Sta ugraditi Pvc i alu stolariju

Koliko bi me otprilike koštalo ovo, ono?
User avatar
Profisale
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 02 Mar 2011 12:17

Sta ugraditi Pvc i alu stolariju

Post by Profisale »

Molim za pomoc,potrebna mi je stolarija za lokal u dilemi sam sta izabrati,
pvc stolariju ili alu stolariju.Pronasao sam nesta na internetu jos sam u dilemi
kog proizvodjaca izabrati i na sta treba obratiti paznju.


http://www.pvcinzinjering.co.rs
http://www.als-bgd.com
http://www.alustolarijabeograd.rs
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

pa ajd da pitam stolare koji si ti lik lele


naruči drvene bre pa ćemo diskutovati
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
Profisale
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 02 Mar 2011 12:17

Post by Profisale »

peradetlic wrote:pa ajd da pitam stolare koji si ti lik lele


naruči drvene bre pa ćemo diskutovati
Drugar mi rece da je Pvc i Alu stolarija dugovecnija i laksa za odrzavanje.
Slabo se razumem nisam stolar i majstor,postoji li kakva garancija i da li je
drvena stolarija skuplja ili jevtinija?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dobra stolarija, pa od cega god da je: kosta.
Jeftini PVC je po meni gori od drvene odgovarajuce cene.
Dobar PVC, ima manje odrzavanje od odgovarajuce drvene, i iste ili bolje krajnje efekte (izolacija, dihtovanje...).
Slicno je i sa Alu.

O estetici i ukusima ne vredi raspravljati. Svakome se svidja nesto drugo. Pricam samo o "tehnickim" karakteristikama.

Sve u svemu, koliko para toliko i muzike.
Po meni je najveca greska kupovina jeftine PVC i Al stolarije, posto razlika u ceni iako je na prvi pogled velika, ne opravdava maltretiranje i probleme.
Kvalitetan okov i profili prave razliku izmedju toga da li ces nesto sto si platio 1000 evra, zatvarati bez problema, ili ces nesto sto si platio 800 sutirati i gurati svaki put kad treba da otvoris/zatvoris, i nervirati se sto si bacio pare.
Stolariju ne kupujes svakih 2-3 godine, vec jednom u 20-30.

Video i jedno i drugo. Kum je skoro kupovao PVC, i svi su ga napljuvali kako je skupo platio (u proseku 20-tak % vise nego uobicajeno). Eh, al zato uz Rehau profile i kvalitetan okov (ne secam se ciji je okov), promene pricu kad prvi put dodju i vide kao se otvaraju/zatvaraju za razliku od njihovih.
Drugi prijatelj je tresnuo debele novce za Al (odrali su ga, namirisali gastarbajtera), al vrata od terase moras svaki put da gurnes nogom u donjem uglu da bi mogao da ih zatvoris. Na svakim vratima i svakom prozoru je razlicit okov (moz da biras poreklo izmedju Kine i Trurske), ugradjen katastrofalno, i naravno polovina okova je vec popucala.
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Profo svakatije zlatna,ni ja nebi bolje.:ongel:
User avatar
era
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 06 Nov 2009 10:27
Location: Užice

Post by era »

Pošto reče da je za lokal, moja preporuka ti je da se držiš Al stolarije, ali dobro vodi računa, tu nije samo cena, već i to što su sad svi majstori za sve.
Pa ti se može desiti da bude i skupo i , kvalitetno šro se tićče i profila i okova, ali to treba i sklopiti. Pogotovu što se radi o stolariji koja će biti u lokalu , gde je frekvencija upotrebe mnogo veća, neko u kućama.
S toga moj ti je savet da (pošto nisi napisao odakle si) prošvrljaš po okolini i vidiš lokale u tvom komšiluku kakvu i koji stolariju imaju. Uđeš izađeš, vidiš kako se otvara-zatvara, i onda ako je za tvoje oko ok, pitaš ko je radio stolariju.
Jer u svakom manjem gradu imaš ber 5-10 njih koji rade stolariju od PVC-a i Al-a.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Odabir stolarije ne ide samo tako .
Gledao sam mnogo kuća, prostora koje je nagrizla vlaga zbog nepravilnog odabira stolarije .
Kada je građen lokal , kako ima i ima li riješenu prirodnu ventilaciju ? Ako je lokal starije gradnje , treba pozvati građevinskog inžinjera da provjeri isplativost ugradnje plastične ili alu stolarije .
Ja imam jednu kuću staru oko 400 god ( da 400 ne 40 ) u Buzetu u Starom gradu i na njoj je ugrađena prije dvadesetak godina nova drvena stolarija . Susjed je micao drvenu stolariju i stavio alu i sada se konstantno bori sa vlagom . Naše kuće imaju kamene zidove debljine 1m - 1.2m i drvena stolarija omogućuje kući i zidovima da dišu .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Profisale
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 02 Mar 2011 12:17

Post by Profisale »

era wrote:Pošto reče da je za lokal, moja preporuka ti je da se držiš Al stolarije, ali dobro vodi računa, tu nije samo cena, već i to što su sad svi majstori za sve.
Pa ti se može desiti da bude i skupo i , kvalitetno šro se tićče i profila i okova, ali to treba i sklopiti. Pogotovu što se radi o stolariji koja će biti u lokalu , gde je frekvencija upotrebe mnogo veća, neko u kućama.
S toga moj ti je savet da (pošto nisi napisao odakle si) prošvrljaš po okolini i vidiš lokale u tvom komšiluku kakvu i koji stolariju imaju. Uđeš izađeš, vidiš kako se otvara-zatvara, i onda ako je za tvoje oko ok, pitaš ko je radio stolariju.
Jer u svakom manjem gradu imaš ber 5-10 njih koji rade stolariju od PVC-a i Al-a.
Drvo je nesta sto nas prati vekovima ja na kuci imam drvenu stolariju jeste da zimi svira malo na otvorima
ali kad budu bolja vremena mozda sve promenim u PVC.
Nebi ja svrljao pozvao bih nekoga ko to proizvodi i montira pa neka ugradi medjutim nacuo sam
da na nasem trzistu postoje i neki turski profili koji su loseg kvaliteta pa rucke i ostali delovi prozora ili vrata
vremenom otpadaju.
Dok nije granulo i stiglo prolece razgledacu malo i pitati jos nekoga ko se razume u ovu materiju
tebi hvala na savetu pozdrav i svako dobro.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Na zapadu su preovladali drvo, aluminijum i njihova kombinacija.
Drvo-aluminijum u izvedbi ozbiljnih firmi (a ima ih) je dobitna kombinacija a cena je takodje "dobitna" :)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Sve zavisi za kakav lokal. Drvo je uvek bilo najelegantnije, a cena... ko sto neko rece, kolko para toliko i muzike. Ni ti aluminijumski nisu bez problema. Pitanje je i kakva je eloksaza i sve ostalo. Secam se da je pre jedno 22 godine moja koleginica sredjivala jedan bas mali lokal u centru i za izlog, tezgu i par vitrina je kostalo 20K maraka, ali je sve uradjeno od hrasta i bez greske.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

1. Obavestenje
Molimo članove da u svoj profil upišu i podatak odakle su.

2. pero tvoj toma sojer-ić nije obavesten, ovde ima i nas stolara koji prave piljevinu i od ALU-PVCa

3. za lokal bih ti ja preporucio aluminiijum (obavezno termo prekid) a na tebi je da odlucis koliko ces da se otvoris, uostalom ako je do estetike ima aluminijuma koji je sa dezenom drveta za ovu namenu je u prednosti u odnosu na drvo bas iz razloga odrzavanja
zbog cega profili moraju da budu strani !! jel' su oni uvek kvalitetniji od nasih, ima i domacih proizvodjaca profila koji i proizvode stolariju npr. (ostalo cu na PP)
Last edited by pajja on 22 Jan 2013 22:01, edited 1 time in total.
User avatar
dejanpetrovic
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 16 Mar 2013 04:17
Location: Beograd
Contact:

Post by dejanpetrovic »

Svi odavno govore da je za poslovne prostore najbolja alu stolarija iz više razloga ( lakše se održava, štiti od provala i sl. ) a da se Pvc preporučuje za stambene objekte.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Aha :)
Pored stakla od 2 kvadratna metra, lopov ce da se zanima sa obijanjem brave :)
Joj kako komercijalisti prave bajke.

A po cemu se to razlikuje odrzavanje Alu i PVC stolarije? Brisu se razlicitim krpama?
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Mozda nije najbolje mesto da pitam,ali interesuje me ko pravi kvalitetnu drvenu stolariju?Konkretno me interesuju balkonska vrata i prozori,od lameliranog drveta.
Last edited by StolarBastovan on 29 Mar 2013 00:50, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

svaki krsten majstor pravi od lameliranog(troslojnog)profila(elementa):)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply