saćem se ne lepi u vakum presi,jednostavno pukne :(
može sa ivericom......

Teoriski svugda je pritisak isti,u praksi pre "zatvori" krajeve širokog ravnog komada i napravi džep vazduha koji ne može da izvuče(samim tim nema dovoljnog pritiska),do duše na jednu desetinu komada :(

Zato je idealna za sferne(mislim da se tako kaže) oblike,jer ima pravac prostiranja membrane :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Da li to znaci da se u pomenutu fiziku mesa i tegljenje membrane (opet fizika za osmogodisnju skolu) ili je nesto drugo u pitanju?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mozda fali jedan sloj koji sluzi upravo da dozvoli vazduhu iz sredine da izadje napolje?
Ako se ne varam za to se koristi nekakva mreza ili nesto slicno.

Ono sto dule prica je da jednostavno membrana prvo "uhvati" po ivicama, pa na sredini ostane "balon", i pumpa ne uspeva da izvuce vazduh iz tog dela, posto su ivice vec "pritegle" i ne daju vazduhu iz sredine da izadje. Posto u tom "balonu" ima vazduha pod nekim pritiskom, tu je pritisak na plocu manji.

@dule
Pa smanji vakum, pa nece da pukne :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

jeste mbole ali ce sada gornja obloga da postane zid tog vakum "suda"... zar ne?
Mozda ce @Sasa90 da nam pojasni ili neko ko se dovoljno igrao sa ovime

P.S. mbole, ako naidjes na taj materijal koji se stavlja izmedju membrane i obloge, podeli to sa nama
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

I mene zanima koji je to materijal, posto nisam uspio da kvalitetni furniram neke mnogo manje povrsine od plotova vrata!?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sasa wrote:I mene zanima koji je to materijal, posto nisam uspio da kvalitetni furniram neke mnogo manje povrsine od plotova vrata!?
Podignes li materijal na neku "coklu"?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

maricaiivica wrote:jeste mbole ali ce sada gornja obloga da postane zid tog vakum "suda"... zar ne?
Hoce, ali i dalje ces na tom delu imati manji pritisak nego na ostatku.
Znaci (& znaci :)), ne da na tom delu nece biti pritiska, samo ce biti manji.

Sto se tice materijala... Za pocetak, ja bih krenuo sa najobicnijim filcem od jedno 3-4mm debljine. Dovoljno je porozan i krut da dugo zadrzi mogucnost da vazduh prolazi kroz njega.

Naravno svi znate da sam samo prosao pored vakum prese, a nikada je nisam koristio :) Ali svuda na netu gde se pominjala vakum presa i membrana uvek je bila neka mrezica koja se ubacivala izmedju komada i membrane. A mi strasno volimo da preskocimo neke detalje koji nam deluju nebitno :)

Evo nadjoh. Treci pogodak na googletu na "vacum membrane":
http://www.veneersupplies.com/products/ ... shNet.html
Post Reply