Zaštita fasade

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Zaštita fasade

Post by maricaiivica »

Pozdrav svima.
Imam potrebu za zaštitom nove drvene fasade i sada ulazim u sferu o kojoj nedovoljno znam.
Fasada je od mekog drveta, 60ak kvadrata i planiram da je zaštitim pre ugradnje, to mi se čini i bolje i lakše.
Pitanje je čime to raditi.
Akrili su hvaljeni na sva usta ali sam više puta video oljušteno i nikakvo. Plašim se eventualne popravke toga. Vrlo moguće da je u većini slučajeva korišćena neka "prečica" i da je ona dovela do toga.
U ovom trenutku mi je nešto poput Sadolina sa voskom na pametu, kao zaštita koja potraje par godina i lako se obnavlja.
Koja su vaša iskustva i predlozi?
Da napomenem i da bi mogućnost toniranja u neki "neobičan" ton bila dodatna prednost, poput sive boje ili slično
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Zaštita fasade

Post by singer »

Moj savet je vodena baza Sayerlack,provereno ....
Osnovna i završna
Toniranje u celoj priči je najmanji problem.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Zaštita fasade

Post by maricaiivica »

Sta je po tvom misljenju ocekivani vek trajanja i sta bi bio prroces odrzavanja ili obnavljanja?
--------------------------- spojene poruke


Da budem jasniji, verujem da je vecina problema sa ljuscenjem te boje posledica preskakanja osnovne ili predebela zavrsna ili temperatura ili...
Sa druge strane, plasi me dolazak momenta kada treba 60m2 obrusiti pa mazati nanovo. Mukotrpan je to posao.
Opet, sadolini su premazi koji ce da potraju 2-3 godine (znatno krace od akrila), ali proces obnavljanja je znatno jednostavniji.
Stizu godine, obaveza je previse...kalkulisem, skupljam pluseve i minuse. Prakticno sabiram radne sate u narednih 15 ili 20 godina
Kako ti to vidis?
Jos neko?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Zaštita fasade

Post by mbole »

Pre sadolina tj lazure, obavezno neka od "podloga" za njih, tipa belles.
Ja bih zaobisao te sa voskom, lakom... krilcima... i isao na cistu klasiku "bez ista".
Upravo je ona ta koja se najlakse obnavlja. Cim ima neki "dodatak" koji pravi nekakav, bilo kakav sloj, obnavljanje je teze. A razlika u trajnosti nije neka.

Prve godine nakon nanosenja, obavezno je obnoviti.
Posle toga mozes na 2-3 godine, pa vremenom i redje, zavisno od uslova. Racunaj da ces jednu stranu, vise izlozenu suncu morati da obnavljas cesce, a onu drugu redje.

Siva... ne bih bas... Neces sutra znati sta je propalo, a sta je ustvari samo tonirano :)
Generalno, tamnije nijanse se bolje odupiru UV.

Lazure se lako nanose i elektricnim pistoljima, posto su retke.

Sve u svemu.. moj glas za njih.
Akrili traju prilicno dugo, ali kad tad ce ih ubiti UV, a onda je plakanje da ih obnovis.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Zaštita fasade

Post by maricaiivica »

Hvala singer, hvala Bole.
Drago bi mi bilo da cujem jos neku pametnu za i protiv.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Zaštita fasade

Post by singer »

Zavisi i od stanja drveta,raspukline i sitne pukotine mnogo utiču kao i čvorovi...
Generalno bi bio miran 5-6 godina.

Vodena baza je dobra jer radi temperaturno zajedno sa drvetom.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Re: Zaštita fasade

Post by Kole-Stolar »

Jos jedna treca opcija je da fasadu tretiras uljem, mozda ima neko da ga je koristio pa moze da nam kaze iskustva, ja za napolje nisam.
Od ova dva sa lakom je malo vise posla, duze ce trajati e sad pitanje je sta ce se desiti, ako vremenom recimo nakon 10 godina ispuca obnova je mukotrpna.
Moj glas ipak ide najobicnijoj lazuri i to 2 ruke da dobijes zeljeni ton (ili 3 ako bas hoces nesto tamnije) a ako ne onda treca ruka bezbojni ali nikako i nikad niti sa voskom niti sa lakom niti sa ikakvim drugacijim marketinskim natpisom koji reklamira bolju zastitu.
Malo bolje izgledaju u prvih par meseci te lazure sa voskovima i kojecim ali posle dode muka.....
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Zaštita fasade

Post by maricaiivica »

Hvala Kole.
O ulju jesam za trenutak razmisljao ali sam od njega brzo odustao. Uljem cu premazati nekih 7 kvadrata drveta na kapiji, kada dodje na red, bas da vidim kako ce se ponasati kroz vreme. Ona mi je jednostavnija i za popravke i za eventualnu zamenu jednog dana.
Naravno, pricamo o ulju namenjenom za eksterijer.

Sto se lazure tice, sada mi prolazi kroz glavu da sam kod nekog od proizvodjaca citao da se izbegava mesanje razlicitih tonova. Ima li to nekog smisla? Radio neko?
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Zaštita fasade

Post by sonus70 »

maricaiivica wrote: 27 Dec 2022 23:40 ...
Sto se lazure tice, sada mi prolazi kroz glavu da sam kod nekog od proizvodjaca citao da se izbegava mesanje razlicitih tonova. Ima li to nekog smisla? Radio neko?
Ima smisla, treba oni da ti naplate mešanje boja :)
Ja uvek kad mi treba da da nešto premažem "da bi bilo premazano" , tarabu, kojekakve police po šupi, garaži , tavanu pomešam restlove iz koje-kakvih konzervi koje naravno uvek imam negde i nikad nisam imao problema. Bude tu i različitih proizvođača i različitih nijansi, samo naravno ne mešam različite osnove. Uljana sa uljanom , nitro sa nitro ... Nikad nikakvih problema
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Zaštita fasade

Post by maricaiivica »

Jednom prilikom sam mesao dva pva lepka.
U bocu od jednog, koju nisam oprao, sam sipao drugi, istog proizvodjaca. Sutradan ujutru je boca bila potpuno deformisana, naduvena, sa ispupcenim dnom. Kada sam je otvorio, iz nje je izasla ozbiljna kolicina gasa a lepak je bio penast, poput pur lepka koji je poceo da peni.
Sta je sa cim zapocelo reakciju, nikada nisam shvatio.
Cisto kao zanimljivost...
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Zaštita fasade

Post by singer »

Pomešao si babe i žabe :D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Zaštita fasade

Post by BR »

Sa iskustvom od nekih 35 godina, samo Sadolin, sa odgovarajucom podlogom. Nista nije blizu po lakoci odrzavanja. Inace, za odrzavanje, ali i prvo mazanje, nema boljeg od vinogradarske prskalice. Ne pitajte me kako to znam..
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Zaštita fasade

Post by maricaiivica »

Hvala BR
Prskalica mi nije pala na pamet
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Zaštita fasade

Post by BR »

To je ideja mog oca, posle recimo petog leta provedenog sa cetkom u ruci. Zaludne godine devedesetih, jos je imao i neki svoj recept za muckanje necega sto je licilo na sadolin, pa je onda bilo uzivanje.

Na kraju je poceo da to radi i pre ugradnje, na zemlji. Poredja nekoliko kvadrata, isprska jednu, preokrene, drugu stranu, pa kad se osusi, ugradjuje.

Sad, ti si Irak malo zaklonjeniji, mada, suncane strane, pogotovu ako su izlozene i vetru zahtevaju mazanje svake godine. Kod nas se na nekoliko najizlozenijih polja, na kraju svelo na trsku preko daske, pa malter. Nije moglo vise da se izdrzi.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Zaštita fasade

Post by maricaiivica »

Zastita pre ugradnje se podrazumeva, u barem 2 sloja.
Ja sam razmisljao o kanalizacionoj cevi, rasecenoj po duzini i potapanju.
Sa postavljanjem krova i nadstresnice koja prelazi 2 metra, sada je to prilicno zaklonjeno. Verujem da ce i 2 godine da potraje.
E sad, sto se odrzavanja tice, maskiranje trakama i najlonom je posao od manje od sat vremena. Prskalicom se 60 kvadrata pretrci pre nego stigne rostilj :)
Post Reply