Preporuke za poliuretanski lak za drvo

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa covek napisa da hoce visoki sjaj ::neznam::
Pokušao bih možda da na kraju ispoliram taj lak - biću prezadovoljan ako završim sa sjajnom površinom, ali to svakako nije prioritet - dovoljno mi je da uspem da zaštitim drvo i da taj premaz potraje.
Inace se slazem, ni ja generalno ne volim visoki sjaj, mada na pravom mestu, na odgovarajucem drvetu i izveden kako treba, ume da izgleda opasno dobro.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Svasta je covek napisao. Na nama je da mu sugerisemo sta je dobro a sta manje dobro zamislio, po nasem misljenju.
Po mom misljenju, Chromo polu-mat lak za parket, naknadno poliran, ce izgledati bas tako...polu-rad...
U onoj drugoj temi je singer dao vise nego korisna uputstva. Dodao bi samo da su se italijani dokazali kao proizvodjaci lakova ;)
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Ne razumem deo sa poliranjem visokog sjaja na drvetu ....cemu to
Da manje sija?
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Da izgleda dobro na toj dasci (lameliranoj)treba opasno dobro da se odradi priprema i dosta podloge ne u jednoj ruci....
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

@aow, ovo cu napisati pokretacu teme.
Poliranje se radi da bi se skinule sitne cestice koje su se zalepile na povrsinu laka, prasina, cestice laka iz vazduha i slicni defekti koji se ublazavaju poliranjem. Poliranjem se u stvari smanjuje refleksija, ti ga smirglas veoma finom smirglom. Po meni je to prihvatljivo za slucaj da nemas adekvatne uslove za rad bez defekata.
U slucaju da nemas uslove za lakiranje pistoljem, ja bi odustao od pu lakova i trazio nesto sto mozes da ispostujes, neku drugu bazu ili ulje.
Procitaj ovu temu
http://www.stolarskaradionica.com/forum ... hp?id=2958
Tu je prica o pokrivnoj pu boji ali je prica veoma slicna i sa lakom
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne znam cime ste vi polirali... al ja nemam bas iskustvo da se refleksija smanjuje.

Naravno, zavisi od toga do koje finoce polir paste se islo, zavisi i od boje/laka koji se polira...

Postoji dosta gresaka koje se "peglaju" poliranjem. Pocevsi od trunja pa do limunove kore.

Poliranje PU-a je zaguljena prica, posto em je jako tvrd, to ce reci polira se sporo, i ne bas svakom pastom, em njegovi slojevi su "odvojeni" da tako kazem, pa ako prodjes polirkom kroz gornji sloj to se vidi.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Drvo ima godove... iole pristojno lakirano na njemu se tesko uočavaju sitne pintlice ako su trunje nece pomoci ni poliranje
Ako je lose farbane mora se brusiti minimum 3000 smirglom a bogami i 2000 a to onda valja i ispolirati na pu laku😬
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ima tu dosta prijepora vidim. Stoga ću iznijeti neka svoja iskustva prije uvida u ovu temu na stolarskoj, vjerujem da će svima biti od pomoći.

1. Ne bih se složio da izolant nema potrebe nanositi. Ja ga nanosim redovno i obilno na kantove. Nakon šmirglanja sa 180 na spužvici je savršena podloga za temelj.
2. Na tako pripremljenu podlogu nanosim temelj, obilno, ne štedim, ali bez curaka. Kad završim prvu rundu (cca 30 do 60 minuta kasnije) nanesem još jedan sloj. Naglasak je uvijek na vertikalnim površinama (kantovima) pa na njih nanesem i po šest i više slojeva temelja. Zatim pustim sve dva dan-dva. Slijedi, po meni, najvažniji proces, a to je šmirglanje do besvjesti, sa 320 granulacijom. Velike plohe sa ekscentar brusilicom, a kantove ručno sa brusnim materijalom na spužvici. Preporučam kontrolu neravnina i udubljenja LED lampom. Imao sam priliku uvjeriti se da su tragovi brušenja plohe nevidljivi pod halogenom, neonskom ili običnom rasvjetom, dok se na frontama obasjanim suncem ili LED rasvjetom vidjela svaka ogrebotina ili neravnina.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

"""1. Ne bih se složio da izolant nema potrebe nanositi. Ja ga nanosim redovno i obilno na kantove....."""

Preporuka onih sto distribuiraju farbe je da se izolant nikako ne nanosi obilato nego tankom sloju sluzi za ono sto mu i ime kaze ,otprilike da se podloga ravnomerno upije u kant .
Koristim i ja izolant njegova prednost je sto je suv za 5min ali cekanje od dva dana posle podloge ::neznam::
bolje ti je sacekaj sat dva vremena (zavisi koliko je toplo )izmedju dve podloge pa obrusi podlogu 240 granulacijom pa baci opet podlogu ja to kad sam sam radim na farbarskom stolu (brusenje na polu suvo ) prvi komad koji sam ofarbao spreman je za busenje kad zavrsim poslednji plus pauza za cigaru :smejanje: . Manje ces do besvesti brusiti 320 .....ja farbam dosta kuh frontova ,uglavnom u visokom sjaju gde bih stigao cekajuci dva dana izmedju podloge i zavrsnog :oskyldig:
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Momci, da se vratimo na pocetak, cemu sluzi izolant?
Sluzi da spreci prodiranje materija iz drveta, poput tanina, smole,...
Da li je neophodan kod bukve?
Po mom misljenju nije ali nece da skodi.
Da li sluzi jos necemu, meni nije poznato
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

sluzi da izoluje al ne od zime :oskyldig:
jedino sto u ovoj bukvi ima lepka da li lepak reaguje sa lakom ...ne bi trebalo
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajd ja za moja dva centa.

Selak je univerzalni izolant, moze na gotovo sve, i preko njega moze gotovo sve. Ako se na bukvu nanese ulje, pa preko toga tanak sloj selaka, preko toga moze i PU lak, a da se ne digne. Sve mi se nesto cini da ce tako da izgleda zanimljivije nego cist lak.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Sorry, pobrkao sam lončiće,nisam pročitao prvu stranu. Moj se post odnosi na lakiranje medijapana. Nema nikakve veze sa bezbojnim za drvo. Svojevremeno sam lakirao vodenim Sayerlakom sjajnim i ručno ga polirao. Ispalo je savršeno. Nekoliko godina kasnije više nisam mogao kupiti taj lak u HR.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

art of wood wrote:sluzi da izoluje al ne od zime :oskyldig:
...
I impregnant sluzi da izoluje :/
Post Reply