Mineralno ulje za daske

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Mineralno ulje za daske

Post by Neznalic »

Pozdrav ekipa, možda znate gdje se može kupiti mineralno ulje za daske? Do sad sam kupovao u IKEA Zg, a oni više ne drže, neznam koji je razlog, pa sad je zaliha pri kraju pa da obnovim. Na netu nemogu pronaći gdje u Hr ima za kupiti, pa ako neko zna nek javi ak nije problem.
Ulje miješam s pčelinjim voskom i s tim premazujem radove... Hvala
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Mineralno ulje za daske

Post by mbole »

Poljoprivredne apoteke.
Koristi se recimo kod pravljenja vina. Nalije se sloj preko vina, kako ne bi imalo dodira sa vazduhom.
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Re: Mineralno ulje za daske

Post by Neznalic »

Hvala. I to je ista stvar? Isto se zove mineralno ulje ili? Bitno mi je da nema miris i boju i da je dobro za doticaj s hranom, jer ulje od belinke je žuto i uvjek mi drvo malo požuti od belinke dok od ovoga ne.Naletio sam na ponudu bijelog mineralnog ulja al piše da se time prska, pa sam preskakao ponude poljoprivrednih apoteka. Budem svratio do poljoprivredne pa da čujem što vele. Neznam zašto je ikea to izbacila iz prodaje a oni su jedini koji su to držali i da je bilo namjenjeno baš za drvo i da je bez dodataka.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Mineralno ulje za daske

Post by mbole »

Sad nadjoh flasu (ima par godina kako sam je kupio), zovu ga parafinsko ulje.
Ovo je neko slovenacko koliko vidim:
Agrolit, parafinsko olje, za prehrambeno industrijo in vinogradnistvo...

Upravo tako, potpuno providno, nema mirisa...
Sad.. kakvo god ulje da stavis, koliko god ono bilo bezbojno, drvo ce uvek da promeni boju (i kad ga nakvasis vodom promeni je).
Post Reply