Sta ugraditi Pvc i alu stolariju

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Vidjao sam radove nekih ''bas krstenih'' i ne bih bas da sutiram prozor da bih ga zatvorio. :) Ocigledno los materijal,losa zastita,nedovoljno suv ili sta vec. Neko proveren. Ko radi serije,cija proizvodnja podleze nekoj proveri kvaliteta.To me interesuje.Menjam 5 balkonskih vrata i 13 prozora.Povelika investicija. :) Ne bih da se za 3-5 godina ispostavi da sam kupio los ogrev,a ne dobru stolariju. :)
Last edited by StolarBastovan on 29 Mar 2013 12:36, edited 1 time in total.
User avatar
matematika011
Šegrt
Posts: 21
Joined: 05 May 2013 20:49
Location: beograd

Post by matematika011 »

u evropi je trend ponovnog uvodjenja drvene stolarije a sve se vise iz upotrebe izbacuje alu I pvc
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

to su samo price,
ne bih da navodim radi reklame ali pojedine srpske firme rade izvoz ALU stolarije u EU
User avatar
zzz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 19 Aug 2008 23:01
Location: Priboj

Post by zzz »

Za lokal je preporuka alu zbog frekvencije koristenja, naravno sa termo prekidom, i od kvalitetnih tvrdih (alumil,...) a ne mekih profila(neki turski proizvodjaci).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kakve veze ima frekvencija koriscenja sa tim da li je profil Alu ili PVC?
Oh... ima jako veza sa kvalitetom okova koji je koriscen, ali to nije tako jednostavno "objasniti" glupavom gazdi lokala, koji intuitivno smatra da je metal ipak jaci od plastike (sta god "jaci" znacilo)

Ili opet prodajemo trgovacke bajke kako je aluminijum ipak mnogo jaci od plastike, odnosno obrnuto, kako aluminijum ipak ne moze da bude dovoljno dobar izolator kao plastika, sto samo zavisi od toga da li trgovac prodaje jednu ili drugu sortu.

Ova o Evropi koja menja plasticne i alu prozore i ponovo uvodi drvene je tek bajka za sebe, i verovatno u nju veruju samo oni koji veruju i da su automobili u Srbiji najjeftiniji u Evropi (rekli na televiziji u Dnevniku :))

Pitanje glasi: KOJI alu i KOJI pvc?
Od aluminujuma se prave ramovi pistolja vec decenijama (imam jedan), samo nesto ne verujem da ce vam napraviti prozor od neke 7XXX legure. Takodje ramovi pistolja, pusaka... se vec 20-tak godina prave od plastike, i bas nista im ne fali. Iz istih pucaju momci u IPSC prvenstvima (na prosecnom treningu se ispuca par stotina metaka). Jedna od reklama za Glock je da preko njega predje vojni Hummer (ne glupava civilna varijanta, vec onaj od 4 tone), otresu ga od prasine i ispale okvir iz njega.

A nesto ne verujem da ce na najprometnijem lokalu vrata trpeti 1500 dzula 30000 puta koliko izdrzi pristojan pistolj koji se koristi u IPSC-u. Naravno, nemojte da sanjate da ce plastika na vratima biti ista kao na Glocku ili aluminijum kao na SIG-u.

Svaki od ova dva materijala ima svojih prednosti i mana. Ali isto tako ima raznih aluminijuma, kao sto ima i raznih plastika.
Plastika jeste "slabija" od aluminijuma ako gledas recimo zateznu cvrstocu. Samo ima "sitnica" koju ti naravno ovi sto prave alu nece reci (pod uslovom da su uopste dovoljno obrazovani da znaju za to).
Zatezna cvrstoca se racuna po povrsini poprecnog preseka.
A plastika je malkice laksa od aluminijuma.

Pitanje daklem moze da glasi: ako su dva profila za prozore isto teska, koji od njih ima vecu zateznu cvrstocu? Onaj od Al ili onaj od PVC?
Cak ni to ne mora da bude odlucujuci faktor, ako razlika u tezini nije drasticna. Najveci deo mase prozora odlazi na staklo, tako da kad povecas masu rama za 100% povecao si masu celog prozora za 20% (cifre su napamet, mrzi me da racunam, ali ne verujem da nesto mnogo masim).

Eh, onda na to montiramo okove, o kojima znamo samo da su bili ekstra povoljni :) Musterija ce se toga naravno setiti tek za par meseci, a tad vec nije bitno.
A okovi nose pozamasan procenat ukupnog kvaliteta (doduse i cene).

Elem.
PVC ili Alu, ili drvo stvar licnog ukusa. Samo kupite kvalitetan PVC, ili kvalitetan Alu, ili kvalitetno drvo, i nemate problema.
Kilav Alu ili kilav PVC ili kilavo drvo su i dalje samo djubre, bez obzira na to sto je materijal ovaj ili onaj.

Jedina nevolja je sto dobro drvo sa kvalitetnim okovima kosta vise od kvalitetnog PVC-a i Alu. Sad jos samo da navatamo nekog ko to hoce da plati :)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bole, uglavnom si dobro napisao, samo ja mislim da ces kod nas jako tesko naci kvalitetne proizvode od Al, a mozda i nikako, jer je to dosta skupo i pre nego sto se uveze. Da ne duzim i ja, kod nas je najsigurnije ici na drvenu varijantu sa kvalitetnom izradom, to nam je dostupno. Al profili sa vakuum stakalom su tema za opsirnu diskusiju ljudi koji su dobro upuceni u tu problematiku. Izgleda prosto, ali nije bas. A i plastika je mnogo relativan pojam, sve izgleda slicno, a vreme ce ti pokazati kakav je kvalitet. Uglavnom, nema dobro a jeftino.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

sta ovo treba da znaci :skratta:
Pezzo wrote:Bole, Da ne duzim i ja,
User avatar
zzz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 19 Aug 2008 23:01
Location: Priboj

Post by zzz »

Ko se bavi iole ozbiljnije pvc i alu stolarijom zna su VRATA od aluminijuma uglavnom bolja od pvc(iskustvo je pokazalo) i isto takodje zna da dobro uradjena pvc vrata, sa jacim celikom sa profilima od kvalitetne tvrde plastike sa debljinom zida od 3mm i kvalitetnim okovom kostaju skoro kao aluminijumska sa termo prekidom.Zato preporucujem alu.Okov jeste bitan ali isto tako je i bitno u sta srafite taj okov pa tako dolazimo do price o tome zasto da nam profil bude od boljeg i tvrdjeg aluminijuma kao sto je bitno kod pvc da vam celik koji se ubacuje unutra bude odgovarajuce debljine prema dimenziji prozora(zato sto okov srafite u taj celik),kao i da bude na odgovarajuci nacin zasticen od korozije zbog kondenzacije vlage unutar profila .E onda se u to srafi okov.Postoji i vise razlicitih vrsta sarki prema tezini krila(kod prozora ce falc sarke bolje nositi krilo od pero sarke).Isto tako kvalitetan materijal ne znaci i kvalitetnu izradu pa je bitno opredeliti se za provernog proizvodjaca.:)
Last edited by zzz on 24 May 2013 08:37, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pajo,
to blago receno treba da znaci da mozemo da naklapamo dok nam ne dosadi, a da je Bole naveo opste probleme o kojima ne vredi mnogo raspravljati.

Kvalitet samog aluminijuma za proizvodjace profila nije problem. Ako bi obratili paznju na eloksazu na primer (zastitu od korozije, koju spominje "zzz"), onda bi smo na kraju dosli do zakljucka da retko ko u Evropi radi dobru kvalitetnu eloksazu. Neke od njih se mogu zagrebati i noktom. Ja znam za jednu firmu u Bolonji koja radi jako kvalitetnu eloksazu, ali je sva njihova proizvodnja stalno rasprodata unapred za 2-3 godine i imaju svoje stare klijente. Koliko ta eloksaza moze biti problem, pokazalo se i na primeru poznatog solitera u Taipei. Slabo je ko cuo za taj problem, ali je sav zardjao posle 3-4 godine i to je na sudu, radi se o milijardama. Ta fasada je od kvalitetnih americkih profila koji sigurno nisu bili jeftini, ali su se brzo rascvetali od kiselih kisa. Kvalitetni paneli staklo-aluminijum u Evropi kostaju negde 750-800 evra/m2 pa i vise sa ugradnjom, a bez ugradnje nema ni garancije. Znaci da veliku ulogu igra cak i strucna ugradnja.

Ovo sam sve napisao radi dopune i razjasnjenja mog prethodnog posta.
Tesko je praviti poredjenja kvaliteta pvc, al i drvenik elemenata, mozemo samo da naklapamo. Zbog toga i dajem prednost drvenim elementima, koji su kao resenje opstali vekovima.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

primio k znanju
Last edited by pajja on 24 May 2013 14:14, edited 1 time in total.
User avatar
peraperic11
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 09 Mar 2014 17:59

Post by peraperic11 »

dobar dan, pisem diplomski rad o neusaglasenim proizvodima u proizvodnji pvc stolarije i zamolio bih ako neko moze da mi pomogne. konkretno zanima me gde sve moze da se javi neusaglasenost (od uzimanja mera pa sve do ugradnje proizvoda). proceduru za upravljanje neusaglasenostima kao i proceuru za korektivne i preventivne mere sam vec nabavio, samo me ta identifikacija muci. Hvala.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

nije to pitanje za ovaj forum,a i tebe zanima samo odgovor za tvoju "muku" ;) a posle ti nece pasti na pamet da diskutujes o bilo cemu na forumu(kao sto te nije bilo ni do sada ;)

:skool::prs:

p.s. A ne znamo ni odakle si :)
Last edited by singer on 09 Mar 2014 20:32, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
peraperic11
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 09 Mar 2014 17:59

Post by peraperic11 »

pa ima i toga:), ali mozda se time budem bavio u buducnosti (ako em neko bude hteo :) )a onda bi verovatno posecivao ovakve forume.
User avatar
Vesna PG
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 07 Sep 2014 10:26

Post by Vesna PG »

Zdravo, zelim da stavim drvenu bravariju bez termo prekida u stanu, da li bi valjalo ostaviti prozor 1mx90cm u kuhinji drveni da bi stan disao makar malo kroz taj prozor ?
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Sto veci prozor u kuhinji dobro dodje.
Post Reply