Preporuka za lak, osnovnu...

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
Badza
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 18 Dec 2020 07:15
Location: Simanovci

Preporuka za lak, osnovnu...

Post by Badza »

Hteo sam da iskoristim ovu temu da dobijem par preporuka kada su u pitanju proizvodjaci lakova i zastita za drvo. Vidim da je moj odabir sasvim pogresan. :)
Zanimame me naprimer preporuka neke osnove(zastite) i laka na nitro bazi i isto tako na vodenoj bazi ako uzmemo u obzir rad sa drvetom tipa hrast, orah, bagrem, tresnja...? U pitanju je najvise izrada lampi, manjih stocica i sl.

Hvala unapred
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Otvaranje nove teme ne naplacujemo :)

Tako da nemoj koristiti postojecu, ako se ne odnosi tacno na ono sto tebe interesuje (a ona u kojoj si postavio pitanje se nije odnosila na to)
User avatar
Badza
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 18 Dec 2020 07:15
Location: Simanovci

Post by Badza »

Ok, prihvatam primedbu, ovako ce lakse drugi doci do odgovora na isto pitanje. :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kako nanosis lak? Mat sjaj, velike povrsine, male povrsine?

Ja sam prilicno bio zadovoljan Scalinim panel lakovima, na vodenoj bazi, koji izgledaju kao da ih nema, polusjaj, lako se nanose bez kompresora, cetkom.

Imas Scalu na auto putu iza pumpe zmaj. Discont Matox-a iz PAracina.
User avatar
Badza
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 18 Dec 2020 07:15
Location: Simanovci

Post by Badza »

Nanosim pistoljem, uglavnom manje povrsine. Znam za mesto, kupovao sam kod njih ovo na slici.
Ovaj lak sa voskom mi je previse gust za pistolj, ne znam da li mozda trebam da imam vecu diznu tipa 2,5???
A svakako cu ici tamo oped pa cu probati i tvoju preporuku.

Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bezi od laka sa voskim. To je problem u najavi.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Sto se tice Matoxa ovako.

PanelLack15, posle potrosenih 30ak litara laka, ubo sam seriju koja je veoma losa, neka greska u proizvodnji ocigledno, ne rasprsuje se, slobo se razliva. Na pitanje sta se desava, rekli su da nemaju primedbi, da je sve kao i uobicajeno. Bio sam zadovoljan, ali iskreno ne bih da rizikujem...

Ove skuplje verzije laka (ima mat, polusjaj i sjaj) su ok, nisu jeftine, ali nemam nekih zamerki. Uglavnom tajpolusjaj koristim. Ali iskreno, ne vidim razliku izmedju recimo obicnog irkomovog aqua laka (saten), koji je prilicno jeftiniji.

Inace, sto se tice irkoma, tj te njihove aqua serije, nije to lose. Ima. da se kupi svugde, osnovna je odllicna, a i zavrsna je kako treba. Plus nisu skupe, i nisu guste tako da moze obicnim pistoljem da se nanose.

Ove impregnacije u boji, ne svidjaju mi se, bolje raditi sa bajcom obicnim, tj pravim (recimo b kroma, zadovoljan sam), pa lakiirati nekom od gorenavedenih kombinacija.


Ako ima neko preporuku za lak na vodenoj bazi, bio bih zahvalan :)
User avatar
Nupsy86
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 25 Oct 2020 17:31
Location: Pancevo

Post by Nupsy86 »

Ja koristim Hemmax lak lazure. bezbojni, orah itd. Citam vas i gredam da probam Irkom. Samo mi recite koju kombinaciju da koristim za visok sjaj npr aqua osnovna boja za drvo i onda aqua lak zavrsni lil ako bih uzeo osnovna uljana boja koji lak da koristim? Razlog sto hocu da probam ove jer imaju sve sta mi treba i boje i lakove. Hvala
Last edited by Nupsy86 on 14 Feb 2021 21:39, edited 1 time in total.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Visoki sjaj nije lako dobiti ako si amater, odosno ako ne poznajes dobro i nemas iskustvo. Plus za visoki sjaj da bude kako treba mora de se polira, i nije lako raditi bez komore.

A amaterski, ja sam recimo radio sa tim irkomovim lakom sjaj zavrsni, posle 2 sloja je ispalo korektno, nije to visoki sjaj ali korektno izgleda...
Post Reply