Savet o vrsti farbe za farbanje kosnica

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
kalishbg
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 24 Feb 2019 21:10
Location: Kraljevo

Savet o vrsti farbe za farbanje kosnica

Post by kalishbg »

Zamolio bih ljude koji se razumeju u farbanje ako mogu kroz par saveta da me upute kako i kojim farbama/podlogama da ofarbam kosnice da budem siguran da ce to trajati duzi period bez neke intervencije. Imam iskustva samo sa akrilnom farbom Irkomova Aqua zu zu koja mi se katastrofalno pokazala. Posle dve godine pocinje drvo na spojevima da mi truli!
Hvala unapred
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Sandolin sa voskom pa ako treba iduće godine ti samo prefarbaš preko postojećeg iako su pčele unutra. Nema nikakve pripreme, struganja, donošenja kući. Košnice su to...ne opterećuj se. Ja kortistim najjeftiniji sandolin i to u bojama koje uglavnom niko ne kupuje. Žut, plavi, crveni,...irkolinov. Uzgred, ja sam 2003. godine napravio košnice od topole i ofarbao ih sandolinom sa lakom što je skroz pogrešno jer se lak ljušti. Od tada do sada sam ih prefarbao još jednom...pojedine možda i još jednom ali nisam siguran. Još traju. Od 60 tela propalo je i izbačeno iz upotrebe možda 5-6 tela. U međuvremenu sam pravio oš košnice i tela koje sam farbao ovim irkolinovim sandolinom. Nije to nameštaj da se opterećuješ. Mislim da je ova vodena farba koja se uveliko nudi poprilično skupa za kvalitet koji dobiješ ali izbor je na tebi. Ah da i ovo da ne zaboravim. te košnice od topole iz 2003. godine sam najpre premazao zagrejanim firnajzom pa tek onda tim sandolinom sa lakom...verovatno je to doprinelo dugotrajnosti.
Košnica treba da bude jeftina pre svega i da se ne lomataš previše oko održavanja.
A ti radi kako hoćeš.
Pozz
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedino sto bih ja izbegao taj sa voskom, i isao na obican.
Upravo zbog lakseg nanosenja tj. boljeg prijanjanja sledece godine.
Pozeljno je samo "protrcati" skotch brite-om, da se skine stroka koja se natalozila od prethodnog farbanja.

Generalno, za lazure (sadolin), pravilo je prvo farbanje, sledece godine obavezno, a posle toga svake dve godine.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Nemogu da kažem sa sigurnošću ali mi se čini da ovaj sandolin sa voskom kao da odbija vodu pa sam zato naglasio njega. Ja ineč koristim najjeftiniji koji mogud a nađem a to je ovaj irkolinov u bojama koje nikom ne treba. Uzgred,dobroj e da košnice ne budu u istoj boji ali to je sad sfera pčelarstva a ne stolarije.
Ovaj skotch brite koji pominje mbole ne da nisam koristio nego nisam ni znao da postoji.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I obican sadolin isto odbija vodu dok nije propao.
Posto mu je bas to i namena.
Bukvalno se prave kuglice vode na povrsini.
User avatar
Goran Milanovic
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 06 Sep 2020 18:41
Location: Srbac, Republike Srpska

Post by Goran Milanovic »

Je li taj sadolin na nitro osnovi? Kako pčele reaguju na njega? Ja koristim za prvi premaz zagrijan laneni firnajs kojim drvo impregniram, a zatim, narednog dana bojom na vodenoj osnovi. Boju malo razrijedim. Gušća bolje zatvara drvo. Bojom premazujem dva puta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imas lazure na raznim osnovama. Od uljane do vodene (za nitro, nisam bas siguran).

Laneni firnajz, koliko god delovao "prirodno", nije bas najzdravija stvar.
Nije naravno problem u samom lanenom ulju, vec u sikativima koji mu se dodaju da bi postao firnajz.

Nekada davno, laneno ulje se grejalo bez prisustva vazduha, kako bi delimicno polimerizovalo i kako bi se proces susenja ubrzao (odatle naziv BLO odnosno boiled tj "kuvano", laneno ulje).

Posto je to skup proces, vec dugo vremana se pravi tako sto se u njega dodaju raznorazne hemije, koje ubrzavaju susenje (sikativi), a njih ima u gomili varijanti, od jedinjenja kobalta pa na dalje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mozes da kupis polimerizovano laneno ulje. Cisto. Samo sto je skupo.

Pretrazi kao polimerizovano, ako ne kao strand ulje.
Post Reply