Nitro boje i lak

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
Nupsy
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 25 Oct 2020 10:06
Location: Pancevo

Nitro boje i lak

Post by Nupsy »

Dobro vece. Imam jedan problem i nikako da razumem sta se desava.

Koristim nitro BAJC firme "Zvezda" kao osnovnu boju i preko njega idem sa professional poliuretanski parkettlack firme "Hemmax" ( onaj dvo komponentni). I zasto mi kad lakiram cetkica skida ovu osnovnu boju sa drveta. Na nekim mestima kako predjem cetkom ono skine boju. Cetke koje koristim su ove https://www.beorol.rs/cetke-za-farbanje ... -cetka-1-5
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Nitro boje i lak

Post by maricaiivica »

Bajc nije nikakva osnovna boja, bajc je pigment rastvoren u rastvaracu, u ovom slucaju u nitro razredjivacu. Bajc se nanosi na cisto drvo cetkom, valjkom, krpicom, potapanjem,...i ideja je da se upije u drvo, rastvarac ispari, pigment ostane. On nece ostaviti nikakav sloj na drvetu, samo ce tonirati drvo.
Poliuretanski lak koristi rastvarac koji je slican nitru i rastvarao bi nitro pokrivnu boju ali bajc bi trebalo da je "siguran". Neka nijansa razmazivanja, ok, ali da ga skida...ne bi smelo.
Sada idu pitanja...
Koje drvo i kako je pripremljeno?
Kako si nanosio bajc i u kojoj kolicini?
Koliko je bremena proslo izmedju nanosenja bajca i nanosenja laka?
Koliko brzo prolazis cetkom kada nanosis lak? Ideja je da ides brze.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Nitro boje i lak

Post by mbole »

A i neka slikica bi pomogla
User avatar
Nupsy
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 25 Oct 2020 10:06
Location: Pancevo

Re: Nitro boje i lak

Post by Nupsy »

Uslikacu vam danas u toku dana. Drvo je bukva. Pravio sam male ukrasne hoklice. Osmirklano na 180 smirg papir, proces 80, 120, 180. Bajc sam nanosio u debelom sloju, dvaput. Da upije drvo. Vremenski oko 24 sata je proslo pre nego sto sam lakirao. Lak sam opet samo malo ocedio cetku i samo jednom prevuko preko povrsine. Nisam prelazio vise puta preko istog mesta, mozda dvaput gde se nije dobro naneo lak. Hvala.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Nitro boje i lak

Post by maricaiivica »

Verujem da je problem u ta dva nanosenja i debelo.
Pretpostavljam da je u takvom nanosenju drvo popilo sta je moglo a da je dobar deo tog bajca ostao da "pliva" dok rastvarac nije ispario. Tako si dobio pigment koji se nije vezao za drvo, koji je poliuretan ponovo rastvorio.
Samo pretpostavka, slika bi pomogla da zakljucimo sa vise sigurnosti.
Dodatno, jel suva ta bukva? Vlaznije drvo ce manje upijati, pa ce i vise pigmenta ostati na povrsini
User avatar
Nupsy
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 25 Oct 2020 10:06
Location: Pancevo

Re: Nitro boje i lak

Post by Nupsy »

Evo vam slika da vidite. Nisam ispolirao drvo najbolje, ovo je za radi testiranja. Da ustanovimoo gde gresim. https://gyazo.com/dfa14c99366e8e0b80be9b81ebec8bd8 ako neko ima savet koji lak da koristim umesto ovog. Hvala
--------------------------- spojene poruke


nisam naznacio na slici, ali ono na vrh letvice, vidi se skinuta boja naspam u desnom cosku kako je tamno
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Nitro boje i lak

Post by maricaiivica »

Bajc koristi npr tako sto ga cetkom naneses na drvo, a onda krpom obrises visak koji se nije upio u drvo. Ako ima potrebe, ponovs jos jednom.
Nemoj pokusavati da odredjenim bajcom dobijes ton koji nije moguce sa njime dobiti, a ovde si bas to radio. Pokusao si da zatamnis za 3-4 nijanse tamnije od tona tog bajca. Njegov ton je bas na tom svetlom delu.
Ako koristis elemente drveta koji su vec imali neke premaze na sebi, moras skinuti sav lak ili boju, idealno bi bilo da skines barem 1mm materijala.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Nitro boje i lak

Post by singer »

Ovde su greške od početka...bajc služi isključivo za toniranje drveta,osnovna obavezno preko njega pa tek onda šmirglanje i završna.
Nitro baš i ne ide u kombinaciji sa PU osim ako se doobroo ne osuši.
Tvrdo drvo kao bukva,hrast,jasen.... se ne bajcuje četkom jer jako slabo upija(upravo ga lako svlaćiš četkom) već se nanosi kompresorom,dok meko drvo koje više dubinski upija možeš četkom.
p.s. nijedna vrsta premaza u debelom sloju nije dobra,jedine koja to relativno dozvoljavaju su dvokomponentne
User avatar
Nupsy
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 25 Oct 2020 10:06
Location: Pancevo

Re: Nitro boje i lak

Post by Nupsy »

Hvala vam na savetu. A ima li boja sa kojom bi dobio ovako tamnu nijansu? Ali da se ne izgube one sare na drvetu. Mozda tamno braon nitro boja razredjena malo? Ili da predjem na uljane. znam da one lepo zatamne. Prestao sam da ih koristim samo zato sto im dugo treba da se osuse.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Nitro boje i lak

Post by maricaiivica »

Sta ti nazivas bojom?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Nitro boje i lak

Post by singer »

Sve to možeš sa vodenom bazom,bajc,temeljni i završni(mogu lepo da se nanose četkom i mikrofiber valjkom),naravno ne mislim na Zorku Šabac,Vitex....već na neki proveren italijanski brend
Post Reply