Impregnacija iverice tutkalom pa farbanje?

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

BR wrote:
maricaiivica wrote:
BR wrote:... , prozor da se na d3 opegla furnir i nije bas dugacak. Nekoliko dana, ili?
Ovo nisam bas razumeo. Kakav prozor?
A furnir se samo peglom predje, da se rastopi osuseni lepak i opet ohladi.
Naravno, ima boljih resenja za peglanje ali ovo je iznudjeno...
U kom vremenskom roku mozes da opeglas D3? MEsecima posle nanosenja, ili u prvih nekoliko dana?
Peglao sam sutradan.
Postoji grupa D3 lepkova sa kojima to moze da se uradu, kolicina mora biti malo veca. Da li je Elan taj, nemam pojma
User avatar
Pigoza
Majstor početnik
Posts: 127
Joined: 17 Jun 2009 13:21
Location: Pozega

Post by Pigoza »

Ja cu probati da nalepim samolepljivu foliju,jer lepak je suv,sad sta je tu je.
A recite mi da li uopste moze neki lak preko te samolepljive folije? Pitam za ubuduće.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

@singer: pigi sa drvetom nema nikakvih dodirnih tačaka, a sa elektronikom tek poneku. Ne zameri mu što je sve pobrkao i smućkao u svojoj glavi.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pigoza wrote:Ja cu probati da nalepim samolepljivu foliju,jer lepak je suv,sad sta je tu je.
A recite mi da li uopste moze neki lak preko te samolepljive folije? Pitam za ubuduće.
Samolepljivih folija ima taman toliko da bi ti se zamutilo u glavi od broja. Da bi ti neko dao tacan odgovor morao bi ti da odgovoris na pitanje od kog je materijala zavrsni sloj te folije i koji joj je povrsinski napon. Tako da...jbg
Takodje, samolepljiva folija da se lepi na povrsinu koja je talasasta, hrapava,... Ludost.
User avatar
Pigoza
Majstor početnik
Posts: 127
Joined: 17 Jun 2009 13:21
Location: Pozega

Post by Pigoza »

Zato sam i premazivao tutkalom,a onda cu da presmirglam srednjom do finom granulacijom.Tako cu koliko toliko dobiti ravnu površinu.Ta folija koju ja imam je kupljena kod kineza znaci najverovatnije PVC. Inace ovde na ovom forumu sam i dobio savet kad sam farbao MDF ,da ivice prefarbam tutkalom da ne bi suvise upijalo boju,i nisam nikakvih problema sa farbanjem a i posle toga imao. Farbao sam akrilnom bojom na vodenoj bazi,stim sto ponegde id udarca se oljusti zavrsna boja.
PS. Naravno da sam amater i u stolarskim poslovima i u elektronici,ipak nesto uradim,napravim.pozz
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

To sto se oljusti boja i znaci da se nije dobro uhvatila za podlogu.
Trebao si koristiti obican git za drvo za tu ivericu
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Porozan materijal se zapunjava gitom ili osnovnom bojom,pogotovo sa supstaratima koji su izuzetno hidroskopni(mdf je jedan od njih).

Nikako koristiti boje ili komponente na vodenoj bazi jer se tada naduvava ili raslojava.

Akrilne boje mogu biti na bazi vode ili 2K akrilna baza(sto je u ovom slucaju preporuka za zavrsnu)ili PU boje.

Tu se prica zavrsava,sve sto nije u skladu sa gore navedenim nagovestava gomilu problema u buducnosti....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pigoza
Majstor početnik
Posts: 127
Joined: 17 Jun 2009 13:21
Location: Pozega

Post by Pigoza »

Preko MDF jeste isla osnovna boja bela na nitro bazi a zavrsna je bila akrilna na vodenoj bazi,samo ivice su premazane jednom sa drvofixom.Nigde se nije oljustila t.e skinula zavrsna boja sem tamo gde je prilikom preseljenja zakaceno,u pitaju su bili stalci za zvučnike.PU boje su mi bile mnogo skupe. Mene je ovde zanimalo koja vrsta boje moze ici preko tutkala?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Uh, nitro pa akril, pa drvofiks. Uopste nije cudo sto se bolja odlepljivala. Samo jedna baza, od pocetka do kraja.. dakle, akril baza, akril boja. I proctiaj Singerov tutorial o farbanju medijapana.

Sledece, to sto si ti koristio nije tutkalo, nego PVA lepak. Ni jednaa boja ne ide kako treba preko njega.
User avatar
Pigoza
Majstor početnik
Posts: 127
Joined: 17 Jun 2009 13:21
Location: Pozega

Post by Pigoza »

ok,hvala.
Post Reply